La Porto Alegre, Germania a avut nevoie de prelungiri pentru a se putea califica în următoarea fază a Cupei Mondiale. Nemţii au învins selecţionata Algeriei cu scorul de 2-1, şi vor juca împotriva Franţei, pe 4 iulie, de la ora 19.00, în sferturile de finală ale turneului din “Ţara Cafelei”

Cele două reprezentative s-au ameninţat de mai multe ori pe durata primei reprize. În minutul 17, magrebienii au trimis balonul în poarta germană prin Slimani, dar tuşierul a văzut o poziţie afară din joc. În primele 45 de minute ale partidei, Algeria i-a luat faţa Germaniei la capitolul ocaziilor de poartă, în timp ce elevii lui Joachim Low au avut târziu cea mai imporatantă fază de gol la poarta lui M’Bolhi (40).

Nemţii au revenit de la vestiare cu o altă faţă. Cele mai mari ocazii ale reprizei secunde de la Porto Alegre au fost înregistrate de Muller şi Kroos. După 90 de minute încheiate cu un scor alb, Germania a reuşit să deschidă scorul prin Schurrle (90+2). Atacantul lui Chelsea şi-a trecut în cont ce-a de-a 14-a reuşită în tricoul “Mannschaft-ului”. Cu câteva clipe înainte de fluierul final, Ozil a mărit avantajul europenilor (120), dar magrebienii au redus târziu din diferenţă prin Djabou (121).

Echipele de start:

Germania: Neuer – Boateng, Mertesacker, Mustafi, Howedes – Lahm, Schweinsteiger – Kroos, Ozil, Gotze – Muller

Algeria: Mbolhi, Ghoulam, Belkalem, Halliche, Lacen, Feghouli, Slimani, Soudani, Taider, Mandi, Mostefa

0 0 vote
Article Rating
32 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
FCBM_81
4 July 2014 10:46

A fost o perioada când Ribery a vrut să plece la Real dar probabil ia venit mintea la cap. Eu unul zic că atât Ribery cât şi Robben nu au dus lipse de oferte iar dacă vroiau să plece pe bani mai mulţi plecau la Psg sau Chelsea după finala de anul trecut. Cât despre Kross eu zic că e un jucător care prinde un meci bun odată la 10 meciuri dar totuşi ar trebui în eventualitatea unui transfer să obţinem cel puţin 35-40 mil

iliecristian
iliecristian
4 July 2014 9:15

: Sunt de acord cu tine, in ceea ce priveste echipa Germaniei si eu l-as folosi pe Muller pe dreapta si Klose varf, de asemenea salariile unor fotbalisti de la Bayern, in special Ribery si mai ales Gotze(12 mil. euro) sunt exagerate, dar pe Kroos eu il vedeam noul Schweini, un jucator de 24 de ani de perspectiva, parerea mea ca s-a renuntat prea usor la el si vandut pe bani putini. Uitati-va in Europa cat costa jucatorii de valoare, pana si Sahtior a vandut cu 35 mil. euro, nu mai vorbesc de Suarez si altii. Eu unul chiar nu-mi explic, cum au dat 40. mil. euro pe Martinez, 37 mil. euro pe Gotze, iar pe Kroos sa-l vanda cu doar 25 mil. euro, in conditiile in care sezonul trecut primii doi n-au facut mai nimic pentru Bayern sub conducerea lui Guardiola, iar Kroos a fost titular de drept.

LoanShark
LoanShark
4 July 2014 1:22

@bavarezul13:
Bayern nu scapa asa usor de fotbalisti,iti dau un singur exemplu:Robben care a rata acel penalty in finala cu Chelsea,dupa acel meci a fost huiduit saptamani poate luni intregi pe Allianz Arena,crezi ca el nu vroia sa plece de la club in acele momente?
Acum e cel mai potrivit moment sa schimbam liniile,Robben mai merge un an doi,dar Ribery e din ce in ce mai “mancat” de accidentari.
Bayern are o buna pepiniera foarte buna dar trebuie sa ii vezi si sa le faci loc sa joace.

