Thomas Muller a marcat primul hattrick al Cupei Mondiale din Brazilia, iar Germania a demolat Portugalia, scor 4-0, în meciul care a deschis grupa G, disputat la Salvador.

Unul dintre cele mai aşteptate dueluri din faza grupelor ale turneului final s-a dovedit a fi un monolog german, echipa antrenată de Joachim Low confirmându-şi statutul de favorită la câştigarea titlului printr-o prestaţie excelentă, în faţa unei naţionale a Portugaliei dezamăgitoare şi cu un Cristiano Ronaldo de nerecunoscut.

Cea mai bună imagine a evoluţiei extrem de slabe pe care a avut-o starul lui Real Madrid a fost oferită de o lovitură liberă din finalul întâlnirii, atunci când Ronaldo a avut în faţă un zid format dintr-un singur jucător şi nu a reuşit să trimită spre poartă. Portughezul continuă să nu strălucească la Cupa Mondială şi, deocamdată, pierde duelurile de la distanţă cu Neymar şi Lionel Messi, care s-au numărat printre protagoniştii de la actuala ediţie.

Portughezii nu au nici măcar scuza că au evoluat în inferioritate numerică mai mult de o repriză. În minutul 37, Pepe a fost eliminat după un duel cu Muller, o decizie puţin exagerată a arbitrului, dar care confirmă că reputaţia îl precede pe fundaşul lusitan. În acel moment, Germania conducea deja cu 2-0, iar soarta meciului era, în mare parte, decisă.

Deschiderea scorului a venit în minutul 11, atunci când Muller a transformat penaltyul obţinut de Mario Gotze, după un fault comis de Joao Pereira, pentru ca, după o jumătate de oră de joc, germanii să-şi dubleze avantajul prin Mats Hummels, care a marcat cu o lovitură de cap, în urma unui corner executat excelent de Toni Kroos.

În ultimul minut al primei reprize, acelaşi Kroos a centrat în careu, iar Muller a marcat al doilea său gol, după ce l-a depăşit uşor pe Bruno Alves, şi a stabilit scorul pauzei.

Cu un om mai puţin şi cu două pierderi importante, Hugo Almeida şi Fabio Coentrao accidentându-se şi fiind înlocuiţi, Portugalia a fost incapabilă de replică, iar Muller şi-a completat hattrickul cu 12 minute înainte de final, jucătorul lui Bayern Munchen profitând de o mare eroare a portarului Rui Patricio, care a scăpat mingea în faţă la o centrare a lui Andre Schurrle.

În ciuda victoriei categorice, Germania a primit şi o veste proastă, Hummels părăsind terenul accidentat la genunchi, în minutul 73, pierderea fundaşului de la Borussia Dortmund putând reprezenta o grea lovitură pentru Low, care s-a văzut nevoit să renunţe şi la Marco Reus înaintea turneului final.

sursa: antena3.ro

0 0 vote
Article Rating
26 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
florins
florins
19 June 2014 0:33

iliecristian: Ii crezi pe spanioli atat de neinspirati, incat sa-l cheme pe Guardiola la nationala, in locul lui DelBosque?
In vremurile noastre sistemele de joc se creaza si se anihileaza atat de repede, incat nu poti juca 2- 3 ani la rand la fel. Ce posesie a avut Spania cu Chile? Vreo 58%. A castigat? Atunci, care este miza (cu orice pret) pe posesie?
Da, iliecristian, cu totii asteptam o ameliorare a sistemului din capul lui Guardiola.

iliecristian
iliecristian
19 June 2014 0:08

Spania paraseste competitia dupa a doua infrangere consecutiva, ultimul meci din grupa este practic doar pentru palmares. Sper sa traga concluziile necesare si Guardiola, si anume, ca acest sistem de pase la nesfarsit nu prea mai este cel castigator si sa vina cu ceva nou, daca vrea sa arate ca este antrenor mare. In prezent, echipele care au o aparare solida si reusesc sa verticalizeze jocul cu cat mai multe ruperi de ritm, sunt castigatoare, cele care joaca de-a latul terenului si dau pase pana adormi, sunt depasite.

FCBM_81
18 June 2014 9:50

Alt scenariu interesant ar fi :
in gupa D Italia castiga grupa am juca finala cu ei
Anglia ocupa locul 2 ,bate castigatoarea dintre Spania(locul 2 in grupa) si Brazilia (locul 1 in grupa)si am juca semifinala cu Anglia
Oricum ar fi Germania v-a da de nume grele din sferturi pana in finala .
Sper ca am facut scenariul corect si daca am gresit imi cer scuze

FCBM_81
18 June 2014 9:34

Scenariul ar fi urmator : Brazilia , Germania si Olanda termina pe primul loc ,atunci Germania ar intalni Brazilia in semifinala si Olanda in finala
Daca Brazilia termina pe 2 am juca finala cu Brazilia,daca termina Olanda pe 2(putin probabil) am juca semifinala cu Olanda
Daca termina Spania pe 2 si bate Brazilia si in sferturi jucam semifinala cu Spania.
probabil in sferturi o sa jucam cu Franta

iliecristian
iliecristian
18 June 2014 8:18

Pai Spania daca termina pe locul 2 in grupa si Brazilia pe locul 1, se intalnesc in optimi.

