Editia cu nr. 50 a Bundesligii s-a incheiat! Iar Bayern a facut un sezon senzational!

976113_482532501833113_1229223804_o

Bavarezii au castigat si in ultima etapa de campionat, cu 4:3, intorcand scorul de la 1:3 in min.10!
Desi a inceput mai slab, echipa a demonstrat o forta ofensiva extraordinara, martor fiind raporturile de suturi sau cel de cornere, toate net in favoarea bavarezilor. Astfel Bayern si-a luat o frumoasa revansa fata de 1:1 din tur sau daca vreti, de la acel 0:1 si 1:3 din campionatul trecut.
Golurile au fost marcate de Stranzl (4.), Hanke (5.) si Nordtveit (10.) respectiv Martinez (7.), Ribery (18. si 53.) si Robben (59.). Ribery a jucat din nou senzational, unul din golurile sale fiind fantastic. Francezul a fost si de data asta cel mai bun jucator de pe teren.
Bayern a incheiat campionatul en-fanfare, asa cum l-a si inceput, realizand in retur extraordinar de 16 victorii si un egal (cu Dortmund). Linia de clasament este si ea incredibila cu 29 de victorii, 4 egaluri, 1 infrangere, golaveraj 98:18 (+80!) si 91 de puncte, la 25 de puncte de Dortmund!!!

Iata statistica meciului:
Suturi: 12-28!
Mingi salvate de poratri:8-3
Posesia mingii:37%-63%
Dueluri castigate: 50%-50%
Cornere:1-10
Faulturi:7-7
Cartonase galbene:0-0
Cele mai multe ocazii de gol: Ribery – 9!
Cele mai bune pase: Muller – 96%
Cele mai multe atingeri ale mingii: Ribery – 122

Notele de la BILD: Neuer 4, Alaba 4, Dante 5, Boateng 4, Lahm 3, Schweini 4, Martinez 3, Ribery 1, Muller 3, Robben 3, Mandzukic 4. Au mai jucat Gomez, Shaqiri si Pizarro in ultimele 15 minute.

0 0 vote
Article Rating
39 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
AndreiM
21 May 2013 6:37

🙂 Ma asteptam sa fie scos comment-ul facut pentru ca era deplasat dar ma gandeam ca mod-ul/admin-ul se va sinchisi sa anunte acest lucru. Si eu ii acuzam pe fanii BvB care posteaza aici de mentalitate comunista …
Drept recomandare ar fi sa inlocuiti comment-urile neadecvate cu un mesaj prin care sa anuntati ca a fost sters.

Grigoras
Grigoras
20 May 2013 16:10

Te apreciez foarte mult fcdm3 si poate ca nu esti apreciat pentru cat meriti.
Citesc comentariu cu comentariu,chiar daca sunt cateodata ocupat si nu prea raspund.

DevilMayCry
Admin
20 May 2013 7:50

@fcdm3: Eu nu vreau sa pleci. Daca eu nu prea postez mereu pe site, asta nu inseamna ca nu citesc aricolele scrise de tine si comentariile tuturor de pe site (legat de asta, am sters comentariile mai rautacioase). Dar la fel ca si mine, cred ca mai sunt unii oameni care prefera sa citeasca stirile/comentariile si cand simt nevoia sa comenteze, atunci o fac.

Inainte sa vii tu, eram cam singurul ce posta articole pe site insa, cu venirea ta, acest lucru s-a schimbat. Tu esti cel care scrie 99% din articolele de pe site si care aduci informatiile direct din presa nemteasca. Apreciez mult munca pe care ai facut-o si o faci (sper sa o faci si incontinuare) pentru aceasta comunitate, si tin sa-ti multumesc pe aceasta cale.

CiprianPH
CiprianPH
20 May 2013 7:31

Wow !!!…si credeam ca eu sunt cel care de-a lungul timpului am avut cele mai multe conflicte 😀 On-topic: existau cateva site-uri pe net care transmiteau meciul. Site-ul oficial al unei grupari radicale de fani ai Panathinaikos Athena FC transmitea HD, atat ca iti trebuie cont si…sa stii greaca 😛 (Google Translate si alte asemenea “unelte” nu te ajuta prea mult) In alta ordine de idei… @Raz: e un tip ok. Sau cel putin mie asa mi-a dat impresia de pe blogul BvB. Poate a avut o exprimare mai nefericita dar … se mai intampla. Haideti sa nu generalizam legat de fanii BvB. Si in randul lor ca si in randul nostru exista buruieni. Si fiecare dintre noi a sarit la un anumit moment calul mai mult sau mai putin, dar sunt sigur ca putem purta un dialog fara sa ne spargem capetele. Ma gandeam daca…ne-am intalni la o bere (8-9-10… 😀 )…fanii BM cu cei ai BvB…sunt SIGUR ca discutiile ar fi extrem de amicale. Dar in spatele monitoarelor intotdeauna apar sentimente ca “ura” si frustrarea fata de sentimentele… Citeste mai mult

