FC Köln 0-4 FC Bayern

FC Bayern München a câștigat duelul din deplasare cu 1. FC Köln din etapa 19 din Bundesliga cu scorul de 4-0.

Robert Lewandowki, goluri pe bandă rulantă.

Robert Lewandowski a făcut din nou spectacol în Bundesliga, polonezul ajungând la 23 de goluri marcate în acest sezon în tricoul bavarezilor.

Lewy a deschis scorul devreme, în minutul 9, atunci când a primit o pasă incredibilă și l-a învins pe Schwäbe cu un șut frumos.

În minutul 25, Corentin Tolisso a dublat avantajul bavarezilor când a șutat de la marginea careului cu piciorul stâng direct în vinclul porții celor de la Köln.

Câteva minute mai târziu, Mark Uth a reușit să trimită balonul în poarta lui Neuer, însă golul este anulat după analiza VAR pe motiv de ofsaid.

Jamal Musiala își putea trece numele pe lista marcatorilor în minutul 54 al partidei, dar balonul expediat de jucătorul lui Bayern München a lovit bara.

Lewandowski a înscris din nou în minutul 62, atunci când Leroy Sane i-a pasat în interiorul careului, iar atacantul bavarezilor l-a executat pe goalkeeper-ul lui Köln cu un șut cu piciorul stâng trimis pe centrul porții.

Polonezul a reușit un hat-trick în minutul 74 cu un assist din partea aceluiași Leroy Sane.

În clasamentul din Bundesliga, FC Bayern este lider, cu un total de 46 de puncte, în timp ce Köln ocupă a opta poziție, cu 28 de puncte.

sursa: digisport.ro

Avancronica FC Köln – FC Bayern

În urma înfrângerii suferite împotriva Borussiei Monchengladbach de săptămâna trecută, FC Bayern își dorește acum să revină pe căile succesului. Mâine, începând cu ora 16:30, Bayern va efectua prima deplasare din noul an, și va disputa un meci împotriva lui FC Koln.

• Bayern are un procentaj de victorii de 100% în ultimele 8 meciuri împotriva țapilor, totodată, bavarezii sunt neînvinși în ultimele 15 meciuri din Bundesliga împotriva lui Koln (14 victorii și un egal). FC Koln este echipa împotriva căreia bavarezii au cea mai lungă serie de victorii și cea mai lungă serie de meciuri fără a fi învinși.

• În etapa anterioară, bavarezii și-au egalat propriul record: aceștia au marcat cel puțin un gol în fiecare din ultimele 65 de etape de Bundesliga (record stabilit anterior de bavarezi între 2012 și 2014). În cadrul meciului de mâine, băieții lui Julian Nagelsmann au șansa să stabilească un nou record la acest capitol. De asemenea, FC Bayern a găsit poarta în fiecare dintre ultimele 42 de meciuri în deplasare din Bundesliga – un alt record în desfășurare. Bavarezii au marcat în total 57 de goluri în acest sezon, cu patru mai multe decât a marcat vreo echipă vreodată după primele 18 etape.

• Gazdele au pierdut doar unul dintre cele nouă meciuri din Bundesliga disputate acasă în acest sezon (5 victorii, 3 egaluri). Cu toate acestea, Bayern se laudă cu cel mai bun record în deplasare din ligă, fiind singura echipă care a pierdut doar o singură dată în deplasările ei (6 victorii, un egal și o înfrângere).

• Serge Gnabry a marcat o dublă în fiecare dintre ultimele două meciuri împotriva lui Köln. Per total, extrema lui Bayern a marcat de 11 ori în opt întâlniri din Bundesliga cu țapii – mai mult decât împotriva oricărei alte echipe.

• Și în 2022 Robert Lewandowski își continuă forma fantastică. Mașinăria de goluri poloneză a marcat vineri, împotriva Borussiei Monchengladbach, al 20-lea gol al acestui sezon de Bundesliga, reușind să ajungă la al șaptelea sezon consecutiv în care marchează cel puțin 20 de goluri. Doar Gerd Muller a reușit să aibă mai multe sezoane în care a marcat cel puțin 20 de goluri, legendarul atacant german a reușit această performanță timp de 10 sezoane (în perioada 1968 – 1978). Lewy este un jucător incomod pentru adversarii de mâine, având în vedere că și-a făcut apariția pe tabela de scor în ultimele 6 întâlniri împotriva acestora.

