Partidele din semifinalele UEFA Champions League se vor disputa pe 5/6 mai (turul) şi pe 12/13 mai (returul). Finala competiției va avea loc pe Olympiastadion, din Berlin, pe 6 iunie.

0 0 vote
Article Rating
17 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
kalle
kalle
27 April 2015 9:46

Domnilor, am fost acum 10 zile intr-o plimbare la Barcelona si am vizitat, desigur, si Camp Nou. In turul turistic, cand am iesit pe marginea gazonului, am intrebat-o pe fiica mea care ma insotea (varsta 10 ani), in care poarta va marca Bayern daca va juca pe acel teren si dupa ce s-a uitat si in stanga si in dreapta (cam ca la tenis, la un schimb de mingi mai lung), mi-a raspuns: “in ambele”.
Daca va fi asa si dam 2 goluri in tur, eu zic ca nu putem rata calificarea. Desigur daca doriti vreunul sa ne faceti cinste in cazul ca iese asa cum a prezis fata mea, va asteptam…

fcdm3
Moderator
25 April 2015 20:58

La intrebarea “cine se califica in finala, Bayern sau Barcelona?” pana sambata seara au votat in BILD 37.500 de oameni. 69% au votat pentru Bayern, 31% pentru Barcelona.

fcbm81
25 April 2015 13:55

Total deacord cu tine însă diferenta de valoare dintre echipele fruntase cu excepția lui Bayern desigur si echipele de la coada clasamentului nu este foarte mare (ceea ce nu e rau )si de aici rezulta participarea in Europa cu echipe gen Ausburg in schimb in Anglia si Spania diferența este uriasa

bavarezul13
bavarezul13
25 April 2015 13:03

Acum legat de umilinta suferita de Wolfsburg si de nenumaratele comentarii cum ca echipele germane sunt slabe, dezavuez cu tarie. Pentru mine, problemele sunt 2 la numar. In primul rand lipsa atacatilor de calitate cu care se confrunta chiar si Bayern si nationala Germaniei. Nu pot sa nu-mi amintesc cum vedeam atacanti ca Asamoash, Neuville, Podolski, Kiebling etc, singurul atacant german mai serios din ultimii 15 ani fiind Klose. La Bayern, dupa Elber si Makaay, tot asa am avut mari probleme. Olic, Gomez, Pizzaro, nu au fost niciodata extraordinari. Anul asta e impardonabil din partea conducerii si a lui Pepito ca stam intrun singur atacant (Lewa), Pizarro nu mai e de mult o varianta viabila. Nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca polonezul ar fi suferit vreo accidentare grava. La Wolfsbur aceeasi problema, BDost si Bendtner numai fotbalisti nu sunt. La Dortmund ce sa faci cu chiflele alea de Immobile sau Ramos. Asadar echipele germane merg in Europa si domina copios unele meciuri, dar nu reusesc sa inscrie, in schimb se intampla sa ia o caruta… Citeste mai mult

bavarezul13
bavarezul13
25 April 2015 12:43

Legat de calificarea impotriva portughezilor, eu nu ma entuziasmez prea tare. In primul rand nu ma asteptam sa avem emotii(ceea ce am avut dupa meciul tur), iar in al doilea rand am avut un meci retur foarte norocos in care toate mingiile au intrat in poarta. Am avut mare noroc la golul lui Muller, iar portarul lor a parut ca sta degeaba in poarta. Imi amintesc de finala aia blestemata din 2012 cand am avut poate zece ocazii mari, din care n-am reusit sa marcam decat o data, de data asta am inscris 5 goluri intro repriza in care, cu acel ghinion din 2012 era foarte posibil sa nu marcam niciun gol. De multe ori oamenii se lasa pacaliti de rezultat, nerealizand ca 10 centimetri intro faza schimbau cu totul cursul jocului. Totusi Bayern cred ca ar fi obtinut calificarea indiferent de factori precum sansa, arbitrajul, gafe etc. Echipa a jucat bine, iar jocul ne indreptatea sa credem in calificare. Meciul a inceput cu o bara a lui Lewa, urmata de un gol norocos al lui Thiago. De ce spun… Citeste mai mult

bavarezul13
bavarezul13
25 April 2015 12:30

Raman asadar anumite dileme. Vom juca in 4-3-3 sau in 4-2-3-1?
In 4-3-3 echipa probabila: Neuer – Rafinha,Benatia,Boateng,Bernat – Lahm,Alonso,Thiago(Schweinsteiger) – Muller(Ribery),Lewa,Robben.
Desigur, eu l-as dori pe Lahm fundas dreapta, iar mijlocul Thiago, Rode, Schweini.
In 4-2-3-1 echipa probabila ar fi: Neuer – Rafinha,Benatia,Boateng,Bernat – Lahm,Xabi(Schweinsteiger) – Robben,Thiago,Muller(Ribery) – Lewa.
Desigur mai este si varianta cu 3 fundasi centrali, multe depind de revenirea lui Ribery. Echipa ideala pentru mine in aceste conditii(fara Alaba si Javi MArtinez) ar fi 4-2-3-1 :Neuer – Lahm,Benatia,Boateng,Bernat – Thiago,Schweini – Robben,Muller,Ribery – Lewa.

bavarezul13
bavarezul13
25 April 2015 12:19

N-am picat nici impotriva celui mai slab adversar (Juventus), nici impotriva celui mai periculos (ireal). Din cate stiu Barcelona nu are probleme de lot in perioada asta, noi nu-l vom avea la dispozitie pe Alaba, de Ribery nu se stie sigur, iar Javi nu cred ca e gata pentru un asemenea duel dupa atata timp.
Cu Benatia refacut nu mai avem probleme in defensiva.
Sansele sunt insa 50-50, echipa mai norocoasa si mai inspirata in acele zile va merge mai departe. Cred ca echipa care va marca primul gol in aceasta dubla mansa se va si califica.

