Schweinsteiger: “Italia a fost mai experimentata si inteligenta”

Bastian Schweinsteiger si Mario Gomez au comentat eliminarea Germaniei in semifinalele Campionatului European 2012, dupa infrangerea cu Italia

Mijlocasul Bastian Schweinsteiger nu putea fi decat extrem de dezamagit in urma infrangerii pe care echipa nationala a Germaniei a suferit-o in semifinalele competitiei, ratand astfel calificarea in finala Campionatului European 2012, unde Italia va intalni pe Spania. Jucatorul german a avut totusi puterea de a felicita echipa azzurra la finalul meciului: ”Italia a fost o echipa mai experimentata si la fel ca intotdeauna foarte dificil de infruntat. Au reusit o partida foarte buna si au deschis scorul la prima noastra eroare. Apoi noi am comis inca una, si mai grava, iar din acel moment o recuperare a dezavantajului a devenit cu adevarat imposibila. Au fost mai inteligenti fata de noi in jocul pe care l-au exprimat – continua mijlocasul lui Bayern Munchen – Cu toate acestea am incercat sa revenim, dar nu am fost suficient de determinati si norocosi. Germania ramane totusi o nationala tanara si alcatuita din numerosi jucatori talentati. Daca vom continua cu totii pe aceasta strada ne vom imbunatati in continuare si vom putea avea un parcurs mult mai bun la urmatorul turneu final. Pana la urma si aceasta experienta ne va fi de folos.” – concluzioneaza Bastian Schweinsteiger la finalul meciului de pe stadionul National din Varsovia.

“Este dificil pentru noi sa gasim cuvintele potrivite in aceste momente. Suntem foarte dezamagiti. – recunoaste si atacantul Mario Gomez, inlocuit la pauza partidei – “Nu ne imaginam ca se va incheia asa. Un sezon minunat ajunge la final. A fi invinsi pentru a patra oara intr-o semifinala este cu adevarat dezamagitor. Vom avea cu siguranta nevoie de mult timp pentru a trece peste totul, deoarece cu totii eram foarte increzatori in posibilitatea de a castiga trofeul, insa inca o data nu se intampla. Felicitari Italiei, au facut un meci excelent.”

sursa: euro-2012.ro

Poti lasa un comentariu, sau urmari comentariile.
0 0 vote
Article Rating
28 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
vlad0503
vlad0503
2 July 2012 21:51

@fcdm3: Multumesc pentru lamurire, fcdm3. Din pacate, nu mai pot fi rabdator cand este vorba despre transferul unui jucator valoros la Bayern, pentru ca l-am tot asteptat in ultima vreme…

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
2 July 2012 18:48

La mondialul din Brazilia…garantez sigur ca Spania nu va mai prinde finala..si spun asta pt ca intr-un amical recent cu Argentina…a furat-o cu numai 4-1.Iar Brazilia va avea sigur ac de cojocul “pacalicilor de fotbal”..gen Italia,Portugalia cand prinde o echipa net superioara…si alte nationale mai putin competitive. Cred si sper sigur ca unele echipe de la Euro 2012 vor trata si cu mai multa importanta meciurile cu miza…gen Suedia…care a prestat un fotbal parca de pe alta planeta…sincer pt mine au fost acea echipa cu un joc mai mult decat bun…insa nesansa a avut ceva de spus pt ei…alaturi de croatia. Imi doresc o Rusie cu capul pe umeri si deasemenea o nationala a Olandei cu adevarat demna de cel putin semifinale si chiar finala cu Germania.Franta care am inteles ca a schimbat antrenorul…o doresc mult mai pragmatica si mai inteligenta.Poate ca pana la urma fotbalul se va juca pe corecte si arbitrii nu vor mai incerca sa fie ei protagonistii principali…vreau din partea forumurilor europene si mondiale sanctiunii extreme pt cei ce distrug arbitrajul si mai bine zis fotbalul.… Citeste mai mult

fcdm3
fcdm3
2 July 2012 16:21

@vlad0503: in 2 – 3 zile aflam daca-l cumparam sau nu… Martinez a spus ca dupa ce se termina CE da un raspuns. Puntintica rabdare…

vlad0503
vlad0503
2 July 2012 11:28

Ce se mai aude despre transferul lui Javi Martinez?

