Bayern Munchen a pierdut in prima etapa din aceasta editia de Bundesliga dupa o gafa a lui Neuer si un arbitraj tendentios.

neuer

Desi au dominat in totalitate prima repriza, Bayern nu a reusit sa isi creeze ocazii astfel scorul la pauza a fost 0-0. Repriza a doua a inceput cu un gol a celor de la Gladbach anulat in mod corect de catre tusier deoarece De Camargo era in offside. Acelasi De Camargo a reusit sa inscrie din nou in poarta bavarezilor in minutul 62 dupa o nesincronizare a lui Neuer cu Boateng. Dupa acest gol, unul dintre tusieri si-a facut meseria in asa fel incat sa fie sigur ca echipa oaspete pleaca de la Munchen cu cele 3 puncte. In minutul 66, Gomez cu Muller au scapat singuri cu portarul oaspetilor dar faza s-a oprit pentru ca tusierul a inventat un offside. Peste 9 minute, Muller a inscris cu capul un gol perfect valabil dar acest gol a fost anulat tot dupa un offside inventat de catre acelasi tusier. Pana la final Bayern a atacat in valuri poarta celor de la Gladbach dar tabela a ramas neschimbata si oaspetii au castigat pentru a doua oara in istorie la Munchen cu ajutorul unuia dintre tusieri.

0 0 vote
Article Rating
16 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Alex31
Alex31
11 August 2011 10:12

Am urmarit meciurile de la Campionatul Mondial U17 din Mexic , printre care si ale nationalei Germaniei . Si da , pot spune ca Emre Can este un jucator talentat .A avut si ghinion ca nu a jucat toate meciurile datorita unei accidentari , dar si-a revenit si pe final a jucat . Mai este un detaliu Emre Can este singurul jucator pe care l-a dat Bayern la nationala .

fcdm3
fcdm3
11 August 2011 7:47

Retineti un nume: EMRE CAN. La echipa a 2-a a lui Bayern, care activeaza in Regionalliga, exista un mijlocas de mare talent: turco-germanul Emre Can. Are 17 ani si este capitanul nationalei Germaniei U-17 (locul 3 la C.M. din aceasta vara) iar antrenorul nationalei a spus ca nu a mai antrenat la aceasta categorie de varsta un jucator asa de talentat. Sa dea Domnu sa fie viitorul “spielmacher” de care are nevoie Bayern! Desi de el s-au interesat multe echipe din Turcia, el a declarat ca vrea sa ramana in Germania, la Bayern.

Peter
Peter
9 August 2011 16:19

Eu zic sa avem putina incredere in echipa, a trecut doar o etapa. Daca va uitati la cum au deschis sezonul trecut Barcelona sau Dortmund, nu zicea nimeni ca vor fi campioane. Cand se schimba un antrenor la o echipa, rareori se intampla ca totul sa functioneze din prima. Cat despre asa zisii fani de pe TZ, n-am ce zice, aia isi schimba parerea dintr-o clipa intr-alta. Dupa meciul cu Braunschweig au fost numai laude, acum foarte multe critici. Sau cei care stau in tibune pe Allianz ar fi mai bine sa stea acasa, caci sunt simpli spectatori, care incep sa huiduie cand jocul nu merge, iritand si mai mult jucatorii. Ca sa nu mai vorbim ca pleaca de prin minutul 75-80 indiferent de scor. Oricat de profesionisti ar fi jucatorii, starea de nemultumire din tribune are efect asupra lor, ceea ce nu ajuta cu nimic echipa. Daca si pe Allianz ar fi atmosfera din Gelsenkirchen sau Dortmund, Bayern ar castiga mereu acasa, chiar si daca nu ar juca mai nimic tot meciul. Astea fiind zise, sunt 120% sigur ca… Citeste mai mult

fcdm3
fcdm3
9 August 2011 8:34

Heynckes trebuie sa schimbe complet tactica de joc. Asa cum joaca si campioana, in viteza si din 2-3 pase sa se ajunga la poarta adversa. Mingea nu trebuie sa stea prea mult la un jucator si fara pase in spate de 20-30 m! Suntem prea putin creativi in centru de unde ar trebui sa plece niste pase “inteligente”. Schweini si Kroos nu sunt niste “play-makeri”. Probabil ca van der Vaart sau, mai ales, Snejder (prieten f. bun cu Robben) ar fi o solutie. De asemenea, Muller nu are ce cauta pe partea stanga. Cum zicea si Kaiser Franz, depindem prea mult de Robben & Ribery, de pe partea carora au venit singurele actiuni mai periculoase pentru ca in centru nu e nimeni sa “deschida” jocul. Cum spuneam, fanii bavarezi nemti incep sa fie sceptici cu privirea castigarii campionatului. Intr-un sondaj facut de tz-online.de, 55% dintre fani considera ca Dortmundul va fi peste Bayern si anul acesta. Doar 11% considera ca Bayern isi va reveni si ii va lua fata Dortmundului. Una peste alta, daca vrem sa mai avem vreo sansa… Citeste mai mult

