2075238247-bayern-muenchen-gegen-koeln-tFrL22lu4a7

Etapa a 10-a de Bundesliga, a 10-a victorie pentru Bayern!

Marsul triumfal din Bundesliga a mers mai departe. Robben a revenit la echipa cu gol, dupa o lunga perioada de pauza. Olandezul a marcat golul de 1:0 in min. 35 si a fost jucatorul meciului. Celelalte goluri au fost marcate de Vidal (40.), Lewandowski (62.) si Müller (77. din penalty). Pentru Bayern a fost victoria cu nr. 1000 in Bundesliga (din 1714 meciuri)! Pe locul 2 se afla Werder Bremen care are „doar” 741 victorii. In clasamentul golgheterilor, Lewandowski a ajuns la 13 goluri marcate iar Müller e pe locul 2 cu 10 goluri (4 din penalty), la fel ca si Aubameyang (3 din penalty).

In clasamentul pe echipe, Bayern se afla la 10 puncte de Dortmund, care are un meci mai putin disputat.

Marti, Bayern joaca in Cupa Germaniei la Wolfsburg!

Faptul ca bavarezii au jucat foarte bine, facandu-ne sa uitam infrangerea de la Londra, o arata si notele mari date de ziaristii de la TZ:

Neuer 3 – Lahm 2, Boateng 3 (62. Martínez), Alaba 3, Rafinha 3 – Vidal 2 – Coman 2, Robben 1 (65. Kimmich), Müller 2 (78. Thiago), Costa 2 – Lewandowski 2.

Caseta tehnica de la BILD:

Suturi (pe poarta): 26-4 (14-2)

Posesia mingii: 70%-30%

Dueluri castigate: 46%-55%!

Cornere: 10-0

Faulturi: 4-7

Cartonase galbene: 1-1

Cele mai multe suturi: Lewandowski – 7.

 

0 0 vote
Article Rating
15 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
kalle
kalle
27 October 2015 9:04

domnilor, din pacate nu prea am timp sa postez aici, timpul nu imi permite. dar urmaresc cu atentie comentariile. de aceasta data nu pot sa ma abtin… vad comparatii intre Muller si Costa. ma scuzati, dar ce a facut Costa pentru Bayern deocamdata ????? Muller este, poate, in acest moment, simbolul lui Bayern si chiar si al nationalei Germaniei. repet, cine e Costa ??? evident, un jucator foarte talentat, dar lasati-l sa confirme. poate reluam discutia peste 2 ani, pana atunci…
Tin cu aceasta echipa din anii 80, cand cei ce dictau erau Breitner si Rummenigge, imi place sa cred ca stiu ce vorbesc despre acest club si jucatorii lui.

AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
27 October 2015 7:36

Asta vroiam sa se inteleaga, ceea ce ai spus tu 🙂

Ribery7
27 October 2015 3:12

@AmazingMarioGotze: Intr-un fel te inteleg. Muller este fara dar si poate cel mai ciudat jucator pe care l-am vazut. Rateaza 1-1 cu portarul ca 10 secunde mai tarziu sa primeasca mingea in coltul careului si sa o curbeze cu piciorul slab la vinclu.
Este atat de ciudat, incat multe din reusitele sale pot fi atribuite norocului pur. Si inevitabil, te intrebi, pana cand ii va tine?
Din fericire pentru noi, face asta de atata timp, aproape 6 ani, incat putem spune ca-si face norocul cu mana lui. Inscrie unele goluri din unghiuri moarte pentru ca isi ia inima in dinti si suteaza din intoarcere(golul cu hamburg, si nu numai), cand alti jucatori s-ar uita dupa coechipieri. N-o avea glezna lui Gotze, dar are ceva mai important, spirit nemtesc, agresivitate pozitiva.

AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
26 October 2015 16:06

Stai linistit, nu am pus la calitate indoiala lui, insa pana sa ajunga la “decisiv” ca Robb, Ribery, Lewa sau Costa mai are 😉

olikahn
olikahn
26 October 2015 16:01

cum nu e muller decisiv am vazut “n” meciuri in care echipa nu juca nimic si te pomeneai cu muller ca da o chiftea o inventie o ciudatebie si i trezea pe toti, nu stii ce vorbesti fratioare

AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
26 October 2015 15:47

Nu as spune asta 🙂

Andrei_Fcbm
Andrei_Fcbm
26 October 2015 11:51

Sa stii ca Muller e mai tehnic ca Lewandowski. Defapt sunt cam aceelasi stil, doar ca Lewa joaca pe postul ideal, in schimb Muller e cam sacrificat prin banda dreapta uneori.

AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
26 October 2015 6:23

Da! Nu te teme, nu pun la indoiala calitatea lui Muller, insa uneori nu e destul!! Daca ne bazam pe el ca impinge mingea din 6 metri e vai de noi! Ne trebuie si oameni individualisti sau care pot decide meciul de unul singur, gen Robb, Ribery (care abia acum se gandeste sa revina), Costa, Lewa, chiar si Gotze daca nu are pretentia sa nu alerge 🙂
E bun Muller, nu zic ca nu, dar la tehnica e cam slab comparativ cu ceilalti titulari de la Bayern!

Ribery7
26 October 2015 0:40

@AmazingMarioGotze: Dar ca sa bagi mingea in poarta fie si din careul mic trebuie sa te afli in locul potrivit, la momentul potrivit. Iar penaltiurile se pot si rata, iar pana acum el face o treaba buna. Penaltiuri ratate ne-au costat UCL, poate chiar si campionatul in 2012.
Intr-o echipa plina de genii in arta paselor, ai nevoie si de oameni bataiosi, care sa se demarce continuu.

AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
25 October 2015 20:57

Muller?? Ala nu prea face nimic! Doar penaltyuri, sau sa bage mingea in poarta din 6 metri….

darkmac
Admin
25 October 2015 20:53

Fara Lahm? Ar atata groaznic. 🙂

Ribery7
25 October 2015 19:38

Ribery, Benatia, Rode si Gotze sunt jucatorii accidentati in momentul de fata. Primii trei revin saptamana urmatoare, in timp ce Gotze, din pacate, abia la mijlocul lui ianuarie. Daca toate merg bine si nu se mai accidenteaza nimeni, saptamana viitoare am putea avea un efectiv aproape complet, desi este improbabil ca vreunul din cei 3 sa si joace.
Nici nu-mi amintesc ultima data cand am avut un singur accidentat.
Oare cum ar arata primul 11?
—Lewandowski-Robben
-Ribery-Muller-Costa
——-Vidal-Thiago
Alaba-Benatia-Boateng
———–Neuer
Aceasta este formula de start pe care as vrea sa o vad vad, in conditiile in care formatia pare a fi setata cu 3 fundasi, iar Lahm este invizibil. Atata timp cat Alonso, Bernat si Rafinha nu sunt pe teren, echipa n-are cum sa nu arate intimidant.

AmazingMarioGotze
AmazingMarioGotze
25 October 2015 8:22

Eu cred ca vor avea loc ambii :))

Ribery7
24 October 2015 23:07

Un meci foarte reusit. Robben, cosmarul lui Lewandowski. Acum majoritatea paselor il vor cauta pe olandez.
Speram sa stea departe de accidentari.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x