Miercuri, nationala Germaniei joaca cu Olanda, in deplasare,  de la ora 21.30, insa Jogi Löw are mari batai de cap cu alcatuirea echipei. E vorba de o lista de 8 jucatori din primul “11” care sunt accidentati sau bolnavi: Schweinsteiger, Klose, Özil, Kroos, Schmelzer, Boateng, Badstuber si Khedira. Chiar au probleme de sanatate sau nu ii lasa echipele lor de club? Se intreaba ziaristii nemti. Mai ales ca unii dintre jucatori au jucat sambata in etapa de campionat. Insa se stie despre contrele dintre conducatorii de cluburi (in special cei de la Bayern) si cei ai federatiei , datorita supra-solicitarii unor jucatori, mai ales ca unele meciuri nu sunt decat amicale, cum e si cel cu Olanda.

(sursa: BILD – traducere directa)

 

0 0 vote
Article Rating
16 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
16 November 2012 1:52

@Peter: -Chiar daca pare cinica la prima vedere ,afirmatia lui Peter ,este absolut pertinenta,in ceea ce priveste utilitatea acestor meciuri amicale intre echipele nationale. -Mai viabil parea sistemul din anii ’80-’90,fcdm3 cred ca-si mai aminteste,atunci cand marile echipe ale Europei si ale lumii,jucau majoritatea acestor meciuri amicale,cu selectionata olimpica a tarii,din care faceau parte un grup de 15-16 jucatori,in marea lor majoritate selectionati de la echipele mai putin performante ale campionatului,dandu-le sansa de juca meciuri internationale unor fotbalisti ce evoluau la echipe de mijlocul clasamentului,cu sanse minime de progres,iar astfel se evita plafonarea. -Cel mai bun exemplu este dat chiar de R.F.Germania,selectionata olympica la mijlocul anilor ’80 era formata din jucatori de la Bayer Uerdingen sau V.F.L.Bochum,echipe de mijloc sau chiar mai jos. -Cu toate acestea selectionarea la lotul olympic a unor jucatori precum portarul Werner Wollack,liberoul Matthias Herget,fundasul banda stanga Holger Fach sau a fratilor Wolfgang si Friedhelm Funkel,toti de la Uerdingen-ultimul barbosul cunoscut si ca un bun antrenor ,momentan in liga a 2-a,a facut ca acestia sa capete experienta tocmai prin meciurile amicale ale echipei olympice,au ridicat pe… Citeste mai mult

Peter
Peter
15 November 2012 12:45

Eu zic ca acest meci a aratat ca amicalele astea nu mai intereseaza pe jucatori, deci ar trebui renuntat la ele. Ei sunt prea storsi de echipele de club, se concentreaza pe competitiile jucate cu echipele de club, si amicalele nu sunt decat un factor de oboseala. Concluzie: nu putem judeca valoarea echipelor dupa acest meci, iar vazand jocul Olandei in meciuri oficiale, sub comanda lui van Gaal, pot spune ca Olanda e pe un drum bun, Olanda jucand iarasi ceea ce stie cel mai bine. Eu zic ca ambele echipe vor avea un cuvant greu de spus la CM 2014.

gery76
15 November 2012 2:10

-Marele merit[ in ghilimele evident]pentru acest meci incredibil de slab,este al lui van Gaal,cel care a dispus de majoritatea vedetelor ,in frunte cu Van der Vaart si Arjen Roben.
-Desi a avut in fata o echipa a Germaniei de la mjloc in sus ,formata numai din tineri intre 20 si 23 de ani,Gotze,Gundogan,Reus,Muller,Holtby si Bender+Bendtner fundas dreapta,deci 7 titulari intre 20 si 23 de ani,van Gaal s-a bagat cu fundul in poarta cam toata prima repriza,dand peste 10 pase la propriul portar,atragandu-si fluieraturi din tribune.
-Acum sa fim corecti nici Germania n-a excelat la nici un capitol,poate cu exceptia unui joc de pase mult mai legat,dar asta in prima repriza.
-S-a observat ca un derby de asemenea calibru,miercuri seara,s-a jucat doar ca sa fie bifat in calendarul F.I.F.A

gery76
15 November 2012 1:55

@DarkMac:
-Daca era blat cum ziceai si tu,cred ca se facea pentru o victorie a Olandei,echipa ce n-a mai invins Germania de vreo 10 ani pe teren propriu,dar meciul a fost un chin,un 0-0 fad,lipsit de orice inclestare,spectatorii batavi huiduid jocul Olandei inca din minutul 35.
-In ultimul sfert de ora cred 1/3 din suporteri parasisera Amsterdam Arena,ceea ce eu n-am mai vazut din perioada aceluiasi van Gaal,cand a rarat calificarea la worldcup2002,cu o generatie magnifica-Overmans,Kluivert,Berkamp,Bogarde,fratii De Boer sau Zenden

gery76
15 November 2012 1:45

@fcdm3:
-Mie nu mi-a mers computerul ieri,pai eu nici la meciul Romania -Belgia ,nu m-am uitat decat atunci cand meciurile se decalau din cauza orei diferite de incepere,cel al Romaniei incepand cu o jumatate de ora mai devreme,insa partida mi-a lasat un gust amar,atat ca spectacol cat mai ales ca daruire si asta din cauza ambelor echipe.

