In derby-ul local, Bayern nu scoate decat un egal impotriva unei echipe din Nürnberg foarte artagoase. Suporterii lui Nürnberg dar si unii jucatori gazda s-au bucurat la final ca dupa o victorie! Bayern pierde primele puncte de deplasare dupa 5 victorii consecutive, toate la zero. Echipa a jucat cu mai multe rezerve, cativa titulari fiind accidentati sau menajati. Din rezumatul de pe Eurosport 2 nu am vazut nici o ocazie clara de gol a vreunei echipe. Decat niste tentative. A fost mai mult o lupta surda la mijlocul terenului… Mandzukic a marcat golul cu nr.9, consolidandu-si pozitia de golgheter dar in afara golului nu prea s-a vazut pe teren, ca de altfel majoritatea jucatorilor. Golul egalizator a fost marcat de un fost bavarez, Feulner, cu un sut de la 30 m ce a avut o traiectorie foarte ciudata pacalindu-l pe Neuer. Insa greseala i-a survenit lui Schweini care a dat o pasa aiurea inapoi la mijlocul terenului la Tymotschuk care, nefiind atent, a pierdut-o. Gebhart, de la gazde, l-a lovit cu cotul in fata pe Schweini in min.76 luand al doilea galben si a fost eliminat insa asta nu i-a ajutat pe ai nostri.

Iata cele mai importante date statistice despre meci:
Ocazii:8-8
Mingi salvate de portari:3-1
Posesia mingii:40%-60%
Pase bune:73%-82%
Dueluri castigate in doi:51%-49% – asta a fost un factor hotarator!
Cornere:7-8
Faulturi:12-24!
Cartonase galbene:3-2
Cartonase rosii:1-0
Ocazii de gol:Shaqiri – 4 (nici una clara)
Cele mai multe contacte cu mingea:Shweini – 108
Cele mai multe dueluri in doi pierdute:Shaqiri – 65% (11)
Au faultat cel mai mult:Schweini, Shaqiri si Tymo – 4!
Bilant total Bayern – Nürnberg: 57 jocuri, 34 victorii, 12 egaluri, 11 infrangeri, golaveraj 101:62
Notele date de ziaristii de la BILD sunt foarte dure:Neuer 5, Alaba 3, Dante 4, Van Buyten 4, Rafinha 4, Schweini 5, Tymo 5, Shaqiri 5, Kroos 5, Müller 5, Mandzukic 4. Au mai jucat Martinez 5, Lahm 4 si Pizzaro. Nu mai putin de 7 jucatori au fost notati cu 5, adica “foarte slab”!

0 0 vote
Article Rating
61 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Ribery7
20 November 2012 13:28

@gery76: Sunt de acord, a venit timpul sa castige o cupa, sau poate pe ambele. Dar e cam greu sa intri in finala Champions League 2 ani consecutivi.

Die Roten
Die Roten
20 November 2012 11:39

Este un interviu a lui Kalle Rummenigge in Bild, daca s-ar putea sa il traduca cineva. Danke.

B@v@r3zU
B@v@r3zU
20 November 2012 9:18

Asa sa fie, Oli!

gery76
20 November 2012 4:05

-Un articol excelent pe blogul lui Oliver Kahn din Bild,in care spune ca este timpul pentru echipele germane de a castiga un titlu in competitiile europene intercluburi. -Incepe prin a sublinia ca toate cele 7 echipe de club germane au sanse foarte mari de a se califica in bloc in fazele eliminatorii,Hannover si Leverkusen fiind deja calificate din grupele Europa League,iar celelalte 5 depind numai de ele pentru a merge mai departe. -De asemenea Oliver Kahn mentioneaza ca formatiile germane,au realizat sezonul acesta cel mai bun punctaj 8357 puncte dintre toate reprezentantele Europei. -De asemenea Kahn ,numeste aceasta perioada,Epoca de Aur”a Bundesligii,mentionand cateva argumente extrem de pertinente: -Conditiile economice si sportive din Germania sunt superioare celorlalte ligi europene,iar interesul in jurul fotbalului din Germania depaseste cifra de 40 de milioane de oameni. -Veniturile din Bundesliga,au depasit de mult 2 miliarde de euro,iar incasarile din drepturile de televiziune,radio si internet pentru urmatorii 4 ani,vor vira in visteriile cluburilor 2,5 miliarde de euro,ceea ce reprezinta o crestere de 50%. -Un alt argument pe care-l prezinta Kahn ,este acela al infrastructurii deosebit de… Citeste mai mult

