Bayern a invins cu 2-1 pe Real Madrid in mansa tur a semifinalelor Ligii Campionilor.

Bayern Munchen a reușit să obțină o victorie la limită, scor 2-1, pe teren propriu, în fața formației Real Madrid, în prima manșă a semifinalelor Ligii Campionilor. Madrilenii și-au prelungit astfel lunga serie de insuccese înregistrată pe terenul grupării germane (a obținut doar o remiză în cele nouă partide jucate la Munchen).

Frank Ribery, cel care în urmă cu doi ani a lipsit în finala pe care Bayern a jucat-o contra Interului antrenat atunci de Jose Mourinho, a deschis scorul în minutul 17, după un început de meci în care francezul împreună cu Robben hărțuiseră de câteva ori defensiva madrilenă.

În minutul 53, Karim Benzema a reluat neinspirat spre poartă, dar mingea a ajuns undeva în partea stângă a careului la Ronaldo iar acesta a centrat pentru Ozil și germanul de origine turcă a restabilit egalitatea.

Superatacantul lui Bayern, Mario Gomez, după trei ocazii ratate, dintre care una imensă, a reușit în minutul 90 să ridice în picioare publicul de pe Allianz Arena și să aducă victoria echipei sale.

Echipa care se va califica în finală se va decide pe 25 aprilie, când este programat returul pe Santiago Bernabeu.

Sursa: romaniansoccer.ro

0 0 vote
Article Rating
32 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
edy
edy
20 April 2012 15:51

a fost un meci excelent. Bayern poate! daca marcheaza 2 goluri trb sa ia4, iar atata timp cat Neuer e in poarta nu o sa primim:)) nicio sansa! e un portar excelent, la golul cu real saracul s-a luptat singur cu ronaldo si ozil, dar cand i-a scos sutul excelent, prins f bine, al lui Ronaldo a fost genial! sunt destul de dezamagit de Gustavo….nu am vazut niciun meci in care sa faca si el ceva bun, in meciul asta nici nu iam auzit numele decat atunci cand a luat galben. sper ca lotul din retur sa arate asa:
Neuer-
Lahm,badsturber,Boateng,Alaba-
kroos, schweini-
Robben,Olic,Ribery-
Gomez
La robben ma tem ca acum nu va mai face schimb de pase cu ribery si va fi individualist dupa acel conflict. iar in legatura cu Olic…nu inteleg dc nu il baga mai mult, este un jucator energic si exploziv, foarte bun, capabil de un efort imens!sunt dezamagit ca nu este folosit mai des, in sezonul asta, parerea mea, a jucat mai bine decat muller.

fcdm3
fcdm3
19 April 2012 9:49

, criticile tale nu pot fi decat constructive si se pare ca te-au auzit persoanele in cauza 🙂 Daruirea tuturor jucatorilor nostri a fost exemplara si numai jucand asa putem visa in continuare la marea finala de pe Allianz!
Sa nu uitam ca inainte de returul cu noi, Real joaca cu Barcelona. Un stres in plus pentru Mourinho si ai lui! Un lucru care pica bine pentru noi!

gery76
19 April 2012 0:51

@fcdm3:
-Daca tot m-ai criticat in privinta lui Ribery si oarecum Gomez si Heynkes[glumesc evident],puteai sa ma si lauzi cand am spus ca Mourinho -cel meschin nu este nicidecum invincibil si poate fi invins printr-o daruire maxima si printr-un spirit de echipa fabulos ,asa cum a aratat Bayern in turul cu Real.

gery76
19 April 2012 0:47

@fcdm3:
-In ultimul comentariu,din ajunul meciului,chiar am spus ca pentru Ribery este cam ultima sansa de a dovedi ca este un fotbalist de exceptie si impotriva marilor echipe, nu doar un fotbalist f.bun in compania echipelor mici,iar pe parcursul ideii am specificat ca voi fi extrem de bucuros daca Ribery m-ar contrazice si ar deveni decisiv,lucru care s-a si intamplat!
-Oricum vom avea un retur de foc,iar speranta mea cea mai mare ar fi ca eroii meciului retur sa fie Gustavo si Kroos ,singurii jucatori de la Bayern pe care i-am considerat sub nivelul echipei in turul cu Real si astfel sa fiu nevoit sa recunosc ca m-am inselat in privinta lor.

