Campioana mondială Germania a început cu dreptul campania de calificare la Euro 2016. La Dortmund, în fața a 60.000 de fani, nemții au învins Scoția cu 2-1 în grupa D.

Fără accidentații Schweinsteiger, Ozil și Khedira, gazdele au preluat conducerea în minutul 18 grație lui Thomas Muller care a fructificat centrarea lui Rudy. Scoțienii puteau egala în finalul primei reprize prin jucătorul cu origini în România și Nigeria, Ikechi Anya (44).

Oaspeții au început bine partea secundă și doar bara a făcut ca Naismith să nu egaleze în minutul 48. Golul a picat până la urmă în poarta lui Neuer în minutul 66 după o cursă finalizată perfect de Anya.

Același Muller avea să aducă victoria echipei lui Joachim Low cu reușita sa din minutul 70. Finalul meciului i-a găsit pe scoțieni în inferioritate numerică în urma eliminării lui Mulgrew pentru cumul de cartonașe (93).

Bucuria Germaniei a fost însă umbrită de accidentarea lui Marco Reus, omul care a ratat prezența la Campionatul Mondial din cauza problemelor medicale.

ECHIPELE

Germania (4-2-3-1): Neuer – Rudy, Boateng, Howedes, Durm – Kramer, Kroos – Muller, Reus (Ginter 90+2), Schurrle (84 Podolski) – Gotze. Antrenor: J. Low

Scoția (4-2-3-1): Marshall – Hutton, Martin, Hanley, Whittaker – Mulgrew, D. Fletcher (58 McArthur) – Bannan (58 S. Fletcher), Morrison, Anya – Naismith (82 Maloney). Antrenor: G. Strachan

sursa: digisport.ro