Nu a inscris niciun gol, dar a fost gata sa-si dea viata pe terenul de fotbal.

Era lovit chiar si de Leo Messi
1
2

Nu-si putea retine strigatul de durere
3

Nu-l speria nici riscul de-a fi lovit in cap
4

Alerga chiar si atunci, cand nu mai avea puteri
5

Aducea folos echipei si din pozitia orizontala
6

Nici sangele nu l-a facut sa iasa din joc
7

Nu si-a dezamagit antrenorul
8

Si a devenit campion mondial
9

sursa: sports.ru

0 0 vote
Article Rating
32 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
george d.
george d.
16 July 2014 19:55

in primul rand, felicitari Germaniei, cea mai buna echipa de la acest mondial, echipa in care jucatorii nostri au facut diferenta. desi am avut mari emotii in finala, am simtit ca un jucator bavarez va face diferenta si asa a fost.
in al doilea rand, poate gresesc dar cred ca noi avem mai mare nevoie de alcantara decat de kroos. vor veni meciuri grele in care adversarii se vor apara supraaglomerat, meciuri in care alcantara poate inventa ceva, findca are o tehnica si o viteza peste cea a lui toni. da, toni e un pasator aproape perfect, cu un sut f bun, un jucator care dicteaza ritmul si gaseste spatii, dar cred ca poate fi inlocuit cu succes de tiago.

Ribery7
16 July 2014 15:10

@FCBM_81: Il prefer pe Weiser lui Contento(sau sa vedem cum se descurca spaniolul nou-venit), si Rode ar veni in locul lui Alcantara, spaniolul in locul lui Gotze si Mario sau Muller in banda dreapta. Rode e mai mult distrugator. Dar da, echipa arata bine.
Eu am mari sperante ca Badstuber(jucator inteligent, bataios) va reveni la 100%

DevilMayCry
Admin
16 July 2014 12:58

Bayern l-a transferat de la Dortmund pe Felix Götze (fratele lui Mario) ce va juca deocamdata la echipa sub 17 ani a clubului.

FCBM_81
16 July 2014 11:53

Am alcatuit o echipa cu jucatorii tineri cu care am putea juca 5-6 ani lejer daca nu si mai mult.In paranteza am trecut varsta.
Neuer(28)
Contento(24)-Boateng(25)-Martinez(25)-Alaba(22)
Alcantara(23)
Shaqiri(22)-Muller(24)-Gotze(22)-Rode(24)
Lewandowski(26)
Parerea mea este ca e o echipa destul de solida si care ar pune probleme mari oricarei echipe
Media de varsta a jucatorilor ar fi de 24 de ani

LoanShark
LoanShark
15 July 2014 23:54

M-am uitat pe transfermarkt de ce jucatori este Bayern interesata si as vrea urmatorii fotbalisti din aceea lista:Cuadrado,Iturbe,Januzaj(ar fi o lovitura cred eu)Pogba sau Verratti,ar fi de preferat Pogba dar ma multumesc si cu Verratti si l-as vrea pe Vidal ar fi un inlocuitor perfect pentru Robben,pacat ca nu l-au putut Bayern vumpara de la Leverkusen,adica cei de la Lever nu au vrut sa il vanda la Bayern.
@Ribery7: Cine nu l-ar vrea pe Reus la Bayern?si eu mi l-as dori dar nu cred ca vine,trebuia cumparat direct de la Gladbach dar sau zgarcit la bani.

Ribery7
15 July 2014 23:05

@FCBM_81: Nu sunt de acord. La ce lot are Bayern, echipa a jucat slab anul trecut. Sa treci cu emotii de Man Utd, echipa aflata in moarte clinica? E inacceptabil! Nu numai rezultatele au dezamagit sezonul trecut, ci jocul echipei per total.

