Germania a trecut la pas de formaţia Armeniei, cu scorul de 6-1, vineri, la Mainz, într-un joc de pregătire pentru Cupa Mondială din Brazilia.

Golurile partidei au fost înscrise de Schurrle (52), Podolski (72), Howedes (73) Klose (76) și Gotze (82 și 90), respectiv Mkhitaryan (70 – penalty).

În afara accidentării lui Marco Reus, care are emoții în ceea ce privește participarea la turneul final ce începe în 5 zile, de notat a fost și golul înscris de Miro Klose.

Atacantul intrat pe teren în minutul 67, în locul lui Thomas Muller, a punctat doar 10 minute mai târziu.

Prin golul înscris împotriva Armeniei, veteranul din ofensiva “panzerelor” a ajuns la un total de 69 de reușite în tricoul naționalei și a devenit cel mai bun marcator din istoria acesteia.

Cu 69 de goluri în 132 de meciuri, Klose l-a depășit pe Gerd Muller, cel care punctase de 68 de ori pentru selecționată. De menționat este că “Bombardierul” a reușit această performanță în doar 62 de partide.

Imediat după marcarea golului, Klose a fost aplaudat la scenă deschisă de întreaga audiență prezentă la meci – 27 000 de oameni.

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
8 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
florins
florins
9 June 2014 12:47

gery76: Absolut corecta abordarea ta, cam lejera abordarea mea! Dar, in zilele noastre nu exista scrupule privind problema originii etnice, pt ca uite, pana si Spania, campioana mondiala, a facut totul ca sa-l atraga in lotul sau pe Diego Costa, brazilian de origine. Si, a propos de el, cand ma gandesc cati si ce atacanti are Spania in lot, nu pot sa nu deplang absenta atacantilor pur-sange din Mannschaft! Numai cu Klose, e cam putin.

gery76
gery76
9 June 2014 2:21

-Sa nu dam” apa la moara”celor ce ne acuza ca Germania are foarte multi jucatori de alta origine etnica.

-Vreau sa fac cateva precizari si anume ca Poldi si Klose s-au nascut intr-o zona care a fost mereu n componenta imperiului prusac ,mai tarziu in componenta Germaniei,zona Gdansk[Danzig],Gliwice ,au fost mari perioade de timp sub autoritate germana ca si zona Sudetilor din Cehia, ca si Alsacia etc.

-Un alt jucator nominalizat ca non-german Boateng are mama nemtoaica,Khedira la fel,deci problema este de multe ori gresit abordata.

-Daca suntem atat de corecti ,vreau sa analizam echipa Romaniei din ’94[Prunea-Rrom,Belodedici sarb 100/%Selymesi-ungur100%,Hagi machidon 100%-desi eu pe acestia i-am considerat tot romani,Dumitrescu -rrom 100%]nu mai vorbim de Misa Klein [neamt 100%,in ’84 si ’90 om de baza la turneele finale]sau Loti Boloni si Imi Jenei -unguri 100%,dar care au scris pagini de glorie in fotbalul romanesc!

florins
florins
8 June 2014 22:53

Salut performanta lui Klose, “mincinoasa” insa, pt ca a jucat de doua ori mai multe meciuri decat Gerd Muller. In sinea mea am tot sperat in ultimii doi ani ca polonezul sa nu-l intreaca pe cel care a fost idolul copilariei mele si care m-a facut, alaturi de Beckembauer, sa fiu fan pe viata a lui Bayern. Din pacate, nu am gasit niciodata (dupa ’90) un tricou cu Gerd Muller.
Nu stiu ce va putea face Mannschaft-ul la acest Mondial, fara un varf de meserie, in forma! Si apararea este cu probleme…

gery76
gery76
8 June 2014 22:16

-Este o mare pierdere intr-adevar accidentarea lui Reus,insa acest fapt trist nu trebuie sa fie un alibi pentru Low,ganditi-va ca de la mijloc in sus are atatea variante incat orice vaicareala miroase a frica de esec,esec care din punctul meu de vedere ar trebui sa fie ultimul pentru Low,inaintea demisiei. -Cand ai in lot pe Schweini,Khedira,Kroos,Ozil,Gotze,Muller,chiar Poldi[pe care recunosc nu prea-l mai inghit in ultimii ani]si Klose,sustinuti in dreata de Lahm venit din spate ,nu putem spune ca stam in Marco Reus,desi repet este o mare pierdere. -Punctul nevralgic cred ca ramane apararea ,aici o mare parte din vina apartinand lui Low,este de neacceptat sa n-ai o formula clar de baza,i-a tot tot mutat ,i-a tot cuplat de n-ai cum sa ai pretentia la o omogenitate deosebita,singurele punct fixe fiind Neuer si Lahm,restul niciunul nu stie daca va fi titular. -Eu insa tot sper si raman la parerea ca la ora actuala Germania dispune de cel mai valoros lot dintre echipele europene,o foarte importaqnta borna fiind primul meci cu Portugalia,daca nu pierdem terminam grupa pe locul 1 si atunci totul… Citeste mai mult

FCBM_81
8 June 2014 13:19

Se pare ca Mario Gomez lipseste din cauza ca e accidentat.

FCBM_81
8 June 2014 13:12

Si eu cred ca lipsa lui Reus v-a conta foarte mult,practic cel mai bun jucator al Germaniei dupa parerea mea.
De acord cu tine,in privinta lipsei lui Mario Gomez, oare de ce nu l-a convocat Low?.Totusi sa speram ca va reusi Germania sa ajunga in finala si sa o si castige de data asta ca deja nu mai suport sa castige inca o data Spania CM.
off topic :Nesuferitul ala de Ronaldo iar se da lovit ca e accidentat si ca va lipsi primul meci cu Germania,deja a devenit o traditie pentru plangacios sa minta presa ca e accidentat

Ribery7
7 June 2014 19:23

Sansele si asa mici ale Germaniei de a trece mai departe de semifinale tocmai au scazut drastic. Accidentarea lui Reus, pionul principal, va cantari mult, iar alegerea lui Low (omul nepotrivit dupa parerea mea) pare neinspirata. Nu putea sa-l aduca pe Mario Gomez? Parca vad ca il baga iar cu forta pe Podolski in primul 11(nu stiu daca e convocat/apt)

gluck
gluck
7 June 2014 18:41

Un meci fara rost, nu stiu ce a fost in capul lui Reus…a fost foarte concentrat la un meci fara miza,ar fi bine sa fie ceva minor si sa poata juca in Brazilia.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x