Formaţia antrenată de Andries Jonker a cîştigat fără drept de apel disputa cu St. Pauli din deplasare, scor 8-1, după ce la pauză scorul era 2-0.

bayern

Golurile munchenezilor au fost marcate de Mario Gomez, de trei ori, Arjen Robben şi Franck Ribery, ambii cu cîte o dublă, precum şi Daniel van Buyten.

În urma acestui rezultat, Bayern şi-a asigurat prezenţa în preliminariile Ligii Campionilor, în timp ce adversara sa a retrogradat în Zweite.

Pentru a obţine calificarea directă în grupele Ligii Campionilor, Bayern trebuie să cîştige disputa din ultima etapă cu Stuttgart de pe teren propriu, iar Leverkusen să piardă meciul din deplasarea de la Freiburg.

Thenicianul lui Bayern, olandezul Andries Jonker, a fost numit pe banca bavarezilor în urmă cu trei etape, fostul secund al lui Louis van Gaal înlocuindu-l pe conaţionalul său după egalul lui Bayern pe terenul lui Nurnberg, scor 1-1.

0 0 vote
Article Rating
37 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Florin
Florin
11 May 2011 10:26

Nici eu nu sunt un admirator al atacantilor de tipul lui Gomez, inflexibili si oportunisti, insa trebuie sa recunoastem ca adevarata hiba la Bayern este apararea. Gomez poate sa dea cate goluri vreti fundasii nu-si fac treaba si anuleaza fiecare reusita a lui Mario. Innainte sa fie adus un alt atacant ar trebui sa scapam de unul si eu cred ca cel mai bine ar fi sa plece Klose, fiind prea batran pentru ceea ce vrea Bayern si datorita faptului ca cariera sa a ajuns pe o panta descendenta. Gomez ar trebui sa ramana daca continua sa dea goluri, prefer un atacant care rateaza 5 ocazii clare si marcheaza de 3 ori decat unul care nici nu rateaza nici nu marcheaza. Ramane de vazut cu va reveni Olic. Ma indoiesc ca Ivica nu-si va face treaba, de cand il stiu a fost bataios, iar astfel de jucatori nu prea lasa sa se vada forma buna sau proasta. Cu toate astea eu raman optimist in ceea ce priveste ultima etapa, sper ca Leverkusen sa piarda la Freiburg si noi sa castigam… Citeste mai mult

fcdm3
fcdm3
11 May 2011 7:37

, sunt de acord cu tine in ceea ce-l priveste pe Nerlinger. Nimic nu-l recomandau in aceasta functie, numai ca am inteles de la fanii nemti de pe forum ca are un rol pur decorativ, ca deciziile tot Hoeness si Rummenigge le iau. Unii erau mai duri si din “raus” nu-l scoteau…

louiefcb
louiefcb
11 May 2011 7:13

daca tot vine vorba de Gomez, este suficient sa privim un pic in urma si sa ne amintim de un alt mare jucator, Gerd Müller. acesta era considerat un “atacant veritabil”. Era intotdeauna acolo unde sosea mingea. Acesta este defapt rolul unui atacant.Oricum, realitatea este ca, Gomez este golgeterul Bundesligii avand in acest sezon 3 hattrick-uri(daca nu ma insel).

gery76
11 May 2011 0:44

Eu raman la parerea mea ca si in Bundesliga sunt jucatori exceptionali de atac care puteau fi luati chiar si foarte tineri cu bani nu exagerat de multi si ma refer aici la Marco Reus ,Andre Schurrle,Luis Holtby insa nu stiu de ce dar mie niciodata Cristhian Nerlinger nu mi-a facut o impresie prea buna,nici prestanta deosebita,nici palmaresul sau la Bayern ca jucator nu este unul care sa-l recomande pe postul de director sportiv si nici vreun mare transfer nu se leaga direct de numele sau.Macar pe Marco Reus sa-l luam caci cei doi de la Mainz, Schurrle si Holtby sunt sub contract cu Schalke si Leverkusen.

