27 November 2021

FC Bayern – Borussia Dortmund 5-0

Lecție de fotbal! Robert Lewandowki & co. au demolat-o pe Borussia Dortmund și au detronat-o din fruntea clasamentului!

Bayern München s-a distrat în derby-ul cu Borussia Dortmund, bavarezii impunându-se cu 5-0 (Hummels ’10, Lewandowski ’17, ’89, J. Martinez ’41, Gnabry ’43).
Bayern a adus aminte în prima repriză de mașinăria de fotbal care demola tot în fotbalul internațional în urmă cu 5-6 ani. Jucătorii mult hulitului Niko Kovac nu i-au dat nicio șansă Borussiei și au oferit o adevărată demonstrație de forță în prima repriză.
Mats Hummels a dat startul recitalului bavarez, marcând împotriva fostei echipe în minutul 10.
A urmat golul lui Robert Lewandowski, care a ajuns la 200 de goluri în Bundesliga. Polonezul a profitat de o eroare în lanț a apărării Borussiei și a înscris în poarta goală.
Până la pauză au mai înscris și Javi Martinez și Serge Gnabry. Primul, cu un șut de senzație de la marginea careului, iar al doilea cu o lovitură de cap imparabilă.
Bayern nu a forțat prea mult în repriza secundă, însă a mai punctat o dată în minutul 89, prin Lewandowski, care a îndeplinit o simplă formalitate.
Cu șase etape înainte de finalul de campionat, Bayern e pe pe primul loc, cu 64 de puncte. Borussia Dortmund e pe 2, cu un punct mai puțin.