25 May 2022

FC Bayern Romania

Fan Club FC Bayern Munchen

Bayern Munchen și drumul către succes în Cupa Campionilor

Astăzi, 30 august 2018, au avut loc mult așteptatele trageri la sorți pentru grupele UEFA Champions League care ofera cel mai prestigios trofeu pentru orice echipă de club legendară din Europa.

Competiția înființată în anul 1955 a avut, ca de obicei, 32 de echipe calificate în faza grupelor. De la grupe competitive, până la altele nu chiar așa de echilibrate, echipa noastră bavareză a avut o tragere la sorți cu noroc având în vedere nivelul de dificultate scăzut pe care, la prima vedere, Bayern ar trebui să-l aibă.

Așteptările noastre, judecând logic grupa și echipa noastră, ar fi ca BM să termine aceasta grupă pe primul loc cu șanse mari de a obține punctajul maxim. Pentru că este indicat să ne păstrăm doza normală de realism, putem admite faptul că este o grupa ușoară, dar orice surpriză se poate întâmpla în fotbal, iar ultimii ani ne-au demonstrat acest lucru prin remontadele care au surprins Europa si, cel mai recent exemplu, prin parcursul surprinzător al unor echipe naționale de la Cupa Mondială din această vară.

Prin acest articol doresc să va introduc anticipat în atmosfera grupelor UCL prin a prezenta istoria pe scurt a echipelor cu care ne vom duela pentru obținerea locului în primăvara europeană mult dorita și cu scopul de a vă îmbogăți cultura generală fotbalistică sau, în cazul celor cunoscători deja, voi face o reîmprospătare de memorie.

Benfica: Sport Lisboa e Benfica, cunoscută sub numele de Benfica, este un club de fotbal din Lisabona, Portugalia, care evoluează în Primeira Liga. SL Benfica are cel mai mare număr de fani între cluburile portugheze, având de asemenea și cel mai mare număr de fani din străinătate, în jur de 14 milioane. Benfica a fost prima echipă care a spart dominația echipei Real Madrid în Cupa Campionilor, câștigând două cupe europene consecutiv în 1961 împotriva echipei FC Barcelona și în 1962 împotriva echipei Real Madrid. Are in palmares: Liga Portugheză (I Divisão, I Liga, Superliga, Liga): 36, Cupa Portugaliei: 26, European Champions Cup: 2.

Meciurile BM vs. Benfica:

2015/2016 Quarter-finals SL Benfica Bayern München 2:2 (1:1)
2015/2016 Quarter-finals Bayern München SL Benfica 1:0 (1:0)
1981/1982 Round of 16 Bayern München SL Benfica 4:1 (2:0)
1981/1982 Round of 16 SL Benfica Bayern München 0:0 (0:0)
1975/1976 Quarter-finals Bayern München SL Benfica 5:1 (0:0)
1975/1976 Quarter-finals SL Benfica Bayern München 0:0 (0:0)

Ajax: AFC Ajax , este un club de fotbal din Olanda. A fost fondat în Amsterdam la 18 martie 1900. Face parte din cercul select de cinci echipe care au primit dreptul de a păstra trofeul Cupei Campionilor Europeni după ce a câștigat competiția între 1971 și 1973. În 1972 a reușit o triplă istorică, obținând și Cupa Campionilor pe lângă cele două trofee interne, campionatul și cupa Olandei. Ajax, Juventus Torino și Bayern München sunt cele trei echipe care au în palmares toate cele trei trofee importante puse în joc de UEFA, Liga Campionilor, Cupa Cupelor și Cupa UEFA. Își dispută meciurile de pe teren propriu pe stadionul Amsterdam Arena, inaugurat în 1996. Ajax este recunoscută pentru Academia formidabilă de tineret pe care o are.

Meciurile BM vs. Ajax:

Champions League
2004/2005 Group C AFC Ajax Bayern München 2:2 (1:1)
2004/2005 Group C Bayern München AFC Ajax 4:0 (2:0)
1994/1995 Semi-finals AFC Ajax Bayern München 5:2 (3:1)
1994/1995 Semi-finals Bayern München AFC Ajax 0:0 (0:0)
1980/1981 Round of 16 AFC Ajax Bayern München 2:1 (2:0)
1980/1981 Round of 16 Bayern München AFC Ajax 5:1 (1:1)
1972/1973 Quarter-finals Bayern München AFC Ajax 2:1 (2:1)
1972/1973 Quarter-finals AFC Ajax Bayern München 4:0 (0:0)

AEK Atena: Clubul de fotbal AEK  este o echipă de fotbal grecească din Nea Filadelfeia, o suburbie a Atenei, Grecia. Clubul este cunoscut în competițiile europene ca AEK Atena FC. Înființată în Atena în 1924 de către refugiații greci din Constantinopol în urma războiului greco-turc (1919-1922), AEK a devenit unul dintre cele mai populare cluburi din Grecia și una dintre cele trei echipe de succes din fotbalul grec (pe lângă Olympiakos și Panathinaikos), câștigând  12 campionate și 15 cupe ale Greciei.

Programul meciurilor din UCL în competiția din sezonul 2018/2019 este în felul următor:

Matchday 1: 18/19 September
Matchday 2: 2/3 October
Matchday 3: 23/24 October
Matchday 4: 6/7 November
Matchday 5: 27/28 November
Matchday 6: 11/12 December

 

 

 

 

 

Declarațiile oamenilor care au cuvântul în echipă nu au întârziat să apară, iar grupa pare a fi tratată cu multă seriozitate.

KHR: “This is an attractive group that we are looking forward to – the goal is the KO stages, but we must not underestimate any of the opponents, all of whom have proven in their leagues last  season how strong they are. We have to be focused if we want to reach the next round. ”

Niko Kovac: ‘Interesting group with big traditional clubs. Our fans can look forward to three great Champions League nights at Allianz Arena. We’re favorites, but we have to give 100 percent in all games to advance to the next round.”

Manuel Neuer: “We meet three great names in European football. Away to Benfica is always tough. In Greece, there is always a great atmosphere in the stadium and we also need a top performance against Ajax. “

Totul este stabilit, iar tot ce rămâne de facut este ca fanii să-și reîncarce bateriile pentru un nou sezon spectaculos de UCL, unde fiecare susținător bavarez va sta cu sufletul la gură în speranța ca echipa lor va ajunge cât mai departe, iar visul frumos de a recâștiga Cupa Campionilor nu va înceta decât în momentul în care ultima speranță va fi năruită.

Mia San Mia

Raluca M

 

 

Distribuie pe:
6 Comments
Inline Feedbacks
Vezi toate comentariile
6
0
Posteaza un comentariux
()
x