iliecristian
iliecristian
24 April 2015 20:47

In fata sunt destule variante, marea problema ramane in aparare. Ce sa faci cu “expiratii” Dante si Alonso in fata unor jucatori precum Neymar, Suarez si Messi? De asemenea, cred ca Lahm trebuie jucat fundas dreapta, face un cuplu excelent cu Robben, asa cum pe stanga faceau Alaba si Ribery. Sper ca Benatia sa fie apt de joc si sa fie alaturi de Boateng in centru apararii, iar la inchidere eu as merge pe Schweini si Martinez, bineinteles daca au si forma de joc necesara. In fata, Gotze nu cred ca are loc ca titular, dar poate este mai bine sa intre pe parcurs si sa vina cu o sclipire. Dar, am mai spus, Guardiola poate fii “inger si demon”

fcbm81
24 April 2015 19:03

Alcantara cu dorinta de a arata Barcelonei ce jucător a pierdut si neapărat Robben si Lewandowdki pot fi cheia succesului in aceasta dubla.
Punctele slabe ar fi Dante si Alonso(desi si acesta cunoaste jocul Barcelonei destul de bine)
Orice ar fi sper într-o concentrare maxima si daruire la fel ca si returul cu Porto.

synp
synp
24 April 2015 18:38

Si am uitat de Schweinsteiger. Avem nevoie de Schweinsteiger in forma maxima in dubla asta. Neaparat.

In prima repriza cu Porto am avut 64% posesie. Eu as vrea sa avem cat mai multa posesie. Barcelona nu prea stie sa se apere cu toata echipa, in stilul lui Gladbach de exemplu.

In mod cert Alaba nu va fi disponibil pentru semifinale. Iar Ribery e un mare semn de intrebare.

ponce
24 April 2015 18:35

Parca sezonul asta aminteste de sezonul 2012/2013, adica rezultatele (echipele cu care am facut scor): Bayern – Hamburg (8-0) (bundesliga) Roma – Bayern (1-7) (C league) Bayern – Sahtior (7-0) (C league) Bayern – Porto (6-1) (C league) Au mai fost cu Werder in tur cu Paderborn, dar astea sunt echipe mici. Stiu ca nu se compara niciodata Roma/Sahtior/Porto cu Barcelona, cand a fost umilita cu 7-0 pe dubla mansa, dar asta e. Eu ma gandesc doar asa, cat am suferit inaintea meciuriilor cu Roma/Sahtior/Porto, inainte sa facem scor. Cu Roma toata lumea anunta un meci foarte echilibrat, Roma fiind cunoscuta pentru jocul pe contra-atac; Sahtior majoritatea faniilor lui Bayern credea ca vom avea probleme mari in returul de pe Allianz, ca Sahtiorul poate sa marcheze inaintea noastra, si poate sa ne si elimine; Cu Porto, dupa 1-3 in Portugalia, Porto era favorita sa ne elimine, statistica era impotriva noastra in Liga (niciodata cand Bayern a pierdut la 2 goluri diferenta, nu a reusit sa se califice in retur) cu presingul fantastic care l-au facut in tur si cu eroriile… Citeste mai mult

ponce
24 April 2015 18:25

@iliecristian: In meciul cu Porto cred ca Guardiola a apelat si la stilul Heynckes, Bayern a jucat altfel, direct pe poarta.
Eu cred ca sansele sunt 50/50 la calificarea in finala, insa e foarte greu. Daca nu revin cel putin Alaba & Robben pana la tur, va fi imposibil sa ne calificam.
Dar, totodata imi pare bine, trebuie sa dovedim ca suntem cea mai buna echipa din lume in momentul de fata, si asta vom vedea.

iliecristian
iliecristian
24 April 2015 18:09

Si inca ceva, daca Bayern vrea sa treaca de Barca, nu trebuie sa joace acelasi stil, de posesie, pe care Barca il stie cel mai bine. Guardiola ar trebui sa apeleze la varianta ajutatoare: “suna un prieten”, adica Heynckes, i-ar prinde bine.

synp
synp
24 April 2015 18:06

Dupa parerea mea avem nevoie de flancuri puternice. E imperativ ca Robben si Ribery sa-si revina, ori cel putin unul dintre ei, deoarece cred ca vor fi descoperiti pe flancuri, mai ales daca si Messi va juca mai mult in flancul lor drept pentru ca nu se omoara cu faza defensiva in ultima vreme. Iar in flancul nostru drept Lahm + Robben ar fi net superioari lui Alba + Neymar.

Daca reusim sa jucam la intensitate maxima 70-90 de minute cred ca putem avansa fara probleme. Si aici ma refer la intensitatea cu care am jucat in prima repriza cu Porto.

iliecristian
iliecristian
24 April 2015 17:53

DevilMayCry: Barcelona – Bayern, in semifinalele UCL, macar de sferturi am trecut!

iliecristian
iliecristian
24 April 2015 17:48

Bayern intalneste cel mai in forma adversar, Barcelona, care a trecut fara nicio emotie de PSG in sferturi. Daca Guardiola nu gaseste solutii in aparare, va fii o misiune aproape imposibila in fata lui Messi & Co., mai ales ca intalneste o echipa dornică de razbunare după umilinta suferita in urma cu 2 ani.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x