Declarațiile lui Julian Nagelsmann înainte de meci

Alphonso Davies are semne de miocardită ușoară după infecția cu Corona. Nu este nimic dramatic, dar va fi exclus în următoarele câteva săptămâni pentru că este nevoie de timp pentru a se vindeca.

Nimeni nu este încă 100% în formă. Upa, Tanguy, Leroy, Omar, Manu vor reveni în echipă, dar în afară de Manu, ceilalți nu sunt pregătiți pentru a fi titulari.

Cei doi care au intrat împotriva lui Gladbach (Wanner & Copado) vor fi în echipă, s-au descurcat bine. Din punct de vedere al perspectivei, cred că pot conduce astfel de jucători în direcția bună.

Mă gândesc mereu la transferuri, face parte din munca mea. Întotdeauna am fost un mare fan al transferurilor de iarnă, asta aduce o gură de aer proaspăt echipei. Dar ianuarie este întotdeauna o lună complicată și scumpă. Aceste lucruri sunt în discuție.

FC Bayern 1-2 Borussia Mönchengladbach

Bavarezii, decimați de COVID-19, au început anul cu o înfrângere.

FC Bayern München a pierdut primul meci al anului. Bavarezii au fost înfrânți pe teren propriu, 1-2 în fața Borussiei Mönchengladbach, în etapa cu numărul 18 din Bundesliga.

În minutul 18, Robert Lewandowski a deschis scorul cu o ”torpilă” din interiorul careului, însă bucuria celor de la Bayern a durat doar nouă minute. Neuhaus a restabilit egalitatea, după câteva erori în lanț ale defensivei bavareze.

În minutul 30, Lainer și-a dus echipa în avantaj cu o lovitură de cap, iar Borussia Monchengladbach arăta de ce este echipa care ”i-a furat” cele mai multe puncte în Bundesliga lui Bayern München, în ultimul deceniu.

În actul secund, bavarezii au alergat după egalare, însă, decimați de COVID-19, au irosit ocazii uriașe și, la rândul lor, oaspeții mai puteau marca. S-a încheiat 1-2, iar ‘Gladbach a rămas neînvinsă în acest sezon în duelurile cu Bayern München.

În tur, a fost 1-1, iar în Cupa Germaniei, Monchengladbach a învins-o fără drept de apel pe Bayern, 5-0.

Astfel, s-a încheiat seria de șapte victorii consecutive în toate competițiile pentru campioana Germaniei, care rămâne pe primul loc în Bundesliga, cu 43 de puncte, la nouă puncte distanță de Borussia Dortmund.

A fost primul succes al lui Mönchengladbach din 20 noiembrie. Formația austriacului Hutter ocupă poziția a 11-a, cu 22 de puncte.

Avancronica FC Bayern – Borussia Mönchengladbach

Happy new year, dragi bavarezi! În urma pauzei dedicate sărbătorilor de iarnă, prima etapă a returului Bundesligii se deschide mâine, cu meciul dintre Bayern și Borussia Monchengladbach, ce va avea loc pe Allianz Arena, începând cu ora 21:30. În urma egalului din tur (1-1) și a înfrângerii din DFB Pokal, Julian Nagelsmann urmărește să obțină prima victorie împotriva Borussiei din postura de antrenor a lui Bayern.

• Bayern și Borussia Monchengladbach se vor întâlni mâine pentru a 108-a oară în cadrul Bundesligii. În istoria competiției, doar meciul dintre Bayern și Werder Bremen s-a disputat de mai multe ori (110 meciuri). Nicio echipă nu a câștigat atât de multe meciuri împotriva lui Gladbach precum Bayern (51 de meciuri câștigate), dar, de asemenea, nicio altă echipă din Bundesliga nu a reușit să câștige împotriva lui Bayern de mai multe ori decât Gladbach (26 de victorii pentru Borussia). Golaverajul este 207-135 în favoarea bavarezilor, ambele cifre reprezentând recorduri interne pentru cele două cluburi.

• Bayern a reușit să marcheze în fiecare din ultimele 64 de partide de Bundesliga, iar dacă va reuși să marcheze și mâine, Bayern vor egala propriul record, stabilit între 2012 și 2014, care constă în înscrierea în 65 de partide consecutive.

• Bayern a început așa cum a vrut să continue în ultimii ani, câștigând ultimele șase meciuri de deschidere ale anului în Bundesliga – cu un golaveraj de 20-4. Ultima dată când bavarezii au început noul an calendaristic fără victorie a fost în ianuarie 2015, când au pierdut cu 4-1 la Wolfsburg. Pe teren propriu, Bayern este neînvinsă, ultima înfrângere în deschiderea anului calendaristic a fost 3-1 cu Stuttgart în 1984.

