27 November 2021

FC Bayern – Borussia Monchengladbach 1-1

Bayern Munchen avea nevoie de victorie în meciul de astăzi, cu Borussia Monchengladbach, pentru a se încorona matematic campioană, cu două runde înaintea finalului de sezon în Bundesliga.

Elevii lui Pep Guardiola au deschis scorul rapid, prin Thomas Muller, în minutul 6, și fanii se pregăteau să deschidă șampania.

Bavarezii n-au mai reușit să marcheze, însă, iar Gladbach a ținut să-i strice petrecerea campioanei en-titre, egalând în minutul 72, prin Hahn. S-a terminat remiză, 1-1, iar trupa lui Guardiola trebuie să aștepte până etapa viitoare pentru a sărbători cel de-al patrulea titlu consecutiv.

Cu două runde înainte de finalul sezonului, Bayern e în continuare lider, cu 82 de puncte, urmată de Borussia Dortmund, cu 77. Etapa viitoare, Bayern joacă în deplasare, la Ingolstadt, în timp ce Dortmund o vizitează pe Eintracht Frankfurt.

sursa: digisport.ro