fcdm3
fcdm3
8 August 2011 14:17

Reactiile fanilor nemti sunt destul de dure si la obiect. Un fan de 30 de ani e deja resemnat: “Felicitari pt. titlu, Borussia Dortmund!”
http://www.tz-online.de/sport/fc-bayern/fan-reaktionen-fc-bayern-auftakt-1352977.html
Eu am spus de la inceput ca ne trebuie si un atacant pur sange si o minte limpede care sa “desfaca” apararea adversa. “Motoarele” Robben si Ribery sunt mai mult accidentate iar ceilalti jucatori de atac sunt statici fara nici o idee…Nu stiu ce v-a placut voua la jocul lui Bayern dar mie mi se pare f. ingrijorator cum a jucat. Tactica lui Heynckes a fost ceva de genul “tare si in fata!” Pentru o mare echipa mi se pare rusinos! De gafa lui Neuer nu mai zic nimic.
Eu nu as fi chiar asa de resemnat dar probabil ca mai trebuie adusi 1-2 jucatori la echipa, in atac. Obilgatoriu, de valoare!!! Si repede, pana nu se termina perioada de transferari!

Edison
Edison
8 August 2011 12:22

Deci eu nu voi crede scuza puerila lipsa de omogenitate pentru ca ca de la mijloc in sus e acelas lot ca si sezonul trecut nu ma ambalez inca in privinta rezultatelor astept inca vreo 2-3 etape ca echipa sa isi intre in ritm si jucatori ca Robben si Ribery sa revina la forma lor consacrata dar bine zicea unul din suporteri in comentariu de mai sus e clar ca ne mai trebuia un jucator mai crativ.Poate princpiul lui Heynckes de a rota jucatorii din cand in cand va fii benefic , sezonul trecut cu Van Gaal nu prea a procedat asa. Per total am avut ieri si cea mai imbecila brigada de arbitri si un adversar care putem zice ca “autobaza lui Cartu” e gradinita pe langa ce vrea sa arate Gladbah sezonul acesta

Sorin
Sorin
8 August 2011 10:16

Claudia, Olic are un profil diferit față de Gomez. Mario este vârf împins, iar Ivica este un second striker, la fel ca Muller. În locul lui Gomez ar putea juca Petersen, eventual. La stilul de joc al lui echipei poate ar merge și fără pivot, însă Bayern a jucat întotdeauna cu un vârf veritabil în teren și nu cred că asta se va schimba.

Claudia
Claudia
8 August 2011 10:00

De ce imi era teama n-am scapat. Toata lumea s-a concentrat mai mult pe intarirea apararii. Iar ieri nu au mers atacul si mijlocul. Gomez, ca de obicei, greoi si limitat atunci cand nu i se pun vreo 18 baloane in bocanc pentru a avea si timp sa rateze 15. Dar de ce trebuie ca Gomez sa joace toate cele 90 de minute ? Unde este Olic ?
Robben nu a facut nimic notabil in meciul asta. Aceleasi actiuni individualiste prin care nu mai surprinde pe nimeni iar Muller nu da randamentul scontat pe partea pe care a jucat ieri. M-a dezamagit Schweini care ar trebui sa fie motorul echipei cum era odata dar nu mai este. Golul primit din vina lui Neuer ar fi putut fi facut repede uitat printr-un joc bun al echipei.

lordi211
lordi211
8 August 2011 9:36

Total de acord este exact bayernul de sezonul trecut doar ca atunci nu pierdeam cu gladbach….

lordi211
lordi211
8 August 2011 9:30

Eu nu as pune pierderea pe seama arbitriilor(chiar daca ne.au furat 2 goluri),am jucat dezastruos,si Neuer nu a inceput bine sezonul,chiar daca nu a fost numai vina lui astfel de gafe nu ar trebui sa fie permise.Este cel mai prost start din ultimi ani,nu ma asteptam sa pierdem cu o codasă,asta dovedeste ca b.liga este echilibrata sau,ca bayern nu a reusit sa se focusese.Probabil ambele,pacat.

