Cele mai multe goluri într-un meci din etapa a treia a preliminariilor Campionatului Mondial din 2014, zona europeană, s-au dat la meciul dintre Irlanda și Germania, încheiat cu victoria oaspeților, scor 6-1.

Selecționerul neamț Joachim Low apreciază concentrarea elevilor săi, spunând că “Panzerele” au meritat să se impună de o asemenea manieră.

Tehnicianul consideră că problema irlandezilor a fost că au jucat fără imaginație, cu mingi lungi în față, cu care nu puteau pune presiune la poarta lui Manuel Neuer. Low a observat și o îmbunătățire în organizarea compartimentului defensiv, față de meciurile precedente.

“Echipa a fost concentrată încă de la început, iar asta s-a observat pe parcursul întregii săptămâni, la antrenamente. Când am avut mingea, am jucat repede înainte și am găsit un echilibru. Am meritat o victorie de asemenea manieră. Adversarii nu au avut imaginație, au jucat cu mingi lungi în față, fără să pună presiune. Am fost mult mai bine organizați în compartimentul defensiv, decât în meciurile recente”, a declarat Joachim Low, la finalul meciului câștigat cu 6-1 pe terenul Irlandei, potrivit presei germane.

Pentru Germania au înscris: Reus (’32, ’40), Ozil (’55), Klose (’58) și Kroos (’61, ’83), în timp ce tabela a fost închisă în prelungiri, de irlandezul Keough (’90+1).

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
34 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
fcdm3
Moderator
18 October 2012 8:15

@george: tu de unde ai aparut?
Cred ca nu stii ca pe acest fan club daca nu te manifesti civilizat ti se vor sterge comentariile!
Daca ai chef sa te rafuiesti cu cineva fa-o in alta parte, nu aici!
Considera acest mesaj un ultim avertisment!
@bavarezul13: fara jigniri, te rog!
Nu trebuie sa raspunzi cu aceeasi moneda la astfel de cuvinte!
Nu am avut timp zilele trecute sa intru pe forum dar se pare ca e nevoie de un moderator…

West
17 October 2012 14:14

meciurile din Bundesliga is transmise de Sky Sport in Germania Nu inteleg de ce multi dintre voi ii raspund acestui care nu are ce cauta pe acest site HAI GERMANIA HAI BAYERN MUNCHEN

olikahn
olikahn
17 October 2012 13:18

stie cineva care post din germania transmite bundesliga

george
17 October 2012 12:11

unde a inceput omule sa domine din 2010 fotbalul?daca ei nu castiga nimic de 2 ani nu-s in stare sa ia nici macar i amarata de cupa a germaniei cum poti sa spui ca domina fotbalul?sa nu-mi zici ca a ajunss in finala CL de 2 ori ca asta nu inseamna ca a dominat fotbalul,nu a dominat nimic trofeul vorbeste cand tragi linie la final atunci poti sa zici ca domini,ei saracii nu a fost in stare anu trecut sa ia nimic din 3

Catalin
17 October 2012 10:23

george:
Cum tii ma tu cu bayern daca enumeri toate meciurile pierdute si te bucuri de ele , si mai zici ca nu tii cu echipa Germaniei. Pot sa-ti zic ca esti um frustrat si nu ai ce cauta pe acest .

bavarezul13
bavarezul13
17 October 2012 9:50

@george: bayern din 2010 a inceput sa domine din nou fotbalul!Bine ca nu mi-ai spus ca bayern a pierdut cu nottingham!Cat despre germania e bine ca asa slabi cum sunt ajung mereu mai sus decat echipele pe care le-ai enumerat tu:)

gery76
17 October 2012 4:20

-Deja Low ,incepe sa faca greseli de neiertat,lasa frate un prim 11,clar 15-16 meciuri consecutive,sa se creeze o trupa omogena,bineanteles,daca sunt accidentari,evident se pot face 2-3 schimbari,dar sa folosesti la Euro 3 meciuri,o echipa,apoi schimbi,Klose sau Bender ti-au marcat goluri,urmatorul meci tu i-ai schimbat si inlocutorii Gomez si Boateng ,sunt ce mai slabi cu Italia,dupa ce ambii fusesera excelenti in grupe,Gomez fiind chiar golgheter,iar tu vrei sa castigi vreodata vreun titlu????? -Pe Schmelzer ,l-ai neglijat atata timp,chiar in amicale, desi este singurul fundas stanga de meserie dar in meciuri cu miza incepi sa-l folosesti,punand o presiune suplimentara pe el,nu mai vorbesc de Badstuber,cel care are momente senzationale ,macar din punct de vedere al intuitiei,insa este din ce in ce mai slab si lent,chiar lipsit de forta,iar acest lucru este valabil si la Bayern Munchen. -Cel mai grav lucru ,este acela [si o spun cu cea mai mare durere posibila in suflet,Lahm si Schweini dovedesc ca nu vor fi niciodata niste lideri de marca ,incat sa duca Germania in postura de castigatoare a unui titlu suprem,fie el european sau mondial],cel putin… Citeste mai mult