gery76
2 July 2012 2:21

@Schweinsteiger_31: -Eu mi-am mai spus parerea ,Germania n-avea voie sa piarda in fata uneia dintre cele mai slabe echipe ale Italiei din istoria lor,doar in mintea unor ”infractori intelectuali”precum ”Litruta”Mitran,care spre suprinderea mea un abulic precum Olaianos ,un baiat extraordinar in rest,insa cand este langa Mitran parca intra in transa,spunandu-i blasfemiator ”maestre”,se zvarcolesc in mormant Ioan Chirila sau Gica Nicolaescu,a spus ca Italia a jucat un fotbal spectaculos. -Este incredibil cum poate un fost betiv notoriu,Mitran ,dat afara din prosport in perioada de aur pana in 2000,dat afara de la U.T.A tot din cauza licorii ,a putut sa induca in opinia publica ca Italia a jucat spectaculos,pai Italia s-a aparat disperat la 1-1 contra Croatiei,a invins extrem de greu Irlanda ,de departe cea mai slaba echipa a Europeanului,iar in primele 16-17 minute cu Germania ,n-a stiut unde este terenul de joc al nemtilor,a fost nevoie de ”marea inspiratie”a lui Low ,ce a reusit sa bulverseze o intreaga echipa prin alcatuirea halucinanta a primului 11 si astfel o echipa ce a avut intr-o semifinala Euro contra Germaniei un bilant de cornere… Citeste mai mult

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
2 July 2012 1:22

Sper ca noul sezon 2012-2013 sa sparga toate barierele si sa luam noi trofee…avem nevoie urgenta de ele…..ne trebuiesc …”perfuzii cu trofee”…picaturile vor fi golurile necesare supravietuiri pe plan european si mondial pt noul FCB.

Sper sa ne miscam bine pt a face noi transferuri si rigoarea sa fie si mai mare decat a fost pana acum in ultimii 3 ani.

Imi doresc un FCB care sa joace mai cu cap…nu unul..forta,lupta..etc.

Cum zicea si HAGI…”mingea poate alerga mai mult decat orice jucator..important este sa aibe “cap” acel jucator”.. cand are obiectul muncii la picioare,acel penel care incanta mii de suflete in tribune..cel ce deseneaza fotbalul in cele mai frumoase splendori…si bineinteles daruirea si devotamentul nu trebui sa lipseasca din inimile lor.

Spiritul de lupta sa fie la rang de noblete.

Acestea ar fi sarea si piperul fotbalului pt FCB-ul nostru iubit.

Vreau ca la anul in acest timp de depanam amintiri, cum FCB a castigat titlul,cupa si CL :D.

MIA SAN MIA.

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
2 July 2012 0:58

Poate la viitorul turneu..jucatori vor fi mult mai cu capul pe umeri..mai experimentati…”mai odihniti”….la FCB va fi concurenta pe post(sper din toata inima)..si o rotatie a jucatorilor mai mare.Iar jucatori gen Poldi,Ozil,Bastian,Gomez…vor juca cu totul alt fotbal decat cel prestat pana acum…unul mai “inteligent”..mai eficient si plin de spectacol. Pt mine sincer cea mai mare dezamagire la acest euro a fost forma foarte slaba a lui Poldi…pe care il credeam unicul capabil sa faca diferenta pt nationala cu goluri pe contraatac…suturi de la distanta…insa se pare ca nivelul echipei de la care a plecat si-a spus cuvantul.Poate la Arsenal …domnul Wenger…ii va readuce pofta de joc si mai ales de goluri..si va reinvia acel “tun” de goluri al DEUTSCHLAND-ului..pe care noi ni-l amintim cu placere. Iar domnul LOW…poate va invata ca intr-un lot merita sa joace orice jucator la un turneu final…mai ales in meciurile cu miza mica…sa joace cei mai tineri…iar pt cele importante sa fie pastrati/menajati..cei cu experienta. Abia astept sa inceapa noul sezon pt a vedea echipa in campionat,cupa si mai ales in CL. Poate pe ultima… Citeste mai mult

