Germania este prima semifinalistă de la CM 2014, după ce vineri a trecut cu 1-0 de Franța, grație golului marcat de Mats Hummels, în al 13-lea minut de joc. În penultimul act al Cupei Mondiale, echipa antrenată de Joachim Low va juca împotriva câștigătoarei dintre Brazilia și Columbia.

Nemții sunt prezenți pentru a 13-a oară într-o semifinală de Cupă Mondială, competiție pe care a câștigat-o de 3 ori de-a lungul istoriei. Golul lui Hummels a fost decisiv vineri seară. Reușita nemților a venit după o lovitură liberă, paradoxal pentru Franța, care în primele 4 meciuri adunase 5 goluri marcate în urma fazelor fixe (unul din penalty, 3 după cornere și unul după o lovitură liberă), cele mai multe din întregul turneu.

A fost prima întâlnire la un Campionat Mondial între cele două reprezentative, după o pauză de 28 de ani. Ultima dată au jucat una împotriva celeilalte la CM 1986, în faza semifinalelor. Nemții au câștigat cu 2-0, dar au pierdut finala cu Argentina cu 2-3. Cu 4 ani în urmă, se întâlniseră tot în penultimul act și tot Germania se calificase, după loviturile de departajase. La finalul primelor 90 de minute, scorul era 1-1. Francezii au dat două goluri rapide în prima repriză de prelungiri, dar pe finalul meciului nemții au reușit să egaleze și să trimită meciul la penalty-uri, acolo unde au învins.

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
14 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DDP99
DDP99
7 July 2014 9:57

Pe Gustavo l-am vândut cu vreo 15 milioane de euro.

Catalin
6 July 2014 23:37

Cu cit l-am vândut pe Gustavo la Wolfsburg?
Vad ca cei de la Real au propus 25 mi-l pe el.

iliecristian
iliecristian
6 July 2014 8:13

Au ajuns asa cum am prevazut in semifinalele CM: Germania-Brazilia si Olanda-Argentina. Sper intr-o finala Germania-Olanda si bineinteles pe care Olanda o va pierde, este obisnuita, mai are trei pierdute, nu? Se spune despre nemti ca daca joaca prost ajung in finala, daca joaca bine o castiga, ar fi momentul sa joace bine si in semifinala, pentru ca este un meci cu adevarat greu.

iliecristian
iliecristian
5 July 2014 21:35

Nu stiu cat de adevarata este acea lista cu salariile jucatorilor de la Bayern, dar mi se pare o anomalie sa-i dai unui jucator ca Gotze 12 mil. euro salariu, care a facut mai mult figuratie si a costat si o gramada de bani, iar cei ce au confirmat(Muller, Robben, Schweini, Lahm, Alaba, chiar si Kroos) sa ia intre 4 si 10 mil. euro!!!

george d.
george d.
5 July 2014 20:00

kroos a declarat ca nu a semnat cu nici o alta echipa si ca dupa cupa mondiala va lua o decizie. eu zic sa nu ne grabim sa tragem concluzii, este posibil orice, chiar si sa ramana in continuare la bayern.

LoanShark
LoanShark
5 July 2014 19:27

Pentru mine e simpla situatia lui Kroos,la Bayern lua 4 mil si a plecat la real pentru un mil in plus si din cate am inteles Bayern i-a oferit 6 mil pe sezon,asta pentru mine inseamna tradare,ma bucur ca a plecat,ii doresc sa joace la real cat a jucat si Metzelder.

iliecristian
iliecristian
5 July 2014 19:15

: Eu zic ca avem jucatori foarte buni, mai putin in aparare, dar cum bine preciza “LoanShark”, acestor jucatori le trebuie un dascal bun.