gery76
20 November 2012 3:16

-Intr-un articol din Kicker,Rummenigge declara ca jocul lui Bayern Munchen depinde in mare masura de Franck Ribery,spunand ca Ribery pentru Bayern este ca Messi sau Ronaldo pentru echipele lor.

ion
ion
19 November 2012 20:38

Florin ai dreptate eu am incredere in Martinez asa e se mai intimpla nu toti jucatorii se acomodeaza repede succes lui Martinez si vreu sai transmit ca suntem alaturi de el si ne va bucura pe parcusul sau la bayern…el sia aratat ddeja fata cind a refuzat cite 2 milioane de euro pe sezon inseamna ca itradevar vrea sa faca totul pentru clubul nostru …. cine alt jucator ar refuza vreo 10 milioane ? mai rar asa gesturi forta Martinez si forta BAYERN

florin.b
florin.b
19 November 2012 20:07

Cred ca Javi Martinez abia din retur va conta. El nu a facut pregatirea de vara cu restul echipei, a schimbat tara, a trecut intr-un campionat cu un alt stil. Sa mai avem rabdare cu el, nu e nici primul si nici ultimul jucator care are nevoie de o perioada mai lunga de acomodare. Poate ca in retur sau in sezonul urmator va confirma suma platita pt el. Oricum, si prezenta lui pe banca de rezerve e importanta pentru echipa, pentru ca avem nevoie de un lot puternic ca sa facem fata in 3 competitii.

Ribery7
19 November 2012 17:58

@Catalin: Si pe cine ai scoate? pe Muller?

Ribery7
19 November 2012 17:37

Raman la parerea mea ca Gomez este cel care trebuie sa fie titular, Bayern nu are nevoie de un atacant care sa se implice in creatie, ci de unul care sa fie mereu disponibil acolo in careul advers, si mai ales, care sa stie si unde sa se afle, iar Gomez exceleaza la capitolul acesta.
Din punctul meu de vedere, Gomez este ca un upgrade pentru Ribery, care nu prea are curajul lui Robben sa isi incerce sutul la poarta si prefera sa centreze; Gomez este ca o prelungire a piciorului lui Ribery daca vreti.
Tot din punctul meu de vedere ei 2 alcatuiesc cea mai buna pereche ofensiva.
Imi place Mandzukic, dar Gomez ramane “vedeta” lui Bayern, starul evaluat de transfermarkt la 42mil euro, cel mai scump din lotul nostru alaturi de Frank Ribery.

Mia San Mia

george
george
19 November 2012 12:43

@gery76: corect, mandzukic este parca mai mobil, asta s-a vazut si la wolfsburg unde a jucat si in alte roluri, in spatele varfului impins sau aripa dreapta. dar totusi eu il prefer pe mario gomez, care vine dupa o accidentare lunga cu foame de goluri, iar daca o sa intre pe parcursul meciurilor si va inscrie atunci ii va lua locul in primul 11. oricum e un duel interesant iar don jupp are de unde alege.

