Bayern va juca diseara de la ora 21:45 pe Emirates impotriva lui Arsenal.

Arsenal s-a calificat de pe locul secund din grupa B. ”Tunarii” obtinusera zece puncte dupa primele cinci jocuri si cu ele au ramas si dupa ultima etapa, cand daca invingea la Pireu pe Olympiakos ar fi castigat grupa. In partidele de pe Emirates Arsenal le-a invins la diferenta de doua goluri pe Olympiakos si Montpellier, dar a fost invinsa surprinzator de o alta echipa germana, Schalke (0:2). Podolski cu trei goluri si Gervinho cu doua au marcat jumatate dintre golurile elevilor lui Wenger in faza grupelor.

Arsenal a fost eliminata sambata din Cupa Angliei, 0:1 acasa cu divizionara secunda, Blackburn. Esecul a fost primul pentru ”tunari” dupa o serie de cinci jocuri fara infrangere. In 2013 Arsenal a disputat zece partide, doar cu Blackburn si Manchester City nereusind sa inscrie.

In conditiile in care Nacho Monreal nu are drept de joc, iar Kieran Gibbs este accidentat, iar Andre Santos a fost imprumutat saptamana trecuta la Gremio in banda stanga a defensivei Wenger il va trimite pe Thomas Vermaelen.

Bayern Munchen a avut ceva de tras pentru a castiga o grupa la prima vedere accesibila. Bavarezii au terminat grupa F cu 13 puncte, acelasi numar strangandu-l si Valencia, dar nemtii au avut avantajul meciurilor directe. Daca pe Allianz Arena Bayern nu a avut mari probleme in a obtine cele noua puncte in deplasare a cedat la BATE Borisov surprinzator (1:3), castigand la Lille cu 1:0 si remizand pe Mestallla, 1:1 cu Valencia. Liderul din Bundesliga nu are amintiri placute de la ultimele vizite in Anglia. Din 2002 si pana in prezent a disputat patru jocuri pe taram englez, toate fiind pierdute.

Elevii lui Heynckes au castigat toate cele cinci partide oficiale jucate in 2013, golaverajul fiind unul incredibil, 13:0. Vineri Bayern s-a impus cu 2:0 pe terenul lui Wolfsburg.
Javi Martinez a ratat partida din campionat cu Wolfsburg, dar ar putea reveni la inchidere pe Emirates. Claudio Pizarro si Holger Badstuber sunt accidentati si vor rata acest joc, in timp ce Jerome Boateng este suspendat.

Arsenal si Bayern Munchen s-au intalnit ultima data in urma cu opt ani. Atunci, tot in optimile de finala, bavarezii s-au calificat cu scorul general de 3:2, pierzand la Londra cu 0:1.

Arsenal – Bayern Munchen echipe probabile:
Arsenal (4-2-1-3): Szczesny – Sagna, Koscielny, Mertesacker, Vermaelen – Arteta, Ramsey – Wilshere – Walcott, Podolski, Cazorla
Bayern Munchen (4-2-3-1): Neuer – Lahm, Van Buyten, Dante, Alaba – Martinez, Schweinsteiger – Muller, Kroos, Ribery – Mandzukic

sursa: pariuri-x.ro

0 0 vote
Article Rating
32 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
21 February 2013 1:59

@Leexxrr:
-Nici eu n-am fost un mare sustinator al transferului lui Martinez si asta nu din cauza calitatii jucatorului,ci mai mult din cauza pretului foarte mare din punctul meu de vedere,insa ultima perioada ne-a aratat un Javi Martinez foarte bun[ trebuie sa fim cat de cat obiectrivi].

cristi
cristi
20 February 2013 14:07

Martinez si Muller mi-au placut cel mai mult, Alaba n-a avut o zi prea buna, dar in general ne-am descurcat perfect. In sferturi sper sa evitam Barcelona, in rest nu mi-e frica de nimeni. Bafta Bayern!

