Site icon FC Bayern Romania

FC Bayern – VfB Stuttgart 4-1

In etapa a 18-a din Germania, Bayern Munchen a învins-o pe Stuttgart cu 4-1 şi a revenit la şase puncte în spatele liderului din Bundesliga.

Bayern Munchen a făcut spectacol în meciul cu Stuttgart. Thiago a deschis scorul (5.) după o fază încâlcită. Stuttgart a revenit în joc cu o superexecuţie: Donis l-a lăsat fără replică pe Neuer (26.).
La pauză a fost 1-1, iar bavarezii au ieşit mai motivaţi de la vestiare. Autogolul lui Gentner (55.) i-a readus în avantaj. Lewandwski putea face 3-1 din penalty, însă şutul său a numerit bara (65.). Oaspeţii nu au mai putut evita golul, după ce Goretzka a speculat o greşeală a portarului advers (71.). Lewandowski şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor (84.), iar Bayern s-a impus cu 4-1.
După această victorie, echipa lui Niko Kovac a revenit la şase puncte în spatele liderului Dortmund.
(sursa: digisport)
La Bayern a debutat pustiul canadian Alphonso Davies (18), acesta intrand in min. 86. in locul lui Kingslay Coman, unul din cei mai buni jucatori de pe teren.

Notele de la TZ: Neuer 3, Kimmich 3, Sule 3, Hummels 4, Alaba 2, Martinez 4, Thiago 3, Goretzka 2, Muller 3, Coman 2, Lewandowski 2. Au mai jucat in repriza a 2-a Gnabry notat cu 2, James si Davies, ultimii fara nota.