26 April 2024

FC Bayern – FC Liverpool 1-3

Liverpool a eliminat-o pe Bayern chiar după returul de la München!

Trupa lui lui Jürgen Klopp s-a impus cu 3-1 în Bavaria şi a păstrat recordul perfect al echipelor din Anglia în actualul sezon. Liverpool, Manchester City, Manchester United şi Tottenham sunt în sferturile de finală UEFA Champions League.

După remiza albă de pe Anfield Road, Liverpool a trecut în avantaj la München, după greşeala mare a lui Neuer. Apoi, Mane l-a pedepsit pe portarul lui Bayern după ce s-a descurcat excelent în careul advers. În schimb, speranţele lui Bayern au renăscut înainte de pauză. Matip a trimis în propria poartă o minge care se îndrepta spre Lewandowski, dar Van Dijk a dat lovitura de graţie după pauză. Olandezul s-a înălţat peste fundaşii lui Bayern şi l-a învins pe Neuer, iar Bayern avea nevoie de două goluri pentru calificare. În final, Mane a reuşit dubla, iar Bayern – Liverpool s-a încheiat 1-3.
(sursa: digisport.ro)

Echipa aliniata de Kovac si notele de la TZ: Neuer – Rafinha 5, Süle 3, Hummels 5, Alaba – Javi Martinez 3, Thiago 4 – James 4 – Gnabry 2, Lewandowski 4, Ribery 4. Au mai jucat Coman 4, Goretzka si Sanches.