Campioana Germaniei nu a reușit decât un rezultat de egalitate pe terenul lui Freiburg, scor 1-1, înaintea partidei cu Chelsea de la Praga, din Supercupa Europei.

Josep Guardiola și-a menajat mai mulți jucători pentru întâlnirea de vineri cu rivalul Mourinho, iar rezervele nu s-au ridicat la nivelul oamenilor de bază. Rafinha, van Buyten, Contento sau Pizarro au fost titulari contra lui Freiburg, dar Bayern a avut la pauză 1-0, după golul lui Shaqiri și totul părea sub control.

Partida se îndrepta spre o victorie normală a bavarezilor, în fața unui adversar de Europa League, dar cu un început ezitant de campionat. Guardiola i-a introdus pe Lahm și Ribery, în minutele 62, respectiv 79, dar Hofler a dat lovitura cu patru minute înainte de final, marcând pentru 1-1.

Antrenorul spaniol a făcut imediat a treia modificare, a mizat pe un forcing cu Mandzukic în ofensivă, dar Bayern nu a mai reușit să înscrie.

Freiburg – Bayern s-a încheiat 1-1, Guardiola pierzând primele puncte în Bundesliga, după victoriile cu Monchengladbach, Frankfurt și Nurnberg.

Echipa lui Bayern: Neuer – Rafinha, van Buyten, Dante, Contento – Schweinsteiger (’79 Ribery) – Muller, Gotze (’62 Lahm), Kroos, Shaqiri – Pizarro (’88 Mandzukic)

Pentur mai multe discutii despre acest meci va asteptam pe FORUM

0 0 vote
Article Rating
15 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
LoanShark
LoanShark
28 August 2013 21:51

Nu inteleg de ce veniti cu argumente de sezonul trecut,sezonul trecut a fost perfect!!Sa va fie clar ca nu continuam tot asa ca si sezonul trecut,dupa un spectacol de performanta si putere vin si rateurile,puteam castiga meciul lejer,Frankfurt e o ecipa slaba sezonul acesta,Muller nu e un marcator dar e un maratonist convins,un sufletist,in echipa de start as fii jucat cu Robben sau Ribery titular pe Mandzu il introduceam in minutele 50-60(asa cred ca ar fii jucat Heynckes …fara frica!!)Ma deranjeaza pozitia lui Schweini…total gresita,Shaqiri e un jucator formidabil,ar putea juca la orice echipa din lume,dupa ce a intrat Ribery s-a stins,schimbarile au fost la fel dezastruoase,merg in continuare pe mana lui Gardiola,cel mai bun prieten al meu(fan BVB si Steoaia)imi spunea ca nu o sa il prinda sfarsitul anului pe Pep,tind sa il cred pentru ca Bayern nu e Barcelona la fazele acestea,s-a si vazut in transferuri.

Wallia
Wallia
28 August 2013 16:44

@Grigoras: Adevarat, jucatorii ( printre cei mai buni din lume pe posturile lor ) nu sunt folositi acolo unde dau cel mai bun randament si aici e de vina antrenorul , fara discutie.Am mai spus ca nu are rost sa-l folosesti pe Lahm mijlocas.Daca facem un bilant al celor 4 meciuri oficiale ( fara cel din Cupa ) dar cu SuperCupa cu Borussia avem 3 victorii un egal si o infrangere.Nu e poate prea rau , dar vine golaverajul 9-6 !!!!Adica mai putin de doua goluri marcate pe meci si un gol jumatate luat pe meci. E prea putin ca goluri marcate si muuult prea mult ca goluri primite. Si aici nu vad decat vina lui Guardiola care tot experimenteaza in plin campionat . Experimentele (bune , rele ) se fac in pregatiri , asta inseamna ca el inca nu are o formula de echipa si bineinteles nici o idee de joc. Nu voi reusi sa inteleg de ar trebui cineva sa strice ceva bun si functional ( Bayern din sezonul trecut ). Pacat , jocul nu merge mai deloc… Citeste mai mult

Marinescu Eduard
28 August 2013 16:07

La ce lot are Bayern trebuia sa castige fara probleme,mai ales ca Freiburg incepuse ezitant acest sezon.