LoanShark
LoanShark
3 July 2014 23:14

Cu lotul pe care il are Germania parerea mea e ca ar trebui sa arate altfel:

Neuer

Lahm-Boa(Howedes)-Hummels-Durm(Grosskreutz)

Schweini-Kroos(Khedira)

Muller-Ozil-Schurle

Klose

Cred ca fara un atacant de careu cum e Klose nu avem ce spera la o victorie cu Franta…sa nu mai vorbim de finala,ne trebuie un atacant adevarat daca vrem sa castigam,il avem doar pe Klose hai sa il folosim.
Nu o sa inteleg cum l-a vazut Low pe acest Mustafi de la Samp si nu a vazut alti jucatori din Bundesliga?….de ce nu merita un Durm sau Grosskreutz sa joace?
Sunt tare curios sa vad cine o sa joace in defensiva…nu m-as mira sa joace cu Boa pe dreapta,Mertesacker si Hummels in centru,pe stanga Howedes…am pierde doar cu 3-0 ceea ce e bine in comparatie cu Bayern care a luat 4-0 de la real…acasa,deci concluzia va fii ca Low a imbunatatit “acest sistem”.

bavarezul13
bavarezul13
3 July 2014 23:08

@LoanShark: Obiectiv vorbind, doar Neuer, Lahm, Schweinsteiger merita peste 8mil in acest moment. @FCBM_81: Iti amintesc cat a vrut Ribery sa plece la Real, Robben nici el nu cred ca traieste pentru Bayern. Trebuie sa fim realisti, nu prea exista jucatori atasati total de un club, fiecare pleaca unde ii e mai bine(dpdv financiar, sau din altele). Extrem de putini sunt acesti jucatori ce raman o viata intreaga la un singur club, tocmai de aceea Schweini, Lahm si Muller merita respectul nostru mai mult decat oricare altii. Gandindu-ma la ce ar trebui facut in perioada de transferuri, consider ca avem nevoie de cel putin inca 2 jucatori tineri, care sa se impuna in primul 11. Altfel va mai trece anul asta sau inca 2 si vom observa ca Lahm, Dante, Schweinsteiger, si mai ales Robben si Ribery au ajuns la un nivel la care performatele pe care ni le dorim nu mai sunt posibile( De Robben, in ciuda unui CM bun pana acum si mai ales de Ribery sunt convins ca inca de acum si-au terminat misiunea la Bayern). Astfel,… Citeste mai mult

LoanShark
LoanShark
3 July 2014 22:14


Cand zici Toni te referi la Luca Toni nu?pentru ca Luca Toni merita 8 mil pe sezon.

FCBM_81
3 July 2014 20:01

Robben a fost votat de fani jucatorul sezonului 2013-2014
El a primit 30,9 la suta din voturi urmat de Thomas Müller (17.4) si de Philipp Lahm (15.1).Deasemenea a inscris 19 goluri ,16 asisturi in 43 de aparitii si a devenit primul jucator care inscrie in 3 finale de cupa a Germaniei 2010, 2012 si 2014. sursa http://www.fcbayern.de/en

FCBM_81
3 July 2014 19:51

Eu unul nu cred ca Kroos pleaca din cauza lui Guardiola pentru ca sezonul trecut a jucat de cele mai multe ori titular si nici nu cred ca cei din conducerea lui Bayern s-ar fi zgarcit la salariul lui.Probabil are aere de mare star si vrea si el sa joace la Real Madrid unde parerea mea este ca nu se potriveste deloc acolo ca stil de joc.
Asta este diferenta intre jucatori pentru care Bayern inseamna totul (Lahm,Schweini,Muller,Robben,Neuer,Ribery etc) si Kross ,oricum eu cred ca Alcantara este mult peste Kross si o sa se vada asta sezonul viitor
Totusi sa asteptam finalul CM si sa nu ne luam dupa toate stirile neoficiale si o sa ne lamurim de viitorul jucatorilor nostri dupa aceasta perioada

