Site icon FC Bayern Romania

Hamburg SV – FC Bayern 1:2

2,w=650,c=0.bild

In primul meci al returului Bundesligii, Bayern a castigat cu 2:1 la Hamburg. Meciul s-a jucat la o temperatura de -4 grade Celsius iar echipa gazda a jucat destul de dur in prima repriza, in care a luat si 4 cartonase galbene. Bavarezii nu sunt in forma maxima, pauza de iarna scotandu-i oarecum din ritm. Golurile au fost marcate de Lewandowski (37. din penalty si 61.), respectiv Lassoga (53.). Cu cele doua goluri Lewa a ajuns la cota 17, la un singur gol de Aubameyang. Vestea rea este ca  Boateng s-a accidentat la adductori si va lipsi o perioada mai lunga de timp.

In clasament, Bayern are 49 puncte (48:9 golaveraj) iar Dortmund are 38 dar si un joc mai putin.

Echipa aliniata de Guardiola si notele de la TZ: Neuer 3 – Lahm 2, Boateng 3 (56. Martínez 2), Badstuber 3, Alaba 3 – Alonso 3 – Costa 2 (81. Robben), T. Müller 2 (69. Vidal), Thiago 4, Coman 3 – Lewandowski  1.