Curiosu.com
10 May 2011 22:32

Jocul lui Gomez îmi aminteşte de cel a lui Toni, cu referinţa că Toni îmi părea un copac un pic mai flexibil şi care nu rata din poziţii incredibile. Părerea mea, din vară, în afară de portar şi 2 3 fundaşi, avem nevoie şi de un atacant de valoare

Peter
Peter
10 May 2011 19:36

@fcdm: Bayern are cifra de afaceri de 323 de milioane de euro. Din banii astia platesc pe toata lumea, fac investitii si mai si transfera jucatori si platesc impozitul. Bayern ramane cu un profit de 2-3 milioane de euro pe sezon. Cat despre Europa League, nu asta imi doresc eu, dar nu mor si nici Bayern nu se duce de rapa cu un sezon de Europa League.Eu iubesc Bayernul oriunde ar juca, chiar si in Dritte Bundesliga.
In ceea ce zici tu ca iti bati capul degeaba, nimeni nu te obliga sa reactionezi la ceea ce scriem noi, si nici noi nu suntem obligati sa vedem echipa cum vezi tu. Daca vrei echipa cu multe transferuri, numai vedete, sunt n exemple in Europa, dar Bayern nu a fost niciodata o echipa care sa stea in vedete internationale, cum este Realul sau mai nou, echipele fabricate Chelsea sau City. Nu asta este caracteristic pentru Bayern.

bMw
bMw
10 May 2011 18:44

Oricum la video-ul poostat de fcdm3 a avut mult ghinion gomez.
Hai fie 5 ratari urate… n-am ce zice, dar uita-te ce faze si-a creat in rest si a dat ori in bara ori a aparat portarul…

fcdm3
fcdm3
10 May 2011 17:52

Un link cu zecile de ratari ale lui Gomez in numai doi ani…http://www.youtube.com/watch?v=jTPxpKdIzyo

fcdm3
fcdm3
10 May 2011 17:34

Mai baieti, am impresia ca voi nu ati citit bine ce am scris eu. Daca nu intelegeti, va rog sa cititi inca o data ce am scris. Se pare ca aveti chef de polemica si nu aveti cu cine. @DevilMayCry: Eu am scris “caz unic in Europa” iar Cavani joaca la nationala Uruguay-ului care… nu e in Europa! Si Cavani acum a explodat, pana anul trecut nu a avut cine stie ce performante. Iar campionatul in Italia inca nu s-a terminat… Probabil ca din toamna nu va lipsi din echipa de baza a nationalei Uruguayului. @Peter: cand am scris ca Bayern are peste 300 mil in conturi, m-am referit la venituri. Uite linkul http://m.sport.ro/liga-campionilor/asta-este-cea-mai-puternica-masina-de-bani-din-fotbal-cine-e-clubul-care-le-da-lectii-lui-real-barca-si.html. Aici scrie ca Bayern are venituri chiar de 323 mil. euro. Veniturile nu intra in conturi??? Sunt economist si stiu foarte bine ce scriu. Bayern a fost al 4-lea cel mai bogat club din lume in 2010. Daca nici el nu-si permite sa cheltuie pe jucatori valorosi, atunci cine? “Descultii” de la Sankt Pauli? Avand in vedere ca anul trecut a fost un an in care… Citeste mai mult

Peter
Peter
10 May 2011 16:04

Iar Klose la nationala joaca din doua motive: Unul pentru ca inscrie constant, chiar si impotriva echipelor Argentinei, Angliei sau Turciei, care dupa parerea mea apartin partii de sus a echipelor nationale. Ca in calificari se joaca mai mult cu echipe mici, nu-i vina lui Klose, dar si impotriva lor trebuie sa inscrii.
Al doilea motiv pentru care joaca Klose este faptul ca Low este recunoscator, si a zis ca orice s-ar intampla, Klose este un jucator de baza pentru el. Asa ca nu vad problema nici aici, la fel au zis ambii jucatori despre aceasta situatie:Klose a admis ca pana cand Gomez marcheaza la Bayern, atunci este logic sa fie titular, iar Gomez a zis la fel despre situatia de la nationala.