bavarezul13
bavarezul13
3 July 2014 19:49

Ce mai e de spus? Nu stiu daca este o pierdere imensa despartirea de Kroos, cert e ca multe alte echipe ar fi luat bani grei pe el, nu bani de seminte ce am luat noi. Nici nu trebuia sa se puna problema la mai putin de 40mil.

florins
florins
3 July 2014 16:33

Kroos nu mai vrea sa lucreze cu Guardiola, asa se explica dorinta lui de a pleca. Stie ca va face tusa dupa ce se reface Alcantara, copil de suflet al lui Guardiola. Dupa mine, Alcantara nu este peste Kroos si imi pare nespus de rau ca bavarezul pleaca. Era unul dintre simbolurile in devenire pt Bayern. Si, probabil este la curent cu cine stie ce alte intentii ale antrenorului, care ii va fraieri pe sefi sa mai aduca un jucator in locul sau (unul care ar accepta sa mai faca si tusa). Pacat, mare pacat ca pleaca Kroos!

iliecristian
iliecristian
3 July 2014 14:06

Pep a vrut sa scape de Kroos, pentru ca vrea sa-l titularizeze pe Alcantara, iar la Bayern intr-adevar sunt multi mijlocasi.

DDP99
DDP99
3 July 2014 13:41

Nu vreau să fiu criticat și/sau înjurat, dar eu sunt de părere că Pep și conducerea clubului sunt de vină pentru această plecare și din câte văd, numai fanii adevărați (printre care și eu) sunt nemulțumiți de aceast transfer. Plus că dacă luăm în considerare ce se întâmplă în acest moment pe piața transferurilor nu prea văd că Bayern ar fi interesată de alte transferuri pe lângă cele făcute, fapt care mă îngrijorează din ce în ce mai mult. Am un singur argument practic pentru această plecare, iar aceea ar fi că sunt prea mulți mijlocași buni la Bayern, dar știm cu toții că nu acesta a fost. Am și eu o singură întrebare la care, dacă s-ar putea, aș vrea un răspuns: De ce conducerea clubului nu a făcut un acord cu Toni pentru majorarea salariului acestuia cu vreo 4-5 milioane de euro când ai un buget de peste 500 milioane de euro? Dacă făceam transferuri de nu știu ce sume în fiecare an, mai era o scuză, dar aspectul important de reținut este că Bayern nici nu face… Citeste mai mult

iliecristian
iliecristian
3 July 2014 13:00

Adevarul este ca Bundesliga vinde jucatori foarte ieftin, vezi Ozil, Diego, Mario Gomez, Kroos, in comparatie cu campionatele puternice din Europa. Ozil a fost cumparat de Arsenal de la Real cu 50 mil. euro! Bayern la cumparat pe Gomez de la Stuttgart cu 30 mil. euro si l-a vandut la Fiorentina cu 16 mil. euro, la fel pe Martinez au dat 40 mil.euro lui Athletic Bilbao si daca e sa-l vanda, nu ia mai mult de 25 mil. euro, aveti vreo explicatie?

iliecristian
iliecristian
3 July 2014 12:47

Cum sa-si mai prelungeasca Kroos contractul cu Bayern, cand avea salariul mai mic si decat Van Buyten, iar Alcantara nou venit ia 8 mil. euro/sezon!!!

iliecristian
iliecristian
3 July 2014 12:42

Kroos a fost cumparat de Real cu fabuloasa suma de 25 mil. euro. Eu unul nu inteleg nimic din politica de transferuri a lui Bayern, il ia pe Martinez cu 40 mil. euro si-l tine mai mult rezerva, si-l da pe Kroos care a fost titular de drept cu 25 mil. euro. Kroos a ales sa plece pentru ca nu a fost multumit de salariu(4 mil. euro), aprox. 1/3 din cat iau Gotze si Ribery!!!