Catalin
18 April 2012 23:06

uhuu Chelsea face o seara frumoasa,a cistigato pe Barcelona 1-0 . asa ca sunt sanse sa ne vedem in Finala cu Chelsea…ar fi perfect

neamtmischu
neamtmischu
18 April 2012 22:10

am trait meciul minut cu minut,la primul gol am tipat gooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooollllllllllllllllllllll !!! vreo 5 minute si prin baie si prin bucatarie de am ragusit,la golul doi din min 90′ aveam 4 cani de ceai cald baut ca nu mai puteam vorbi !!! 🙂

fcdm3
fcdm3
18 April 2012 21:41

Am uitat sa specific: nu poate fi victorie mai dulce contra lui Mourinho decat in min. 90!
Bayern ar avea niste revanse de luat contra lui. Ne-a batut o data cu Chelsea (3-2 si 2-4 acum vreo 6-7 ani) si apoi cu Inter in finala din 2010.
Desi returul va fi infernal (in care fanii gazda, fotbalistii madrileni si el personal vor face niste presiuni incredibile inclusiv asupra arbitrului) Bayern a aratat ca poate sa joace ca o mare echipa! Insa trebuie sa-si dea viata pe teren asa cum au facut-o toti, dar mai ales Ribery, in meciul de marti!

fcdm3
fcdm3
18 April 2012 20:14

A fost o seara fantastica! Cea mai fericita din ultimul an! Iar meciul l-am trait la cote maxime! Avand in vedere forma mai slaba din ultimele meciuri nu m-am asteptat ca Bayern ii poate invinge pe arongatii madrileni in frunte cu nesuferitul Mourinho! Mai ales avand in vedere forma lor! Ribery, Gomez (prin golul sau din min.89) dar si tactica lui Heynckes (trebuie sa recunoastem) au fost factorii decisivi, adica cei care au fost cei mai criticati de noi dar mai ales de gery76! Cred ca a fost cel mai important si mai bun meci al lui Ribery la Bayern! Atata daruire si determinare la unii jucatori, in frunte cu Ribery, de mult nu am mai vazut! Ronaldo n-a jucat nimic pentru ca l-au tinut ai nostri f. bine in frunte cu Alaba! Arbitrul a fost cu dus si intors, dar mai mult cu dus:) – putea sa dea ofsaid la golul de 1-0 (desi Gustavo nu a influentat jocul), de fapt cel de linie putea sa arate… – putea sa ne dea penalty la Gomez in min. 86 –… Citeste mai mult

neamtmischu
neamtmischu
18 April 2012 16:15

campionatul nu il mai luam,bine ca avem loc pentru CL 12-13,inca putem sa-i spargem pe dortmund in finala cupei si sa salvam ceva anu asta,cu real s-a vazut clar ce tigani is spaniolii cu muierinio in varf,un penalty neacordat,,penalty clar,, la gomez,plus ca la faza cu marcelo trebuia rosu direct chiar daca e englez arbitru si vine de acolo unde nu se permit linguselile,golul l-am luat pe bune din neatentie,neuer s-a intins in doua parti sa apere plus ca era pe jos,se lupta singur cu ronaldo si ozil,oricum dupa parerea mea 3-1 era scorul corect si un eliminat la real in retur 2-1 nu este greu sa il intoarca realu,pentru ca totusi este real nu basel dar cu o buna motivare si cu un gol in plus mai greu sau mai usor trebuie sa castigam neaparat,avem cateva avantaje,prindem finala,il terminam odata pentru totdeauna pe muierinio,il facem sa planga pe ronaldo,si poate ozil o sa-si dea seama la ce echipa s-a bagat si poate in viitorul apropiat eu zic ca este un om de prim 11 la bayern deci totusi grija… Citeste mai mult

gery76
18 April 2012 16:07

-Chiar daca la golul lor ,Lahm a gresit parasindu-si postul pentru a strange in centru,si-a luat revansa in stil de mare jucator la faza golului 2 alui Bayern ,atunci cand precum o extrema de meserie si-a eliminat prin dribling adversarul si a centrat perfect pentru Gomez.
-Deja presiunea pentru retur a si inceput ,mai ales prin declaratiile nesabuite ale ”impostorului”Mou,care a vazut iarasi conspirsatii cosmice la adresa Madridului,desi cea mai flagranta greseala de arbitraj a lui Webb a fost neeliminarea ”macelarului” Marcelo duopa un fault de casap asupra lui Muller,n-a urmarit nici o secunda mingea ,ci numai genunchiul lui Thomas.