Peter
Peter
10 May 2011 15:34

@fcdm: Cifra de afaceri a lui Bayern este de 300 de milioane, nu reprezinta banii din conturi. Si banii sunt pentru a asigura stabilitatea echipei, deoarece echipele cu patroni depind de un singur om, si odata cu patronii vor cadea si echipele.
In ceea ce-l priveste pe Gomez, stie sa si dribleze, uita-te la golul al doilea al sau din acest video

gery76
10 May 2011 15:10

Dragi fani ai lui Bayern,in ultimii 30 de ani au mai fost golgheteri in Bundesliga,jucatori ce marcau foarte des, buni ,cu reale calitati de goleadori si ma refer aici la Uwe Rahn ce a facut cariera la Monchengladbach,la Fritz Walter ce s-a afirmat la Waldhof Manheim[ cand aceasta echipa insemna ceva in fotbalul german aici debutand si marele fundas Jurgen Kohler] si a iesit golgheter la Stuttgart sper si cred nu ma insel,la Michael Preetz,la Dieter Eckstein ce forma o tripleta excelenta cu Dorfner si Schwabl la Nurnberg in anii 88-90 desi erau formati toti la Bayern Munchen ,insa cu toate aceste calitati de marcatori de goluri nu au reusit sa faca si o cariera importanta la nivel de nationala[au prins rar nationala si atunci cand au prins-o au fost doar solutii de avarie] si nici nu au reusit performante foarte mari la echipele de club ,deci in concluzie au foat niste atacanti buni ,utili ,eficienti dar ATAT si nu au ramas in istoria fotbalului german ca niste repere deosebite.Dupa parerea mea Mario Gomez se incadreaza tot in aceasta categorie… Citeste mai mult

fcdm3
fcdm3
10 May 2011 14:57

@DevilMayCry, am vazut si calitatile lui Gomez, nu numai defectele. Te rog sa citesti cateva posturi mai sus. Repet, daca Gomez era un atacant asa de bun juca in orice echipa, inclusiv la nationala Germaniei. Eventual se schimba stilul de joc pentru el. Gaseste-mi un antrenor de nationala care nu-l joaca pe golgheterul tarii sale care a marcat atatea goluri…E unic in Europa, iti spun eu! Si nu uita, la inceputul sezonului trecut Van Gaal nici nu-l baga in seama! Nici Klose nu mai e ce-a fost. Inscrie la nationala doar impotriva echipelor mici. Klose e sub Gomez, asta e clar. Cred ca lui Rummenigge si lui Hoeness le e frica sa aduca prea multi straini pentru a nu strica relatiile de joc, faptul ca actualii jucatori se cunosc si vorbesc aceeasi limba, pentru ei e f. important. Nu vor sa riste prea mult. @Peter, zici ca “in Romania se prefera atacantii care dribleaza mult si inscriu putin”. Cine naiba a zis asta? Daca te referi la mine, cred ca nu ai inteles, desi am fost f. clar. Ai vazut… Citeste mai mult

