Germania şi Suedia s-au întâlnit aseară, în derby-ul grupei C.

Partida se anunţa un galop de sănătate al panzerelor, care veneau după victoria de răsunet din Irlanda, scor 6-1. De partea cealaltă, Suedia s-a chinuit cu Insulele Feroe vinerea trecută, fiind condusă până spre mijlocul reprizei secunde.

Şi lucrurile păreau să respecte calculele hârtiei. Klose a reuşit o dublă, ajungând la un singur gol distanţă de golgheterul all time al Germaniei, Gerd Muller, iar Mertesacher şi Ozil au dus scorul la un 4-0 dureros pentru nordici. Doar că Ibra şi Compania erau departe de a se preda. Vârful lui PSG a fost deschizătorul unei reveniri de excepţie. Lustig, Elmander şi Elm, în prelungirile partidei, au răsturnat toate ierarhiile şi i-au redus la tăcere pe fanii nemţi.