Ribery7
17 June 2014 23:06

@iliecristian: Ar fi o finala de poveste. Olanda pe ce parte a turneului ar fi, a noastra sau a lor? Si Spania? ma scuzati, nu prea am timp sa ma uit

LoanShark
LoanShark
17 June 2014 22:23

Un meci foarte frumos facut de nationala Germaniei,un fotbal placut ochiului,mi-a placut mult Germania pe faza ofensiva,nu ma surpinde deloc aceasta victorie cu 4-0(am pariat pe 3-0,toti au zis ca sunt nebun)meritam aceasta victorie si sper sa o tinem tot asa,mi-au placut mult Goetze,Khedira,Ozil si bineinteles Muller(al nostru Inzaghi).
Lahm cred ca trebuie jucat fundas dreapta(a facut 3 greseli majore)Boa in locul lui Mertesacker si asa cred ca e mai sigura apararea.

iliecristian
iliecristian
17 June 2014 20:15

Stie cineva cat de grava este accidentarea lui Hummels?

iliecristian
iliecristian
17 June 2014 20:11

: Ai perfecta dreptate, cand spui ca ne-am luat o mica revansa dupa semifinala cu Real, pentru ca acolo a fost o mare umilinta si stii de ce, nu mai repet sa nu ne atragem si mai mult antipatia fanilor lui Pepito.

iliecristian
iliecristian
17 June 2014 20:05

Dupa cate am vazut, Germania nu se poate intalni cu Brazilia decat in finala, bineinteles daca ambele se califica. Ar fi o revansa frumoasa de luat chiar la ei acasa, dar sa nu ne grabim cu prezicerile.

gery76
gery76
17 June 2014 20:04

-Paradoxal mie mi-a placut mai mult Germania 11 contra 11,dupa golul 3 marcat de Thomas Muller[o dovada de devotament de la care fotbalistii nosti si nu numai ar trebui sa aiba ceva de invatat,fotbalist pe care eu ,alaturi de Dark,de Devil,de fcdm3,de Ribery 7,sa ma ierte cei pe care i-am omis,mereu l-am prezentat alaturi de Schweini si Lahm, ca pe unul din simbolurile lui Bayern si echpei nationale.

-Vad ca acum in ultimii 2 ani multi din cei care-l criticau,cum ca alerarga in buestru,ca-i dezordonat,ca nu-i de Bayern il lauda cu mult patos.Eu nu le-o iau in nume de rau,vreau sa iau partea buna a lucrurilor si vreau sa cred ca si-au dat seama ca Bayern si nationala Germaniei fara Lahm ,Muller,Schweini+Neuer ar fi ca un organism mult slabit!
-MIA SAN MIA !!!
-DEUTSCHLAND UBER ALLES!!!

Ribery7
17 June 2014 19:39

Cancelarul german Angela Merkel s-a deplasat la vestiare după partida câştigată de Germania cu 4-0 în faţa Portugaliei, felicitându-i pe elevii lui Joachim Low pentru debutul victorios la CM 2014.

“Cancelarul ne-a vizitat şi a ţinut un scurt discurs echipei. A spus că i-a făcut plăcere ne vadă cum câştigăm, după ce a făcut o călătorie atât de lungă. Echipa a fost fericită. Cred că este minunat faptul că doamna Merkel s-a deplasat până aici. Suntem mereu bucuroşi atunci când vine la vestiare”, a declarat Low după jocul cu lusitanii.

Angela Merkel a urmărit partida Germania – Portugalia alături de preşedintele FIFA, Joseph Blatter, şi de conducătorul Federaţiei germane de fotbal, Wolfgang Niersbach.

“Am fost cu adevărat fericiţi să ne întâlnim cu cancelarul Angela Merkel. Am făcut o fotografie împreună şi ne-a spus că va reveni pentru finală”, a dezvăluit atacantul Lukas Podolski la finalul partidei de la Salvador de Bahia.

sursa digisport.ro

FCBM_81
17 June 2014 16:51

“Ii vom face viata MIZERABILA lui Ronaldo”. Klinsmann vrea sa trimita Portugalia acasa si sa iasa din grupe alaturi de Germania . Articolul intreg la http://www.sport.ro/cm-2014/ii-vom-face-viata-mizerabila-lui-ronaldo-klinsmann-vrea-sa-trimita-portugalia-acasa-si-sa-iasa-din-grupe.html
Eu unul ii doresc mult succes.

kalle
kalle
17 June 2014 16:03

nu uitati ca si Robben s-a “razbunat” nitel pe san iker, ramos si ceilalti “spatiali”

