Bayern Munchen a devenit campioana Germaniei, după ce a câștigat cu Werder Bremen, scor 1-0.

Cu două etape înainte de final, bavarezii au 10 puncte peste a doua clasată, Borussia Dortmund, care are un meci mai puțin.

E al 30-lea titlu obținut de Bayern în istoria sa, record național.

Robert Lewandowski, gol de titlu

Bavarezii s-au impus la Bremen printr-un gol marcat de Robert Lewandowski, în minutul 43.

În aceeași partidă, Alphonso Davies a stabilit un record national la sprint.

Fotbalistul de 19 ani a reușit să sprinteze ca o veritabilă săgeată, atingând o viteză de 36,51 kilometri/ oră. Este cel mai bun timp înregistrat în Bundesliga, de când sunt colectate date, adică din ediția 2013/2014.

Canadianul n-a încheiat partida pe teren, fiind eliminat în minutul 79.

sursa: digisport.ro

5 1 vote
Article Rating
19 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
25 June 2020 10:43

Ambele reviste de sport din Germania, Bildsport și Kicker, merg pe varianta plecării lui Thiago la Liverpool. Bildsport l-a si avut ca titlu pe prima pagina. Nici în cazul lui Alaba veștile nu sunt chiar bune, agentul său fiind în contact cu PSG și Chelsea. Până acum Bayern a prelungit unor jucători care nu mai găseau nicăieri contracte de genul, și mă refer la Neuer și Muller, in rest, nimic. Tot respectul pentru Goretzka, văd că trage de fiare, mai da unele goluri, dar pe fisa postului e foarte modest, nu stiu daca da 20 de pase pe meci. Ai la mijloc doar pe Kimmich top, in rest nimic, asta dacă renunți la Alcantara. La fel și în cazul lui Alaba… Dar mă rog, chiar mă aștept să apară vestea că au prelungit cu Boateng, care abia se mișcă pe teren. Da, știu, i-a dat pasa decisivă lui Lewa in meciul cu Werder, dar mai știu și că și-a dat cu stângul în dreptul în meciul cu Leverkusen la primul lor gol. 🙂 La fel, pe postul de fundaș, e… Citeste mai mult

palcenina
palcenina
25 June 2020 13:15
Reply to  Andrei_Fcbm

Eu am incredere in conducere ca va rezolva contractele jucatorilor vitali. In primul rand Alaba. Nu mai este Boateng ce a fost in 2014, dar la nevoie ne-am facut treaba cu el anul acesta. Sigur, nu poate fi decat o varianta de rezerva.
In ce-l priveste pe Thiago, bine daca ramane, nu e catastrofa daca pleaca. Depinde de Flick, zic eu. Bani avem. Cei care vor sa plece, sa plece.
Leon mai poate progresa, dar este acceptabil. Daca pleaca Thiago avem nevoie de ceva pe masura. Poate ceva mai tanar dar talentat, dublat de vreun vulpoi batran.
Alaba – trebuie tinut cu orice pret, poate juca orice post, inclusiv cel al lui Thiago, cred. Este un diamant.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
25 June 2020 13:40
Reply to  palcenina

Cu Thiago s-a încheiat, toată presa din Germania anunță că nu mai vrea să își prelungească. Sper să își facă treaba în mini turneul care urmează în Liga Campionilor și după să fie sănătos. Deși Flick îl consideră un jucător esențial la mijlocul terenului. În schimb pe Alaba cred că Bayern îl va pierde gratis la anul, pentru că și el are cam aceleași gânduri ca ale lui Thiago. Nu l-a angajat degeaba pe Zahavi impresar.

palcenina
palcenina
25 June 2020 16:07
Reply to  Andrei_Fcbm

Thiago nu are si el pana la anul?

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
25 June 2020 16:32
Reply to  palcenina

Ba da. Dar ar fi cerut să fie lăsat să plece în vara asta. Așa scriu ăștia în Germania. Încă n-au apărut reacții dinspre club. De obicei conducerea recunoaște dacă e adevărat. Salihamidzic a spus acum câteva zile că sunt discuții pentru prelungirea contractelor lui Alaba și Thiago. Vedem zilele astea ce și cum.