AlexFCBM
AlexFCBM
20 February 2013 13:40

Lahm si Muller au fost cei mai buni de pe teren dupa parerea mea,toti au jucat bine dar Lahm s-a remarcat prin sprijinul oferit lui Muller in flancul drept,Martinez foarte bun la mijloc le face treaba mai usoara fundasilor secandui pe adversari,pana la urma toti au jucat extraordinar si sincer mi-a placu tanarul Jack Wilshere care a fost singurul jucator de remarcat de la Arsenal

Leexxrr
Leexxrr
20 February 2013 11:06

Foarte bun meciul facut de Bayern. Nu le-am dat celor de la arsenal nici o sansa. Golul primit a fost foarte ciudat. Cred ca Neuer dupa atatea meciuri fara gol primit s-a plictisit 🙂 . Poate nu e de acord toata lumea cu mine: foarte bine au jucat DvB si Dante, dar si Mandzukic. Un minus pentru Javi Martinez care a prins o zi mai proasta.

bavarezul13
bavarezul13
20 February 2013 10:25

@gery76: Am observat si eu un joc putin mai reusit al lui Alaba,insa nici DVB nu mi-a placut mai ales in startul partidei prin minutul 5 ocazia celor de la Arsenal a fost si din cauza lui(oricum ma asteptam sa joace mult mai slab).Despre Martinez(pe care nu-l agreez deloc) trebuie sa recunosc ca a jucat exceptional meciul asta.Muller a jucat si el foarte bine.Cel mai bun jucator al nostru mi s-a parut Lahm,era incredibil la urcarile in atac,nu pierdea mingea,pasa pe cativa metri,extraordinar!

West
20 February 2013 8:51

Intradevar a fost o seara perfecta o victorie pe deplin meritata am fost peste Arsenal la toate capitolele iar in legatura cu profesori de fotbal de la digisport doare sa vada la ce fotbal joaca echipele din Bundesliga pe care ei o desconsidera total urmeaza meciul de simbata cu Werder sper sa nu avem probleme HAI BAYERN MUNCHEN

gery76
20 February 2013 2:39

-Ce placere sa vezi un stadion atat de frumos golindu-se cu multe minute inaintea fluierului final si asta doar pentru ca Bayewrn Munchen dadea o adevarata lectie de fotbal,cred ca niciodata in ultimii 20 de ani Arsenal n-a fost pusa in situatia acesta.

-Revenind la joc,nu pot sa nu remarc evolutia surprinzator de buna a lui Daniel van Buyten,foarte bun si pe faza defensiva dar si cu o contributie decisiva la golul lui Thomas Muller,Lahm de asemenea a jucat excelent mai ales pe faza ofensiva,dar in general toata echipa a jucat bine si foarte bine[o singura mica sincopa am vazut in jocul lui Alaba].

gery76
20 February 2013 2:24

-Am controlat meciul de la un capat la altul,nu mi se pare normal ca dupa un asemenea joc si rezultat,sa mai cautam” nod in papura”,3-1 pe Emirates ,este un scor excelent,mai ales ca era ”ultimul cartus”al lu Wenger in incercarea de a salva un sezon negru pentru tunari.

pupp3tmast3rr
pupp3tmast3rr
20 February 2013 2:08

@Ribery7:

da,niste ipocriti,un jurnalist/comentator sportiv trebuie sa fie profesionist deci impartial,indiferent de afinitatile lui,trebuie sa-si faca treaba fara sa si le exprime,astfel cu atat mai mult aceasta victorie este mai savuroasa

Catalin
20 February 2013 0:48

Felicitari tuturor pentru o seara perfect , pacat ca am primit gol, dar nu conteaza asa mult.
Eu as vrea sa picam cu Porto sau Paris .
Mia san mia !

AlexFCBM
AlexFCBM
20 February 2013 0:25

@bavarezul13: Da nici Schalke sau Galata nu sunt niste adversari grei.Si eu sunt putin dezamagit ca nu am avut posesia(incepusem sa ma obisnuiesc cu asta)dar echipa a facut bine ca a facut un pas usor inapoi pentru ca rezultatul ne da calificati in proportie de 98%

bavarezul13
bavarezul13
20 February 2013 0:21

@AlexFCBM: Schalke/Galata sunt favoritele mele,apoi Porto.Desi mi-ar placea sa-i scoata Manchester pe Real si sa picam cu ei ca si asa vad ca toata lumea e cu Manchester in gura(dupa Barca si Real desigur).Bun scorul zic ca suntem deja calificati(cum de altfel eram sigur 99% dinainte de “dubla”),insa am fost putin dezamagit ca nu am avut posesia si mai ales ca am luat un gol de rasul curcilor.

