de Franz Josef WAGNER (ziarist BILD)
 
Primele 60 de minute ai jucat intr-o continua zbenguială, cu tumbe si alte jocuri de copii. Totul a fost reusit. Apoi, 4:1 si a inceput sa se intunece cerul. La 4:2 a fost un tunet. Si copii se tem de furtuni. Ei se ascund în spatele perdelelor, apoi se ascund în pat.
Eu cred că echipa natională este un “11” de copii. În lumina soarelui, ei sunt amuzanti precum delfinii. Insa, cand vine furtuna, e de rau…
E incredibil cum echipa natională germană s-a prăbusit, de la 4:0 la 4:4.
Întrebarea este: cum ii putem face pe copii sa ajunga adulti?

 sursa: BILD – traducere directa

0 0 vote
Article Rating
21 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Ribery7
21 October 2012 8:10

@Ribery7: Ma scuzati, 5-0;)) cand m-am uitat eu meciul nu era terminat inca si nu mi-am dat seama

gery76
21 October 2012 2:05

@fcdm3:
-Acum vreo 2-3 ani reuitandu-ma pe colectia mea de albume cu stickere din Bundesliga anilor’83-’86,mi-a venit in minte revazand numele celebre ale lui Dusseldorf,sa mai vad ce se mai zice si pe internet de Fortuna,nici nu stiu daca intrasera in 2 Bundesliga,dupa o lunga perioada de penitenta prin ligile inferioare.
-Doar asa intamplator am dat pe youtube pe un site numit ”wenzel111”,deloc intamplator purtand numele fostului capitan al Fortunei ,Ruddiger Wenzel,un mustacios extrem de haios si acolo am vazut rezumatul acelui meci halucinant al lui Bayern 0-7 ,dar si alte meciuri de poveste dintre Fortuna si Bayern.
-Ti-as recomanda intr-un moment de relaxare sa intri acolo si o sa vezi multe rezumate absolut de exceptie,inclusiv din perioada anilor’70.

Irinel Bratu
Irinel Bratu
21 October 2012 0:31

A fost o data o echipa a Germaniei care te batea in minutele de prelungiri dupa ce tot meciul nu miscasera mare lucru. Desigur, cu tona de turci si spanioloi in echipa e cumplit de greu sa ii faci sa simta “nemteste”. La Bayern fix aceeasi problema-cum sa scoti germanul din latini si arabi?! Plus ca pe ei chair nu ii intereseaza ca e Bayern, Liverpool, Santander, Lille….bani sa iasa…asa ca de unde mama ei de treaba vreti ca spiritul(‘spritzul) Mia san Mia sa mai bata in sufletul lor? [Gustavo, Dante, Martinez, Boateng, Ozil, Khedira…doar cateva nume de fotbailsti altfel foarte buni dar care nu au nici o treaba cu “sangele” care trebuie!).

Ribery7
20 October 2012 18:24

Victorie Bayern 3-0! Bayern scrie istorie, e prima echipa din istoria Bundesligii care face 24 puncte din 8 meciuri. Sunt curios cate echipe din alte campionate au reusit performata asta in ultimele decenii:-?

Catalin
20 October 2012 15:36

are cineva sop cast cu meciul Dusseldorf vs Bayern ? nu gasesc nimic

West
20 October 2012 15:16

Sa fie a 8 victorie HAI BAYERN MUNCHEN sper sa nu avem parte de surpriza

gery76
20 October 2012 2:14

-Intre anii ’70-’85,un asemenea meci era unul dintre derby-uri,Fortuna ,fiind in acel deceniu si jumatate ,una din echipele de top ale R.F.Germania,la sfarsitul anilor ’70 fiind angreanata chiar in fazele superioare ale cupelor europene[jucand finala Cupei Cupelor contra Barcei,pierduta extrem de greu 3-4 in prelungiri]. -Aveau jucatopri de exceptie ,precum fratii Klaus si Thomas Allofs,ambii internationali,Klaus chiar o legenda ,campion european in ’80 si vice mondial in ’86,ulterior un jucator de top la F.CKoln,apoi Rudi Bommer,de asemenea in lotul pentru Euro’84 daca nu ma insel si titular in nationala olimpica germana,iar nu in ultimul rand Manfred Bockenfeld[ un fundas,dar si mijlocas de banda dreapta,a jucat chiar si in anii ’90 la victoria lui Bremen contra Bacaului -6-0 si 4-0,prin ’92 sau’93],precum si unul din cei mai iubiti jucatori ai lor Rudiger Wenzel,ce le-a fost si capitan in acea perioada de glorie! -Antrenorul Norbert Maier,a fost un mijlocas peste medie din punct de vedere valoric,titular la Euro’84 in nationala,inclusiv impotriva Romaniei 1-2 scorul cu dubla Voller si gol Coras pentru romani,scundut,tot la Werder facandu-si activitatea principala ca jucator,destul de tehnic,insa foarte… Citeste mai mult

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
19 October 2012 16:37

@gery76:

asa este,merci!
oricum cu atat mai mult,trebuie ca germania sa-si regaseasca identitatea(din pct de vedere psihologic)

