28 February 2021

Jucătorii lui Bayern au luat plasele porților de pe Wembley

51a1bafb95f9cfd73c000000

Bucurie fără margini pentru fotbaliștii lui Bayern Munchen, după câștigarea sâmbătă seara a finalei UEFA Champions League, 2-1, contra Borussiei Dortmund. Proaspeții campioni continetali au celebrat succesul zeci de minute după decernarea trofeului pe gazonul stadionului Wembley, alături de suporterii din tribune.

Jucătorii lui Jupp Heynckes s-au apucat la un moment dat să taie plasele porților de pe Wembley, Frank Ribery fiind cel care a dat tonul. Francezul a fost imediat ajutat de veteranul Daniel van Buyten, de portarul de rezervă Tom Starke, de ucrainianul Anatoliy Tymoshchuk și de Mario Mandzukic, autorul primului gol din finală.

Omul care a adus victoria, Arjen Robben, a primit și el o parte din plasa porții în care a înscris golul decisiv din minutul 89.