ionut1900
ionut1900
18 April 2012 15:22

ar trebui sa joace cu rezervele in meciul cu werder bremen ….daca as fi in locul antrenorului nu as baga niciun titular sambata.

ionut1900
ionut1900
18 April 2012 15:20

eu stiu ca doar lahm si alaba au cate 2 cartonase galbene si doar ei vor fi in pericol sa nu joace finala daca mai iau unu in returul semifinalei

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
18 April 2012 15:03

@ionut1900:

da la 3 cartonase galbene se sta,oamenii lui bayern in pericol de a rata finala sunt : lahm,boateng,alaba,kroos,muller si gustavo iar de la real ramos,coentrao si higuain

marcello e suspendat ptr retur daca nu ma insel ptr k a luat cel de-al 3-lea cartonas galben in meciul de ieri nu?
io zic ca e bine,el ptr real cum e lahm ptr bayern,fundasul lateral tehnic care urca in atac si centreaza,iar coentrao si ramos or sa joace mai temperat sa nu riste un nou galben si sa piarda finala,cred ca bayern poate sa-i arda pe contre cu conditia sa nu luam gol rapid acolo astfel ca timpul sa curga in favoarea noastra astfel ei fiind nevoiti sa se desfaca lasand spatii ptr senzationalii nostrii jucatori de contra-atac

ionut1900
ionut1900
18 April 2012 14:47

la cate cartonase galbene se sta ? din ce am vazut eu la 3 nu ?

flo
flo
18 April 2012 13:28

Adevarul e ca golul l-am luat pe partea lui Lahm care a strans la mijloc dar si-a lasat postul liber…

Catalin
18 April 2012 12:39

@Handrei: eu zic ca Boateng a jucat binisor. La Blocat foarte bine pe Benzema , intrun moment cind era 1 la 1 cu Neuer.

Handrei
Handrei
18 April 2012 12:04

Fu un meci bun, da, numai că mie apărarea mi s-a părut puțin cam nesigură, în special Boateng.

Florin
Florin
18 April 2012 10:40

@olikahn: Mai studiaza-l pe Mourinho si ai sa vezi ca mereu se inchide in situatii cum a fost cea de la 1-1. Era scor favorabil Realului plus ca meciul cu Barcelona este mult mai important pentru Real pentru ca acolo se joaca campionatul, ca sa nu mai vorbim de orgoliul ranit al madrilenilor si al lui Mourinho dupa atatea infrangeri in fata marii rivale. Deci este clar, schimbarile pe care le-a facut Mou sunt relevante pentru tactica pe care a incercat-o dupa egalare. Asta nu ia bineinteles din meritele lui Bayern care a stiut sa profite de aceasta situatie.

Andrei89
Andrei89
18 April 2012 10:17

Meci bun facut de Bayern.Pacat de golul primit…Acum totul se decide pe bernabeu, sper sa pregateasca bine meciul Heynckes.
Munchen uber Madrid!!

Revolution
Revolution
18 April 2012 9:54

Hotii striga hotii. Bayern a avut 2 penaltiuri neacordate + rosu neacordat la marcelo…..

Catalin
18 April 2012 9:47

Spaniolii dau vina pe arbitri si fac niste titluri uriase,ca la Munchen i-au furat pe teren sin in vestiar (cu ghetele) . mi se pare o minciuna,nu cred ca pe Stadionul nostru e posibil asa ceva,dar in fine, de unde poti spune k a fost offside la primul gol,daca mingea sutata de Ribery nu a fost atinsa de Gustavo,a trecut sub picioarele lui se vede clar , fara atingere. Si plus eu zic ca liber ni se putea acorda cel putin un Penalty dar arbitru sa facut k nici nu sa vazut.
in fine ma mindresc cu asa echipa ca Bayern care tot timpul a demonstrat ca in UCL are capacitatea sa invinga pe oricine. .
si inca ceva daca poate cineva sa spune notele de pe echipei noastre,Multumesc.

Asteptam returul de foc ! Go Go Go Bayern !!!