Catalin
19 November 2012 11:23

Dar daca vom schimba tactica de joc si joaca ambii ? ))

gery76
19 November 2012 1:49

-Fiindca am vorbit in termeni nu foarte elogiosi de Javi Martinez,nu acelasi lucru se poate spune despre Mandzukic.
-Desi a fost vazut initial ca solutie de avarie la accidentarea lui Mario Gomez,croatul este golgheterul lui Bayern cu 10 goluri in Bundesliga ,ceea ce din punctul meu de vedere este un lucru remarcabil.
-Cu toate acestea ,mie personal mi s-a parut ca Mandzukic,in opinia destul de multora,nu este atat de apreciat pe cat arata cifrele lui.
-Eu l-am vazut mai disponibil la efort decat pe Gomez,intra mult mai des la combinatii,are joc de cap mai bun,se descurca cu mingea si in afara careului de 16 m,intr-adevar Gomez parca are mai mult simtul careului de 6m si este putin mai ordonat in miscari.
-M-ar interesa si alte pareri in dilema ”cine ar trebui sa fie titularul postului de varf impins ”Mandzukic sau Gomez?

gery76
19 November 2012 1:38

-Bayern pe langa 3 -C.C.E.,1- Ch.League,21 de titluri sau 14 Cupe ale Germaniei,cum foarte bine a mentionat fcdm3[ abia astept articolul despre duelul all-time dintre Bayern si Borussia,sa nu mai fiu nevoit sa dau exemple singulare],mai detine in palmares o Cupa a Cupelor in ’67,o Cupa U.E.F.A in ’96 si din pacate 2 finale de C.C.E si 3 de Ch.League pierdute in ’82,’87,’99,’2010 si 2012.

gery76
19 November 2012 1:23

-Am vazut ca s-a adus vorba de Javi Martinez,pacat de accidentare,insa trebuie sa spun ca evolutia lui este in continuare,una departe de asteptarile suporterilor.
-Intrarea lui in meciul cu Nurnberg,n-a adus practic nici o imbunatatire a jocului lui Bayern si tare ma tem ca dupa revenirea lui Gustavo[ se stie n-am fost niciodata un fan al brazilianului],va reveni pe banca de rezerve.

Catalin
19 November 2012 0:47

Ion : nu sa nu te mai aud cu asa prostii . Nu caracteriza un popor dupa tine , nu toti sunt needucati ca tine sa vorbeasca urit, mai ales sa spui ca noi toti moldovenii vrb limba moldoveneasca (ceea ce nu exista) imbinata cu limba rusa . Mai bine ai lua o carte de istorie in maina si ai citi inainte sa te bagi pe forumuri si sa scrii aberatii.
Arata lumii ca esti educat cum a zis fcdm3.

leexxrr
leexxrr
18 November 2012 23:54

Cand erati in faliment, cine a imprumutat BvB cu bani? Eu cred ca esti prea euforic dupa victoria cu furth si nu ai cu cine sa te bucuri. Sincer tin cu BvB in CL dar cand joaca cu BAYERN in campionat e doar un meci de 3 puncte pentru mine. E doar parerea mea.

Ribery7
18 November 2012 23:50

@Andrei: S-a accidentat intr-un duel cu Pizarro, care e peruan, deci la antrenamente cu Bayern nu in deplasarea cu nationala. Oricum, e bine ca il avem pe Gustavo intr-o forma buna, mai buna decat sezonul trecut. Si in caz de orice il evem si pe Tymo dar si Kroos poate juca pe post de mijlocas central.

Andrei
Andrei
18 November 2012 23:44

Mare pacat de accidentarea lui Martinez, se pare ca aceste convocari la nationala se lasa cu accidentari de multe ori. Din fericire, avem un lot numeros in acest an, astfel incat suntem acoperiti cam pe toate posturile.

Oricum, asteptam meciul din Ch League cu Valencia, reeditarea unei finale!