gery76
17 October 2012 0:36

@george:
-Initial am crezut ca esti intr-adevar un baiat de bun simt,cu o anumita parere ,minoritara pe site si care ,chiar daca are o opinie critica ,perfect justificata pentru acest rezultat,este nemultumit de aceasta contraperformanta,iar Low ,nu este strain de faptul ca aceste lucruri se intampla.
-Insa continuarea opiniilor tale ,ma face sa cred ca n-ai ”nici in clin nici in maneca”cu spiritul acestei echipe Bayern Munchen.
-Cand in lotul Germaniei ,majoritatea jucatorilor selectionati apartine lui Bayern Munchen,este absolut degradant sa spui ca nu te intereseaza destinul nationalei Germaniei.

george
16 October 2012 23:32

si nu mai zic bate borisov tare mi-e ca o ia si de la lille si nu trece de grupa,cand va aud bayern mare echipa,pe dracu,mare echipa care nu e in stare sa ia nimic de 2 ani cred ca daca da de barca le da cu terenu in cap cum a facut-o in 2009,sa vorbiti de bayern cand o sa ia un trofeu nu acum

george
16 October 2012 23:19

si sa-ti mai zic ceva daca tii minte da tii minte sigur ceea ce scriu aici chelsea bayern 4-2 bayern chelsea 3-2(2004-2005),bayern milan 1-1 milan bayern 4-1(2005-2006) milan bayern 2-2 bayern milan 0-2(2006-2007)inter bayern2-0(2010_ inter bayern 0-1 bayern inter 2-3(2010-2011) si bayern chelsea 4-5(2012) deci nici acasa nu esti in stare sa iei CL

george
16 October 2012 23:13

eu nu as fi sigur ca termina pe 1 in grupa in retur poate bate suedia si pa locul 1

bavarezul13
bavarezul13
16 October 2012 23:07

@george: mori de ras?Eu cred ca ai strans multa frustrare de cand nu ai mai vazut-o pe germania pierzand(si in ultimii 6ani nu s-a intamplat decat in fata spaniei si italiei).Despre piticele argentina si portugalia nici n-are rost sa vorbim,germania castiga 101 din 100meciuri impotriva echipelor astea.In plus faptul ca germania a insris 4goluri in 60minute cu suedia arata forta incredibila a echipei(e clar ca asta e valoarea adevarata a echipei,nu ceea ce au aratat in ultimele 30minute).In plus te bucuri ca prostu’ ca altfel nu pot sa-ti zic!Indiferent de rezultatul asta germania va castiga grupa si va ajunge la mondial sa le dea cu terenu’ in cap favoritelor tale argentina,brazilia,portugalia!Deja te-am bagat prea mult in seama pentru ce ineptii ai putut debita!

george
16 October 2012 23:07

si inca ceva,nu ma intereseaza absolut dar absolut deloc de aceasta nationala a germaniei sunt neutru tin doar cu bayern si atat,nu inteleg daca tii cu bayern de ce musai acum trebuie sa tin si cu germania?

george
16 October 2012 23:05

intradevar poate am exagerat putin,dar e o mare rusine trebuie sa fii prea prost sa ai 4-0 si sa fii egalata nu se poate asa ceva daca mai dura 1 min 2 patea ce a patit dinamo cu foresta

bavarezul13
bavarezul13
16 October 2012 23:02

@NEXTevolution: unuia ca asta n-ai ce sa-i explici!Nu zic ca e prost doar ca e peste puterea lui de intelegere!

NEXTevolution
16 October 2012 22:48

cate prostii pe cm patrat scrii? Le-ai numarat? Portugalia se ineaca cu Irlanda de Nord la pauza cu 1-0, Argentina ai vazut-o in Germania-Argentina la World cup 2010, Italia a prins un Euro bun anul asta, dar Germania este la orice peste ei. Brazilia sa-mi spui cand mai castiga o cupa mondiala in urmatorii 30 de ani.

