Bayern Munchen şi-a revenit în campionat. A câştigat pe Allianz Arena după două etape fără victorie. Campion mondial cu Franţa anul trecut, Benjamin Pavard a deschis scorul, pe teren propriu, cu Union Berlin.

După pauză, Lewandowski a marcat în al 13-lea meci, la rând, pentru bavarezi. A devenit şi primul din istoria clubului care înscrie în fiecare dintre primele 9 meciuri ale sezonului din Bundesliga. În 2019, polonezul are 41 de goluri pentru club şi echipa naţională, fiind urmat de Raheem Sterling cu 36 şi Leo Messi cu 35 de goluri.

Oaspeţii au avut imediat o lovitură de pedeapsă, irosită însă de Andersson. Berlinezii au mai avut un penalty, în final, transformat de Polter, dar nu au mai avut puterea să egaleze, iar Bayern – Union Berlin s-a terminat 2-1.

Echipele de start:

Bayern: Neuer – Kimmich, Pavard, Boateng, Davies – Muller, Alcantara, Coutinho – Coman, Lewandowski, Perisic

Union Berlin: Gikiewicz – Lenz, Subotic, Friedrich, Trimmel – Kroos, Andrich – Bulter, Gentner, Ingvartsen – Andersson

sursa: digisport.ro