Peter
Peter
10 May 2011 12:45

@DevilMayCry: Sunt de acord cu tine, el isi face treaba asa cum i se cere. Van Gaal l-a laudat ca face tot ceea i se cere, la fel a declarat si Jonker. Asa cum a spus si el intr-un interviu pe care l-am citit astazi, el a jucat intr-o echipa timp de 7 ani care se baza pe contre, iar acum este la Bayern, o echipa care domina majoritatea jocurilor. Daca nu era un killer, atunci nu marca 100 de goluri in 181 de meciuri, nu castiga Stuttgart campionatul in 2007 si nu era declarat jucatorul anului in acelasi an. E adevarat, pare mai altfel la Bayern, dar in acest sistem treaba lui este sa dea gol, nu conteaza din ce pozitie. Daca dai gol finalizand de la 1 m sau dupa ce ai driblat jumatate de echipa, tot 1 gol este, asa ca nu vad problema. Ca mai rateaza, si altii fac la fel, important este ca de cele mai multe ori este acolo si impinge mingea in poarta. Are acel simt de a stii unde sa te afli… Citeste mai mult

fcdm3
fcdm3
10 May 2011 12:40

@DevilMayCry, eu afirm sus si tare (si o data cu mine si gery76 si Claudia, ca sa mentionez decat 2) ca Gomez NU STIE SA DRIBLEZE. Trimite-mi si mie un link in care Gomez a driblat un fundas si a dat gol, iar in aparare rar l-am vazut…Si, te rog, fara rautati de genul “cei care spun ca nu inseamna ca n-au vazut meciurile lui Bayern”. Probabil ca tu nu te nascusei cand eu ma uitam la meciurile lui Bayern iar la cat fotbal am vazut cred ca ma pricep sa caracterizez un jucator. Daca Gomez e un atacant asa de bun, cum il lauzi tu, de ce nu joaca in nationala Germaniei? O fi Low asa de prost sa nu-l bage in echipa? Ce antrenor de nationala nu-l baga in echipa pe unul care a dat 27 de goluri intr-un campionat? Am observat ca tinerii vad altfel lucrurile fata de cei mai in varsta si in alte domenii, nu numai in fotbal. Daca si tie iti place spiritul bavarez, afla ca fanii Bavarezi nu se jignesc intre ei (chiar… Citeste mai mult

fcdm3
fcdm3
10 May 2011 9:51

Si in meciul de la Hamburg jucatorul meciului a fost declarat Robben, atat de KICKER cat si de BILD, chiar daca Gomez a marcat 3 goluri. Pe Arjen il consider cel mai valoros jucator al echipei. Pacat ca se accidenteaza f. des…

fcdm3
fcdm3
10 May 2011 9:47

@Claudia, ai perfecta dreptate. Sunt de acord cu tine. Este cel mai ciudat golgheter pe care l-a avut Bayern vreodata: este lent, nu are tehnica, nu are viteza, nu stie sa dribleze, nu prea stie nici sa suteze dar cu toate astea are niste cifre extraordinare! Incredibil! Cum spuneam, a si fost “servit” excelent de coechipierii sai. Asta nu inseamna insa ca si sezonul viitor va fi iar golgheterul echipei. Un golgheter adevarat are acel “killer instinct”, pe care Gomez nu-l are. El e departe de a fi un atacant complet si chiar nu inteleg de ce sefii lui Bayern se incapataneaza sa joace cu el si anul viitor. Eu zic ca anul asta i-au “iesit” multe din goluri cu noroc (cum a fost primul gol cu St. Pauli), sa-l vad insa la anul cu echipe mari in C.L., acolo sa-l vad! O echipa precum Barcelona nu-l tinea niciodata in lot pe unul ca Gomez. Asta e, n-ai ce-i face. Probabil ca nici la anul nu vom avea rezultate notabile in Europa cu echipa. Sa ai tu sute de milioane… Citeste mai mult

Claudia
Claudia
10 May 2011 9:10

Din cunostintele mele de teorie fotbalistica, stiu ca un atacant, pe langa rolul principal pe care-l are, acela de a inscrie goluri, trebuie sa mai stie sa dribleze bine si sa suteze bine din orice pozitie. Ultimele doua ii lipsesc cu desavarsire lui Gomez. Da, e oportunist, speculeaza greselile adversarului in careu si inscrie. Asta si este, un atacant de careu cu limitele aferente. Dar nu e destul pentru a fi atacantul ideal pentru Bayern. Intr-un meci important, nu face diferenta. Fara Robben, Ribery sau Muller care sa-i plaseze baloanele, Gomez nu are niciun cuvant de spus de unul singur. Stie Joachim Löw de ce il tine pe banca la nationala.