Mia San Mia!

ion
ion
18 November 2012 22:40

fcdm3 – eu nu sunt din Rominia sunt din Republica Moldova si eu conbin limba moldoveneasca cu cea rusa asa suntem noi moldovenii eu voi fi mereu c sufletul la bayern si stimez foarte mult fanii lui bayern mai putin cazeolii sau baranii lui dortmund

ion
ion
18 November 2012 21:34

fcdm3- eu imi cer scuze pentru limbajul meu da eu sun un fan bayern de mic copil si sunt cu ei pina la ultima mea suflare si nu permit sa vina un ticalos de asta si sa faca legea la mine in curte sasi cate de treaba lui si sa nu zaibeasca lumea este o vorba DA DOAMNE MINTE LA CARTOAFE SI PLOAE LA PROSTI traeasca BAYERN

ion
ion
18 November 2012 18:44
lesas
lesas
18 November 2012 18:34

@: e mai sus cel putin un exemplu de avantaj bvb , clar obiectivitatea nu are treaba cu tine (ai si tu 3 exemple amarate ca bayern e favorizata si urli de durere), in curand bvb o sa stranga fani de duzina ( desi cred ca deja au in romania ma refer) pe cand bayern nu atrage la acest aspect

...
...
18 November 2012 18:12

@Robert: Parerea ta…mi se pare ca am dat o groaza de argumente mai sus, uite aici: “Noi am castigat sezonul trecut Bundesliga cu recordul all-time de puncte, deci am fost cea mai buna echipa din istoria de 50 de ani, am castigat 2 campionate consecutiv, v-am umilit in cupa, avem 4 victorii consecutive contra voastra, toate aceste lucruri ne fac pe noi favoriti in meciul direct, indiferent ca voi sunteti pe primul loc, meritat sau nu, si indiferent ca vreti voi sau nu”. La fel si in cazul arbitrajelor, am dat exemple clare. Nu citesti inainte sa vorbesti?! Eu am asteptat sa imi spuneti voi meciuri in care Dortmund a fost avantajata… @fcdm3: Comentez unde am chef, putin imi pasa ca nu exista un fan club BVB in Romania. Nu asta conteaza pentru mine. Conteaza ca de fiecare data cand joaca eu traiesc meciurile la intensitate maxima si sunt trup si suflet alaturi de ei. Bayern nu o sa aiba niciodata (!!!) suporterii patimasi pe care ii are Dortmund. Cand clubul era in faliment, suporterii au sustinut clubul 100% si,… Citeste mai mult

West
18 November 2012 17:25

Dar pina la urma ce cauta aici baiatul acela care este fan Dortmund ?

lesas
lesas
18 November 2012 16:41

@fcdm3: e doar un blog pentru suporteri bvb , incepe si bvb sa adune fani de duzina ( nu ma refer la fanul care intra aici ) asemeni varzelona

Robert
Robert
18 November 2012 15:50

@…: Dortmund nu e favorita impotriva lui Bayern la Dortmund acasa, d-apoi la Munchen. Tu spui ca lumea nu-ti da argumente cand te contrazice, dar tu ce argumente dai? Niciunul.

lesas
lesas
18 November 2012 15:28

@: dar despre sezoanele trecute cand bvb a fost favorizata de ce tot nu spui nimic sau deja e istorie care nu merita mentionata? vezi ca nu esti la fel de corect pe cat te consideri?

...
...
18 November 2012 14:13

@lesas: Sunt CivikRO prietene, “…” a ramas la nume de cand am postat mai demult aici, nu m-am deranjat sa il schimb pentru ca nu ma intereseaza. Nu am de ce sa ma ascund. @andrei: Faptul ca esti fan Bayern nu te face si bun cunoscator al fotbalului. Nu vin la pachet! Voi puteti sa credeti ce vreti, dar sunteti favorizati anul acesta. Noi am castigat sezonul trecut Bundesliga cu recordul all-time de puncte, deci am fost cea mai buna echipa din istoria de 50 de ani, am castigat 2 campionate consecutiv, v-am umilit in cupa, avem 4 victorii consecutive contra voastra, toate aceste lucruri ne fac pe noi favoriti in meciul direct, indiferent ca voi sunteti pe primul loc, meritat sau nu, si indiferent ca vreti voi sau nu. Vorbim de prezent, nu de victoria voastra record de acum 30 de ani si de cele 21 de titluri sau cate aveti. Pricepi?! Daca nu, din nou, putin imi pasa de ce crezi tu. Sunt agresiv pentru ca asa vreau, imi place maxim sa ma contrez cu cei ignoranti si… Citeste mai mult

