17 October 2021

Bayern – Leverkusen 1:0

5,w=559,c=0.bild

In derby-ul etapei a 14-a, Bayern a castigat la limita, 1:0, meciul cu Bayer Leverkusen. Golul a fost marcat de Ribery in min. 51, acesta fiind golul francezului  cu nr. 100 pentru Bayern. Meciul a inceput cu o ocazie uriasa a oaspetilor. Bellarabi a profitat de o greseala a lui Alonso si a trimis pe langa Neuer insa Bernat, care a facut un meci foarte bun, a scos incredibil din apropierea liniei portii. In continuare bavarezii nu se regasesc si nu reusesc sa aiba nicio ocazie clara la poarta lui Leno. In a doua repriza, echipa are alta fata si reuseste repede sa marcheze prin Ribery, care suteaza imparabil din vole, din interiorul careului, in urma unui corner. Leverkusen nu mai are nicio ocazie clara in a doua repriza, in timp ce gazdele dicteaza ritmul jocului, avand si cateva ocazii, cea mai mare fiind a lui Lewandowski , care rateaza din 2 m cu poarta goala! Desi oaspetii au jucat cu un presing sufocant in prima prepriza si pe alocuri dur (incurajati si de arbitrul Kircher), bavarezii au reusit sa treaca si peste aceste impedimente.

Astfel, Bayern continua sa domine in clasament, avand acum 36 puncte, cu 7 mai mult decat Wolfsburg, echipa de pe locul 2.

Iata notele celor de la BILD: Neuer 3, Rafinha 3, Boateng 3, Benatia 3, Bernat 3, Alonso 3, Robben 3, Gotze 5, Ribery 3, Muller 4, Lewandowski 5. Au mai intrat Rode (foarte bun azi), Schweini si Hojbjerg (intrat in min. 90, n-a mai atins mingea).

Cele mai multe suturi: Robben – 3.

Ribery, dupa meci, la SKY TV: “a fost un meci greu pentru noi. Dupa ce marchez gol, Rafinha mereu vine sa ma pupe. Avem o stare de spirit foarte buna la echipa si asta e foarte bine. Suntem cu adevarat o echipa si asta e super.”