FC Bayern 6-1 Lille

Bayern Munchen este prima echipă din istoria Ligii Campionilor care a condus cu 5-0 la pauză

Bavarezii au tratat cât se poate de serios partida cu Lille, ultima în grupă. Poate prea serios. Jucătorii lui Jupp Heynckes şi-au tratat adversarul fără pic de compasiune şi au marcat la foc automat, stabilind scorul la pauză, 5-0.

Scorul a fost deschis repede de Schweinsteiger, în minutul 5, iar Pizarro a făcut 2-0 în minutul 18. Cu această ocazie, atacantul din Peru a bifat un record, reuşind să înscrie pentru Bayern golul cu numărul 500 în Liga Campionilor.

Numărătoare nu s-a oprit însă aici. Robben a făcut 3-0 în minutul 23, iar Pizarro a mai marcat o dată după numai 5 minute. Din nou, peruvianul a mai stabilit un record: golul cu numărul 750 al lui Bayern în toate competiţiile europene. Tot Pizzaro a stabilit scorul pauzei, 5-0, şi încă un record: Bayern Munchen este acum echipa care a marcat cele mai multe goluri până la pauză, din istoria Ligii Campionilor.

Vechiul record era de 4-0 la pauză şi fusese atins de nu mai putin de 14 ori. De subliniat aici şi performanţele lui Claudio Pizarro, care a stabilit câte un record cu fiecare gol pe care l-a marcat. De asemenea, cu cele 3 goluri în 15 minute, Pizarro a reuşit al patrulea cel mai rapid hat-trick din istoria Ligii Campionilor.

sursa: prosport.ro

36 thoughts on “FC Bayern 6-1 Lille”

1. @DarkMac:
    -Aluzia la varsta ,era mai mult sa nu ma simt singur,in jurul atator tineri de mare calitate,ce au privilegiul de a fi fanii lui Bayern,alaturi de tine si fcdm3,ma simt si eu mai TANAR,ca si voi,daca fizic nu mai suntem asa de tineri,asta nu inseamna ca ne va disparea vreodata entuziasmul si OPTIMISMUL,ce marcheaza SPIRITUL BAYERN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2. Raspunsul pentru tine alin se afla in istoria fotbalului mondial. Per total Bayern este peste Borussia. Cel mai simple este sa evitam discutiile contradictorii bazate pe… nimic. Ca atare propun sa cititi asta:
    apoi sa reveniti cu comentarii daca nu v-ati lamurit.
    Multumesc inca odata pentru faptul ca nu exagerati cu comentariile.

@gerry: nu ma supar in nici un fel. Faptul ca am varsta care o am m-a facut sa devin mai temperat cu tot ce inseamna declaratii la “cald”, mai ales cand vine vorba de fotbal. Singurul lucru care ma deranjeaza este faptul ca exista persoane ce nu pot vedea faptul ca diferenta de valoare intre echipe este data in ziua de azi de nivelul financiar si nu de valoarea echipei dpdv fotbalistic.
    E foarte simplu si pt. Bayern sa cumpere 5 jucatori foarte “mari” si sa devina un Real sau Barcelona, dar umilinta unei infrangeri cu Celtic de exemplu, ar fi mult mai simtita de catre suporteri. Ganditi-va la faptul ca Real si Barcelona au un plus de 552 milioane de euro !!!!!!! ce jucatori cumpara Bayern de banii astia. Ganditi-va, chiar si asa Bayern joaca cu casa inchisa pentru urmatorii 4-5 ani iar la Barcelona gasesti bilete la orice meci. PE SCURT : Asta inseamna ideologia germana si poporul german.

Ca sa inchei cu ceva “caldut” pentru fanii Borusiei de pe forumul nostru, sa nu uitati de ajutorul primit de Borussia din partea lui Uli acum cativa ani, cand exista probabilitatea ca echipa cu sediul in Renania de Nord-Westfalia sa nu mai existe.

3. -Eintracht Frankfurt,a jucat fotbal cam,57-58 de minute,atat timp cat Thomas Muller n-a fost pe teren si asta s-a vazut.
    -Dupa intrarea lui Thomas Muller,practic Bayern a zburdat,pentru mine este la ora actuala,alaturi de Ribery si Neuer,jucatorul indispensabil echipei,atat ca exprimare in joc ,cat si ca atitudine!