Ribery7
15 July 2014 23:02

Neuer
Lahm-Boateng-Badstuber-Alaba
Schweinsteiger
Robben-Muller-Gotze-Ribery
Lewandowski

O sa sune ciudat dar, daca Badstuber revine cu succes pe teren, Ribery ramane singura incertitudine din lotul asta(in ultimele luni n-a jucat mai nimic). Motiv pt care l-as vrea mult pe Reus, dar si Schurrle e un jucator demn de incredere.

Ribery7
15 July 2014 23:00

Nu stiu daca s-a mentionat pe site dar Bayern este, pe transfermarkt.de, al 2-lea cel mai scump club din lume la numai 3,9 mil de euro in spatele realului(care are un anumit gelat supraevaluat la 100 mil euro) si la 6,7 mil in fata barcelonei. Catalanii au facut tranferuri importante(2 portari buni, trisorul luiz suarez si Rakitic), insa nu cu cap. Era clar ca aveau nevoie de fundasi, si sper sa-i coste treaba asta. La Bayern il astept pe Reus… ireal probabil a facut ceva transferuri dar le va anunta pe la finalul campaniei.

PS: Dante trebuie indepartat:)) n-ai cum sa joci cu o rezerva de fundas central de la echipa Braziliei. Vine Badstuber, e bine, as vrea sa se intoarca Kirhoff dar si sa fie adus un fundas central bun. Mie nu-mi displace nici Martinez pe postula ala.

LoanShark
LoanShark
15 July 2014 22:54

Am fost sa imi iau tricou cu acest gladiator dar in drum spre shop am vazut 2 persoane care aveau deja tricouri cu 4 stele si acel insemn de la FIFA cu castigarea CM si am zis ca nu ii intreb de unde si-au luat tricourile pentru ca erau in apropiere de acel shop si am presupus ca le-au cumparat deacolo dar…teapa nu erau,acuma am vazut pe internet si doar in Franfurt au aparut azi aceste noi tricouri,de-abia astept sa imi iau un tricou pentru ca vreau sa fie o amintire si cand privesc acest tricou sa imi aduc aminte cu placere ce CM am castigat:).

iliecristian
iliecristian
15 July 2014 22:48

@FCBM_81: Nimeni nu a aruncat cu noroi in echipa, ci in antrenorul echipei care a stricat-o. In ceea ce-l priveste pe Low, daca continua cum a inceput alcatuirea echipei in grupele CM si pierdea calificarea de exemplu in optimi cu Algeria, cred ca nu trebuia sa-i ceara nimeni demisia, era de bun simt sa si-o dea singur, nu crezi? Dar cand se termina cu bine, toata lumea este multumita, la ce generatie extraordinara de jucatori are in momentul de fata Germania, nu crezi ca era momentul sa castige un trofeu major? De altfel, Lahm a si declarat inainte de inceperea CM, ca pentru el locul 2 nu inseamna nimic, decat castigarea trofeului, asta-i mentalitate de invingator, pentru Germania locurile 2 sau 3 sunt frecvente.

Ribery7
15 July 2014 22:44

SI pt ca simt nevoia sa-mi vars amarul, spun inca o data. Bayern are 7 jucatori de top la nationala, la care se adauga cel mai bun fundas stanga din lume, cel mai bun jucator de la mondial, Robben, un jucator care i-a lipsit enorm Frantei, Franck Ribery, si (sezonul trecut) Mandzukic, atacant capabil sa inscrie cu stangul, cu dreptul, cu capul(anul asta vine Lewandowski, iar daca Mandzukic e de nota 8,2, lewandowski e de 9,1), si totusi Guardiola a reusit sa ne umileasca echipa, sa reduca raportul de victorii intre Bayern si Real… atat de multe lucruri rele facute de spaniol. N-o sa-l pot ierta(nu ca i-ar pasa cuiva) decat daca aduce 2 Champions League, si asta in maniera in care am obtinut trofeul in 2013.