• Băieții lui Julian Nagelsmann au intrat în pauza de iarnă cu 43 de puncte – cel mai mare număr de puncte din sezonul 2015/16 încoace, când echipa se afla sub coordonarea lui Pep Guardiola. De asemenea, bavarezii au înscris în acest tur de campionat nu mai puțin de 56 de goluri, acesta fiind cel mai mare număr de goluri înscrise după 17 etape în istoria Bundesligii. Numărul de 19 puncte al lui Gladbach, în schimb, reprezintă cel mai prost tur al unei campanii de Bundesliga din 2016/17 (17 puncte). De asemenea, Gladbach este fără victorie în ultimele cinci meciuri din ligă.

• Julian Nagelsmann are cea mai mare rată de victorii (82%), cea mai mare medie de puncte (2,53 pe meci) și cea mai bună medie a golurilor (3,3 pe meci).

• Doi jucători care ies în evidență în excelentul colectiv de atac al lui Bayern sunt Robert Lewandowski și Thomas Müller. Lewandowski a marcat 43 de goluri în Bundesliga în 2021, doborând recordul legendei Gerd Müller de 42 de goluri în 1972. Doar Lionel Messi a marcat mai multe goluri într-un an calendaristic în primele cinci ligi ale Europei (59 în 2012). În timp ce vedeta poloneză a înscris, Müller este în frunte cu pase decisive, deoarece acesta a stabilit un record pentru prima jumătate a campionatului: a reușit să ofere 13 pase decisive.

(despre disputarea meciului de mâine, în urma numeroaselor cazuri de Covid-19): Nu pot răspunde la această întrebare cu 100%. Nu este în mâinile mele. DFL și autoritățile sanitare decid. Treaba mea și a jucătorilor este să ne pregătim pentru meci. De acum, presupun că vom juca mâine.

Avem jucători afară din cauza Coronei, Cupei Africii și, de asemenea, din cauza accidentărilor – Stani, Leon Goretzka și Niki Süle, acesta din urmă s-a antrenat din nou astăzi. Este o situație provocatoare, însă din punctul de vedere al unui antrenor, este și o situație foarte atractivă să adaptezi planul pentru meci.

Manuel Neuer se întoarce fie duminică, fie luni. Dar nu am toată lista în minte. Este vorba și despre sănătatea jucătorilor și nu doar despre ieșirea din carantină. Nu toți se vor întoarce imediat după izolare.

Este un subiect dificil. A avut două zile în care a fost bine. Astăzi lucrurile s-au înrăutățit din nou. Am mai făcut un control și am trimis rezultatele unui specialist. Situația actuală este intolerabilă pentru el. Trebuie să ne asigurăm că nu va fi pe tușă timp de 4-5 săptămâni.

Declarații și statistici la finele anului 2021

FC Bayern a jucat aseară, ultimul meci al acestui an, împotriva lui VfL Wolfsburg, reușind să se impună în stil caracteristic cu o victorie cu 4-0. În urma acestui meci, dacă tragem linie, putem observa că băieții lui Julian Nagelsmann au avut parte de un an foarte bun, în care au doborât multe recorduri, perfomanțele lor făcându-și loc cu siguranță în istoria clubului nostru.

• Victoria împotriva lui Wolfsburg a fost cel de-al 29-lea succes al lui Bayern în Bundesliga în 2021. În istoria primei ligi germane, doar FC Bayern a câștigat mai des într-un an calendaristic: în 2013, a obținut 30 de victorii.

• Bayern a înregistrat cel mai bun tur de campionat din sezonul 2015/16 încoace, atunci când au reușit să acumuleze 46 de puncte sub comanda lui Pep Guardiola. În acest sezon, bavarezii au acumulat 43 de puncte, iar în istoria Bundesligii, nicio echipă care a avut 43 de puncte în tur nu a pierdut campionatul.

• Bayern a reușit să marcheze pentru al 64-lea meci consecutiv din Bundesliga, iar dacă vor marca și pe 7 ianuarie 2022, atunci când vor juca împotriva Borussiei Monchengladbach, bavarezii au șansa să-și egaleze propriul record: ei au reușit să înscrie în 65 de partide consecutive din 2012 până în 2014.