4. -Sunt perfect de acord ca atmosfera de la meciurile lui Bayern,este mai putin zgomotoasa decat la meciurile Borussiei,insa una dintre explicatiile logice ,este aceea ca publicul bavarez,este mult mai obisnuit cu trofee si victorii rasunatoare decat suporterii lui Dortmund,de aici si boemia specific bavareza!

5. Alte stiri:
    Mario Gomez a jucat marti, pt. prima data dupa accidentare, intr-un meci amical cu o echipa de liga a 6-a. Mario a absolvit testul cu brio.

Lahm:”Pizza (cum e alintat Pizarro) este un jucator senzational! Toti il iubesc!”
    Pizarro:”cine a zis ca sunt atacantul nr. 3 din echipa? Pentru mine e important sa marchez goluri!”
    Heynckes:”Pizarro are un psihic foarte puternic si sta foarte bine fizic la cei 34 de ani ai sai. A facut o prima repriza senzationala!”

Iata cele mai categorice victorii din Ch.League ale lui Bayern:
    2012: BAYERN – Basel 7:0 (optimi)
    2009: BAYERN – Sporting Lisabona 7:1 (optimi)
    2009: Sporting Lisabona – BAYERN 0:5 (optimi)
    1997: BAYERN – PSG 5:1 (grupe)
    2001: BAYERN – Spartak Moscova 5:1 (grupe)
    2004: BAYERN – Maccabi Tel Aviv 5:1 (grupe)

6. Cateva sute de fani au protesta la meciul cu Lille pentru controalele prea dure de la portile stadionului dar si pentru faptul ca 2 porti s-au inchis (pentru securitate, asa a cerut UEFA) si au afisat niste bannere in acest sens. Altii nu au mai intrat la meci, pana in 500.
    Acesta a fost un motiv pentru fani sa se contreze pe forumuri. Iata ce zice un user, caruia ii dau dreptate:”nu-i posibil ca echipa sa arda pe teren iar in tribuna sa fie o atmosfera de inmormantare!”
    Se stie, la Munchen nu este o atmosfera asa de aprinsa cum e la Dortmund, de exemplu.

7. Ribery, intr-un scurt interviu dat cotidianului local TZ:
    TZ:a fost Lille prea slaba?
    R:Lille nu e o echipa slaba insa noi am pus o mare presiune pe ei plus ca multe ocazii s-au transformat in gol, n-am ratat asa mult ca altadata. A fost important si golul lui Schweini care a venit repede. Ne-a iesit jocul.
    TZ:de ce e Bayern asa puternica?
    R:starea de spirit si atmosfera e foarte buna, jucatorii sunt increzatori si ne distram impreuna. Insa trebuie sa mergem mai departe si sa ne regeneram cat mai repede pentru ca jucam din 3 in 3 zile. Trebuie sa castigam toate meciurile.
    TZ:deci nu va veni o perioada de depresie la Bayern (cand echipa a trecut in toamna printr-o criza – n.m.)?
    R:nu cred ca se va mai intampla. Jucatorii sunt mai proaspeti si vin cu forte proaspete (datorita rotatiei jucatorilor – n.m.).
    TZ:un merit il are si Heynckes. Fostul antrenor Hitzfeld zicea ca ar fi bine ca el sa-si prelungeasca contractul.
    R:da, de ce nu? El face o treaba foarte buna, vorbeste mult cu jucatorii si le da incredere in ei. Acest lucru este foarte pozitiv. Imi place acest tip de antrenor, care este ca Hotzfeld. In viata mea de fotbalist am avut probleme cu un singur antrenor, Van Gaal.Actualul antrenor e pefect pentru mine.

8. -Vreau sa-mi cer scuze pentru foarte multe greseli facute din cauza grabei,dar si a faptului ca nu prea am degete de pianist,insa sunt convins ca aceste greseli mi-au fost iertate de fanii lui Bayern,pe care-i asigur de toata consideratia mea ,mai ales ca in aceste timpuri profund materialiste,o parte din tinerii acestei tari ”vlaguite”,sunt fanii celei mai ERUDITE echipe din Bundesliga.
    -BAYERN UBER ALLES!

