13 April 2024

VfL Wolfsburg 2-2 FC Bayern

În ultimul meci al sezonului, VfL Wolfsburg și campioana record a Germaniei, FC Bayern München, au împărțit punctele după ce meciul s-a încheiat 2-2. Josip Stanisic (17′) și Robert Lewandowski (40′) au marcat golurile pentru bavarezi, Jonas Wind de la Wolfsburg (45′) a reușit să reducă din diferență cu puțin timp înainte de pauză. În a doua repriză, Max Kruse (58′) a egalat pentru Wolfsburg meciul terminându-se 2:2.

Robert Lewandowski a ieșit golgheter și în acest sezon marcând 35 de goluri în Bundesliga și primind trofeul de golgheter, “Torjägerkanone”

FC Bayern în evaluarea individuală: nedefinit

E foarte posibil ca acesta să fi fost ultimul meu meci la Bayern. Nu pot să spun 100%, dar se poate să fi fost. Vrem să găsim cea mai bună soluție pentru mine și pentru club”

a declarat Robert Lewandowski.

Ar putea fi o imagine cu 1 persoană, în aer liber şi text care spune „adidas”

Polonezul joacă de 8 ani la Bayern München și a reușit niște cifre formidabile.

Lewandowski a marcat 344 goluri în 374 de meciuri și se află pe locul 2 în clasamentul golgheterilor all-time din Bundesliga după Gerd Müller.