NEXTevolution
16 October 2012 22:46

nebunie Germania -Suedia 4-4 :))

george
16 October 2012 22:43

rusinicaaaaaaaaaa germania,cum sa conduci cu 4-0 si sa fii egalata?mor de ras,dovada ca nu au fata nemtii de castigarea vreunui turneu final prea curand cu echipa asta,sunt multe echipe peste germania cum ar fi spania portugalia italia brazilia argentina nu mai zic

flo
flo
16 October 2012 21:12

2-0 rapid :))

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
16 October 2012 14:57

INFORMATIE :

Astazi 16.10.2012 este ziua de nastere ai lui Mehmet Scholl,implineste frumoasa varsta de 42 ani.

LA MULTI ANI si asteptam o promovare cu echipa a 2-a in liga a 3-a.

Happy Birthday To You Mehmet Scholl…Alles Gute Zum 42 Geburtstag.

MIA SAN MIA.

fcdm3
Moderator
16 October 2012 8:39

In timp ce presa italiana scrie ca Guardiola s-ar fi inteles cu Milan (neoficial), Slomka asteapta o eventuala propunere a lui Rummenigge sau Hoeness pt. functia de antrenor al lui Bayern. Ramane de vazut… Echipa a 2-a a lui Bayern, antrenata de fosta glorie bavareza Mehmet Scholl, incepe sa urce incet dar sigur in clasamentul ligii a 4-a. Dupa 17 meciuri a ajuns pe locul 3, cu 31 de puncte, golaveraj 25:8, la doar 4 puncte de locul 1, loc ce promoveaza direct in liga a 3-a. Echipa, ce are un nou lider in persoana lui Altin Lala (35 ani, ex – Frankfurt), a castigat ultimele 5 jocuri consecutive. Incepe sa se vada si implicarea lui Sammer la echipa a 2-a cu aducerea unor jucatori foarte tineri dar talentati. Miro Klose are 65 de goluri in 125 de meciuri la echipa nationala. Mai are 3 goluri sa-l ajunga pe Gerd Müller care marcase 68 de goluri in 62 de meciuri. Klose zice ca pana in 2014 are timp sa-l si intreaca… “Meciul secolului”, cum l-aiu numit nemtii, dintre Germania si… Citeste mai mult

Catalin
15 October 2012 14:31

Sper si eu un Guardiola la Bayern.

West
15 October 2012 13:48

Lectie de FOTBAL sa vedem cum se comporta cu Suedia

gery76
14 October 2012 23:04

-Slomka este unul din favoritii mei,iar acest lucru l-am subliniat in foarte multe randuri,Hannover ,practic era in pragul dezastrului cand a sosit profesorul acolo,iar acum sunt abonati la primavara europeana.
-Guardiola ,insa este o si mai buna varianta,numai ca este ca si angajat al lui Milan,Pep este un tip incredibil,ceea ce ma impresioneaza cel mai mult la el,este lipsa infatuarii,in contrapondere cu Mou ,cel care este un monument de infatuare!
-Guardiola este un adept total al fotbalului pozitiv,bazat pe posesie si atac.

Ribery7
14 October 2012 17:06

De fapt, ceea ce ne trebuie noua este un antrenor tanar, care sa nu stie de frica, sa impuna un joc agresiv pozitiv, ofensiv, vertical, direct, naucitor. Si cred ca Sammer ar fi cel mai potrivit. Daca nu, Clopp ar fi bun.

Ribery7
14 October 2012 17:04

Eu cred ca Guardiola ar fi alegerea mai buna. Il prinde mai bine stilul de joc al lui Bayern, problema ar fi ca ar aduce jocul de-a latul pn murim de plictiseala si formatia 4-6-0, dar in rest ar aduce rezultate iar Bayern ar fi cu 30% mai inspaimantatoare. Luati exemplul lui Milan: sunt varza din pct de vedere al lotului, dar daca s-ar duce Guardiola acolo, ar deveni automat o candidata la cupa Ch League. Nu cred ca Slomka ar fi o alegere buna. Din punctul meu de vedere, exista 2 tipuri de antrenori buni: antrenori de echipe mari, si antrenori care se descurca bine doar la echipe mici.

fcdm3
Moderator
14 October 2012 16:12

@NEXTevolution: deocamdata Slomka ezita sa-si prelungeasca contractul cu Hannover 96, contract care expira pe 1 iulie 2013. Probabil asteapta vreun semn de la sefii lui Bayern.
In ceea ce-l priveste pe Gauardiola, managerul acestuia a afirmat ca Milan e foarte interesata de aducerea lui Pep la “rosso-nerri”. Asadar, e posibil ca spaniolul sa ajunga in Italia…

fcdm3
Moderator
14 October 2012 16:04

Demonstratie de forta a Manschaft-ului!
Ma bucura golurile lui Kroos dar si evolutia foarte buna a tuturor nemtilor, nu numai a bavarezilor. Este cea mai categorica infrangere pe teren propriu a Irlandei de la infiintare si pana in prezent! Si una din cele mai categorice victorii in deplasare si a nemtilor.
Golurile le puteti vedea aici http://www.youtube.com/watch?v=2biaF6VmdLE
Sunt pe fond muzical, asa cum a jucat si echipa!