9. @Peter:
    -Din pacate pentru noi romanii ,Hategan are acelasi stil cu celebrii lui mentori,Alexandru Tudor si Sorin Corpodean[ultimul cel mai talentat arbitru roman de la Porumboiu si Craciunescu incoace],insa caracterele lor [cel putin in arbitraj]i-a facut sa nu aiba o cariewra pe masura talentului lor nativ.
    -De ce spun asta ,este pentru faptul ca Hategan,este un baiat inteligent,mult pestew medie,ca si ceilalti pomeniti de mine mai sus,dar diferenta de a arbitra acasa in Romania,unde nu erau straini de unele interese intestine ale fotbalului romanesc ,nu le-a permis sa aiba un arbitraj constant la acelasi nivel in competitiile internationale.
    -Eu cred ca un Hategan si chiar un Kovacs,pot readuce Romania pe harta arbitrajului mondial,iar aici ma refer la turnee finale.

10. @Ribery7:
    -Nu ne-a costat doar intr-un singur moment aceasta veche meteahna a lui Bayern Munchen,aduceti-va aminte finala ”blestemata” cu Manchesterwr din ’99,cand Bayern a jucat un fotbal net superior celui jucat in finala,paradoxal castigata in 2001,contra Valenciei,in 2001 si cu 8-9 ocazii absolut fabuloase,atunci jucand fabulos ,am pierdut in prelungiri.

11. @Peter: Exact, este pacat sa avem o gramada de cornere si sa nu marcam decat o data pe sezon. In sezoanele trecute urca Van Buyten care fiind foarte inalt marca destul de des cu capul. Dar si acum ii avem pe Mandzukic, Gomez, Pizarro, Muller(care are o detenta enorma),Martinez+fundasii centrali care urca in general la cornere. Ar trebui tratate cu mai multa seriozitate. Asta ne-a costat mult si in finala

12. Prestatia lui Bayern a vorbit pt sine, nu trebuie comentatat prea mult, dar si adversarul a fost foarte slab, in afara de faulturile brutale, care au fost pedepsite de Schweinsteiger si de Robben. In rest, cornerele noastre nu sunt periculoase, cred ca acest lucru este cel mai deficitar in acest moment. Daca vor rezolva si acest lucru, vom avea o echipa aproape de perfectiune.

Despre Hategan pot spune doar atat: comentatorul german a catalogat drept excel de zel cartonasul acordat lui Schweinsteiger si idiotic(blodsinnig)cel acordat lui Ribery. Caracterizarea facuta de Kicker: fara greseli uriase intr-un meci care nu i-a pus probleme, dar marunt in ceea ce priveste acordarea cartonaselor galbene. Nota 3,5 ceea ce este o prestatie medie spre slaba.

13. Sunt curios, stie cineva daca macar acum s-a metionat pe la tv la stirile sportive sau pe siteuri romane de sport despre victoria lui Bayern?

14. @fcdm3: Cam multe cartonase galbene, dar nu conteaza, sezonul asta avem jucatori care sa ia locul celor suspendati.
    Ati observat ca nici macar jumatate din suturile Realului nu sunt pe poarta?

Legat de cartonasul lui Schweini, chiar l-a meritat, a ridicat talpa,facand un joc periculos, si si-a lovit adversarul. Hategan a avut o treaba usoara aseara.

15. @fcdm3: WAW! Ce note uriase! @olikahn: Sunt de acord ca Ribery reprezinta creierul si inima echipei, dar nu e cazul sa te iei de Robben, care, lasand la o parte ratarile, a jucat foarte bine.

Pentru astfel de meciuri, cred eu, traim noi, fanii lui Bayern!
    Bayern este echipa care arata cel mai bine din lume, Bayern este cea mai buna!

Posesia mingii:
    1.Barca – 69% (la meciul pierdut la Celtic a avut posesie 89%!!!)

17.BAYERN – 52

17. Aseara, Bayern a fost mult prea puternica in fata unei echipe liliputane (nemtii au facut un joc de cuvinte scriind “lille-putane”) pe care a demolat-o in numai 45 de minute! Dupa pauza, cum era de asteptat, a mai oprit din motoare. Dar prima repriza a fost de vis!
    Jucatorul meciului, Pizarro, cu cel mai rapid hattrick din istoria Ch. League, in 15 minute (min. 18 – 33) a jucat numai pentru ca Mandzukic avea gripa si era la pat! Pizarro, dupa meci:”sunt foarte multumit! Sper sa continuam tot asa!”
    Robben, Ribery, Lahm, Schweini au fost si ei stralucitori insa ceva a umbrit meciul de aseara: cartonasul galben incasat de Shweini din partea arbitrului Hategan si astfel capitanul nostru nu va juca in meciul urmator, la Valencia.
    Cu aceasta victorie Bayern se afla la egalitate de puncte, 9, cu Valencia iar peste doua saptamani meciul din Spania va fi hotarator pentru sefia grupei.
    Faulturi:11-10

