Germania si-a batut sora mai mica, Austria chiar la ea acasa cu 1-2 intr-un meci din grupa C a preliminariilor pentru Campionatul Mondial de fotbal 2014 din Brazilia. La pauza scorul a fost 0-1 pentru nemti care au deschis scorul in minutul 44 prin Reus. In repriza a doua nemtii au mai marcat odata in minutul 52 prin Ozil din penalty, in timp ce pentru gazde singurul gol a fost marcat de Junuzovic in minutul 57.

In urma acestui rezultat Germania face punctaj maxim dupa primele doua meciuri, iar in meciul urmator va juca cu Irlanda in deplasare, in timp ce Austria va juca in deplasare cu Kazakhstan.

8 Comments
gery76
14 September 2012 0:51

@flo: @Ribery7: -Dragi prieteni,este o discutie in van si mult prea complexa pentru a fi discutata in cateva randuri,asta in legatura cu executarea de lov.de la 11m. -Flo se intreaba daca portarii au devenit tot mai buni sau executantii sunt tot mai slabuti in ultimul timp,nimic mai fals decat aceasta afirmatie,vreau sa va spun ca anii ’80 si ’90 au fost anii in care portarii au realizat cele mai bune procente in pararea de lovituri de la 11m ,exemplele Duckadam in finala C.C.E,care a aparat 4 penalty-uri impotriva Barcelonei in ’86,Ruddiger Vollborn ,aparator de 3 penalty-uri impotriva lui Espanyol,pe cand apara poarta lui Leverkusen in finala Cupei U.e.f.a ’88,apoi inegalabilul Harald[Toni] Schumacher,internationalul german ce a aparat cate 2 penalty-uri si in semifinala mondialului ’82[ la Didier Six si la Maxime Bossis] ,impotriva Frantei,dar si impotriva Mexic-ului in sferturi’86[la Quiriarte si Servin],avem de asemenea exemplul argentianului Goichoechea,ce a aparat penalty-ri in ’90 in sferturi la yugoslavii Brnovic si Sabanadzovic,apoi in semifinala cu Italia a aparat la Alberto Donadoni si la Aldo Serena,ducandu-i nesperat in finala pe argentinieni ,iar exemplele pot continua… Citeste mai mult

Ribery7
13 September 2012 21:50

Portarii se documenteaza mai mult, explica dupa finala Champions league cineva, nu-mi mai amintesc cine, ca portarii in prezent isi analizeaza rivalii, cel putin daca vor sa faca performanta. La penaltiuri oricum se joaca la noroc asa ca depinde si de noroc, insa si executantii au slabit zic eu in ultimul timp, eu zic ca se gandesc prea mult unde sa dea…nu mai sunt asa de siguri pe ei.

Alin
Alin
13 September 2012 16:13

@fcdm3: Asa este , pe Sport1 le vedeam si eu, dar acum vad ca nu mai da, desi cred ca e un post de televiziune german.

fcdm3
Moderator
13 September 2012 14:59

@Alin: stiu ca pana asta vara le difuza Sport1.

Alin
Alin
13 September 2012 13:42

Stie cineva ce post de sport din Romania transmite meciurile Germaniei? (ma refer la meciurile integrale,nu doar 15 minute ca la Sport.ro)

gery76
13 September 2012 0:21

-Am jucat intr-adevar sub asteptari,insa victoria ,in ciuda presiunii din final a austriecilor,n-a prea fost pusa in pericol,Germania s-a vazut din primul minut ca este echipa mai experimentata si valoroasa.
-Pe de alta parte nu m-a impresionat cu nimic nici”marea”Argentina cu Peru,meci care cel putin in prima repriza,a fost sub controlul peruanilor,ce au rata un penalty prin Pizzaro[ executie foarte proasta].
-Brazilia ,cel putin in meciul cu Africa de Sud a fost penibila,in meciul cu ”uriasa”echipa a Chinei,a fost foarte ofensiva,insa replica chinezilor ,a fost sub orice critica!
-Italia,a fost de asemenea hilara in meciul cu Malta,echipa de teapa Andorrei,Anglia ramane inventatoarea fotbalului,insa jocul cu acelasi nume l-au jucat in ultimul timp alte nationale,mai putin inventatorii.

ionut1900
ionut1900
12 September 2012 19:31

O victorie muncita dar meritata zic eu chiar daca si austriecii au jucat bine si au avut ceva ocazii bune de a marca …mai ales imensa ocazie a lui Arnautovic de pe final.Oricum important este ca Germania are 6 puncte dupa 2 meciuri .:)