Site icon FC Bayern Romania

FC Bayern – SC Freiburg 2-1

Vremea infernală a fost la un pas să o încurce pe Bayern Munchen în duelul cu Freiburg, chiar dacă bavarezii porneau ca mari favoriți.

Meciul a început bine pentru campionii Europei. Lewandowski a deschis scorul după câteva minute, din pasa perfectă a lui Muller.

Bayern – Freiburg 2-1. Bavarezii au 4 puncte avans în fruntea clasamentului

Freiburg a început să spere în repriza secundă, când Nils Petersen a marcat după o fază fixă. Bavarezii au forțat golul decisiv și au revenit în avantaj cu un sfert de oră înainte de final.

Thomas Muller a înscris primul său gol din 2021. În prelungiri, oaspeții puteau să egaleze din nou, dar transversala l-a salvat pe Neuer.

Bayern Munchen – Freiburg s-a terminat 2-1 și echipa lui Hansi Flick se desprinde în Bundesliga. Are acum 4 puncte în fața lui Leipzig.

Bayern joacă din nou miercuri, de la ora 21:30, în deplasarea cu Augsburg.

Echipele de start:
Bayern: Neuer – Pavard, Boateng, Alaba, Davies – Kimmich, Goretzka – Gnabry, Muller, Coman – Lewandowski
Freiburg: Muller – Lienhart, Schlotterbeck, Gulde – Kubler, Santamaria, Hofler, Gunter – Sallai, Demirovic, Grifo

sursa: digisport.ro