18. Ziaristii de la BILD sunt in extaz dupa victoria de aseara si dau 6 note de 1 bavarezilior!
    Neuer (un sut pe poarta si ala gol, dar ce gol!) – 3
    Lahm (incredibil de puternic pe partea sa) – 1
    Boateng (a avut o seara relaxanta impreuna cu dante datorita mijlocasilor si atacantilor – 2
    Dante (o prestatie foarte solida) – 2
    Alaba (a redescoperit bucuria jocului dupa accidentarea sa) – 2
    Martinez (o idee sub nivelul show-ului facut de atacanti) – 2
    Schweini (a fost un deliciu sa-l vezi jucand! In sfarsit un nou gol din lovitura libera!) – 1
    Robben (golul sau din min. 23 din lovitura libera demonstreaza inteligenta sa, pacat ca la “scarita” din min.38 a ratat) – 1
    Muller (a ratat doua ocazii uriase. A jucat cu mare angajament) – 2
    Ribery (a hartuit apararea adversa non-stop prin galopurile sale. O prestatie solida) – 1
    Pizarro (peruanul a maturat totul ca un uragan! Un hattrick in 15 min. il face omul meciului) – 1
    Kroos (intra in joc, suteaza, marcheza: arta! Din nou!) – 1
    Tymoschtschuk (a jucat bine) – 2
    Shaqiri (o buna prestatie) – 2.

19. @gery76: as putea spune “o aroganta moderata” 🙂 De acord cu tine, ca intotdeauna.
    BAYERN si-a regasit spiritul MIA SAN MIA! Pentru cei mai tineri, iata ideile calauzitoare care definesc clubul nostru drag:
    MIA SAN BOTSCHAFT! Noi suntem ambsadori!
    MIA SAN EIN VEREIN! Noi suntem un club!
    MIA SAN FAMILIE! Noi suntem o familie!
    MIA SAN FREUDE! Noi insemnam bucurie!
    MIA SAN FUSSBAL! Noi insemnam fotbal!
    MIA SAN GRENZENLOS! Noi nu avem granite!
    MIA SAN HEIMAT! Noi suntem acasa!
    MIA SAN INNOVATION! Noi reprezentam inovatie!
    MIA SAN MOTOR! Noi suntem ca un motor!
    MIA SAN PARTNER! Noi suntem parteneri!
    MIA SAN RESPEKT! Noi aratam respect!
    MIA SAN SELBSTVERTRAUNE! Noi aratam incredere!
    MIA SAN TRADITION! Noi insemnam traditie!
    MIA SAN TREUE! Noi aratam loialitate!
    MIA SAN VERANTWORTUNG! Noi aratam responsabilitate!
    MIA SAN VORBILDER! Noi insemnam idoli!
    MIA SAN MIA! Noi suntem cine suntem!
    Acest MIA SAN MIA il pot echivala cu italienescul SUPRA TUTTI SIAMO NOI.
    Adica reprezentam ceea ce se numeste NON PLUS ULTRA in Germania! Si chiar in Europa!

20. @olikahn:
    -Pentru ca respect,indiferent de rang,ori pozitia sociala,pe toti suporterii lui Bayern Muncnhen,cred c-ar fi mai bine pentru toti ,sa nu ne uram ,avand aceeasi pasiune fotbalistica.
    -Eu desi ,bat mai mult spre 40 de ani,n-o sa pot sa ma opresc [ langa mine fcdm3 si poate DarkMac,sa nu se supere ca-l imbatranesc artificial,dar parca l-am simtit dintr-o generatie a mea ,putin mai conservatoare]pana cand toti suporterii lui Bayern,indiferent de simpatiile lor individuale ,nu vor reusi sa inteleaga ca Bayern Munchen ,este etalonul fotbalului german de club,indiferewnt de ce vor scrie unii sau altii,repet nu ma pot opri in a afirma cu o aroganta pe care trebuie sa ne-o afirmam permanent,aceea ca suntewm fanii celei mai mari echipe din istoria fotbalului de club german.

21. nu il mai jigni pe robben e un jucator bun,toti jucatorii buni au facut tampenii vezi baggio etc… important este k bayern joaca ins farsit la potentialul lor

22. parerea mea e ca 50% din forta echipei sta in ribery fara el dispar ocaziile viteza toti devin debusolati iar prostanacul ala de robben deja cred ca n-ar trebui sa mai intre deloc titular