botias
botias
19 May 2013 22:27

fcdm3 : Amice, treaba pe care o faci tu aici este remarcabila! Cred ca exista multi fan-Bayern care intra pe site si citesc, mai ales ceea ce scrii/traduci tu, pt ca au nevoie de informatie, germana nefiind stiuta de foarte multi romani. Dar nu si posteaza, pt ca nu simt nevoia. Articolele tale sunt prompte, documentate, iar comentariile decente. Concluzia este ca merita sa stii ca munca iti este apreciata, chiar daca nu se spune asta prea des (si nici nu cred ca simti nevoia de asa ceva in fiecare zi). Ca forumul unui fac-club Bayern trebuie sa aiba o tinuta … as zice aristocrata, sunt absolut de acord! Nu ne intereseaza altii cum sunt … Diferenta dintre noi si fanii galbenilor ar putea fi ilustrata de diferenta dintre eleganta lui Jupp Heinckes si colericele iesiri ale lui Jurgen Klopp. Chiar daca la antrenorat se pricep amandoi! (Klopp l-a atacat si pe Guardiola inainte ca acesta sa fi intrat in paine la Bayern: dar, ce diferenta intre cei doi ca prestanta! La fel a facut si cu Heinckes, desi palmaresul… Citeste mai mult

Raz
Raz
19 May 2013 21:44

@fcdm3:

Un reply foarte ok,dar ca fan al Bundesligii automat doresti sa vezi ceva cu miza,doresti sa vezi ceva ce poate duce Bundesliga pe primul loc in coeficienti,doresti sa vezi ce e mai important in ultima etapa.Sincer..exemplul cu Barcelona imi displace si nici nu o sa-l iau in seama.Nici nu vreau sa aud de echipa aceea.In ultima etapa cand se poate decide care echipa ia 20 de milioane vrei sa vezi si tu altceva decat Bayern sau chiar Dortmund.Bayern-ul si Borussia nu aveau nici o miza in ultimul joc,decat daca veneau aia de la Gladbach,respectiv Hoffe si le rupeau picioarele si distrugeau o finala de Champions League.Ce sens ar avea sa te uiti la un meci fara miza?Spectacol puteai sa-l vezi si la Schalke-Freiburg,vedeai 2 echipe care se luptau cu pasiune pentru un loc in UCL.

lesas
lesas
19 May 2013 20:41

@Ribery7: eu nu cred asa ceva , comentariile lui nu au fost rautacioase ca majoritatea fanilor bvb ( referinduma pe blogul bvb) , daca ar fi fost insulta ar fi vorbit urat in celelalte comentarii , asta e parerea mea

Ribery7
19 May 2013 20:24

@lesas: L-a insultat pe fcdm3… Zic si eu…

lesas
lesas
19 May 2013 19:25

@Raz: oare de ce nu pot si alti fani bvb sa vorbeasca asa nu stiu

Raz
Raz
19 May 2013 19:02

@Ribery7:

Eh,lasa ca o sa te bucuri de aproape toate meciurile lui Bayern la Eurosport in sezonul urmator

annya
annya
19 May 2013 18:29

@fcdm3: eu personal iti multumesc pentru toata munca pe care o depui pt acest site, pt ca uneori nu am timp sa vad meciurile si citesc de aici ce s-a intamplat si este parca cu mai multa emotie decat rezumatul meciului in sine…si chiar am uitat sa raspund la intrebarea ta in leg cu vizionarea meciului.

Ribery7
19 May 2013 17:56

Eu am inteles de ce nu au dat meciul, pentru ca era altul cu miza. Dar oare chiar erau mai multi doritori sa vada meciul ala decat derbiul etapei, Monchengladbach-Bayern?
Iar pt faptul ca nu au dat macar un rezumat chiar nu pot sa gasesc vreo explicatie.

