26 January 2021

Borussia Mönchengladbach – FC Bayern 3-2

Desi Bayern a condus cu 2-0, campioana Germaniei a cedat neașteptat cu Mönchengladbach. Meciul s-a terminat cu scorul de 3-2 pentru gazde, iar liderul din Bundesliga a pierdut al doilea meci din această ediție de campionat.

Hențul incredibil în careu, făcut de Neuhaus, a dus la penalty-ul acordat în minutul 20, cu ajutorul VAR-ului. Lewandowski l-a transformat, iar bavarezii și-au mărit avantajul după 5 minute, prin Goretzka, așa că totul părea o simplă formalitate pentru echipa lui Hansi Flick.

Mönchengladbach – Bayern Munchen 3-2. Bavarezii pot pierde șefia clasamentului

Cu toate acestea, în minutul 35, Hofmann a înscris din pasa lui Stindl, iar în ultimul minut al primei reprize, același Hofmann a reușit dubla tot din pasa lui Stindl și a egalat.

În debutul părții secunde, greșeala lui Sule a făcut ca Neuhaus să-și recupereze gafa de la acel henț și să înscrie pentru 3-2. Acesta a fost și scorul final, Mönchengladbach – Bayern 3-2.

Bavarezii pot pierde locul de lider în fața rivalei Leipzig, care are meci în deplasare, cu Borussia Dortmund, sâmbătă, de la ora 19:30. În acest moment, Bayern e lider, cu două puncte avans.