• FCB a rămas neînvinsă în cel de-al 25-lea meci din Bundesliga de acasă împotriva lui Wolfsburg de vineri seară (23 de victorii, două remize) – nicio altă echipă din istoria Bundesligii nu a găzduit atât de des un singur adversar fără să piardă. De la egalul 0-0 din mai 2008, Bayern a marcat în fiecare dintre cele 27 de meciuri din Bundesliga împotriva lui VfL Wolfsburg (75 de goluri în total) – doar împotriva lui MSV Duisburg bavarezii au avut o serie de goluri la fel de lungă, în 27 de meciuri din 1973 până la 1997.

• După golul său de 3-0, Leroy Sané a fost deja implicat direct în 21 de goluri în 26 de meciuri în acest sezon (11 goluri, 10 pase decisive). Tânărul de 25 de ani a avut astfel mai mult succes până acum în acest sezon decât în întregul sezon trecut, când a fost implicat în 20 de goluri în 44 de meciuri.

• În partida sa cu numărul 400 din Bundesliga, veteranul Thomas Müller a fost unul din cei mai importanți oameni ai lui Bayern, reușind să înscrie primul gol al partidei și să ofere un asist în victoria cu 4-0. Pentru Müller, a fost al 11-lea gol împotriva lui Wolfsburg (a mai marcat 11 împotriva lui Schalke). De asemenea, cel de-al 13-lea asist al sezonului a extins recordul acestuia de pase decisive pentru turul de campionat. Legendar!

• Prin reușita sa de aseară, Robert Lewandowski a ajuns la 43 de goluri marcate în 2021, reușind să doboare recordul de goluri înscrise în Bundesliga pe parcursul unui an calendaristic, deținut de legendarul Gerd Müller, care a marcat 42 de goluri în 1972. De asemenea, Robert Lewandowski a egalat recordul lui Cristiano Ronaldo de 69 de goluri într-un singur an calendaristic.

• Benjamin Pavard a ajuns la 100 de meciuri jucate pentru Bayern.

Declarații în urma partidei cu VfL Wolfsburg

Julian Nagelsmann: Se simte foarte bine, deoarece prima jumătate a sezonului a fost foarte satisfăcătoare. Astăzi a trebuit să înscriem goluri împotriva unor adversari compacți care și-au păstrat forma foarte bine. După gol am fost puțin norocoși în două cazuri. Dar întotdeauna am avut un control foarte bun asupra jocului, mai ales în repriza secundă, când am presat foarte bine și nu ne-am lăsat adversarii să plece pe contraatac, asta a fost impresionant. Până la urmă, am meritat să câștigăm și am marcat și niște goluri frumoase pe parcurs.

Au fost multe meciuri recent în care prima repriză a fost ceva mai dificilă. Faza de început a fost bună, dar apoi ne-am blocat. Apoi am avut noroc – sau un portar bun – poate o combinație a ambelor. În a doua repriză am jucat puternic, fazele golurilor fiind jucate jucate frumos.

Manuel Neuer: A fost un sfârșit de an perfect. Ne-am propus să păstrăm din nou poarta intactă și să dominăm jocul, și tocmai asta am făcut în seara asta, de aceea putem fi mândri de noi înșine. În prima repriză nu a fost atât de ușor, dar în repriza secundă am avut câteva ocazii de a marca, deși am ratat câteva. În general, am evoluat întotdeauna bine împotriva echipelor de top în prima jumătate a campionatului, iar împotriva lui Benfica, Dortmund și Barcelona am fost mereu echipa dominantă și doar asta contează. De aceea, putem aștepta cu nerăbdare sfârșitul anului.

Leroy Sané: Atmosfera este foarte bună, pentru că intrăm în vacanța de iarnă cu o victorie clară. Putem fi mulțumiți de performanța de astăzi și de toată prima repriză, este distractiv să te joci cu băieții, tuturor le place să joace fotbal. A fost relativ greu pentru noi în prima repriză, Wolfsburg se apăra bine, dar am încercat să punem presiune și să păstrăm posesia mingii. A fost bine pentru noi să înscriem primul gol devreme. În a doua repriză, am avut mai mult control. Știm că în astfel de meciuri trebuie să avem răbdare și să jucăm inteligent.

Florian Kohfeld (antrenorul lui Wolfsburg): Înfrângerea aceasta doare, mai ales că în prima repriză am jucat destul de bine, pentru că nu am cedat foarte mult și am avut două ocazii bune, pe care ar fi trebuit sa le fructificăm. Apoi au fost lucruri care nu ar fi trebuit să se întâmple atunci când joci împotriva unei echipe ca Bayern. Desigur, am meritat să pierdem până la urmă.