fcdm3
fcdm3
8 August 2011 9:13

Cum zicea un fan neant: “DAS SIND NICHT MEINE BAYERN!” Din pacate, eu spun ca parca e exact echipa de anul trecut sau “parca am mai vazut meciul asta!”… Desi am schimbat antrenorul si cativa jucatori echipa joaca la fel: posesie cat mai mare de cca. 70-80% dar fara eficienta, fara creativitate, cu ploaie de centrari fara finalizare, doar-doar o iesi ceva. Cu asemenea tactica paguboasa, coroborata cu gafa de portar sau de fundas, e clar: nu avem nici o sansa nici la castigarea campionatului, nici in C.L.! Cei mai buni jucatori ai nostri au jucat fie bolnavi (Neuer), fie nerefacuti dupa accidentare (Robben, Ribery), Schweini fara nici o idee in atac iar Gomez la fel de imobil si ratangiu. Daca la toate astea adaugam greselile de arbitraj “indreptate” impotriva noastra, nu pot trage decat o singura concluzie: inca un an fara trofee!!! Poate ca o sa-mi dati dreptate cand ziceam ca ne-ar trebui si un atacant sud american mai creativ sau un “creier” la mijlocul terenului (orice echipa care se respecta are unul) pentru a “desface” apararile adverse. Altfel,… Citeste mai mult

Florin
Florin
7 August 2011 21:43

A fost clar faptul ca Bayern are nevoie de impuls. Cred ca raspunsul la problema de azi ar putea fi Olic. Nu spun ca Gomez nu si-a facut treaba, din contra, dar s-ar putea ca tenacitatea si determinarea lui Ivica sa aduca bumul din atac. Totusi, trebuie sa mai asteptam, este abia primul iar sezonul este lung. Ultima data cand am luat campionatul tot dezastruos am inceput si Dortmund anul trecut tot cu o infrangere a a luat startul. Raman convins ca echipa asta va face treaba buna sezonul asta.

Sorin
Sorin
7 August 2011 21:20

De acord cu faptul că se prea insistă cu acest 4-2-3-1. În primul rând, Bayern a jucat întotdeauna 4-4-2, chiar și sezonul trecut, atunci când Ribery, Robben, Muller și Gomez au fost apți, deși unii l-au ”mutat” (pe grafică, evident) pe Muller la mijloc, însă el este un atacant care joacă cu fața la poartă (nu un pivot precum Gomez, ci un atacant mai retras), nu un mijlocaș central ofensiv. Desigur, poate evolua și ca extremă falsă. În al doilea rând, unul dintre Muller, Ribery, Robben și Kroos este out din primul unsprezece, deși ar putea juca toți în același timp dacă s-ar schimba sistemul, iar Gustavo ar fi mutat în stânga defensivei. În al treilea rând, dacă Muller este folosit în stânga, i se taie mult din randament. Se vede că nu îi place acolo, nu se simte confortabil. Randamentul maxim îl dă ca al doilea vârf, dar a demonstrat la naționala Germaniei că evoluează excelent și pe postul de extremă dreapta. Însă pe stânga e altceva. S-ar putea să mă înșel, dar asta e părerea mea. PS: Am… Citeste mai mult

Alex31
Alex31
7 August 2011 20:03

Da , la arbitraj am pierdut dar nu poate fi asta o scuza pentru meci . In prima repriza cei de la Gladbach doar s-au aparat , Robben nu a facut nimic ( aici Robben are o scuza , el a fos accidentat si nu a putut sa se antreneze ) . In a doua repriza am inceput bine , cateva ocazii dar portarul advers a aparat incredibil si am avut ghinion la bara lui Gomez . Dupa aceia a picat golul , o neintelegere care ne-a costat , am fortat nu am reusit nimic arbritul ne-a anulat golul valabil si nu s-a mai intamplat nimic .

Revolution
Revolution
7 August 2011 19:52

Arbitrul a fost un jegos azi insa jocul echipei a dezamagit complet.E adevarat adversarul s-a aparat in 10 oameni dar daca vrem sa castigam Bundesliga trebuie ca atacul sa fie ca cel din sezonul trecut iar sistemul 4-2-3-1 trebuie schimbat complet.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
16
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x