MACEL!!! Asta e cuvantul pentru ce a facut Bayern cu Hamburg pe Allianz Arena in etapa nr. 27!

9 goluri au dat bavarezii, Pizarro a marcat 4, unul dintre ele cu calcaiul, acesta meritand un premiu de frumusete! Celelalte goluri au fost marcate de Shaqiri, Shweini, Robben – 2 si Ribery. Pacat de cele doua goluri primite, ambele in urma unor cornere. In ceea ce priveste ambitia bavarezilor in acest meci, sugestiva a fost iesirea nervoasa a lui Boateng la primul golul primit in urma caruia scorul s-a facut 8:1… Ce-ar mai fi de zis dupa un astfel de meci senzational? Decat ca Heynckes a odihnit o parte dintre titulari , Ribery si Muller intrand in min. 64, Alaba si Mandzukic nu au jucat deloc iar Lahm a iesit si el in min. 61. Oaspetii, desi nu au jucat dur, au atacat si ei de cate ori au avut ocazia (vezi datele statistice). Dupa aceasta victorie superba, Bayern ramane la 20 de puncte de Dortmund (azi 2:1 la Stuttgart), avand castigate toate cele 10 meciuri din retur si dupa 27 de etape are golaveraj 78:13!

Statistica de la BILD:

Ocazii de gol:27-10

Mingi salvate de portari:6-7

Posesia mingii:54%-46%

Dueluri castigate:62%-38%

Cornere:7-3

Faulturi:6-15

Cele mai multe ocazii de gol: Piazrro – 8

Cel mai faultat: Martinez – 4

Cele mai multe dueluri castigate: Martinez – 66%

Jucatorul meciului: Pizarro – 4 goluri si 2 assisturi!

Marti urmeaza pe Allianz super-meciul cu Juventus din Ch.League!

 

 

0 0 vote
Article Rating
19 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
vladt
vladt
1 April 2013 19:00

La 34 de ani, Pizarro, desi a jucat “mai mult de o gramada” are 10 goluri(mai mult decat alti “mari” atacanti) ceea ce ma face sa ma intreb oare ce ar fi fost daca ar fi jucat mai mult, sau macar de acum inainte.

AlexFCBM
AlexFCBM
1 April 2013 15:34

2-0 in Germania si daca inscriem gol in italia suntem cu siguranta calificati !!

gery76
1 April 2013 0:11

-Referitor la meciul de marti seara contra ”broscarilor”de la Juve,trebuie sa recunosc ,fara a dramatiza insa,ca evolutia lor contra celor de la Inter Milano m-a pus putin pe ganduri,jocul lor mi s-a parut unul deosebit de solid,chiar daca nespectaculos,un joc ce poate pune mari probleme oricarui mare nume din Europa si asta n-o spun ca mi-ar fi neaparat teama,ci ca prestatiile lor din ultimul timp chiar au aratat ca au ECHIPA!

-Prestatia lor insa nu ma face sa-mi pierd optimismul in ceea ce priveste sansa lui Bayern de a accede in semifinalele CH.League,din punctul meu de vedere orice victorie pe propriul teren[ de preferinta fara gol primit],chiar si la un gol diferenta ,i-ar instala pe bavarezi in postura de favoriri la calificare!

gery76
1 April 2013 0:00

-Mi-este imposibil sa cred ca Heynkes va incepe fara Alaba,Ribery si Muller meciul cu Juve,cei care au fost menajati in meciul cu Hamburg[Ribery si Muller doar partial,iar intrarea lor a dus la o faza superba ,Ribery pasandu-i pe culoar lui Muller,acesta din tusa stanga centrand excelent pentru Pizzaro care a marcat],insa eu cred ca pe postul de atacant central va fi titularizat pana la urma tot Mandzukic,findca cifrele momentan vorbesc pentru el,asta neansemnand ca optiunea Pizzaro sau Gomez este exclusa,dar raman la parerea ca daca vroia sa-l foloseasca titular pe Pizzaro cu Juventus nu-l tinea in teren 90 de minute cu Hamburg.