Ribery7
15 July 2014 22:40

Se poate sa lasam un jucator asa mare ca Marco Reus sa plece din Bundesliga? Trebuie adus cu orice pret. Daca James Rodriguez merita 85 mil, Reus merita 150.
Faptul ca Gotze ii flutura tricoul dupa meci imi da sperante.

Ribery7
15 July 2014 22:39

Dulce victorie! Nu se putea sa treaca generatia asta fabuloasa fara sa cucereasca cel mai important trofeu. Si bine am ales verbul asta, pt ca ei asta au facut, a strivit tot in calea lor, si asta cu un atacant de 36 de ani. Pt Schweinsteiger si Lahm ma bucur mai mult decat pt ceilalti, care mai au 2-3 sanse(Muller dupa 2 mondiale are 10 goluri si 5 pase decisive!)

LoanShark
LoanShark
15 July 2014 22:34

@FCBM_81: Nu ai dreptate,Guardiola nu a venit cu nimic nou la Bayern si nu a castigat nimic pe meritele lui,fata de Low care a inovat aceasta nationala mancata de accidentari si cred eu selectia a fost putin gresita dar ce e drept ca nici nu prea avea de unde alege.

@gery76: La CE 2000 cand Scholl a marcat golul de 1-1 in Romania-Germania am strigat din toti plamanii..bineinteles de fericire,nu stiu daca a fost o alegere dar asa am fost crescut.
Deutschland Uber Alles!!
Eu eram alaturi de Low chiar daca pierdeam finala pentru ca merita toate respectele noastre pentru tot ce a facut,sa pierzi 4 finale de CM nu e putin,poti sa invoci lejer ghinionul,ca si la Bayern de altfel.
Germania tot timpul a fost sus dar tot timpul le-a lipsit ceva sau a dat peste Italia pe parcursul turneului,pe care in 8 meciuri nu i-am batut…

FCBM_81
15 July 2014 17:23

Şi eu ca şi tine mi-aş dori să revină mai ales că scria articole şi comentarii bune mai ceva ca ziariştii cu experienţă dar din păcate sunt unii useri care dacă Bayern pierde meciuri importante încep imediat să arunce cu noroi în această echipa.
Să fim sinceri acum dacă Germania nu câştiga CM câţi dintre noi nu ar fi cerut demisia antrenorului? Acelaşi lucru s-a întâmplat şi cu Guardiola ,din cauza pierderii dublei cu Real mulţi au început să l critice şi să-l facă praf deşi e singură sincopa din tot sezonul trecut

gery76
gery76
15 July 2014 2:47

– Dupa aceasta magnifica victorie,l-as ruga cu toata aprecierea care o am fata de el pe FCDM3 sa-si schimbe pozitia si sa revina pe site,mi-este dor de dialogurile si amintirile pe care le avem cu Bayern de vreo 30 de eu ,iar el mai vechi,dar si de comentariile sale.

gery76
gery76
15 July 2014 2:38

@LoanShark: -Ai perfecta dreptate ,insa nu trebuie sa ne gandim la niste profitori gen Blatter,acum cred ca trebuie sa ne bucuram pentru incununarea acestei generatii de exceptie[n-am baut atata bere intr-un an cat am baut in noaptea de dupa victorie si culmea nici nu ma doare capul],Schweini,Muller,Lahm-simbolurile lui Bayern+ senzationalul Neuer au fost cei mai buni ,iar asta ne face sa fim si mai bucurosi si euforici pentru ca suntem suporterii lui Bayern. -Toti jucatori nationalei germane merita toate felicitarile si respectul nostru,iar eu mai am un mare motiv de satisfactie si anume acela ca i-am intrecut all-time pe broscarii de italieni ,cei care ne sfidau cu cele 4 titluri mondiale,2 dintre ele luate pe vremea lui Mussolini,iata ca acum Germania este cea mai mare natiune in fotbalul mondial[in ciuda celor 5 titluri Brazilia nu este pe primul loc in America de Sud,fiind sub Argentina si daca nu ma insel si sub Uruiguay la numarul de titluri continentale]pe cand Germania are cel mai bun palmares la campionatele europene 3 titluri si 3 finale si la mondiale 4 tiluri si 4… Citeste mai mult

