18 April 2021

FC Bayern – FC Koln 5-1

Bayern Munchen s-a impus acasă cu 5-1 în fața celor de la Koln.

O săptămână plină pentru noul puști senzație din Europa, Jamal Musiala, s-a încheiat așa cum trebuie. După ce a devenit cel mai tânăr englez marcator în cupele europene pentru ca doar 24 de ore mai târziu să declare că a ales să joace pentru naționala Germaniei, Musiala a fost introdus titular de Hansi Flick în meciul jucat de Bayern acasă cu FC Koln.

Musiala și Choupo-Moting au fost titulari iar camerunezul a fost cel care a deschis scorul pentru bavarezi în minutul 18 pentru ca Robert Lewandowski să dubleze avantajul lui Bayern doar 15 minute mai târziu. Leon Goretzka a fost responsabil cu pasele decisive în ambele instanțe iar în minutul 65 Thomas Muller a fost cel care i-a oferit pe tavă o pasă excelentă lui Lewandowski pentru a face dubla.

Cu opt minute înainte de final, deși Koln redusese din diferență chiar după pauză, Serge Gnabry a făcut 4-1 iar tot germanul a marcat din nou doar patru minute mai târziu pentru a oferi lui Bayern a doua victorie clară după această săptămână după ce bavarezii învinseseră acasă la Lazio cu 4-1 în optimile UEFA Champions League.

Chiar dacă Bayern nu are un parcurs perfect, echipa lui Hansi Flick este în continuare favorită certă pentru a câștiga un nou titlu în Bundesliga.

sursa: eurosport.ro