El guaje
El guaje
31 March 2013 21:54

Robben,daca vrea,joaca minunat. Oricand poate fi cel mai bun de pe teren. Ieri a fost total in slujba echipei,si asta s-a vazut mai ales pe tabela. Este un jucator fantastic. L-as juca titular cu Juve. E cu moralul sus,e bun,Kroos nu e chiar in cea mai buna forma,Muller ar putea reveni pe postul sau “natal”.
Jupp cred ca stie mai bine. Sa vedem ce are sa fie.
MIA SAN MIA!

Codruta
Codruta
31 March 2013 14:27

A fost un meci foarte frumos… nu ma asteptam la acest scor dar uite ca s-a intamplat. Pacat de cele 2 goluri primite…dar ma bucur ca atunci cand am luat golul de 8-1 toti s-au suparat in special Boateng (care a fost iritat de acest gol) iar imediat dupa ai nostri s-au gandit ca un gol s-ar mai putea daca si ei au putut. Eu cred ca pana la meciul cu Juventus ar trebui sa puna 2 oameni la bara , nu doar unul deoarece ambele goluri au fost primite la bara libera… iar Neuer nu prea aveam cum sa ajunga acolo. De exepmlu cum Dortmund pune 2 omanei si am vazut ca de multe ori este micutul Goetze au scos niste goluri , am vazut eu 2 parca scoase de Goetze de pe linie si cred ca asta ar fi rezolvarea problemei mai ales ca noi avem si jucatori inalti care ar putea evita aceste goluri prostesti dar totusi nu poti zice ca Hamburg nu a avut loviturile de colt bune…Ce am mai sesizat e faptul ca am inscris… Citeste mai mult

ebaltig
ebaltig
31 March 2013 13:30

Fazele fixe au pus probleme in ultima perioada . Mai bine spus neatentiile in defensiva.
Ce este inbucarator este faptul ca jucatorii la 8 0 cand au luat golul erau toti suparati/dezamagiti lucru care i-a incarcat pozitiv si i-a determinat sa lupte/sa forteze in continuare. Sa joace cu aceeasi indarjire si daruire pana la final mai ales in Champions League si cupa dar si in campionat chair daca vor fii in curand si matematic campioni.
Pizzaro la 34 de ani si din postura de al treilea atacant al echipei intr-adevar a aratat ca poate fii o solutie mai des folosita si chiar mi-as dori sa il vad mult mai des pe teren. De acum in campionat chiar ar putea fii folosit.
Cum a spus si Ribery7 cred ca pentru dubla cu Juve de preferat ar fii de ales pt atac dintre Gomez si Pizzaro. Mandzukic in ultimele meciuri a scazut din ritm…

george
george
31 March 2013 13:29

ce meci!!! cum ziceau si comentatorii, Bayern a dat dovada de lipsa de umor 🙂 cu juventus e clar ca nu va fi usor, echipele italiene sunt cele mai perverse din fotbalul European, echipe care nu te lasa sa joci. dar Bayern trebuie sa bata. juventus nu e de nebatut, are aparare solida, buffon e de mare calitate, insa jucatorul de care ma tem cel mai mult este pirlo, pacat ca mrtinez este suspendat, era nevoie de el sa-l controleze pe playmaker-ul Italian.
de salutat si golul lui maxim, daca scorul ramanea 1-1, acum sarbatoream 🙂

DevilMayCry
Admin
31 March 2013 11:59

Cu Juventus cred ca jucatorii vor fi mult mai concentrati la fazele fixe decat au fost in meciul asta.