Ribery7
19 May 2013 17:54

@Raz: Stai linistit, ca nu arata nimeni de aici cu degetul la fiecare faza dubioasa:”ala-i blat”. Dar de data asta parca a fost prea de tot, asa ca inteleg de ce ai simtit nevoia sa te aperi, sa-ti aperi echipa:P

Raz
Raz
19 May 2013 14:54

@Raz:

aveau*

Raz
Raz
19 May 2013 14:53

@fcdm3:

Mie mi se pare ca nu prea gandesti.Ce rost are sa transmiti un meci fara nici o important peste un meci care e decisiv pentru locul 4,decisiv pentru Champions League si 20 de milioane de euro?Ce rost are sa transmiti un meci fara nici o importanta peste un meci decisiv la retrogradare?Meciurile alea avea o miza,meciul lui Bayern nu avea nici o miza,si nu numai meciul lui Bayern.

Un alt punct de vedere…Cand o sa scapam si noi de meltenismul asta romanesc,ca ‘X a facut blat’?Mi se pare cea mai mare prostie posibila,o dovada de meltenism tipic romanesc.

Claudiu
Claudiu
19 May 2013 12:41

Stiti de ce-mi pare mie rau ? De faptul ca avem 98 de goluri marcate, si nu 100. Daca aveam 100 ? Nu zic ca e nasol si cu 98, dar cu 100 ar fi fost si mai si ! :> Oricum, super Bayern ! Mia San Mia !

lesas
lesas
19 May 2013 12:10

@fcdm3: Referitot la intrebarea de mai sus am citit in graba si nu am apucat sa raspund , apoi am uitat. Eu personal citesc tot ce apare pe site. Imi cer iertare pentru ignoranta mea.

fcdm3
fcdm3
19 May 2013 11:52

Nu va suparati, dar am impresia ca unii dintre voi cititi printre randuri. Eu am scris despre Badstuber mai sus si nimeni n-a observat…Am mai pus intrebarea unde ati vazut meciul. O singura persoana a raspuns. Stau si ma intreb daca citeste cineva articolele pe care le scriu eu. Pai daca nu citeste nimeni, eu de ce le mai scriu?
Sau trebuie neaparat sa ma contrazic cu cineva pentru a-mi fi citite opiniile?

lesas
lesas
19 May 2013 11:13

@Die Rotten: e si pe site-ul oficial la fel

Die Rotten
Die Rotten
19 May 2013 11:03

Am citit ca Badstuber si-a rupt din nou ligamentele de la genunchi si va trebui sa stea inca 6 luni, a mai auzit cineva ceva despre Badstuber?

annya
annya
19 May 2013 10:47

@lesas: sezonul, ca meciul cred ca majoritatea am vazut cum a inceput!credeam ca s-a inteles de la sine, dar dupa o noapte de garda in spital cred ca nici eu nu mai stiam ce scriu!!!

West
19 May 2013 10:05

Un sezon pur si simplu FANTASTIC

lesas
lesas
19 May 2013 7:56

echipa a doua a Bayern-ului nu a reusit sa promoveze dar termina pe 2 sau 3 ( depinde de ultima etapa) deci se poate ca la anul viitor sa promoveze , momentan avand o serie de 10 etape fara sa piarda puncte

lesas
lesas
19 May 2013 7:41

fcdm3 tot respectul , eu m-am chinuit putin si mi se pare dificil pe cand tu traduci articole de peste tot SUPER BAYERN Bayern s-au stabilit noi recorduri pentru … cele mai multe puncte: 91 (anterior 81, Dortmund 2011/12) cel mai mare avantaj față de echipa de pe al doilea loc: 25 de puncte (anterior 16, Bayern 2002/03) cea mai timpurie campioana: atât în ​​termen de etape (28 / anterior: 30, Bayern 1972-1973 și 2002/03) cat și data (06 aprilie / mai înainte: aprile 18, FC Köln 1963-1964) Parcursul final al sezonului egaleaza sezoanele : Bayern in 1968/69, 1972/73, 1984/85 și 2007/08 cele mai multe victorii intr-un sezon: 29 (anterior: 25, Dortmund 2011/12, Bayern 1972-1973) cea mai lunga perioada câștigătoare într-un sezon: 14 victorii (anterior: 10, Mönchengladbach 1986-1987 și Wolfsburg 2008/09) cele mai putine infrangeri (1, la fel ca Bayern 1986-1987) cele mai putine goluri primite: 18 (anterior: 21, Bayern 2007/08) cele mai multe meciuri fără a primi un gol într-un sezon: 21 (anterior: 19, Bremen 1987-1988 și Bayern 2001/02) cel puțin au marcat un gol în fiecare meci (ca… Citeste mai mult