gery76
gery76
3 July 2014 1:29

@Catalin
: Neuer,Lahm,Hummels,Schweini si Muller nici nu trebuie pusi in paranteze,iar urmatorii pe lista titularilor,in opnia mea sunt Boateng si Ozil[desi de la el am mult mai multe pretentii,este prea tehnic sa se ascunda in banda ,desi aici vina s-ar putea sa-i apartina lui Low].

Catalin
2 July 2014 23:28

Asa vad eu echipa nationala in formatia data :

4-2-3-1

Neuer

Lahm-Boateng-Hummels-Durm(Howedes)

Schweini-Kroos(Khedira)

Gotze-Ozil-Schurle(Podolsky sau Draxler)

Muller(Klose)

Catalin
2 July 2014 23:22

Da Gotze dezamageste , poate ar fi o varianta Ozil in centru si Draxler sau Schurle la schimb in stinga .

iliecristian
iliecristian
2 July 2014 21:40

d: Ai dreptate, in jurul acestor jucatori(Neur, Lahm, Schweini, Muller, chiar si Martinez)care au un spirit de lupta extraordinar, trebuie format si noul Bayern, care a fost foarte format, dar din pacate cineva l-a distrus. Mare dezamagire pentru mine ramane Gotze care nu arata nimic.

george d.
george d.
2 July 2014 14:11

in meciul cu franta, daca jucam iar cu 4 fundasi centrali mi-e teama ca vom fi eliminati. poate n-ar trebui sa fim foarte suparati pe mustafi sau howedes, pana la urma ei sunt fundasi centrali, de valoare zic eu, insa postul acela de fundas lateral cere altceva. nu inteleg de ce joaca howedes fundas stanga, cand el la club joaca central, sau dreapta cand e nevoie, nicidecum stanga,daca vrei sa joci cu el, foloseste-l in centrul apararii. mertesacker este foarte limitat, probabil are o relatie foarte buna cu low, altfel nu-mi exlic locul lui in primul 11. franta mi se pare asemanatoare ca stil cu real madrid, iar germania cu bayern, si toti stim cum a decurs ultima intalnire intre cele doua cluburi…sau poate va fi un meci in care nu va mai conta tactica, sistemul sau cine joaca, iar caracterul, spiritul de lupta al germanilor, cu schweini, neuer si muller, poate cei mai reprezentativi, in toate sensurile, jucatori germani, vor face diferenta.

iliecristian
iliecristian
2 July 2014 9:36

De asemenea, cum bine preciza cineva, Ozil joaca cel mai bine in centru, nu lateral, la fel si Gotze, Schurle este cel mai potrivit sa joace aripa.

iliecristian
iliecristian
2 July 2014 9:30

Sper ca Guardiola sa priveasca si el meciurile Germaniei ca sa traga niste concluzii, iar Shaqiri n-ar trebui ca Bayern sa renunte la el, mi se pare chiar peste Gotze care a costat o gramada de bani si in conditiile in care Kroos ar putea parasi pe Bayern.

iliecristian
iliecristian
2 July 2014 9:26

Nu va bucurati prea mult de accidentarea lui Mustafi pentru ca Low il va folosi pe Boateng pe dreapta odata cu revenirea lui Hummels.