iliecristian
iliecristian
14 July 2014 23:49

De fapt Bayern nu stiu de ce mai cauta fundas central, pentru ca Neuer a demonstrat la acest campionat mondial, ca este perfect pentru acest post, mai bun decat majoritatea fundasilor care au participat, David Luiz si Thiago Silva sigur l-au invidiat.

iliecristian
iliecristian
14 July 2014 23:40

De asemenea, sunt curios unde o sa joace Martinez, sper sa nu-i treaca prin cap lui pepelino sa-l joace fundas central!!! A stricat acest spaniol tot ce se legase la Bayern dupa 2 ani de munca ai lui Heyckens.

iliecristian
iliecristian
14 July 2014 23:34

Bayern nu a fost corecta in cazul lui Kroos, este inacceptabil sa-i dai unui jucator care a confirmat si printre cei mai buni mijlocasi din lume, doar 4 mil. euro/sezon, iar unui “neica nimeni” cum este cazul lui Alcantara sa-i dai 8 mil. euro/sezon. Kroos s-a simtit nedreptatit si a ales sa plece, drept dovada Real il plateste cu 12 mil. euro/sezon, al doilea salariu ca marime dupa Ronaldo. Oricum l-ai lua, dupa parerea mea Kroos este peste Alcantara. Sunt curios sezonul viitor unde va juca Muller?

florins
florins
14 July 2014 22:29

Si pentru mine Schweinsteiger este actualul simbol al lui Bayern. Nu vad un alt jucator pe profilul lui in generatia mai noua a germanilor, de aceea cred ca ar trebui sa-l tinem la club chiar si dupa “pensionare”. Dar, cred ca mai poate juca la nivelul de acum inca 2 – 3 ani! Mesajul lui, cu diferentierea stilului de joc german fata de cel spaniol este mai mult decat binevenit si sugereaza o implicare a sa in ceea ce se intampla la club. Asa trebuie sa fie un lider!

florins
florins
14 July 2014 22:24

Nu sunt de acord cu etichetarea lui Kroos ca “tradator”! El pleaca de la Bayern din cauza lui Guardiola, constient ca acesta nu il agreeaza, preferandu-l pe Alcantara. Amintiti-va de prima jumatate de campionat, cand Kroos facea banca in detrimentul lui Tiago Alcantara si cred ca inca de atunci a inteles care este viitorul sau sub Guardiola. Cine mai practica rotatia jucatorilor, care este de fapt un pretext al antrenorului sa ii tina pe tusa pe cei pe care nu-i agreeaza? Il stiti pe Gerard, de ex., sa stea pe tusa pt ca “i-a venit randul”? Jucatorii buni vor sa joace meci de meci. Mie imi place Kroos si, chiar daca Realul imi este cel mai antipatic club european, ii doresc succes baiatului nostru. Cand a declarat ca a fost “un vis”, el a platit niste polite la club, unde in ultimul an i s-a refuzat marirea de salariu si prelungirea contractului doar pt a-l sili sa plece, la dorinta lui Guardiola. Cred ca s-a simtit umilit in tot acest timp. Am castigat meciuri importante si datorita lui Toni Kroos… Citeste mai mult

iliecristian
iliecristian
14 July 2014 22:20

Schweini alaturi de Lahm, cei mai reprezentativi jucatori de la Bayern in ultimul deceniu.

bavarezul13
bavarezul13
14 July 2014 22:05

Cel mai bun articol, nu multe cuvinte, insa asa cum se spune, o poza poate face cat o mie de cuvinte. Asa cum am mai spus-o Bastian este jucatorul meu preferat, este simbolul lui Bayern si sper sa-si incheie cariera la Bayern. Poate sunt putin euforic, insa un asemenea jucator merita un Balon de Aur. In aceeasi situatie e si Lahm. Insa chiar stim cu totii cum se acorda aceste distinctii, asa ca am mai spus-o, niciodata nu am pus pret pe ele.
Multumesc mult Max, astea-s poze de pus in rama!

