Heynckes confirmă transferul lui Lewandowski la Bayern

51a20eab95f9cfc341000000

Bayern Munchen a trecut în finala UEFA Champions League de Borussia Dortmund, cu scorul de 2-1 și s-a încoronat drept noua regină a Europei. 

Cu toate că bavarezii au dominat acest sezon, atât în Europa, cât și în Bundesliga, Bayern nu se culcă pe o ureche și pregătește deja campania viitoare. După ultimul meci din acest an competițional, finala Cupei Germaniei, formația din Munchen va fi preluată de Pep Guardiola, iar catalanul își creionează deja primul 11.

După ce a reușit să îl aducă pe Mario Gotze de la marea rivală din finala UCL, Bayern este extrem de aproape să obțină și semnătura lui Robert Lewandowski. Posibilitatea transferului golgheterului polonez a fost recunoscută de Jupp Heynckes, imediat după terminarea finalei disputată pe Wembley, sâmbătă seara.

“Bayern va avea o formație puternică și sezonul viitor. Mario Gotze a semnat deja, aducerea lui Lewandowski nu se va lăsa mult așteptată, iar în acest fel Bayern va avea alți doi jucători excelenți în ofensivă.”, a spus antrenorul de 68 de ani.

0 0 vote
Article Rating
72 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
31 May 2013 0:59

@CiprianPH: -Si in continuarea celor spuse de tine ,am convingerea ca 2 jucatori emblematici pentru scoala de fotbal bavareza ,iar aici ma refer la Tony Kroos si Holger Badstuber ,au sanse din ce in ce mai mici pentru a continua cu Bayern Munchen,ambii datorita lipsei de viteza ,Holger avand si ghinionul fantastic de a se accidenta atat de grav in interval destul de scurt ,dupa asemenea accidentari de multe ori te multumesti cu faptul ca piciorul ti-este cat de cat normal si abia apoi sa te gandesti la marea performanta ,insa eu in sufletul meu inca mai sper intr-o refacere miraculoasa pentru ca Badstuber este unul dintre COPIII LUI BAYERN MUNCHEN. -In legatura cu Tony Kroos ,acesta si dupa venirea lui Mario Gotze,cred ca are sanse din ce in ce mai mici de a fi titular in primul 11 al lui Bayern Munchen,el ,repet avand executii senzationale dar de multe ori fiind o frana in actiunile bavarezilor,prestatiile bavarezilor din meciurile cu Barca si Bayern ,dovedind ca Bayern are o viteza de joc mult sporita cu Muller in spatele varfurilor si… Citeste mai mult

AlexFCBM
AlexFCBM
30 May 2013 12:21

Kroos nu cred ca o sa plece,doar ca va juca mai putin fata de anul acesta,Gotze se accidenteaza cam des si Kroos e cea mai buna solutie in caz ca doamne fereste se accidenteaza.. Shaqiri nu cred ca ii da drumu Bayern,in rest Mandzukic+10 mil pe Lewa ar fi o afacere buna pentru noi

CiprianPH
CiprianPH
30 May 2013 8:30

@gery76: Din pacate cred ca Guardiola va avea un cuvant greu de spus in ceea ce priveste plecarile…si nu cred ca o sa-mi placa.

gery76
30 May 2013 2:44

@Ribery7:
-As fi de acord ca Saqiri sa fie imprumutat un sezon pentru a juca meci de meci,dar in nici un caz la Borussia Dortmund,eu cred ca nici el n-ar fi de acord cu trecerea la ”galbejiti”!

Ribery7
29 May 2013 22:30

@fcdm3: Iata ca deja incepe sa se contureze ceea ce ziceam, si anume o eventuala plecare a lui Robben, Shaqiri sau Kroos.

Ribery7
29 May 2013 22:28

@fcdm3: Asta vrea Klopp, dar sa nu uitam ca Lewandowski mai are un sg an de contract ramas, nu e in pozitia in care sa puna conditii. Si amandoi jucatorii pe care ii cere abia au venit la echipa, Shaqiri valorand in jur de 15 mil deja iar Mandzukic 20-25.
Totusi o suma de 30 de mil nu mi se pare deloc mare avand in vedere raportul calitate pret, fiind la zi in primii 3 atacanti de careu, alaturi de Falcao si Cavani. Insa el e cel mai tanar.

fcdm3
Moderator
29 May 2013 21:36

SPORT BILD scrie ca Jurgen Klopp ar fi declarat ca daca Lewandowski se transfera la Bayern, atunci el ii vrea la schimb pe Mandzukic si Shaqiri! Sau macar unul din ei si diferenta de bani! Sau decat bani dar multi, circa 30 mil. euro…

bavarezul13
bavarezul13
29 May 2013 21:00

4-0 min 24!A reusti dubla si Bender.Portar este Rene Adler.