FCBM_81
1 July 2014 22:06

Din cate vad echipele cu pretentii la CM au probleme :
Germania se chinuie cu Algeria
Brazilia castiga la penaltiuri dupa ce chilienii au o bara in min 120
Argentina castiga cu greu in fata Elvetiei cu gol in min 117
Olanda a inscris in min 88 si 94 dupa ce a fost condusa cu 1-0
Franta castiga cu Nigeria dar inscrie abia in min 79
Columbia e singura care avea 2-0 in min 50 dar nu cred ca e favorita la titlu desi mi-as dori sa elimine Brazilia

florins
florins
1 July 2014 17:53

Nationala Germaniei sufera din cauza lipsei de personalitate a antrenorului, coplesit de “efectul papito”, ca sa nu-i zic blestem. A inceput sa joace ca si Bayern si iata cum se adevereste ceea ce comentam cativa pe aici acum cateva luni, ca stilul impus de Guardiola la Bayern va afecta si Mannschaft-ul. Sa recunoastem algerienii au jucat mai in viteza, direct pe poarta, atata cat i-au tinut plamanii si picioarele, atragandu-si simpatia spectatorilor si a telespectatorilor (asta mi-au spus unii prieteni, astazi). Ozil nu are nicio sclipire, iar Lahm este pierdut la mijlocul terenului. despre Khedira ce sa mai spunem! Parerea mea este ca si la nationala Germaniei, per ansamblu, valoarea jucatorilor este mult peste cea a antrenorului, iar daca Germania va castiga Mondialul, se va intampla pt ca jucatorii vor foarte mult acest lucru. Invers de cum sta situatia la elvetieni, de pilda…
Dupa ceea ce am vazut la acest mondial (imi lipseste meciul cu Ghana din …vedere!), nu mai ma gandesc la finala.

Catalin
1 July 2014 14:20

Da din păcate este o veste buna, poate ii va veni mintea la cap lui Löw și îl va lăsa pe Lahm în partea lui de teren. Vreau sa revenim la 4-2-3-1 era perfect nu înțeleg de ce au venit schimbările tactice dacă to la mergea bine? Și corect zis Ozil ce cauta pe flang cind el e nr 10 în singe Tre sa joace în centru sa dea pasele decisive.

bavarezul13
bavarezul13
1 July 2014 12:14

@Catalin: Germania nu e la nivelul la care ne dorim cu totii sa fie din cauza alegerilor total anapoda ale lui Low. In primul rand schimbarea consacratului 4-2-3-1 cu ineptia marca Guardiola 4-1-2-2-1. Tot de la Guardiola s-a inspirat si in folosirea lui Lahm ca mijlocas la inchidere, o prostie inimaginabila. Prin folosirea lui Mustafi consider ca isi bate joc de o tara intreaga. Gotze e la nivelul sau, obisnuiti-va cu ideea ca Bayern a luat o teapa de 37mil euro. Daca ajunge Diego Costa in vara asta la Chelshit imi mai dispare putin amaraciunea, stiind ca sunt unii care fac o afacere chiar mai proasta decat a noastra cu Gotze. Mertesacker e moartea pe teren nu altceva, saracu’ Neuer a trebuit sa joace si portar si fundas pentru Mertesacker. E groaznic daca atacantul algerian, ce nici el nu pare mare vitezist ii lasa in fum atat pe Per cat si pe Jerome. Kroos parca ar avea 40 de ani, pana da drumul la mingea aia imbatranim noi. Ozil nu e de flanc, jucator excelent, dar in pozitia de numar… Citeste mai mult

Catalin
1 July 2014 11:30

Mijlocași la închidere *

Catalin
1 July 2014 11:29

Un super meci foarte intensiv. Nu înțeleg de ce încă nu jucam la adevărata valoare? Ceva nu merge jucătorii sunt cam lenți în joc, Goetze nu îl recunosc foarte slab la acest campionat eu zic sa fie schimbat cu Shurle de la începutul meciului. Totuși Lahm trebuie sa fie în apărare și apărători la închidere Shweini cu Khedira. Cu Franța va fi dificil dar cu siguranță vom câștiga, cu echipele mari jucam mai bine.
P. S. Neuer este magistral, incredibil cite ieșiri de siguranță a avut în meciul de ieri.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
32
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x