Bogdan Anicescu
17 June 2014 9:59

A fost si o revansa a jucatorilor lui Bayern in fata portughezilor lui Real…

FCBM_81
17 June 2014 9:22

A SOSIT MOMENTUL CA GERMANIA SA DEVINA CAMPIOANA MONDIALA

florins
florins
17 June 2014 9:04

Victorie frumoasa a Germaniei, facilitata, insa, de o evolutie slaba a portughezilor. Muller – imperial, probabil ca stabilitatea venita odata cu prelungirea contractului cu Bayern conteaza foarte mult. Eu sper sa iasa din nou golgheterul C.M., de data aceasta singur.
Nu sunt de acord ca Kroos a fost slab, dimpotriva: centrarile lui sunt de cea mai buna calitate, de cele mai multe ori. Putini sunt jucatorii care mai au astfel de centrari. Sigur ca nu a iesit in evidenta la coordonare, dar in zona aceea distributia mi se pare cam eclectica, cu un Ozil sub valoarea sa.
Lahm trebuie sa revina ca fundas dreapta, iar in locul sau trebuie adus Schweinsteiger.
Mi-a placut cum a pregatit Low acest meci. Mai putin secventele de tiki-taka din repriza a doua, cand ar fi trebuit sa jucat tot pe poarta si sa mai marcam 2 – 3 goluri.
Iau acest meci ca o mica revansa dupa semifinala cu Real. Intelegeti de ce.

george d.
george d.
17 June 2014 1:33

fantastic acest t. muller, un jucator extrem de inteligent, un killer in fata portii, devotat atat echipei de club cat si mannschaft-ului. am avut indoieli legate de cei 4 aparatori, toti fundasi centrali de meserie, insa acestia nu au avut mari probleme. cred ca generatia asta merita un trofeu, va fi greu dar nu imposibil.

iliecristian
iliecristian
16 June 2014 23:25

Eu zic ca Kroos este util echipei, Schweini trebuie sa intre la mijloc si Lahm sa-si reia locul de fundas dreapta. In fata mai sunt variante, asta si in functie de adversar.

Ribery7
16 June 2014 23:05

@Ribery7: Daca revine Schweinsteiger se schimba cam tot ce am zis (Kroos sau Khedira out).

Oricum, sa nu zicem hop pana n-am castigat finala. Germanii incep bine si se cam ineaca la mal… dupa cum am vazut de n ori. Sper sa nu fie cazul si acum.

Ribery7
16 June 2014 23:02

Un punct slab a fost si ramane Kroos. E al nostru, trebuie sa ne placa, dar parca prea nu face nimic… Ok, a centrat bine la unul din cele 1000 de cornere, dar in rest? Gotze a jucat bine, chiar daca a aparut de cele mai multe ori numai la finalizare, unde a ratat mult dar nu prea a contat.
Mi-a placut foarte mult Schurrle(centrarea la golul 4-cu noroc dar bv lui) cu pasa pt Gotze. A fost superba. Cred ca ar trebui sa fie titular in detrimentul lui Kroos, sau Lahm sa fie mutat in dreapta, Kroos sa-i ia locul, Schurrle in, Mertesaker out(daca Hummels e in regula).

darkmac
Admin
16 June 2014 22:56

@bavarezul13: Hai serios… ti-a placut Muller? :))
NORMAL.
MARE, TARE, SUPER jucator.

bavarezul13
bavarezul13
16 June 2014 22:12

Si revenind la Bayern, de cand il vreau eu pe Ozil, dar am realizat ca nu o sa se intample.

bavarezul13
bavarezul13
16 June 2014 22:09

Majoritatea ne asteptam la o victorie fara emotii insa nu chiar la acest scor. Din acest meci ar trebui sa vedem atat lucrurile bune cat si cele mai putine bune(da, au fost si din-astea). O sa incep cu lucrurile negative. Am uitat sa mentionez inainte de meci de cel mai antipatic jucator “german” pentru mine, Khedira. Niciodata nu am inteles ce vad altii la el, iar azi am ramas stupefiat, pe langa faptul ca nu e in stare sa nimereasca o poarta goala de la 25m (lucru de care il credeam perfect capabil), mai pierde si duel la cap la cornerul Portugaliei la 1-0, lusitanii putand egala la acea faza. Lahm a pierdut 2 mingi extrem de stupid si in pozitii foarte periculoase pentru Neuer, Howedes si Boateng inexistenti pe faza ofensiva, dar macar suntem mai puternici la fazele fixe cu atati jucatori inalti. De placut mi-au placut in mod special Muller(cum sa nu-ti placa?), Ozil si Hummels. De remarcat eficienta Germaniei in acest meci (sunt convins ca Bayern din ocaziile de astazi nu inscria mai mult de 1 gol),… Citeste mai mult

ponce
16 June 2014 21:54

Din pacate, Hummels s-a accidentat.. (am uitat sa zic)

ponce
16 June 2014 21:53

Superb meci. 4 goluri, inca odata Ronaldo arata ca fara sustinere in stanga/dreapta (pase ma refer, Bale/Benzema) ca este un jucator sub balonul de aur.
Bravo Muller, bravo Germania, scor meritat.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
26
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x