NEXTevolution
14 October 2012 14:11

Se vorbeste din nou in presa germana si nu numai, despre venirea lui Slomka din vara la Bayern. Dupa mine Slomka este alegerea perfecta. Nu vad o alta optiune mai buna. Slomka a construit dintr-o echipa care se batea pe la retrogradare in Bundesliga, cu nu prea multi bani, o echipa competitiva, care joaca fotbal adevarat, care a dovedit si in campionat ca are rezultate de vreo 3 ani si sa nu uitam ca in Europa League Hannover a ajuns anul trecut parca prin sferturi, care nu e chiar nimic. Anul asta vad ca are din nou rezultate. In plus principalul avantaj a lui Slomka, e faptul ca e profesor de matematica, deci are creier, ca sa zic asa. Nu e vreun fost fotbalist, care sa fim sinceri stim cu totii ce grad de inteligenta au majoritatea in afara terenului. Ca sa fii un antrenor mare trebuie sa fii inteligent.
Chiar m-ar bucura venirea lui Slomka la Bayern. Cred ca e o optiune mai buna decat Guardiola.

gery76
13 October 2012 23:25

-Din punctul meu de vedere,prezenta lui Mertesachker in centrul liniei defensive,a fost preincipalul motiv pentru care n-am avut nici o problema in axul central al apararii.
– Miro Klose se apropie de o performanta senzationala si anume aceea de a-l intrece all-time pe inegalabilul Gerd Muller,cel mai mare golgheter din istoria fotbalului mondial!
-Mi-a placut in mod deosebit parada din prelungiri a lui Manuel Neuer,care desi la un scor incredibil 0-6,portarul german continua sa fie extrem de concentrat!

Ribery7
13 October 2012 21:09

Si hai sa o laudam si pe Romania;)) A reusit o victorie ok, Turcia e drept, nu a fost in cea mai buna forma, dar pana la urma e problema lor, si pregatirea pre-meci face parte din fotbal. Si asa, face 9 puncte din 3 meciuri, si marti este important sa scoata un egal zic eu, pentru ca ar insemna un punct pe care turcia nu-l are! Chiar a jucat bine, in ciuda diferentei de valoare,desi la un moment data nu facea decat sa distruga jocul, respingeau mingea in afara terenului. De aceea au si fost 5 min de prelungire, si a lasat Howard Web chiar 6(desi a fost cam nedrept, era sa ia gol rom in min 96)

Ribery7
13 October 2012 21:05

Marco Reus mi-a placut, si-mi place in ultimul timp. A dat 2 goluri, unul cu stangul si unul cu dreptul, si au fost si prmele din meci. Din punctul meu de vedere este cel mai complet tanar jucator german in momentul acesta, peste ozil, muller si schweini. Este foarte rapid(avand niste sprinturi explozive, genul meu preferat de faze, ia mingea si urmatoarea destinati:cat mai aproape de poarta), este tehnic, intr-un duel de 1 la 1 este favorit, are un sut foarte bun, foarte puternic, de o acuratete de clasa mondiala, si este si inteligent, avand viziune si capacitate de aticipare. E pacat ca cel mai in forma jucator tanar german(parerea mea) sa nu fie la cel mai bun club german, Bayern. Ar fi fost un transfer reusit, desi teoretic joaca in benzi, eu il vad simtindu-se mai bine in centru. Ar fi prins bine.

Ribery7
13 October 2012 21:00

Un meci frumos, Germania a facut o demonstratie de forta, de parca ar fi fost un regiment din armata care-si testa noile arme pe un poligon. Kroos a dat 2 goluri “din nimic”, unul cu stangul si celalat cu dreptul, unul din sut frumos de la 22m si celalalt dintrun voleu de la 18 m. Devine din ce in ce mai complet, marcheaza din ce in ce mai des, si si fabulos in acelasi timp!

Emrah
Emrah
13 October 2012 17:28

Bravo Germania , bravo baieti.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
34
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x