fcdm3
fcdm3
10 May 2011 8:08

@Peter, Gomez nu “pare” impiedicat, chiar este. Si s-a vazut de nenumarate ori in acest campionat, inclusiv la golul de 7-1, cand s-a incurcat in minge, a revenit si apoi a marcat. M-am saturat de ratarile lui singur cu portarul, cum a fost cea inainte de a relua Ribery (el dadea cu piciorul in bara nervos ca a sutat in portar!) si a face 8-1. Este de departe cel mai inestetic, lipsit de tehnica si de viteza atacant care l-a avut Bayern vreodata. Este adevarat ca are niste cifre extraordinare, dar asta i se datoreaza intr-o f. mare masura colegilor lui care ii dau mingile. El nu reuseste sa-si creeze o faza, este doar oportunist. Si asta e o calitate, dar nu indeajuns pentru a fi un mare atacant. In afara de meciul cu Inter cand a inscris datorita gafei portarului italian, nu-mi aduc aminte ca Gomez sa fi inscris in meciuri importante in nationala Germaniei, in C.L. sau in derby-urile din Bundesliga. Din acest punct de vedere vad lucrurile ca si gery76. Si, da, a-l compara pe Gomez cu… Citeste mai mult

gery76
10 May 2011 0:18

Peter
Golurile lui Gerd Muller insemnau titluri mondiale ,titluri europene,cupe ale campionilor,cupe ale cupelor,titluri de goleador al mondialului in ’70 si all-time pana in 2006 cand l-a intrecut Ronaldo adevaratul ,nu cocota masculina de la Real,intr-o singura fraza golurile lui Gerd Muller au insemnat istorie purapentru fotbalul german,pe cand golurile lui Gomez nu inseamna nici macar titlul in Bundesliga sau in cupa Germaniei, ci un titlu de golgheter suflat unui baiat cu calitati de marcator Demba Cisse[mult mai decisiv pentru o echipa modesta Freiburg care a avut multe victorii cu 1-0 sau 2-1]decat Mario care mai mult de jumatate le-a marcat din 5-6 metri si la scoruri foarte clare.
Ti-am zis poate sunt putin cam dur in raport cu Gomez dar repet sa fi golgheter la Bayern intr-un sezon in care n-am luat nici titlu,nici cupa si am fost si eliminati prematur din Liga nu mi se pare deloc o mare performanta.

Peter
Peter
9 May 2011 19:27

@gery: Chiar daca statisticile te lasa rece, tot ce ramane in istorie sunt cifrele. E adevarat ca Gomez nu se prea arata in joc, dar fisa postului de atacant inseamna sa inscrii goluri, iar el o face de multe ori. De 8 ori in acest sezon de Bundesliga a marcat golul de 1-0, ceea ce este dovada ca golurile sale sunt si folositoare. Iar cand un atacant marcheaza trei goluri intr-un meci, e putin probabil sa pierzi acel meci. Nici eu nu inteleg de ce pare asa de impiedicat, la Stuttgart nu era asa, dar cele 38 de goluri nu mint. Sigur, e doar o performanta personala, dar golurile lui vor ramane in istorie, si asta nu i se poate lua. Daca va trece si peste acest lucru de a parea instabil pe picioare, sunt sigur ca sezonul viitor recordul legendarului Gerd Muller va fi pus in pericol. Nici pe el nu l-am vazut jucand, dar din cate am citit si am auzit, si el era foarte lenes pe teren, nu se vedea si multe din goluri le inscria doar… Citeste mai mult

gery76
9 May 2011 19:11


Te inseli daca tu crezi ca eu l-am admirat vreodata pe Inzaghi[ etalonul meschinariei italiene in fotbal] care este printre putinii jucatori din Europa care mi se pare mai inestetic si mai putin spectaculos decat Gomez.

