Site icon FC Bayern Romania

FC Bayern – Man. City 1-0

Bayern Munchen și Manchester City s-au întâlnit, miercuri, în meciul care a reprezentat debutul lui Josep Guardiola pe banca formației britanice, dar și prima întoarcere pe Allianz Arena, după plecarea din această vară, la capătul unui contract de 3 ani. La gazde, Ancelotti s-a aflat la la doilea joc amical, după cel câștigat cu 4-3 contra lui Lippstadt 08.

Bayern a ieșit învingătoare miercuri seară, scor 1-0, grație unui gol marcat de tânărul mijlocaș german de origine turcă Erdal Ozturk (20 de ani), din minutul 76. Șutul său a fost deviat și l-a învins pe portarul Angus Gunn, intrat în repriza secundă.

Înaintea meciului, Guardiola (7 trofee la Bayern) a fost așteptat cu un mesaj de bunvenit.

Echipele

Bayern (4-1-4-1): Ulreich – Rafinha, Feldhahn, Javi Martinez (65 Felix Gotze), Bernat (66 Friedl) – Xabi Alonso (46 Dorsch) – Benko (82 Shabani), Lahm, Alaba (46 Ozturk), Ribery (46 Hagler) – Green;
Antrenor: Carlo Ancelotti;

Man. City (4-4-1-1): Caballero (57 Gunn) – Pablo Maffeo, Adarabioyo, Tasende, Kolarov (66 Bytyqi) – Jesus Navas (55 Celina), Fernando (55 Yaya Toure), Fernandinho (73 Aleix Garcia), Barker – Zinchenko (56 Delph) – Ilheanacho (56 Bony);
Antrenor: Josep Guardiola.

sursa: digisport.ro