bavarezul13
bavarezul13
29 May 2013 20:54

3-0 min 17 gol Podolski.Din cate mi-am dat seama(uramrind meciul pe net,calitatea transmisiunii nefiind extraordinara) primul 11 al Germaniei arata astfel: ?-Marcell Jansen,Westermann,Mertesacker,Howedes-Neustader,Lars Bender-Podolski,Draxler,Sidney Sam-Kruse.Portar nu mi-am dat seama cine e pentru ca nu prea a ajuns mingea la el.

bavarezul13
bavarezul13
29 May 2013 20:40

Amical Germania 2-0 Ecuador min 4!!goluri Podolski(1) si Lars Bender(4)

bavarezul13
bavarezul13
29 May 2013 20:36

Germania 1-0 Ecuador min 1!!!

Ribery7
29 May 2013 19:14

@Joey.: Asa este. Cati dintre voi jucati FIFA? In jocul asta cand iti incepi o cariera de obicei vinzi ce nu-ti place si cumperi variante mai bune. Insa eu unul nu am simtit nevoia sa schimb niciun jucator la editia din sezonul acesta, 2012-2013(fifa 13), cat despre viitoarea versiune a jocului, pot sa spun ca sunt extrem de entuziasmat.

Marturisesc insa ca sunt extrem de curios cum va evolua jocul Barcelonei dupa achizitia lui Neymar. Cu acest transfer cred ca au luat o optiune serioasa in a ne fi principalii oponenti in Europa sezonul viitor.

CiprianPH
CiprianPH
29 May 2013 18:03

@lesas: Dante este si peste Hummels si peste bufonul de Sergio Ramos, iar Javi Martinez si-ar gasi si el locul lejer in acea echipa…

Ribery7
29 May 2013 15:33

@Joey.: Am impresia ca nu ma intelegi. 1:David Villa era doar un exemplu a ceea ce se intampla la Barca din cauza influentei pe care o are Messi la echipa aia, unde si antrenorul trebuie sa se puna bine cu el. NU imi pasa de cariera lui David Villa, era doar un exemplu a ceea ce ar putea pati neymar.
2:asta am zis si eu in 2 randuri.

Marius09
29 May 2013 13:51

Am tot citit in presa ca Shaqiri nu ar intre in planurile lui Guardiola si ca ar putea ajunge la Dortmund . Eu unul nu as fi de acord ca el sa plece, e un jucator tanar si foarte talentat, ar fi o pierdere mare pt. echipa chiar daca nu e titular meci de meci . Sper sa fie niste fabluatii ale presei si acest jucator sa ramana la echipa . MIA SAN MIA !

Ribery7
29 May 2013 12:46

@Joey.: Nu, nu iau exemplu de la Barcelona. Nu am zis in nicio secunda ca e rau faptul ca nu avem un jucator de peste 100 mil, ci mai multi de 40-50. Daca recitesti o sa vezi

Ribery7
29 May 2013 12:45

@Joey.: Exact. Un detaliu pe care multa lume il uita este acela ca Messi este de fapt egoist. David Villa face banca doar pentru ca a avut “tupeul” sa-i faca concurenta inscriind goluri, in loc sa-i dea lui pasa. De-aia nu cred ca Neymar a facut o decizie buna, tipul pare arogant si nu stiu cat o sa-i convina sa stea in umbra lui Messi.

Ribery7
29 May 2013 6:33

@lesas: Cei care au facut echipa asta nu prea se pricep. In primul rand, Xavi a fost unul din cei mai slabi din jucatorii Barcei tot sezonul, Iniesta fiind de departe mai bun. Si chiar si asa, mult mai repede intra Gundogan pe acel post. In timp ce i-au gresit pozitia lui Robben. Mai degraba il puneau pe Muller in stanga si Robben in dreapta. Eu consider insa ca Ribery trebuia sa apara si el. Pana la urma a fost unul din cei mai importanti jucatori, iar in finala el a creat fazele golurilor cu 2 pase geniale.