gery76
9 May 2011 19:08

Ma lasa rece statistica ,mai ales ca ”marea performanta”a lui Gomez de a fi golgheter s-a intamplat intr-un an cu bilant extrem de negativ pentru Bayern deci sa fi golgheter intr-un sezon mai mult decat ratat pentru echipa ta nu este deloc o mare performanta ca si golurile lui Gomez venite in urma unor meciuri in care de obicei Bayern a invins la scor,iar in meciurile cu adevarat importante si ma refer in dubla cu Dortmund sau cu Schalke in semifinala cupei si in turul campionatului,Gomez ori a ratat in nestire ori a fost cel mai slab de pe teren,concluzia pentru mine fiind ca Mario nu a fost niciodata un varf decisiv cam a fost Elber sa zicem care chiar daca nu marca foarte des era mult mai util ,iar atunci cand marca era de cele mai multe ori decisiv.

Christiy
Christiy
9 May 2011 18:58


Probabil ai citit ce a postat Cătălin pe blog4bayern..:))) . e adevarat , si sunt fan Gomez.Nici eu nu inteleg de ce il critica foarte multi din moment ce a marcat atat de mult…Go go Gomez go 😡

Peter
Peter
9 May 2011 17:53

Chiar nu inteleg de ce este Gomez criticat. E adevarat, nu joaca cum a jucat la Stuttgart, unde culca fundasii in careu, dar a marcat mult sezonul asta la Bayern si va continua sa marcheze. Chiar daca pare impiedicat, marcheaza non stop, iar atacantii asta trebuie sa faca. Cum a zis si el, in acest sistem treaba lui este sa impinga mingea in poarta si sa speculeze. Iar el asta face, speculeaza greselile de portar(de doua ori cu Inter, acum cu St. Pauli) si se demarca excelent. Atunci nu vad care este problema. Daca ar dribla mult si ar rata, ar fi mai bine? Inzaghi este admirat fiindca nu se vede in joc si marcheaza, Gomez daca face la fel, trebuie criticat? Este poate cel mai ciudat atacant titular de cand sunt suporterul lui Bayern, dar tot asa de adevarat este ca nici un atacant de la Bayern nu a marcat in Bundesliga atatea goluri in nici un sezon din 1998.

gery76
9 May 2011 16:34

Claudia
Marea problema cu Gomez va fi in meciurile cu mare miza din Champions League,mai ales din deplasare cand esti nevoit sa joci mai defensiv si sa-ti surprinzi adversarul in viteza pe contraatac,dar aici surpriza…..Gomez n-are nici viteza si nici o tehnica deosebita asa ca tot in Robben si Thomas Muller mi-este marea speranta ,alaturi de un Ribery pe care-l doresc mult mai conectat la spiritul acestei mari echipe ,echipa ce-l plateste regeste pe francez si care pana acum nu raspuns cu aceeasi moneda.Am pronuntat numele lui Thomas Muller fiindca de-a lungul acestui sezon a fost detasat cel mai constant jucator al lui Bayern ,desi a fost singurul jucator din Bundesliga ,ferit fiind si de accidentari care pur si simplu a jucat non-stop timp de doua sezoane,iar vara trecuta a fost pentru mine cea mai frumoasa surpriza a mondialului un cvasi-debutant ce a iesit golgheterul mondialului la 20 de ani o performanta prea putin subliniata de jurnalistii mult prea ocupati de a analiza calitatea gelului folosit de C.Ronaldo-fotbalistul ce la turneele finale este eterna dezamagire.