Grigoras
Grigoras
19 October 2012 16:36

Si eu sper sa revenim la fosta mentalitate de care ne-am indragostit cu totii.
Eu,unul, nu am vazut meciul dar cand am auzit scorul 4-4 am ramas uimit!
Am crezut ca a fost un meci care pe care .Si cand vad cu adevarat ce s-a intamplat…..Sa le fie rusine.Au facut mentalitatea germana de ras.
Sper sa ne trazim si cred ca in meciul cu Fortuna sa dam un 567la o nemtesc.
Nu stiu dar am un sentiment ca daca vom pierde acest maci la vom face egal nu vom lua campionatul.Dortmund a triumfat cand o echipa a avut un debut cu 7 victorii.
Mia san mia!!!

gery76
19 October 2012 3:24

-Rezultatul este absolut rusinos,nu prin prisma scorului final,ci mai ales prin modul in care s-a realizat,este inacceptabil pentru Germania sa conduca cu 4-0 in minutul ’60 si scorul final sa fie 4-4.
-Insa pentru idiotii din ziarele de sport romanesti,ce n-au in cap decat blaturi,vreau sa-i rog sa se uite macar la ultima faza ,cea a golului egalizator,unde un nemernic precum Proenca,nu vede un cot de cartonas rosu al lui Ibrahimovic,iar imediat suedezii egaleaza la 4,de aici si reactia vehementa a lui Neuer!

gery76
19 October 2012 3:12

@pupp3tmast3r:
– Marele goleador Gary Lineker,a facut o declaratie ,insa nu este aceasta,ci dupa semifinala worldcup’90,in care R.F.Germania a invins la penalty-uri Anglia,desi englezii facusera cel mai bun meci al lor la acel mondial,a declarat ca ”fotbalul este un joc 11 contra 11,in care 22 de jucatori alearga dupa o minge 90 de minute si la final invariabil castiga nemtii”.
-Nu mai sunt sigur de exactitatea vorbelor sale ,insa in mare proportie cam asta a vrut sa spuna Lineker,spre marea mea bucurie,caci atunci in ’90 ,am avut cea mai frumoasa vara fotbalistica din viata mea,Germania castigand Cupa Mondiala!

shopybayern
shopybayern
19 October 2012 3:03

Spiritul Mia San Mia e in noi ..imi doresc atat de mult ca Bayern sa castige un Champions League incat nu pot spune in cuvinte ..dupa cum am spus mai demult nu am apucat sa am aceasta satisfactie , aceasta fericire imensa pentru ca eram inca copil cand am inceput sa tin cu Bayern mai exact de la meciul cu Real Madrid cand i-am lasat acasa si am castigat finala ..dar nu stiam atunci despre ce e Bayern si ce urma sa devina Bayren pentru mine ..am vazut in acel Bayern acel spirit de echipa la care datea startul Stefan Effenberg ..un jucator cu care am ramas in minte si acum ,Hasan Salihamidzic care erea un muncitor pentru echipa , Mehmet Scholl , Oliver Kahn , Giovane Élber si multi alti ..sper sa revina acel spirit de lupta si sa vina acel jucator care sa dea startul acestei traditii , acestui Bayern pe care il vrem cu toti ..avem jucatori dar vrem acea forta , acea mentalitate de luptator care sa o raspandeasca la toti ..Mia San Mia

NEXTevolution
18 October 2012 21:54

Eu am zis-o pe aia cu penibilii. Am si zis ca nu ma refer la calitatea jucatorilor sau la jocul lor. M-am referit la mentalitatea lor si la faptul ca nu invata odata sa nu se mai relaxeze aiurea si sa nu isi mai subestimeze adversarii. Cand te numesti Germania/Bayern nu esti penibil cand pierzi o gramada de meciuri in acelasi fel, unele fiind foarte importante ca finala UCL, semifinale, Euro etc? Nu esti penibil cand faci acelasi greseli de zeci de ori? Nu esti penibil cand nu inveti odata astea?

die roten
die roten
18 October 2012 18:07

Este o lectie frumoasa pe care atat Germania cat si Bayern trebuie sa o invete, Loew nu trebui sa il schimbe, la 4-2, pe Ozil cu Goetze si ceea ce nu trebua sa faca niciodata Hitzfeld in finala CL,sa ilschimbe pe Muller (cand l-ai schimbat ai scos motorul, jucatorul acesta este fenomenal, reuseste sa ii faca pe coechipieri sa mai dea 10% din ei, chiar daca sunt pe rosu cu energia. Englezii contorizeaza un aspect vital in privinta jucatorilor,stamina, adica energia pe care o are in timpul meciului, iar Muller are punctaj 97 din 100).

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
18 October 2012 12:53

asa este,in ultimii ani s-a pierdut spiritul de invingator traditional mentalitatii germane,acela de luptator care da totul pana la final…avem foarte multa calitate ,atat la nationala cat si la bayern dar lipseste aceasta foarte importanta caracteristica…care ne definea in trecut si care i-a facut pe englezi sa spuna celebra fraza “pe nemti nu esti sigur ca i-ai batut decat cand s-au urcat un autobuz si au plecat”…Gary Lineker poarca a spus-o,nu sunt sigur

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
21
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x