INTERVIU XERDAN SHAQIRI

Salutare. Am reusit sa iau legatura cu Xerdan pe facebook. Sunt 90 % sigur ca este chiar el cel care raspunde pe pagina lui oficiala. Pana acum i-am pus mai multe intrebari “de test” sa zic asa si dupa raspunsuri chiar cred ca el este.

Deci, daca aveti intrebari pentru Xerdan Shaqiri, puneti-le aici sau pe facebook pana vineri seara si eu o sa i le trimit lui. Apoi voi publica interviul cu el pe site si pe facebook.

Bayern – Wolfsburg 3:0

“TORnado Bayern!” titreaza BILD, facand un joc de cuvinte intre tor (“gol” in lb. germana) si tornada.

A fost, intr-adevar, un meci PERFECT! Bayern a jucat extraordinar de bine, in viteza, cu suturi la poarta, atacuri sustinute, mijlocul a distrus atacurile oaspetilor dar a si creat mingi pentru atacanti iar apararea foarte sigura pe ea si numai nesansa a facut sa nu vedem un scor astronomic pe tabela de marcaj. Absolut toti jucatorii au jucat foarte bine! Incepand cu Schweini si Ribery (ambii senationali), continuand cu Martinez si Shaqiri si treminand cu fundasii (oaspetii neavand nici o ocazie)! Sa nu-l uitam pe Mandzukic care, desi a ratat de 3 ori singur cu portarul (incurcandu-se in minge ca Gomez) a marcat totusi de doua ori devenind golgheterul campionatului cu 5 “boabe”! Acum s-a vazut ce lot valoros avem, Heynckes odihnindu-l definitiv pe Muller si introducandu-l tarziu pe Kroos, ambii cei mai buni de la noi etapa trecuta.
Echipa se afla intr-o forma de zile mari si, daca o sa continuam tot asa, incep sa cred ca anul acesta vom castiga lejer Bundesliga!
Pana una-alta, echipa are 5 victorii din 5 meciuri, golaveraj 17-2, avand un start-record in istoria Bundesligii!
“Deutscher Meister wird nur der FCB“ canta publicul in final, in traducere “campioana Germaniei nu poate fi decat FCB”!

Redactorii de la BILD au fost entuziasmati si ei de prestatia bavarezilor dandu-le note foarte mari: Neuer 3, Lahm 1, Boateng 2, Dante 2, Badstuber 2, Martinez 2, Schweini 1, Robben 2, Shaqiri 2, Ribery 1, Mandzukic 1. Tymotschuk, Kroos si Pizarro, care au intrat in final, n-au primit nota.

Cel mai faultat: Ribery si Diego – 5
Cel care a faultat cel mai mult: Martinez – 6!
Viteza cea mai mare: Robben si Ribery – 32.7 km/h, Shaqiri – 31.6 km/h, Schweini – 31.2 km/h.
Au alergat cel mai mult: Shaqiri – 11.7 km, Schweini – 11.4 km, Ribery – 11.3 km, Lahm – 10.4 km, Badstuber – 10 km.
Sprinturi: Mandzukic – 26, Ribery – 25, Robben – 21, Lahm – 20, Shaqiri – 18.

Putem spune cu drag: MIA SAN MIA!

Schalke 04 – Bayern München 0:2

În derby-ul etapei, Bayern câştigă la Gelsenkirchen cu 2:0, înregistrând a 4-a victorie din 4 meciuri în Budesliga!

După o primă repriză relativ echilibrată, bavarezii şi-au dominat net adversarii în a doua, putând câştiga la un scor mult mai mare dacă nu reduceau “motoarele”. Golurile noastre au fost marcate de Kroos (min.55), după o super-fază creată de Müller şi Müller (min.58), după o altă fază spectaculoasă creată tot de el!

După acest meci, Bayern rămâne pe primul loc dar se distanţează la 5 puncte de principala sa adversară, Borussia Dortmund, care a pierdut la Hamburg cu 3:2. Jucătorul meciului nu poate fi decât Thomas Müller (un gol şi o pasă decisivă), tot el fiind şi golgheterul campionatului cu 4 goluri!

Bayern a aliniat următoarea echipa: Neuer – Lahm, Boateng, Dante, Badstuber – Luiz Gustavo, Schweinsteiger (89. Tymoshchuk) – Müller, Kroos, Robben (84. Shaqiri) – Mandzukic (70. Martínez).

Nu au jucat Ribery (acuză probleme musculare) dar şi mai vechii accidentaţi Alaba, Contento şi Gomez.

BAYERN MUNCHEN – VALENCIA 2-1

Bayern a inceput perfect noul sezon din UEFA Champions League. A castigat primul meci din grupa, contra celui mai bine cotat adversar, Valencia.

Jupp Heynckes a surprins cu un 11 de start in care au aparut in premiera Javi Martinez si Claudio Pizarro. Daca la mijloc, intrarea lui Javi Martinez nu a fost atat de surprinzatoare, in atac cred ca nimeni nu se astepta sa-l vada titular pe “Pizza”.

Bayern a jucat foarte “economic”. Pase foarte multe (aproape de 500 complete la finalul meciului) si posesie constanta. Bastian Schweinsteiger a dat primul gol in minutul 38, din pasa lui Robben.

La pauza a intrat Thomas Muller in locul lui Ribery, probabil nerefacut complet dupa accidentare.

Bayern a mai lovit o data prin Toni Kroos, care a reusit un nou gol de senzatie, cu un sut in vinclu. Valencia n-a miscat nimic. Insa in prelungiri, fostul atacant de la Borussia Dortmund, Nelson Valdez, s-a lipit la gol. Peste doar un minut, Robben a scos usor un penalty si eliminarea lui Rami de la Valencia. Mandzukic avea ocazia sa-si continue recordul (a inscris pana azi in toate meciurile in care a jucat pt Bayern). A ratat insa lovitura de la 11 metri si s-a terminat 2-1 pentru Bayern.

Urmatorul meci din grupele UEFA Champions League va fi pe 2 octombrie, la Borisov, cu BATE, care este in mod incredibil, liderul grupei, dupa victoria neverosimila de la Lille, scor 3-1.

In campionat, Bayern joaca sambata, de la ora 16:30, in deplasare derby-ul cu Schalke 04.