West
31 March 2013 11:34

Un meci fantastic pacat de golurile primite din faza fixa urmeasa meciul cu Juventus cred ca vom face un meci bun HAI BAYERN MUNCHEN

bavarezul13
bavarezul13
31 March 2013 9:00

@Ribery7: Martinez e suspendat pentru meciul tur.Pizzaro a zlergat ca nebunul meciul asta nu are cum sa mai fie titularizat cu Juve.Gomez nu a jucat impotriva celor de la Hamburg(si asa a fot titularizat Pizzaro) din cauza unei accidentari si nu stiu daca isi revine pana marti.Problema cu Kroos am mai spus-o si eu de destule ori.Oricum echipa pentru meciul cu Juventus o stim cu toti:Neuer-Lahm,Boateng,Dante,Alaba-gustavo,Schweinsteiger-Muller,Kroos,Ribery-Mandzukic.Singura schimbare pe care mi-as dori-o in acest meci ar fi Shaqiri in locul lui Kroos(desi nu sunt deloc un fan al “elvetianului”).Oricum asta nu e important,tot ce conteaza e ca alesii lui Heynckes sa faca un meci mare si sa ne asiguram calificarea inca din meciul tur.Chiar o sa risc la pariuri o suma frumusica pe scor corect 3:0.

Ribery7
31 March 2013 8:24

Un meci de pus in rama! Un cadou oferit de Bayern celor 72000 de fani! CE ECHIPA! Cu Gustavo fundas stanga, Robben si Shaqiri in benzi(ambii “rezerve”), Boateng care nu are prea multe meciuri in picioare sez asta, si mai ales, cu Pizarro, AL 3-LEA ATACANT de la echipa(!!!) si i-am desfiintat. M-am bucurat enorm mai ales ca am inscris 2 goluri din corner, 2 si 3. Pacat(si un semnal de alarma in acelasi timp) ca am luat 2 goluri jenante din cornere. Neuer a avut 3 interventii foarte bune, Robben a jucat foarte bine, a fost liderul jocului impreuna cu Pizarro, Schweini domina centrul terenului, iar Shaqiri a facut un super meci. Kroos insa nu prea s-a vazut, nici macar in meciul asta, l-am urmarit de mai multe ori chiar si cand nu avea mingea la picor si parca se plimba, iar cand primea balonul dadea pase in spate sau in lateral. Neuer-Lahm,Boateng,Dante,Alaba-Martinez,Schweini-Ribery,Muller,Robben-Pizarro/Gomez. Asta as vrea sa fie primul 11 cu Juve, marti. Cred ca ar trebui sa-l scoatem pe Kroos, si asa o sa avem un trident ofensiv… Citeste mai mult

gery76
31 March 2013 1:11

-Dupa meciul din seara aceasta cuvintele sunt de prisos,singurele expresii care-mi vin in minte sunt urmatoarele:
-I-am desfiintat!!!
-I-am umilit !!!
-Le-am scos fotbalul din cap !!!
-Le-a aratat cu adevarat tuturor cine este JUPANUL BUNDESLIGII ALL-TIME!!!!!

MIA SAN MIA !!!!

gery76
31 March 2013 1:04

-Pentru mine meciurile cu Hamburg S.V.,sunt indiferent de locurile din clasament in momentul disputarii, cele mai importante meciuri ale bavarezilor din Bundesliga,inca de la jumatatea anilor ’80 atunci cand dupa ce Hamburg a invins pe Juve in finala C.C.E cu 1-0 prin golul lui Magath,meci arbitrat de Nicolae Rainea,abia asteptam sa vad rezumatele etapei pe televiziunea yugoslava,iar cea mai mare satisfactie a mea era atunci cand in clasament Bayern era mereu peste Hamburg,practic nationala R.F.Germania din prima parte a anilor ’80 era un amestec intre jucatorii lui Bayern[Rummenigge,Breitner,Dremmler,Matthaus sau Dieter Hoennes] ,Hamburg[Magath,Kaltz,Jakobs sau Hrubesch] si FcKoln[ Schumacher,Littbarski sau Strack],iar dupa venirea lui Heynkes la Bayern in ’87,inlocuindu-l pe Udo Lattek,suprematia lui Bayern a devenit si mai evidenta.

marian
marian
30 March 2013 23:43

Un meci incredibil! Pacat ca se iau goluri din faze fixe… In rest, un Bayern dazlantuit, care asteapta,zic eu, meciul cu Juventus cu un moral bun. Bravo baieti!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
19
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x