lesas
lesas
18 November 2012 14:00

@: de ce nu-ti pui numele de pe blogul bvb? daca postezi acolo doar o persoana se mai supara la cat sunt favorizati bayern

Andrei
Andrei
18 November 2012 13:30

“…”, maestre, TU ESTI CEL CU GURA MARE pentru ca TU ai venit pe site-ul fanilor FC Bayern din Romania si ai inceput sa arunci cu comentarii, in stanga si in dreapta, fara niciun sens si NU noi ne-am dus pe site-u vostru sa ne dam cu parerea. Te-au contrazis fani inversunati ai acestui club dar tot tu te crezi cel mai destept si crezi ca noi spunem niste prostii. Repet, sa vii pe acest site si sa spui ca noi fanii Fc Bayern nu ne pricepem la fotbal, ca noi avem gura mare si ca nici macar comentatorii Eurosport nu se pricep la fotbalul german deja mi se pare nesimtire. Eu chiar nu inteleg ce tot vrei. Nu am mai vrut sa iti raspund dupa ce ai postat, sperand ca in cele din urma o sa te duci sa comentezi pe site-ul vostru, lucru care insa nu s-a intamplat pentru ca tu tot pe a ta o tii. Dupa cum s-a spus si mai sus, daca te prezentai inca de la inceput si spuneai ce echipa sustii si iti… Citeste mai mult

lesas
lesas
18 November 2012 13:10

@: daca susti ca esti obiectiv , poti spune daca bvb a fost favorizata in ani precedenti?

...
...
18 November 2012 13:05

@fcdm3: Te rog NU, nu imi mai repeta aceleasi lucruri. Stiu istoria Borussiei pe de rost, stiu in mare si pe a lui Bayern, nu e nevoie de inca o lectie.
Eu vorbesc de prezent, nu de fotbalul de acum 20-30 de ani.

...
...
18 November 2012 13:01

@fcdm3: Cum spui tu, eu ma indoiesc ca am jignit pe cineva. Puteai sa lasi mesajul sa il vada si cei de sus cu gura mare, si apoi sa il stergi. As fi apreciat sa il lasi sa il vada si ceilalti, dar banuiesc ca nu se mai poate. “Ignorant” si “paralel cu fotbalul” nu sunt jigniri, sunt realitati. Sunt din pacate prea multi “experti” printre noi. Eu stiu cu ce se mananca fotbalul prea bine, nu ma intereseaza ce credeti voi. Nu, sigur nu e penalty cand un jucator trage la poarta si mingea il loveste pe fundas in mana, in conditiile in care exista distanta intre cei doi. Deci argumentele mele se bazeaza pe faze reale petrecute in meciurile lui Bayern, exemple concrete, iar argumentele voastre se bazeaza pe voturi ale unor fani…din nou interesant! Parca fanii nemti sunt Dumnezeu pe pamant! Nu pot sa voteze niste idioti?! Nu citesc presa din Romania, sunt toti niste cretini: gsp, prosport, sport.ro. Nu inteleg cum se fac angajari in sistem, si o maimuta ar scrie mai interesant si mai corect.… Citeste mai mult