DDP99
DDP99
5 July 2014 17:16

Eu personal sper să nu plece Kroos iar dacă pleacă sper din tot sufletul să nu meargă la Real, dar noi nu avem ce face în privința unui transfer al lui Kroos, dar un lucru este de apreciat la Mandzukic iar acela ar fi că dacă se transferă, se va întoarce cel mai probabil la Wolfsburg, fapt care dovedește că este loial clubului de la care a plecat și că nu pleacă pentru nu știu ce salariu. Și apropo, toți cred că ne-am bucura dacă ar veni Reus la Bayern dar problema este că el a declarat că Bayern-ul nu îl va avea niciodată, din nou fiind un gest de loialitate față de BVB care mă face să îl respect mai mult decât o fac acum, indiferent dacă vine sau nu la Bayern. Încă un lucru de reținut este faptul că nu prea sunt știri de vreun transfer care are legătură cu Bayern-ul (înafară de cel al lui Kroos), dar să sperăm că vom aduce niște jucători buni (de preferat fundași).

LoanShark
LoanShark
5 July 2014 16:59

O sa jucam cu Brazilia in semifinale si cred ca o sa ajungem in finala,nu vorbesc despre castigarea Cupei pentru ca in continuare sunt probleme,as vrea sa jucam cu Belgia sau Argentina in finala…daca o sa ajungem acolo:)
La Brazilieni nu joaca T.Silva si Neymar(accidentat)amandoi sunt jucatori exponentiali echipei,sper sa profitam si sa ii batem la ei acasa.

LoanShark
LoanShark
5 July 2014 16:51

@iliecristian:
Pe undeva ai dreptate dar asta e un risc care trebuie sa ti-l asumi cand faci un transfer,eu zic ca toti pe care i-ai mentionat sunt fotbalisti buni dar trebuie sa aiba si un dascal bun ca sa dea randament.

Catalin
5 July 2014 13:59

Apropo ce noutati despre Kroos?
Ar fi păcat sa plece, este un jucător extraordinar.

iliecristian
iliecristian
5 July 2014 13:54

: Bayern a facut transferuri foarte proaste, a vandut pe Luiz Gustavo cu 15 mil. euro si l-a luat pe Martinez cu 40 mil. euro, pe acelasi post, iar diferenta de valoare in teren, nu prea este, l-a luat pe Gotze cu 37 mil. euro si-l vinde pe Kroos cu 25 mil. euro, mie personal Gotze mi se pare sub Kroos, o sa-l vanda pe Mandzukic cu cel mult 20 mil. euro si intr-adevar um lucru bun este ca vine Levandowski gratis.

bavarezul13
bavarezul13
5 July 2014 12:48

Desi nu s-a terminat mondialul, mi-am definitivat wishlistul pentru aceasta perioada de transferuri. Cel mai probabil nu ma voi bucura de niciun astfel de transfer, dar nah, ca suporter e frumos macar sa visezi. Ordinea exacta este: Reus, Hummels, James Rodriguez, Kevin De Bruyne, Kompany, Origi(tot de la Belgia), Luiz Gustavo(da, mia- placut si cand juca la noi si la acest mondial a fost extraordinar).
Inca un lucru: observ ca Real a dat 30mil euro pe Illaramendi. Daca il iau pe Kroos de la noi cu 25, atunci.. prefer sa ma abtin 🙂

bavarezul13
bavarezul13
5 July 2014 12:30

Nea Mitranel de pe TVR1 cred ca are dubla personalitate.
Inainte de meciul Franta-Germania a spus ca s-a saturat sa laude organizarea si seriozitatea germanilor si ca vrea, in sfarsit sa castige si ehipa mai buna, mai spectaculoasa(ce referire la Franta).
Dupa meciul Franta-Germania spune ca Germania nu a aratat nimic(adevarat) si ca nu are nicio sansa impotriva niciuneia dintre posibilele adversare din semifinale.
Dupa victoria Braziliei spune ca nu i-a placut deloc Brazilia si ca trebuie sa se trezeasca daca vrea sa aiba vreo sansa in fata Germaniei.
O asemenea schimbare de perceptie in doar 6 ore. Asta se razgandeste aproape la fel de des ca Basescu:)

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x