Eintracht Frankfurt 1-6 FC Bayern

FC Bayern München a învins-o pe Eintracht Frankfurt cu 6-1 în primul meci al sezonului din Bundesliga.

Partida dintre Eintracht Frankfurt și Bayern München a deschis “balul” în campionatul Germaniei, ediția 2022/2023, iar bavarezii nu au avut milă de adversarii lor și s-au impus cu 1-6.

La pauză, trupa lui Julian Nagelsmann avea deja 5-0 și partea a doua a fost una jucată la trecerea timpului de oaspeți.

Meciul a început cu un gol marcat de Joshua Kimmich, mijlocașul central al bavarezilor, care l-a surprins pe portarul advers cu un șut din lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri.

La scurt timp, Benjamin Pavard a profitat de o eroare a gazdelor la un corner și a înscris. Thomas Muller a semnat o ratare uriașă, cu poarta goală, din doar patru metri, însă a fost răzbunat rapid de noul său coleg, Sadio Mane, care a făcut 3-0 pentru bavarezi în minutul 29.

Până în pauză, Bayern a mai marcat de două ori, prin tânărul Jamal Musiala, și prin Serge Gnabry. În partea a doua, jocul a fost echilibrat și oaspeții au jucat cu frâna de mână trasă.

O greșeală făcută de Manuel Neuer i-a permis atacantului adus de la Nantes, Kolo Mouani, să înscrie. Totuși, ultimul cuvânt l-au avut tot bavarezii de la Bayern.

Leroy Sane l-a găsit excelent pe Jamal Musiala, urcat din linia a doua, iar neamțul a stabilit scorul final, 1-6.

sursa: digisport.ro

3 thoughts on “Eintracht Frankfurt 1-6 FC Bayern”

1. Musiala e un viitor castigator al balonului de aur!
    Ceea ce facea Ribery pe flanc, Musiala face pe centru: culege mingea la mijlocul terenului si urca cu balonul la picior 30-40m, in ciuda faptului ca acolo e cea mai aglomerata zona a terenului! Si ce sut are! Si ce pase alege! Si ce dribling!
    Pentru mine el este deja cel mai bun jucator din lot.
    Performanta asta de top s-a vazut si pe grafica, 39% din atacurile lui Bayern venind pe centru-stanga.

2. Bayern a jucat superb aseară. N-am mai văzut de mult asemenea combinații între jucători în terenul advers. Odată cu plecarea lui Lewandowski, am scăpat de centrările în careu, slavă Domnului… Acum jucăm mai tot timpul cu mingea jos.
    Ca o idee, după meciul lui Bayern am mutat la mult lăudatul Premier League, era Palace – Arsenal, și vă dau cuvântul meu, ritmul lor de joc m-a tras înapoi, nu se poate compara cu ce văzusem la Bayern.
    Cred că doar City și Liverpool se mai pot ridica la ritmul lui Bayern de joc.