gery76
29 May 2013 1:42

-Si in fine despre capitolul mijloc si atac ,aici Bayern Munchen sta absolut senzational,cred ca nici o echipa din lume la ora actuala nu are solutiile pe care le au in momentul de fata bavarezii. -O sa repet sa ma ierte Divinitatea ,dar paradoxal accidentarea lui Tony Kroos ,a fost o mare sansa ca acesta echipa sa devina dintr-una foarta buna,intr- una inexpugnabila ,trecera lui Thomas Muller in spatele varfului avansat ,in speta Mandzukic si titularizarea lui Arjen Robben in banda,facand din Bayern Munchen una dintre cele mai puternice echipe de club din istoria fotbalului. -Prin trecera lui Muller in centru echipa a castigat o mult mai mare viteza de exprimare[Kroos ,un baiat de altfel admirabil,in ciuda unor executii de multe ori fantastice,avea multe momente in care frana viteza de joc a lui Bayern],Thomas cam in toate meciurile din Liga avea cei mai multi kilometri alergati+o si mai mare zona de teren pe care putea s-o acopere decat in banda, si astfel pe benzi Ribery si Robben putea sa-si faca jocul mult mai eficient,avand si avantajul unei tehnici individuale incredibile.… Citeste mai mult

gery76
29 May 2013 1:27

-In ceea ce priveste linia de fund ,Alaba caruia in lipsa unor nedorite accidentari i-as prevedea vreo 10 ani ca titular la Bayern,Dante si Boateng ,ca de altfel si van Buyten au intrecut toate asteptarile ,mai toti dintre suporterii lui Bayern considerand la inceputul sezonului ca apararea este punctul nevralgic al echipei.

-Daca despre Neuer cuvintele sunt inutile ,el devenibd deja un STALP al lui Bayern Munchen,vreau sa mai spun un singur lucru despre aparare si anume acela ca desi mi l-am dosrit foarte mult pe Hummels la Bayern ,declaratiile acestuia din ultima vreme m-au dezamagit profund ,de aceea chiar nu mai vreau sa aud de transferul sau la Bayern Munchen.

-Mai degraba l-as prefera pe Howedes ,care desi mi se pare mai putin talentat decat Hummels,n-a dat dovada de aroganta jucatorului de la Borussia.

gery76
29 May 2013 1:13

@Ribery7:
-Foarte temeinica analiza ta,la capitolul portari eu zic ca suntem detasat locul 1 in lume,Manuel Neuer fiind din punctul meu de vedere cel mai valoros portar al lumii la ora actuala,iar Tom Starke cea mai buna rezerva de portar din Bundesliga,un portar mai mult decat decent ,ce ar fi putut fi titular la jumatate din echipele Bundesligii,dar care a preferat sa scrie istorie alaturi de Bayern Munchen,chiar daca din postura de rezerva a celui mai bun portar al lumii.

-Singurul post la care scartaim ,este intr-adevar cel de fundas dreapta,unde Lahm n-are concurenta nici la Bayern si nici la nationala,iar Rafinha n-a prea confirmat chiar daca n-a fost nici catastrofal.
-Eu aici l-as aduce pe Beck de la Hoffe,care este un fundas dreapta foarte bun,care nu cred ca ar fi deranjat cu posura de rezerva a capitanului nationalei si a lui Bayern,Philippe Lahm,mai ales ca urmeaza si mondialul din Brazilia,iar Beck ar putea prinde destule meciuri in primul 11 si pentru faptul ca Lahm ,cu siguranta va fi convocat la fiecare reuniune a nationalei Germaniei.

Danut10
Danut10
28 May 2013 23:30

@bavarezuta:

Ala vine sa stearga ghetele lui Ribery :))?

Ribery7
28 May 2013 22:03

@fcdm3: Asa este, dar la fel au declarat in urma cu aproape o luna ca Mario Gomez nu pleaca nicaieri. Declaratiile nu sunt intotdeauna menite sa informeze, ci sa calmeze spiritele.
Spun ca ma astept sa plece un mijlocas de creatie pentru ca sunt 6! si nu orice jucatori: Riberym Gotze si Muller(primul rand, probabil titularii) si Shaqiri, Kroos si Robben(al 2-lea rand). Practic putem sa schimbam intregul trio ofensiv si randamentul va ramane in continuare extrem de bun, in functie de ce zi prind jucatorii, poate chiar mai bun. E fenomenal. M-as bucura enorm sa ramana toti, sa nu plece decat cei mai sus mentionati de tine.