DarkMac
14 November 2012 21:43

E un blat. Trebuie sa mai castige si Olanda.

DarkMac
14 November 2012 21:33

@Schweinsteiger_31: Meciul este pe DigiSport 2

B@v@r3zU
B@v@r3zU
14 November 2012 16:11

Pe mine nu ma intereseaza cati lipsesc dintre titularii de drept. Mi se pare o oportunitate de a testa intr-un meci foarte competitiv si alte variante pentru primul unsprezece. Daca nu acum, intr-un meci amical, atunci cand?!

As prefera o distributie de genul acesta:

Adler – Jung, Höwedes, Hummels, Lahm – Lars Bender, Gündogan – Thomas Müller, Götze, Schürrle – Reus

Eu, personal, am o problema cu Löw. Nu vreau sa mai vad imperecheri in centrul defensivei de genul Badstuber – Hummels sau Badstuber – Merte.

Doi fundasi centrali foarte lenti si lipsiti de agilitate inseamna esec total. Höwedes nu este vreun vitezoman, dar macar este ceva mai agil decat Badstuber sau Hummels, s-ar completa mai bine cu unul dintre cei doi, decat o fac cei doi impreuna. Si Boateng este in aceeasi situatie, avand o agiliate superioara celor doi.

Prin urmare, pe viitor as dori doar variantele de genul acesta:

Höwedes/Boateng – Hummels/Badstuber

lesas
lesas
14 November 2012 8:52

Poate le ofera si altora posibilitatea sa joace ca cei ce lipsesc mare parte sunt titulari , problema e ca nu prea e un meci amical si trebuie castigat.
Tin cu echipa Germaniei din 2002 cand tin minte ca aproape nimeni nu ii vedea in fazele superioare, problema e ca de la fotbal am ajuns sa sustin si echipa germana la sporturile de iarna in special biatlon, pasiune pe care am vazut ca o are si gery76.

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
13 November 2012 23:47

Eu unul cred ca jucatori de la FCB chiar au probleme,mai ales ca anul acesta majoritatea echipelor angrenate in competitii europene se afla pe locuri de calificare in fazele urmatoare,deci eforturile depuse,au si urmari,accidentari sau mici probleme de sanatate.Cred ca trebui totusi calculat bine orice meci,un banal amical poate da nastere unor alte accidentari.Poate ca nu trebui sa isi faca mari griji domnul Jogi,si ar trebui sa ofere sansa si altor jucatori mai tineri sau mai in varsta de a-si pune in valoare calitatile tehnice si tactice dobandite. Cred ca va fi un meci…mai mult decat amical,va fi unul al dorintelor de revansa,de ambele parti.Cel mai mult din acest amical imi doresc ca jucatori de la FCB sa marcheze,iar acest duel sper sa se ridice la un adevarat meci demn de o finala de nivel european sau chiar mondial.Sper sa vedem un spectacol pe cinste.Din cate stiu acum cateva zile se tot facea un promo cu meciul GERMANIA-OLANDA pe DIGI SPORT 1,dar vad ca in programul tv este prezentat box pt ziua de miercuri,ramane insa de vazut ce va decide… Citeste mai mult

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
13 November 2012 21:26

INFORMATIE :

AMICAL : MARTI – 13.11.2012

FC Falke Markt Schwaben – Bayern Munich

*FC Falke Markt Schwaben evolueaza in Landesliga Bayern-Südost – Liga a VI-a.

Acesta a fost meciul de revenire a lui Mario Gomez dupa o indelungata perioada de refacere in urma unei accidentari,care la tinut departe de terenul de fotbal inca din data de 04.08.2012 pana astazi 13.11.2012(3 luni – 9 zile).

CASETA TEHNICA A MECIULUI :

FC Falke Markt Schwaben – FC Bayern 0:6 (0:5)

FC Bayern : Starke – Rafinha, Grill, Hager, Contento – Schöpf (63. Fischer), Mrowca – Weiser, Pizarro (63. Green), Basta (46. Markoutz) – Gomez

Stadion : Sportpark Markt Schwaben (capacitate : 5.000)

Spectatori : 2.200

Marcatori : 1:0 Gomez (7.), 2:0 Weiser (16.), 3:0 Gomez (28., penalty), 4:0 Gomez (30.), 5:0 Pizarro (45.), 6:0 Gomez (48.)

sursa : fcbayern.de

MIA SAN MIA.

Ribery7
13 November 2012 16:48

Mi se pare corect(daca echipele de club nu-si lasa jucatorii la acest meci);Low ar trebui sa foloseasca o parte din meciurile amicale ca sa descopere noi tactici, sa incerce jucatori pe care nu-i trimite in teren in meciurile cu miza, sa experimenteze, nu sa faca un record de victorii in meciuri amicale. Astea nu conteaza.

Ribery7
13 November 2012 16:45

Mi se pare corect, ar trebui sa foloseasca o parte din meciurile amicale ca sa descopere noi jucatori, tactici, sa experimenteze, nu sa-s faca un record de victorii in meciuri amicale. Astea nu conteaza.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
16
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x