dan rusti
1 July 2012 20:36

da sunt fotbalisti foarte buni si schwaini.si lahm sunt de acord cu asta numai ca au o mica problema,nu sunt adevarati lideri gen EFFENBERG,MATHAUS,HASLER,KLINSMAN,KHANN si lista ar putea continua.Asta face diferenta dintre fotbalisti obisnuiti si lideri in teren si mai important in vestiar .Ultimul lider la BAYERN a fost VAN BOMMEL ,acum nu exista asa ceva la echipa .Pai cand era EFFE si baga o alunecare ii trezea pe toti din morti acum cine LAHM SAU SCHWAIN nu prea cred ,sper sa isi intre in rol MANUEL NEUER ca la S04 a fost sper sa se impuna si aici.UITA TE la marile echipe fiecare are un lider ca puyol,cassilias,terry,ferdinand,bufon,gatusso,zaneti,totii si toti sunt super fotbalisti ,dar si jupani la aceste echipe.

gery76
1 July 2012 17:51

-Scuze pentru cate o litera mancata sau una in plus,graba nu-i buna niciodata,insa cred ca mesajul e important.

gery76
1 July 2012 17:43

-Lahm si Schweini,sunt fotbalisti excelenti,nu cred ca cineva a pus la indoiala acest lucru,ce contesta foarte multa lume la ei[ma numar si eu si nu de-acum],este calitatea lor de lideri,de oameni in stare sa tina in mana un vestiar intesat de fotbalisti de valoare si de personalitati extrem de puternice. -Sa revin la Olli Kahn,echipa din 2002 a fost una din cele mai slabe echipe pe care Germania le-a aliniat vreodata la un turneu final,cu jucatori imbatraniti,rigizi gen Rehmer,Marco Bode,Carsten Ramelow,Linke sau jucatori desi nu foarte tineri,debutanti la un mondial precum Ballack,Klose,Jancker sau Neuville ,ultimul nestiind nici macar limba germana bine. -Sansa atunci s-a numit Kahn ,magnific mai ales in meciul cu Camerun ,cand am ramas in 10 inca din min35 si E’too,Song si compania ,antrenati de neamtul Winnie Schaffer,pur si simplu ne-au torpilat ,insa Kahn parea ca are 4 maini si 4 picioare. -Nu mai vorbesc de sfertul cu S.U.A,in care Germania nu cred ca a mai fost dominata vreodata in asa hal,poate doar in ’86 in semifinala cu Franta ,cand Schumacher ,alt portar legendar al nemtilor a fost… Citeste mai mult

george
george
1 July 2012 16:32

-dan rusti- oli kahn a fost un jucator extraordinar, n-am spus niciodata altceva,individual are numeroase premii dar ramane faptul ca nu a castigat nici un titlu cu echipa nationala a “germeniei”.
l-as vedea in echipa asta pe ballack, care a dus in spate germania in 2002,2006 si 2008, ales in echipa turneului in anii pe care i-am scris.
inca ceva, nu vreau sa ma cert cu nimeni, spun ce cred findca e un site public si sunt un fan al lui bayern inca de la finala cu man utd, avand acum 24 ani, asa ca lasa-ma sa-i pun pe lahm si schweini in categoria marilor jucatori germani, chiar daca tie nu-ti convine.

dan rusti
1 July 2012 12:42

flo ai dreptate ,daca oli khann era in teren si actualii jucatori juacu cum au jucat cu iatlia cred ca la pauza ii bate de la fundasi la varf, george daca sti zi mi si mie care al portar in afara de oli khann a mai luat distinctia de cel mai bun jucator al unui campionat mondial din postura de portar sa ne amintim cum oli khann a dus germenia in spate in 2002,asa ca nu compara tu performantele lui oli khann cu cei din generatia locu 2 sau semifinala la C.M. SAU C.E..LA valoarea lor celor din actuala generatie le mai trebuie 2 vieti ca sa fie ca ,oli khann

george
george
1 July 2012 11:48

lahm si schweini sunt liderii acestei echipe, si eu unul ii compar cu fostii mari jucatori…adik oli kahn ce a castigat cu germania? are doar o finala la c.m. in 2002 pierduta cu brazilia.
cu oli pe teren castiga germania meciul asta? eu nu cred.
echipa asta va castiga un trofeu, sunt sigur de asta, neuer, hummels, badstuber, schmelzer, kross. ozil, reus, schurlle, gotze, bender, am scris doar 10 jucatori care vor mai prinde 3-4 turnee, si sigur ca mai sunt multi altii.