alexandrul
alexandrul
28 August 2013 13:13

fara Bastian in fata apararii tare mie-e teama ca suntem foarte dar foarte vulnerabili,ce bun era in momentul asa Luiz Gustavo,asta e viata….forta Bayern

Ribery7
28 August 2013 11:57

Sunt doar 2 puncte pierdute, nu e capat de tara. Borussia are si ea un joc neconvingator si ne putem astepta sa piarda si ea puncte in viitorul apropiat.
Muller, dupa cum a observat si @DevilMayCry: a ratat cateva ocazii clare. El nu este un jucator “mingicar”(cred ca asta e termenul) care sa stie foarte bine cu mingea, nu a fost si poate nici nu va fi, dar totusi trebuia sa inscrie.

Cred ca avem ce ne trebuie sa o invingem pe Chelsea, care joaca cu 4 jucatori tineri in atac simultan: Hazard, Oscar, Schurle si DeBruyne(asa a fost cu Utd cand a facut 0-0) Dar daca nu joaca nici Schweini si nici Martinez s-ar putea sa ne puna probleme.
O infrangere ar fi greu de digerat, asa ca sa speram la ce e mai bine!
MIA SAN MIA

Edi
Edi
28 August 2013 11:42

Pep Guardiola a declarat dupa meci: “Am jucat bine,chiar foarte bine. Dar cand conduci cu 1-0 in Bundesliga,orice se poate intampla. Am jucat tot timpul in fata,am avut multe ocazii. Dar eu sunt foarte,foarte mandru de jucatorii mei.” Philipp Lahm: “Trebuie sa ne atribuim singuri acest rezultat. Am primit golul de 1-1 putin inainte de final,dar am avut destule ocazii sa facem 2-0. Atunci meciul ar fi fost “mancat”. In ultimele meciuri ne-am cam pierdut limpezimea,iar astazi am fost pedepsiti.”

AlexFCBM
AlexFCBM
28 August 2013 11:27

Eu am citit undeva ca e posibil sa fie recuperat pana vineri Schweini

Catalin
28 August 2013 10:54

Stie cineva de ce nu a jucat Martinez ?
care e situatia la el , mai e accidentat , va juca in Super-cupa ?

Varti
Varti
28 August 2013 10:50

Schweinsteiger are o luxatie la glezna din cate am inteles, astazi o sa ii faca niste teste, depinde foarte mult de cum se prezinta situatia azi. Daca si maine va avea acea zona umflata, nu va putea juca vineri… Totusi un lucru bun e ca a iesit singur de pe teren iar la vestiare cel mai probabil a primit imediat si mai multe ingrijiri.

http://m.espn.go.com/soccer/story?storyId=1536055&src=desktop Intreaga stire aici

Marius09
28 August 2013 10:34

Sincer nu am apucat sa vad meciul, dar sunt dezamagit de acest rezultat. Chiar daca joci cu rezervele, nu iti permiti sa faci egal cu Freiburg. Trebuia sa castige acest meci fara probleme. Anul trecut un astfel de meci se castiga usor, chiar daca lipseau titulari. Asta e, sper totusi ca echipa sa nu mai ai aiba parte de astfel de rezultate. Mia san mia

Grigoras
Grigoras
28 August 2013 9:59

A fost un meci in care am jucat mai mult cu rezervele ,dar si asa am jucat sub asteptari.Inca o data experimentele lui Pep nu ies.La cati mijlocasi de valoare are Bayern ,el in foloseste pe Lahm. As vrea sa-l vad la mijloc pe Mitchell Weiser sau pe Pierre-Emile Hojbjerg decat pe Lahm ,care se vede ca nu e pozitia lui acolo. Si pe mine ma ingrijoreaza accindentarea lui Schweinsteiger, sper sa nu fie ceva grav .Poate aceasta accindentare a venit si in urma pozitie defectuoase pe care joaca acesta. Meciul acesta trebuia luat putin mai in serios de Guardiola, la finalul campionatul cand o sa avem nevoie disperata de puncte, acest lucru se va simtii.
Vineri sper sa punem mana pe trofeul care ne lipseste deocamdata!
Mia san mia!

alexandrul
alexandrul
27 August 2013 22:38

despre joc nu vreau sa discut,are cineva informatii despre Bastian?starea lui ma ingrijoreaza

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x