Croatul Mario Mandzukic este decisiv pentru Bayern Munchen chiar și atunci când începe ca rezervă. Atacantul a intrat în minutul 59 al întâlnirii cu Viktoria Plzen și a marcat șase minute mai târziu singurul gol al întâlnirii, iar această victorie o trimite deja pe deținătoarea trofeului în faza optimilor de finală ale UEFA Champions League.

Cehii au cerut penalty încă din al treilea minut de joc, dar arbitrul a lăsat jocul să continue, după intervenția lui Contento asupra lui Tecl. Bavarezii au lovit bara la prima ocazie importantă, în minutul 16, la șutul lui Schweinsteiger, iar până la pauză jocul a fost destul de echilibrat, echipa lui Guardiola părând să nu tureze prea mult motoarele. Gazdele au mai avut o șansă de gol, dar Kolar a trimis peste poartă cu o lovitură de cap din apropiere, iar la cabine s-a intrat cu scor alb.

Munchenezii au intensificat presiunea în mitanul secund, iar Lahm a fost foarte aproape să înscrie pentru prima dată în UEFA Champions League, dar slovacul Marian Cisovsky, fostul jucător al lui Poli Timișoara, a întins un picior salvator și l-a blocat excelent (49). Van Boyten și Muller au trecut și ei pe lângă gol, la un corner bătut de Ribery (52), care la rândul său a fost blocat de portarul Kozacik din situație de unul la unul (56). Mandzukic a marcat singurul gol al meciului din centrarea lui Lahm. Tecl a ratat și el o ocazie mare în minutul 77, ultima a partidei, iar Plzen rămâne fără punct în Grupa D, după patru meciuri (golaveraj 2-12).

În meciul tur, din urmă cu două săptămâni, bavarezii au câștigat cu 5-0

ECHIPELE:

Plzen: Kozacik – Rajtoral, Cisovsky, Prochazka, Hubnik (71 Reznik) – Horava, Horvath, Petrzela, Kolar, Duris (84 Pospisil) – Tecl (87 Bakos);
Antrenor: Pavel Vrba;

Bayern: Neuer – Rafinha, van Buyten, Contento, Alaba – Lahm, Schweinsteiger (59 Mandzukic), Kroos – Gotze (87 Weiser), Ribery, Muller (59 Javi Martinez);
Antrenor: Josep Guardiola.

sursa: digisport.ro