Cred cu tarie ca asta ar fi cel mai bun lot pe care l-a avut vreo echipa in ultimii 20 de ani cel putin(si fara sa avem vre-o individualitate de 100 sau 120 mil euro-ronaldo si Messi, la noi cel mai scump jucator va atinge in jur de 50 mil euro)

bavarezuta
bavarezuta
28 May 2013 21:59

Florentino Perez: Bayern is interested in Cristiano Ronaldo

fcdm3
Moderator
28 May 2013 21:18

@lesas: destinatia lui Tymo este Zenit Sankt Petersburg.
@Ribery7: cum am mai spus, citandu-l pe Sammer, nu pleaca Robben. De asemenea, nu pleaca nici Shaqiri, nici Kroos.
Pana acum se stie ca pleaca urmatorii doar Tymo, care si-a gasit si echipa. Sunt in tratative cu alte echipe urmatorii: Rafinha, Pizarro si Gomez. Atat.

lesas
lesas
28 May 2013 21:14

Karl-Heinz Rummenigge spune ca Tymoshchuk vrea sa plece si isi va sune destinatia dupa cupa, iar Claudio Pizarro si Daniel van Buyten vor sta la negocieri dupa cupa

Danut10
Danut10
28 May 2013 20:21

@Rybery7 : Shaqiri sigur nu pleaca

bavarezul13
bavarezul13
28 May 2013 20:10

@george: Weiser e mai mult aripa dreapta.A jucat si fundas dreapta la campionatul mondial u17 din Mexic cand Germania cu mare ghinion a terminat doar pe 3 si unde Weiser a fost unul din remarcatii turneului(alaturi de Samed Yesil atacantul Germaniei si altii) si al doilea golgheter al Germaniei.Antrenorul acelei echipe era Steffen Freund care l-a laudat foarte mult pe Wieser din cate imi amintesc.Recent l-am putut urmari in barajul Kaiserslautern-Hoffenheim insa nu a a impresionat cu nimic.
Oricum plecarile lui Gomez si a unui mijlocas ofensiv sunt iminente si as spune eu si binevenite.Nici prea multa calitate pe banca de rezerve nu e asa benefica mereu.Tymoschuk,DVB si Pizza ar trebui si ea sa plece si cel mai probabil asa se va intampla.
Daca este aduc Hummels deja ar cam trebui sa plece si Badstuber(dupa parerea mea a fost si va fi intotdeauna si sub Dante si sub Boateng).Dante,Hummels,Boateng+Kirchoff sunt suficienti.

george
george
28 May 2013 19:41

@Ribery7: daca nu ma insel, Bayern are imprumutat un fundas dreapta la Kaiserslautern, Mitchel Weiser, despre care lumea spune ca e talentat.

Ribery7
28 May 2013 17:58

Sebastian Rode “revine” in forta pe transfermarkt si are un procent de 63%. Despre el s-a zis ca ar fi semnat deja in urma cu aproximativ 2-3 luni. Este foarte tanar, talentat si costa 9 mil de euro, mijlocas defensiv de meserie, iar avand in vedere ca Tymo pleaca, el ii va lua locul. La fel este si in cazul lui Kircoff, care este jucator similar cu veteranul DVBuyten. Semantura lui Lewandowski pare a fi doar o chestiune de timp, iar Rafinha are sanse bunicele sa plece, la fel Mario Gomez si Pizarro. Prin urmare pentru sezonul viitor lotul va arata cam asa(nepunand la socoteala jucatorii tineri, de la echipa a 2-a). Portari: Neuer, Starke. Fundasi centrali:Dante, Boateng, Kircoff, Badstuber(care va fi accidentat,dar aici mai pot juca Martinez si Rode, chiar si Gustavo) fundasi stanga: Alaba si Contento, fundasi dreapta: Lahm, si ar mai trebui adus cineva de la echipa a 2-a mijlocasi centrali defensivi:Martinez, Rode mijlocasi centrali: Schweini, Gustavo(+Kroos), Aripa stanga: Ribery(de meserie, dar aici mai pot juca: Alaba, Shaqiri, Robben, Muller sau Gotze) Aripa dreapta: Robben, Shaqiri(si Muller)… Citeste mai mult

Ribery7
28 May 2013 17:34

@DevilMayCry: wow…oare nu ar fi prea mult? 3 jucatori de la Dortmund sa se mute in acelasi sezon la Bayern…mie si 2 imi par multi…Sunt valorosi, nu contesta nimeni asta, dar mai raman apoi Reus si Gundogan si le-am furat toate comorile.

CiprianPH
CiprianPH
28 May 2013 16:35

@gery76: Mie nici macar ca-mi modereaza postul nu-mi apare pe blogul viperei…cred ca am “recomandare” pe IP 😀

DevilMayCry
Admin
28 May 2013 14:37
stefan1331
stefan1331
28 May 2013 10:42

@fcdm3: Multumiri si din partea mea pentru astfel de articole/stiri.