Vaida_VDA
Vaida_VDA
25 June 2020 19:53
Reply to  Andrei_Fcbm

Thiago este un jucator bun, care imi place, doar ca, se cam accidenteaza des, are destule probleme cu accidentarile. Nu vad sa fie o mare problema plecarea sa, mai ales daca vom aduce si un inlocuitor pe masura.
In cazul in care va pleca, cel mai bine mi-ar placea sa-l aducem pe Saul de la Atletico, doar ca va fi cam greu de adus, insa m-as multumi si cu Donny van de Beek.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
27 June 2020 11:55
Reply to  Vaida_VDA

Să îți răspund la ce ai scris per total… Ești conștient că Sancho nu se va transfera niciodată la Bayern, nu? 😀 El va merge în Anglia. Bayern niciodată nu a făcut licitații. Robben cum a venit la Bayern? Pe usa din dos de la Madrid, să fim sinceri acum. Madridul l-a adus pe Ronaldo, și Robben nu mai avea loc,iar la Bayern fiind un antrenor olandez, l-a transferat. Și omul s-a dovedit a fi un jucător foarte important, și asta pe bani puțini. Bayern mereu o să se axeze pe jucători de genul, niciodată nu o să arunce aiurea cu sume exorbitante de bani. Au avut vara trecuta șansă să-l ia pe nou Robben, adică pe Ziyech, la fel, cu 30 de milioane, dar au dat cu piciorul. Și scuză-mă, nici Sancho, nici Sane, nici nimeni din fotbalul actual, nu are șutul lui Ziyech, și forța, și precizia. Păcat că a ajuns la Chelsea, era jucătorul potrivit pentru Bayern. Iar la mijlocașii centrali, dacă pleacă Thiago, i se va da șansa lui Tolisso, Bayern nu va aduce nimic impresionant… Citeste mai mult

Vaida_VDA
Vaida_VDA
28 June 2020 3:53
Reply to  Andrei_Fcbm

Intr-un fel sunt constient ca Sancho nu se va transfera la Bayern, am si zis ca transferul sau este mai mult o fantezie de-a mea. Dar daca nu ar fi fost problema cu virusul, nu as fi fost asa sigur ca nu va fi transferat. Sunt sigur ca am fi cheltuit cel putin 200 de mil in conditiile de non-pandemie. Pe Sane il poti lua pe 5-60 de mil, iar atunci am fi putut da 120 mil pe Sancho cat se vehiculeaza ca ar fi clauza lui. Iar daca faci un asemenea transfer, este un transfer pe termen lung, si ar fi meritat sa faci o asemenea investitie… iar si cei din conducere stiu asta. Nu trebuie acum sa faci o asemenea investitie in fiecare an. Iar treaba asta cu jucatorii buni pe bani putini nu mai merge/functioneaza… si au inteles asta si cei din conducere. S-a spart bula asta anul trecut cu transferul lui Hernandez. Daca au fost de acord sa dea 80 mil pt un fundas, sunt sigur ca ar fi fost de acord sa dea 120 mil… Citeste mai mult

Last edited 2 luni ago by Vaida_VDA
Vaida_VDA
Vaida_VDA
28 June 2020 4:18
Reply to  Andrei_Fcbm

Si nu trebuia sa licitezi nimic pt Sancho, pt ca, in Anglia nu prea are unde sa mearga. La Liverpool nu, sunt acolo Mane si Salah; la United nu cred, pt ca nu cred ca o sa prinda un loc de UCL; la Chelsea de asemenea nu cred, din moment ce il au pe Pulisic si l-au transferat si pe Ziyech; la Tottenham nu; la Arsenal nu; eventual inapoi la City, in locul lui Sane, doar ca City risca sa fie exclusa 2 ani din CL, asa ca slabe sanse sa ajunga si acolo. Deci, nu vad unde e licitatia aia de care zici tu?!

Last edited 2 luni ago by Vaida_VDA
Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
29 June 2020 16:39
Reply to  Vaida_VDA

Chiar la United va merge Sancho. Crezi ca-l intereseaza ca nu joaca in Champions? Aia sar cu banul. Dau niste salarii de te doare capul. Alexis Sanchez avea 25 de milioane net, Pogba are 20 acum…

Vaida_VDA
Vaida_VDA
30 June 2020 6:25
Reply to  Andrei_Fcbm

Nu e chiar asa… daca United nu va prinde un loc de UCL, va fi al doilea sezon consecutiv in care nu vor participa in aceasta competitie, iar asta inseamna pierderi mari. De unde atatea bani sa cumpere un singur jucator cu 120-130 mil plus salariu mare?
Si anul trecut dupa ce ca l-au vandut pe Lukaku, nu au putut lua niciun inlocuitor.

Last edited 2 luni ago by Vaida_VDA
Ribery7
20 June 2020 1:42

Titlul de campioni e acompaniat de inca o veste buna, Guardiola a declarat ca Sane va pleca din vara si este foarte aproape de Bayern. Totusi, dc nu a fost oficializat transferul deja? E foarte atipic pentru Bayern, care de obicei lucreaza prin spatele culiselor.

Sper din tot sufletul ca va veni la noi, iar daca vine la timp pentru reluarea UCL deja imi sclipesc ochii. Din ce vad pe youtube are cam tot ce-i trebuie ca sa devina noul meu jucator preferat, e fenomenal!
Doamne, voi va imaginati ce ar fi pe flancul ala, cu Davies si Sane?? De departe cel mai rapid flanc din lume! Unde mai pui si faptul ca Alaba joaca fundas central tot pe partea stanga?