West
18 April 2012 8:57

2-1 este un scor periculos dar sper ca ne vom califica in finala HAI Bayern

olikahn
olikahn
18 April 2012 8:50

Florine, esti dus cu capu’ fratica, cum sa se menajeze pt meciul cu barcelona i-am batut cu arbitrul de partea lor, care chipurile tre’ sa aiba 5% pt gazde.mosulica a fost la inaltime, nu vom avea nici un absent pt retur vom face spectacol pt contratac, asa sa se oftice UEFA.Ce poate fi mai frumos, am avut cea mai grea grupa am castigat-o, eliminam Real in semifinala si castigam finala cu Barcelona pe teren propriu(pana si mayasii au prevazut asta :))

Florin
Florin
18 April 2012 8:13

Am facut un meci destul de bun aseara. Un acest 2-1 totusi este destul de periculos pentru noi insa Bayern ne-a desmostrat cu timpul ca se poate descurca si cu un astfel de rezultat. Insa cred ca apatia celor de la Real a fost premeditata, cred ca Mou a vrut sa-si odihneasca jucatorii si nici sa nu riste prea mult dat fiind ca sambata vine marele Clasico cu Barcelona care poate decide daca Real va fi campiona sau Barca daca se apropie la 1 pct. Pe Bernabeu va fi infinit mai greu dar acum biletele pentru finala sunt la noi in mana. Un 0-0 sau sau orice alt egal ar fi perfect. Hai Bayern!!

gery76
18 April 2012 4:12

@shopybayern:

-Daca vom avea aceeasi atitudine,cu spirit de sacrificiu ,spirit de echipa si vom avea si ceva reusite personale deosebite,atunci putem visa cu ochii deschisi la finala Ligii Campionilor de pe Allianz.
-Aseara Real a dovedit ca este un conglomerat de mari valori,de talente uriase,dar nicidecum o echipa invincibila.
-Astept un meci magnific din partea lui Robben,Kroos[desi s-au zbatut enorm ,olandezul tinut foarte strans ,iar Tony a irosit nepermis cateva faze din preajma lui 16m] ,iar daca Neuer va pastra poarta aparata in acelasi mod ,atunci chiar putem spera la calificare.

shopybayern
shopybayern
18 April 2012 2:57

Se poate spune si asa gery76 important e sa ajungem acolo unde ne dorim cu toti …eu mam dus cu gandul la 2001 pentru ca atunci am intalnit Real in semifinale si practic am optinut acelasi rezultat acasa …doar ca atunci primul meci il jucasem la ei 0 , 1 …nu ar fi rau sa optinem acelasi rezultat ..sper sa se repete istoria ….

gery76
18 April 2012 1:47

@shopybayern:
-Ba parca acest 2-1 ,se aseamana mai degraba cu semifinala impotriva lui Manchester United din 2010,cand dupa un 2-1 acasa cu englezii obtinut tot in ultimele minute,am realizat calificarea la Manchester ,in urma unui gol de senzatie al lui Arjen Robben,ceea ce sper sa se intample si in returul cu Real.

shopybayern
shopybayern
18 April 2012 0:35

PFF am trait meciul asta la maxim …o partida superba am meritat victoria …pacat ca au marcat cei de la real …dar imi aduce aminte de ceva rezultatul asta …imi aduce aminte de 2001 …un 0. 1 la real si un 2.1 la noi acasa …sper sa fie lafel Mia san Mia

gery76
17 April 2012 23:54

-Mourinho=G.U.N.O.I !
-Inca o data stilul jegos al acestui antrenor cu reale calitati,dar cu un caracter josnic,s-a vazut in jocul lui Real o echipa net favorizata de lotul superior lui Bayern si cu toate acestea fotbalul POZITIV,a fost jucat de Bayern,o echipa care desi traverseaza o perioada oarecum nefasta,a manifestat un fotbal bun ,de multe ori spre f.bun,cu ambitie,sacrificiu de multe ori,cu exceptia lui Gustavo[ in al carui lexic si mentalitate nu exista acest cuvant],cu un Neuer pe fata caruia n-am vazut deloc inhibitie ,ci chiar o siguranta dezarmanta la cantarea imnului Ligii,iar ceilalti jucatori chiar daca n-au reusit meciul vietii ,au demonstrat ca au vrut si s-au daruit in mod exemplar.

flo
flo
17 April 2012 23:32

nu

ionut1900
ionut1900
17 April 2012 23:27

am o intrebare…cartonasele galbene din semifinala nu se anuleaza pentru finala nu?

ionut1900
ionut1900
17 April 2012 23:26

Destul de bun rezultatul ….sper sa ajunga in finala .

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
32
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x