18 April 2021

FC Bayern – TSG Hoffenheim 4-1

BAYERN, DE NEOPRIT. LEWANDOWSKI, APROAPE DE UN RECORD ISTORIC.

Bayern Munchen și-a revenit complet după cele două înfrângeri la rând de acum două săptămâni. Bavarezii s-au impus fără emoții în disputa cu Hoffenheim, scor 4-1, și își consolidează poziția de lider.

Înfrângerile cu Gladbach (Bundesliga) și Holstein Kiel (Cupă) părea să fi șubrezit încrederea lui Bayern, considerată de mulți specialiști cea mai bună echipă din lume.

Au urmat patru victorii la rând, cea din această seară, de pe Allianz Arena. Trupa lui Hansi Flick nu a vrut să lase nimic la întâmplare și pentru că în tur oaspeții de azi reușeau un rezultat total neașteptat, învingându-i pe bavarezi cu un neverosimil 4-1.

Boateng și Muller, din pasa lui Lewandowski, au făcut 2-0 din prima repriză. La pauză s-a intrat cu un avans de un singur gol pentru bavarezi, însă Lewandowski și Gnabry au punctat în repriza secundă pentru un scor care reflectă diferența enormă de valoare din teren. Pavard a punctat și el pentru 5-1, dar golul său a fost anulat de VAR.

Lewandowski e de neoprit și în 2021 și, dacă își va menține aceeași formă, nu are cum să rateze “Balonul de Aur”. Polonezul a ajuns la 24 de goluri în acest sezon, marcând pentru al 9-lea meci la rând. El e în acest moment la 16 goluri distanță de recordul lui Gerd Muller, care a marcat 40 de goluri într-un sezon (record all-time pentru campionatul Germaniei).

sursa: eurosport.ro