AlexFCBM
AlexFCBM
20 February 2013 0:09

Mi-as dori sa picam in sferturi cu Porto.Este o echipa buna dar nu este la nivelul lui Bayern poate chiar nici al lui Arsenal.
O seara frumoasa pentru toti fani bavarezi 🙂

zeitgeist
zeitgeist
19 February 2013 23:53

Adevaratele teste vor veni cu Juventus Borussia si Milan/Barcelona

flo
flo
19 February 2013 23:44

Se pare ca am ghicit iar scorul, 3-1.
Am vrut sa pun 50 lei pe 2-0 si 50 lei pe 3-1 dar nu am ajuns in oras azi 🙁

Ribery7
19 February 2013 23:41

@pupp3tmast3rr: Da, ati vazut ca astia de la Digisport se mirau ca Bayern joaca asa de bine 🙂 ??? Paraleli cu fotbalul, sau la un moment dat si-au batut joc de Bayern zicand ca,castigarea trofeului e un obiectiv nerealist.

Ribery7
19 February 2013 23:39

Victorie cu 3-1, mare nedreptate la golul tunarilor, caci nu trebuia sa fie corner, si nu pot sa inteleg cum a ajuns arbitrul la decizia asta. Oricum, un avantaj considerabil, am dominat, am si ridicat piciorul de pe acceleratie, dar important este ca avem 3 goluri in deplasare, si suntem ca si calificati. Eu am spus si inainte de meci ca ma asteptam la o victorie la 2 goluri diferenta.

pupp3tmast3rr
pupp3tmast3rr
19 February 2013 23:39

Bravo Bayern,i-am ofticat pe baietii de la digisport cu premier league-ul lor,asa cum i-am posomorat pe cativa de la tvr1 dupa ce am eliminat realul 😉

Ribery7
19 February 2013 22:08

GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLL THOMAS MULLER 2-0!!!

Ribery7
19 February 2013 21:53

GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLL Toni Kroos min 7 din centrarea lui Muller!!!!

Ribery7
19 February 2013 21:21

Sau mai zic ca Dante e fundas slab, lent, si nu-i de nivelul lui Bayern. Clar, ei n-au nicio treaba cu ceea ce joaca Bayern, nu cred ca au urmarit un meci de-al bavarezilor.

Ribery7
19 February 2013 21:16

Ce inventii pe astia de la digisport:)) cik:Bayern s-a temut d arsenal, joaca cu Schweinsteiger, Martinez si Kroos, 3 jucatori foarte activi in defensiva(kroos? zau? nu, nu chiar). Ei nici nu stiu ca asta e noua echipa de baza a lui Bayern, s-au uitat si ei doar la etapa trecuta…

MIA SAN MIA

Digihd Sport
19 February 2013 20:38

Arsenal – Bayern Live Video HD => http://www.Digi-HDSport.com – Cei care nu au posibilitatea sa vada meciul la TV si doresc sa vada pe net, aici puteti viziona meciul de pe DigiSport1 HD, DolceSport HD GRATIS. Va asteptam

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
19 February 2013 19:53

Ca o completare la articolul postat de @DevilMayCry…brigada de arbitri din aceasta seara va fi una din Norvegia si va avea urmatoarea componenta :

Arbitru-central : S. Moen
Asistenti : K. Haglund ,F. Andås
Al 4-lea oficial : S. Midthjell

sursa : soccerway.com

MIA SAN MIA.

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
19 February 2013 19:37

…Pentru aceasta seara imi doresc un rezultat bun,important este sa marcam,si sa irosim cat mai putine ocazii.Trebui sa jucam inteligent, cu mult devotament si determinare.

DOAMNE AJUTA…si mult succes baietilor!!!

MIA SAN MIA.

Ribery7
19 February 2013 16:35

Si eu merg pe o victorie la 2 goluri diferenta, prefer 3-1 decat 2-0 caci ar fi mai multe goluri in deplasare. Traditia insa nu tine cu noi, si poate juca un rol important.In al 2-lea rand,ma tem ca Bayern dupa ce o sa preia conducerea o sa ridice piciorul de pe acceleratie.

bavarezul13
bavarezul13
19 February 2013 15:52

Eu merg pe un 2-0 pentru Bayern.In primul rand consider ca defensiva noastra e la cel mai inalt nivel in momentul de fata si in plus Arsenal nu e una din primele echipe ale Europei.Sa speram ca vom avea motive de bucurie diseara!

flo
flo
19 February 2013 14:53

Un meci destul de greu, chiar daca Arsenal nu mai joaca foarte bine ea poate pune probleme mari prin Walcott/Podolski. Merg pe un 3-1 pentru bavarezi
MIA SAN MIA

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
32
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x