Ribery7
19 May 2013 4:46

http://www.sport.ro/stiri/fanilor-li-s-a-rupt-inima-cand-l-au-vazut-heynckes-a-inceput-sa-planga-ca-un-copil-la-conferinta-de-dupa.html
Heynkes a avut un moment de slabiciune la conferinta de presa de dupa meci, cand a inceput sa planga…

lesas
lesas
18 May 2013 20:26

@annya: inceput ce ? meciul sau sezonul?
nu ai specificat, scuza-mi rautatea

annya
annya
18 May 2013 20:15

pe mine m-a dezamagit usor Alaba, parca nu prea a fost el, iar Ribery a fost mai mult decat maret, cel putin unul din goluri a fost foarte fain!
am terminat asa cum am inceput, adica extraordinar!

Ribery7
18 May 2013 19:46

Ribery, de departe jucatorul meu preferat, mi-a provocat o ciuda incredibila in meciul asta 🙂 Si anume faptul ca, desi e capabil, rareori isi incearca sutul pe poarta! Este nevoie ca echipa sa mearga greu pt ca el sa-si “ia inima in dinti”, cum a fost meciul acesta sau, de exemplu finala cupei de anul trecut. Se facuse deja un incredibil 4-1 iar Ribery a luat mingea la picior si a inscris pt 4-2, insa restul Bavarezilor au mai comis o greseala colectiva pt scorul final de 5-2.

Ribery7
18 May 2013 19:43

Cam blat meciul lui Dortmund, asa-i? 🙂 Si daca va uitati pe blogul lor, Vlad Parvu(care pare un ingeras dar vorbeste despre URA in loc de rivalitate si o ataca pe Bayern cu fiecare ocazie) si altii vb numai despre faptul ca Dortmund e echipa mare, dom’le, joaca pentru culorile clubului si pt tribune! Pe cand Bayern e diavolul, joaca doar pt performanta si trofee!
🙂 Saracii…
Vand meciuri si jucatori, pt ca banii sunt atractivi pt ei, iar apoi “zidul galben” ii injura meci de meci 🙂 Asa ca sa vedeti ce inseamna onoarea si respectul. Sa nu mai pomenim gesturile si initiativele de oameni mici, pe care le-a mentionat fcdm3 in articolul precedent.

alexandrul
alexandrul
18 May 2013 19:32

pacat ca nu ai urmarit meciul pe net,eu am facut-o,ribery a fost magistral,i-a naucit pe fuindasii adeversi,despre golul 3 ce sa mai vorbim o adevarata capodopera

lesas
lesas
18 May 2013 19:13

La ce meci a facut Bvb , daca era Bayern eram strigati hotii.
http://www.digisport.ro/Sport/FOTBAL/Competitii/Fotbal+International/Ultima+etapa+in+Germania+Schalke+merge+in+UCL+Dortmund+a+pierdut
Aparearea a fost dezastroasa, in special Dante si Boateng care au avut treaba putina . Ratari multe , sper sa se trezeasca jucatori care dorm . Ribery merita sa se retraga de la Bayern si sa devina o legenda a clubului .

flo
flo
18 May 2013 19:02

http://www.youtube.com/watch?v=NuEPr4sug2c Golul lui Ribery

Si Hummels s-a accidentat. S-ar putea sa lipseasca in finala UCL.

flo
flo
18 May 2013 18:49

Meci nebun cu multe goluri. Ribery ne arata inca o data un fotbal de calitate.[gol magnific din vole].
Am luat niste goluri urate, Dante a gresit foarte urat la golul lui Hanke. Important e ca am revenit de la 3-1 si am castigat. Am terminat acest campionat impresionant la 25 de puncte fata de Dortmund si cu un golaveraj foarte mare 98-18 [+80!!!].
Tot ce pot sa zic e: SUPER BAYERN SUPER BAYERN HEY HEY! 😀
@fcdm: sper ca e buna poza pusa 😀

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
39
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x