App, ce interventie a avut Neuer in minutul 90 cu Werder!
Si n-as vrea sa arat cu degentul, dar e cam dubioasa infrangerea bondarilor cu Mainz, puncte vitale pt salvarea de la retrogradare. Imi pare rau de Werder, mai are o sansa mica la baraj. Va fi meciul etapei maine.

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
20 June 2020 16:40
Reply to  Ribery7

Sane nu poate juca sezonul actual în Liga Campionilor. 🙂 El va fi legitimat pentru sezonul viitor. Și nu știu de unde atâta entuziasm. Omul nu a mai jucat de un an de zile. Plus problemele mari de comportament pe care le are. Statutul de vedetă la Bayern, n-o să-l aibă până nu demonstrează pe teren.

Vaida_VDA
Vaida_VDA
24 June 2020 17:18
Reply to  Andrei_Fcbm

Chiar daca nu a mai jucat de un an de zile asta nu inseamna ca nu trebuie sa existe entuziasm… El este un jucator fuoriclasse, si intr-un fel inteleg entuziasmul. Cred ca in 2 luni poate sa-si revine la forma dinainte de accidentare. Si Reus a fost accidentat 9 luni si pe urma dupa ce si-a revenit a jucat bine. Asensio de la Real de asemenea, a avut aceeasi accidentare ca Sane, nu a jucat 11 luni si cand a revenit, la primul sau meci a dat 1 gol si 1 assist, devenind omul meciului. Sane in sezonul trecut desi a fost mai mult rezerva a dat 34 G+A pt City in toate competitiile, pe cand Hazard de exemplu, care a jucat titular a dat 38 G+A, si a avut cel mai bun sezon al sau, a plecat cu surle si trambite la Real.Iti dai seama ce cifre ar fi putut avea atunci Sane daca juca mai mult titular?? El este un jucator foarte bun si ma bucur ca va veni la Bayern. M-as bucur si mai mult daca pe… Citeste mai mult

Last edited 2 luni ago by Vaida_VDA
Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
25 June 2020 10:47
Reply to  Vaida_VDA

Gnabry poate juca și stânga și dreapta, și e mult peste Sancho. Ce-a jucat Sancho in meciurile cu Bayern? Un jucător supraevaluat, precum acel Dele Ali de la Tottenham, 100 de milioane cota, dar pe ce? 😀 Iar Sane mie nu-mi place, dar mă rog, gusturile nu se discută. Respect părerea fiecăruia.

Vaida_VDA
Vaida_VDA
25 June 2020 19:24
Reply to  Andrei_Fcbm

Dpmdv Sancho este cu mult peste Gnabry. Gnabry luna viitoare va implini 25 de ani. Ce mare realizari a facut pana la varsta asta?? Este inconstant, face un super meci, cum a fost cel cu Tottenham si apoi intra in anonimat cateva meciuri. Pe mine nu ma convinge deloc… Si cine era el la 20 de ani, la varsta lui Sancho? Era un anonim. Sancho deja la 20 de ani este considerat o vedeta. Iar daca se va tine de treaba si va fi serios, la varsta lui Gnabry, adica la 25 de ani, se poate lupta pt Balonul de Aur. Gnabry la o echipa ca Bayern poate fi doar o rezerva decenta. Ramane unul din visurile mele aducerea celor 2 jucatori. Am inlocui 2 de R (Robben si Ribbery) cu 2 de S (Sane si Sancho). Iar in viitor, dupa ce se vor retrage Ronaldo si Messi, sunt sigur ca acesti 2 jucatori se vor bate pt Balonul de Aur, alaturi de Mbappe si Haaland. Iar in legatura cu ce a facut el in meciurile cu Bayern, poate ca… Citeste mai mult

Last edited 2 luni ago by Vaida_VDA
ZEITGEIST
ZEITGEIST
21 June 2020 20:29
Reply to  Ribery7

Sa-i vedem in UCL cu Atletico sau City!

Oricum avand in vedere ca se va juca in Portugalia atat sferturile, semifinalele si finala…..

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
18 June 2020 11:03

Au început negocierile pentru transferul lui Lucas Hernandez la PSG. Bayern vrea 80 de milioane pe el. Cred că fundași centrali găsește Bayern în Bundesliga. Și mai buni și pe bani putini. Și aici mă refer la Stark sau Halstenberg. 😀 Halstenberg e și polivalent, poate juca și fundaș stânga, e și neamț ..

palcenina
palcenina
18 June 2020 16:12
Reply to  Andrei_Fcbm

Avem nevoie de fundasi centrali. Chiar daca joaca Alaba – Sulle si il ai pe Boateng si Martinez ca acoperire ( daca vor fi pastrati), tot mai avem nevoie de unul de top. Dar ar fi de vanzare Hernandez, ca si Tolisso de altfel. Coutinho pleaca, Perisic ar fi de pastrat probabil.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
19
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x