Site icon FC Bayern Romania

FSV Mainz – FC Bayern 1-2

Bayern Munchen s-a apropiat la două puncte de liderul Dortmund, după 2-1 la Mainz.
Campioana Germaniei a reuşit a treia victorie consecutivă, în toate competiţiile. Trupa lui Niko Kovac a intrat cu avantaj la pauză, după voleul necruţător trimis de Goretzka, din pasa lui Lewandowski (39).
Gazdele au revenit pe tabelă imediat după pauză, prin Boetius, care a transformat în gol centrarea lui Brosinski (48).
Golul care a trimis toate cele trei puncte la Munchen a fost înscris de Thiago Alcantara (62). Mainz a ajuns la şase meciuri consecutive în campionat, fără victorie.
Bayern: Neuer – Kimmich, Süle, Boateng, Alaba – Martínez – Müller (Rafinha 84), Thiago, Goretzka (Sanches 55), Gnabry (Ribéry 57) – Lewandowski.
(sursa: digisport.ro)