Dar mie imi place aroganta asta :)) Si pana la urma avem absolut tot dreptul sa fim cat de aroganti si egotistici vrem. Am dominat si am demonstrat ca suntem cel mai bun club de fotbal din Europa (nu zic din lume ca sa castigam mai intai CM al cluburilor) in ultimii 2 ani iar anul asta am spulberat tot, intr-o maniera care nu stiu daca a mai fost vazuta vreodata (sau macar in ultimii 20 de ani) oriunde in ligile (mai mari) de fotbal.

Pe langa asta doar pentru ca o persoana reprezentativa (ca Rummenigge) da dovada de aroganta asta nu inseamna automat ca Bayern e aroganta. Bayern este un club atat de mare incat o sa intalnesti aproape toate tipurile de oameni/personalitati atat in randul fanilor cat si in randul marilor reprezentanti.

fcdm3
Moderator
28 May 2013 9:18

Stiri desper Bayern: – Frank Ribery a anuntat ca dumincia isi va prelungi contractul scadent la 1 iulie 2015. El va semna pentru 2 ani, astfel ca va mai juca la Bayern pana in 2017! Mai mult ca sigur ca se va retrage de la Bayern. Iubeste prea mult acest club! – Sammer a declarat ca nici nu se pune problema ca Robben sa plece, mai ales dupa ce a fost eroul finalei si a adus Cupa Ligii Campionilor din nou in Bavaria! Sammer a declarat ca va mai juca la Bayern cel putin un an. – Dupa castigarea Ligii Campionilor, Bayern are posibilitatea sa castige 6 trofee anul care vine. Astfel, pe langa cele 4 trofee clasice (Liga Campionilor, Bundesliga, Cupa Germaniei, Supercupa Germaniei) au mai aparut doua: Supercupa Europei cu Chelsea pe 30.08.2013 si CM al cluburilor din Maroc (care a inlocuit de cativa ani fosta Cupa Intercontinentala) care se va disputa intre 11 – 21.12.2013, unde vor participa si castigatoarele zonelor CONCACAF, Africa si Oceania. – ZDF a anuntat ca finala Ch.League a fost urmarita de 23,78… Citeste mai mult

lesas
lesas
28 May 2013 9:13

Hoffenheim râmâne în Bundesliga, dupa ultimul lor meci imi sunt antipatici

fcdm3
Moderator
28 May 2013 9:07

Vreau sa va anunt ca cele doua comentarii la articolul din GSP.RO mi-au fost sterse! Unul dintre ele a fost anecdotat cu râma… Cred ca asta i-a enervat cam tare… 🙂 Dar, pana la urma, ce sa le ceri astora de la GSP.RO si SPORT.RO? Ei o s-o tina p-alor cu Gigi Becali, Barcelona si Mourinho. Asta e nivelul lor intelectual! La nivelul anecdotei de mai sus… 🙂

alexandrul
alexandrul
28 May 2013 7:40

la multi ani butt,cu el in teren am batut la torino cu 4-1 cana a marcat primul gol al nostru din penalti,daca nu ma insel eu,fortza bayern

gery76
28 May 2013 3:10

-Astazi 28 mai este ziua de nastere a fostului portar international german si fost portar al lui Bayern Munchen ,Jans Jorg Butt care implineste frumoasa varsta de 39 de ani .

-LA MULTI ANI!!!

gery76
28 May 2013 2:15

-In legatura cu venirea lui Lewandowski,eu raman la parerea ca venirea lui la Bayern Munchen,este o venire bine venita,in primul rand este inca tanar si cu mari posibilitati de progres ,in ciuda unei valori actuale foarte ridicata.

-Are tehnica buna,loveste bine mingea cu ambele picioare,are un bun joc de cap,o capacitate de efort fantastica si intra excelent in combinatii cu coechipierii,eu cred ca el si Mandzukic vor fi principalele guri de foc ale bavarezilor,concurenta intre ei nefiind decat benefica,Mario Gomez sunt convins ca nu mai ramane la Bayern,pentru el este prea mult sa fie rezerva 2 sezoane consecutiv.

gery76
28 May 2013 2:04

@CiprianPH:
-In privinta acestei vipere pe numele ei Maria Andries,iti dau 100% dreptate,n-are nici macar bunul simt sa posteze comentariile ce nu sunt de acord cu opiniile sale abjecte,chiar daca aceste comentarii n-au nici o urma de violenta verbala ,nici macar jigniri voalate,un model de cum sa nu faci jurnalism sportiv in Romania.

Catalin
27 May 2013 22:54

Încă nu mi-am revenit it după seara fantastica din finala,sunt mai împlinit ca niciodată, as revedea meciul și momentele încă de 10 ori și nu ma satur …

Catalin