LoanShark
LoanShark
14 July 2014 20:52

@FCBM_81:
Asta e balonul de aur:http://www.gsp.ro/international/cm-2014/video-filmuletul-care-arata-cit-de-aerian-era-messi-o-ce-a-patit-argentinianul-in-finala-430086.html
In meciul Olanda-Costa Rica cred…meciul era terminat si trebuia sa inceapa prelungirile,cand Robben i-a strans pe toti in cerc si zbiera pur si simplu la coechipieri,in acelasi timp Van Gaal era langa el si asa il privea pe Robben(cu placere) parca era hipnotizat de discursul lui Robben…asa da.

gabrielghintuiala
gabrielghintuiala
14 July 2014 20:43

Sincer pentru Lahm,Schweinsteiger,Klose m-am bucurat mai mult decat pentru ceilalti.Ceilalti au toate sansele sa repete performanta asta 🙂
Cat il priveste pe Kroos putea sa se abtina si sa nu ne zica unul din visele sale:Sa joace la Real.
Pentru mine nu exista echipa mai oribila ca real madrid.Poate ar fi bine sa incerce Bayern sa il aduca pe Reus + un fundas central de valoare si asa am avea toate sansele sa recastigam UCL-ul.

Andrei09
Andrei09
14 July 2014 20:27

#Respect pentru acest om , de cand aveam 12 ani il admir si o sa-l admir in continuare

LoanShark
LoanShark
14 July 2014 20:09

A si inca ceva,la poza 5 unde sunt Mascherano micul capitan…si Biglia amandoi l-au lovit pe Schweini din spate si niciunul nu a primit vre-un avertisment,arbitru italian in finala,oare ce se intampla daca juca finala Brazilia???

LoanShark
LoanShark
14 July 2014 20:06

@FCBM_81:
Balonul de aur a fost iar o manarie de-a lui Blatter,din nou o rusine,daca Muller il egala sau il depasea la goluri pe Rodriguez atunci ii dadea lui ca nu avea ce face dar asa a gasit o portita,eu zic ca Muller sau Robben merita balonul,in 7 meciuri sobolanul a dat mai putine pase ca si Neuer:))244 la 242 cred…te asa fara cuvinte unele decizii.

FCBM_81
14 July 2014 19:55

Si inca ceva ce nu inteleg , cum naiba l-au ales astia pe Messi cel mai bun jucator al CM?
Dupa parerea mea toti dupa lista aia de 10 jucatori au fost mai buni decat mascariciul asta,precis anul asta castiga iar balonul de aur .
Dupa parerea mea jucatorul CM 2014 a fost Thomas Muller

FCBM_81
14 July 2014 19:51

Sunt foarte fericit pentru victoria de ieri si sincer ma bucur cel mai mult pentru acesti superjucatori care au o varsta si practic era ultima lor sansa de a deveni campioni mondiali.
Practic la acest CM ne-am razbunat pe multi din jucatorii Realului si chiar nici nu-mi mai pasa ca am pierdut CL
Kross pentru mine e un tradator care era sa ne faca sa pierdem CM cu o greseala imensa in prima repriza si chiar ma bucur ca pleaca.Am mai spus ca el face un meci bun la 10 meciuri si chiar si in 2013 accidentarea lui practic ne-a adus CL.Sper astfel prin plecarea tradatorului sa joace mai mult Gotze pentru ca e un jucator foarte bun si pentru faptul ca a marcat in finala CM demonstreaza acest lucru

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
32
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x