Borussia Dortmund – FC Bayern 1-3

Bayern Munchen a câștigat primul trofeu al sezonului. În “Der Klassiker”, bavarezii și-au învins marea rivală, Borussia Dortmund, scor 3-1, în Supercupa Germaniei. Lewandowski a reușit o dublă, iar Haaland a avut un gol anulat.

Partida a început cu marea ocazie a lui Dortmund, când portarul Neuer a scos cu piciorul șutul din apropiere al lui Reus. A fost momentul în care bavarezii au călcat accelerația, iar Muller și Lewandowski au șutat în blocaj din câțiva metri de poartă.

Coman și-a încercat și el norocul, dar diagonala sa a ocolit poarta. Golul a venit în cele din urmă în minutul 41 și l-a reușit super golgheterul Lewandowski, cu o execuție de atacant pur-sânge.

Supercupa Germaniei: Borussia Dortmund – Bayern Munchen 1-3. Primul trofeu al antrenorului Nagelsmann la bavarezi

Repriza sezundă a început cu gol, iar cei care au marcat au fost tot cei de la Bayern, prin Muller. Haaland a ieșit și el la rampă pentru Dortmund, dar golul său a fost anulat pentru un offside mic.

După mai bine de o oră de joc, Borussia a reușit să reducă diferența prin execuția superbă a lui Reus, însă trupa lui Rose nu a izbutit să și egaleze. Ba mai mult, peste 10 minute a mai primit un gol, pe care l-a reușit același Lewandowski.

Pe final Tolisso a mai ratat o șansă pentru bavarezi, iar Haaland a irosit ultima a oportunitate a meciului, pentru Dortmund.

sursa: digisport.ro

9 thoughts on “Borussia Dortmund – FC Bayern 1-3”

1. Aseara nu am castigat doar Supercupa Germaniei, simt ca l-am castigat si pe Sule inapoi. Pe cat de bine a jucat Hernandez contra lui Mbappe, pe atat de bine a jucat Sule in fata lui Haland aseara, cu o nonsalanta debordanta, cu incredere deplina in fortele proprii. A dat cu Haland de pamand de cateva ori si i-a aratat cine e seful. Deja prin minutul 30 norvegianul avea emotii cand era in preajma lui Niklas si a inceput sa insiste mai mult pe partea lui Upamecano, care s-a descurcat excelent la randul lui.

Pe viitor asa trebuie sa abordam meciurile: Sule atunci cand adversarii au atacanti gen Haland, Weghorst, Lukaku, iar Hernandez atunci cand adversarii au jucatori de viteza precum Mbappe. Upamecano trebuie sa devina un punct fix pentru ca el e si puternic, si rapid.

Cand a fost scos Tolisso la incalzire m-am intors catre tovarasi si am mentionat ca lumea uita de el pentru ca nu joaca mult, dar ca in toate cele 10 meciuri pe care apuca sa le joace pe sezon el intotdeauna contribuie cu ceva. Imi place foarte mult de el si uite ca i-a trebuit doar un minut sa contruie si in acest meci.

2. Mă îngrijorează faptul că se insistă cu Stanisic, deci Bayern nu are de gând să-i aducă un concurent serios pe post lui Pavard.

1. Stanisic a jucat destul de ok. Si de ce nu ar insista cu un jucator tanar (21 de ani), crescut la noi, si care ar putea deveni un aparator bun? Mai degraba cresc un pusti care are filosofia clubului in ADN, decat sa faca experimente cu jucatori precum Sarr sau Odriozola (in trecut).
      Eu cred ca ar trebui jucat constant cu el, atat cat e Pavard accidentat si doar asa poate deveni un jucator mai bun. Imi aduc aminte cand l-au reprofilat pe Davies fundas stanga, el fiind left winger. A fost depasit in foarte multe situatii. Dar a crescut si a ajuns un fundas foarte bun. Mai face si acum greseli, dar face parte din joc :).

1. Are 21 de ani. Acum, la vârsta asta, trebuie să fii brici. 😀 Trebuie să joci la Bayern, nu să se chinuie echipa să te crească. Crești unul de 17-18 ani, gen Musiala, dar pas cu pas. Părerea mea.

1. In afara de parerea ta, pe care o respect, ca nu e un jucator de Bayern, ai citit in presa din Germania si toti au aceeasi parere ca si tine? Din ce am vazut in comentariile suporterilor, toti par ca au incredere in el si ca a avut un debut mai mult decat ok. Hai sa ne dam cu parerea dupa tur si sa-i vedem reusitele sau greselile.
          Si sa pastram bani pentru un atacant care sa-l inlocuiasca la anul pe Leva, pentru ca nu cred ca va mai ramane si anul viitor la club.