Claudia
Claudia
9 May 2011 16:14

@gery76: Intrutotul de acord cu tine in ce-l priveste pe Gomez. Nu el a fost autorul moral al celor trei goluri. Practic, golurile i-au fost puse in bocanc. Iar el a fost la locul potrivit si cum sa nu fi fost daca asta e tot ceea ce face. Foarte rar isi castiga propriile baloane iar daca nu se afla in pozitia de a inscrie si mingea ajunge la el, de acolo se rupe firul. Din pacate, vad ca se doreste ramanerea lui la Bayern si, pe deasupra, si ca atacant titular. Dar vom vedea ce va fi.
In partida de ieri, mi-a placut foarte mult Robben. Poate cotidianul Bild le-a acordat nota maxima trio-ului Robben, Gomez, Ribbery luand ca etalon numarul de goluri marcat de fiecare dar, in opinia mea, doar Robben merita calificativul maxim. A prestat un joc fara greseala. Per ansamblu, dat fiind ca au jucat cu niste fantome, cei de la Bayern ar fi putut marca la nesfarsit.

gery76
9 May 2011 14:12

O victorie categorica care a aratat ca sezonul acesta a fost o intamplare nereusita, intr-un context nereusit.Robben a continuat seria jocurilor foarte bune,in schimb eu nu sunt asa de entuziasmat de cele trei goluri ale lui Gomez,merita intr-adevar felicitat pentru plasamentul din fata portii dar iarasi cele trei goluri au venit intr-un meci usor+ stilul sau total inestetic si chinuit in care controleaza mingea, care nu-mi da mari motive de optimism pentru sezonul viitor cand speranta mea ar fi totusi un varf tehnic si mobil care s-ar preta mult mai bine stilului lui Bayern.

fcdm3
fcdm3
9 May 2011 13:19

Alte statistici legate de bavarezi:
– Bayern are o medie de varsta de 26,8 ani, pe locul 3 din coada, dupa Mainz cu 27.4 si St. Pauli cu 27,3 ani. Cea mai tanara echipa o are Dortmund si Nurnberg cu 24.8 ani. Si asta e un motiv pentru care imi doresc ca Bayern sa aduca jucatori tineri la echipa.
– Lotul lui Bayern este cel mai restrans, doar 21 de jucatori. Cele mai stufoase sunt loturile echipelor Werder si Koln cu 34 de jucatori, apoi Schalke cu 32.
– In trofeul Fair-Play, Bayern se afla pe locul 2, cu 41 de galbene si 2 rosii. Cea mai disciplinata echipa este Dortmund cu 38 de galbene si 1 galben-rosu. Cea mai indisciplinata echipa este Stuttgart cu 62 de galbene si 4 rosii.

fcdm3
fcdm3
9 May 2011 13:15

– Bayern a facut spectacol cu codasa St. Pauli, chiar la Hamburg, invingand-o cu 8-1! Este cea mai categorica victorie in deplasare a bavarezilor din Bundesliga, din toata istoria echipei! Precedentul record era de 7-1 cu Mönchengladbach in martie 1979. Si asta in conditiile in care gazdele si-au dorit foarte mult un rezultat bun pentru antrenorul lor Stanislawski, aflat la ultimul meci acasa cu St. Pauli, din vara urmand sa se transfere la alta echipa. – cotidianul BILD.DE le acorda nota 1 (clasa mondiala, maximul) lui Robben, Gomez si Ribery, ceilalti primind nota 2, cele mai mari note acordate anul acesta in Bundesliga! Cei de la St. Pauli au primit nota 6 (catastrofal) pe linie! – Gomez a inscris a 5-a tripla a sezonului, ajungand la 27 de goluri! Doar Gerd Müller a avut mai multe (6) in sezonul 1971/72. Totodata Gomez s-a distantat in clasament fata de Demba Cisse (Freiburg) care are doar 22 de goluri. Va fi golgheterul Bundesligii, mai mult ca sigur! Gomez a inscris in total, in Bundesliga, 100 de goluri in 181 de meciuri, o… Citeste mai mult

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
37
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x