West
18 November 2012 11:41

Tymoshchuk,Rafinia si Van Buyten nu au ce cauta la BAYERN sper sa nu mai facem pasi gresiti pina la sfirsitul turului iar marti sa cistigam la Valencia sa ne asiguram primul loc din Grupa UCL HAI BAYERN MUNCHEN

lesas
lesas
18 November 2012 11:06

Din declaratii Neuer arata ca poate deveni capitanul echipei. Pe cand Heynckes se scuza ca nu se poate castiga fiecare meci , Neuer e suparat ca s-au pierdut doua puncte. Doi oameni sigur nu mai au ce cauta ca titulari, culmea ca ambi pe dreapta au fost si Muller nu a avut cu cine sa joace si singur e greu sa faci cand erau 2 -3 langa el

Ribery7
18 November 2012 10:02

Vorba lui fcm3, cu acest egal am mai pus un punct la diferenta fata de locul 2, pt ca Schalke a pierdut cu 2 la 0 pe terenul lui Bayer Lerverkusen, afalndu-se la 8 puncte de ei si Frankfurt acum si la 9 puncte de Dortmund.

Ribery7
18 November 2012 9:58

@gery76: Si vin si eu si zic ca ei se lauda cu 4 victorii la rand(in fata unor echipe slabe), in timp ce Bayern a stabilit un record cu 8 victorii la rand(adica dublu mai …), printre care le-au invins pe Schalke, Werder,Wolsburg, Stuttgart, echipe de traditie in bundesliga.

DevilMayCry
Admin
18 November 2012 9:56

@…:
Dar cand toate cotidianele de sport din Germania au desemnat-o pe Dortmund drept cea mai ajutata echipa de arbitrii din Bundelsiga in ultimii 2 ani iar Bayern era printre cele mai dezavantajate echipe (sa nu uitam, golul lui Gotze de la Munchen de anul trecut a fost dupa un semn imens) atunci de ce fanii acestei echipe taceau si nu mai comentau nimic legat de arbitraj? Iar asta a fost dupa ce au fost analizate toate meciurile lui Dortmund, cu probe video si toate astea. Asa din vorbe cum spui tu, poate sa spuna oricine. Iar Dortmund, nu va fi niciodata mare favorita impotriva lui Bayern, asa cum sugerezi tu.

Eu n-am nimic cu tine, chiar daca esti fan Dortmund. Esti binevenit aici pe site dar cand vii si comentezi anumite faze fa-o cu argumente solide, nu cu bazaconii.

p.s. Legat de penaltyuri. Si Dortmund a primit un penaty gratuit ieri la 0-0.

lesas
lesas
18 November 2012 7:02

@: sezoanele trecute cand bvb era ceva mai ajutata nu am auzit pe nimeni din fani sa se planga ca primesc favoruri

gery76
18 November 2012 4:35

-Si mai vreau sa le dau un exemplu tuturor fanilor lui Dortmund,in legatura cu faptul ca Borussia in viata ei nu va fi favorita in fata reginei Bundesligii,Bayern Munchen decat conjunctural si pentru perioade infime,dar si atunci le tataie fundul.
-In anul 1986 Bundesliga a fost castigata de Bayern-ul lui Matthaus,Pfaff,Brehme,Augenthaler,Nectwaich sau Michael Rummenigge,iar nationala Germaniei juca finala worldcup.
-Ei bine in acel an cu Bayern campioana si viitoare finalista a C.C.E,marea echipa a Borussiei Dortmund juca barajul de ramanere in Bundesliga contra locului 3 din 2bundesliga,modesta echipa Fortuna Koln,retrogradare de care a scapat doar datorita regulamentului de atunci,fiinda Fortuna i-a invins 20 in tur,Borussia 3-1 in retur,deci logic Dortmund trebuia sa pice,insa a urmat al treilea meci si s-au salvat rusinos.
-De aceea cand mai aud cate un ”justitiar”de acesta cu marea lui Borussiei,le mai dau cate o scatoalca de asta ,caci a jigni pe Bayern Munchen,inseamna a jigni istoria fotbalului german!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
61
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x