dan rusti
1 July 2012 11:08

Din pacate italia nea batut pe unde nea prins cu bune cu rele cu noroc fara noroc ,cu arbitru,fara arbitru cu jucatori valori sau mai putin importanti fie ca se baricadau in aparare fie ca profitau de greselile advresarilor macaronarii au impresionaT INTOTDEAUNA prin daruire ,pragmatism si cel mai important spirit de sacrificiu si unitate de grup.Aceste elemente sunt foarte importante in lotul unei echipe care vrea sa castige un trofeu important.Aceste lucruri fac diferenta intre echipe de valori apropiate + ca italienii stiu sa joace meciurilecu miza iar ai nostrii joaca precum un meci oarecare.A statine de antrenor si de psihologul echipei,dar na noi am tratat de sus pa toti .Am castigat cu noroc cu PORTUGALIA,am trecut de o DANEMARCA fara vlaga,de OLANDA care s-a batut singura sau de GRECIA care atat a putut si ne am calificat in semifinala unde am intalnit o echipa cat de cat de valarea noastra si am clacat la primul joc mai acatarii.Se vede de la o posta ca nu avem un “lider” in vestiar sau pe teren in posturi cheie un MATTEHAUS,KLINSMANN,AUGENTHALER,BUCHWALD,ANDY… Citeste mai mult

gery76
1 July 2012 4:09

-Schweini ,din pacate inca o data dovedeste ca niciodata nu va fi un lider,sa spui ca Italia a fost o echipa mai experimentata,cand Schweini,Lahm,Podolski,Klose ,sunt la a patra semifinala consecutiva de turneu final,mi se pare o derobare de responsabilitate si asta spune totul.
-Italia are pe Buffon,De Rossi,Pirlo si Cassano,fotbalisti cu mare experienta si efectiv valorosi,insa cand te bate Italia cu Marchisio,Balzzaretti,Chielini,Barzagli sau Montolivo,scuzati-ma ,era o echipa de batut,nu mai e nici Del Pierro,nici Totti,nici Toni,nici Cannavaro,sa nu mai vorbesc de anii ’90 ,cu Baggio,Donadoni,Ancelotti,Baresi ,Maldini,Zenga,Bergomi,iar Spania este intr-o mare pierdere de potential,deci era un moment mai mult decat propice pentru a castiga un trofeu.
-Desi chiar eu am spus ca Germania va fi favorita abia la worldcup 2014,cand va fi la apogeul carierei multor jucatori de baza,nu trebuie uitat ca turneul final se joca pe terenul Braziliei,care numai de corectitudine nu poate fi banuita ,aduceti-va aminte de mondialul din ’90,ce arbitraje a avut Italia in ’90 sau Franta in ’98,cam asa se intampla cand turneele finale se disputa in tarile latine[cel mai elocvent exemplu este Argentina’78]!

gery76
1 July 2012 3:34

@flo:
-Cauza principala pentru randamentul sub asteptari al lui Thomas Muller,a fost in principal permutarea lui pe diferite posturi,cand in banda dreapta,cand in stanga ,cand in spatele lui Gomez,ba cand era schimbat Gomez,era avansat in postura de varf impins,asa ca nu este de mirare randamentul sau mai putin reusit.
-Totusi faptul ca fost faultat atat de des,denota implicarea si daruirea sa totala,chiar daca reusitele n-au fost pe masura,aduceti-va aminte in meciul cu grecii in minutul in care a fost introdus la 2-1 ,s-a demarcat fantastic ,a plecat cu 2 fundasi in spate la coltul scurt si i-a prilejuit lui Miro Klose sa inscrie frumos cu capul!

fcdm3
Moderator
30 June 2012 22:45

@flo: Muller a dat 7 goluri in campionat, 2 in CL, 2 in DFB si 2 la nationala. In total 13 goluri in 64 de meciuri. Insa, una peste alta, a avut un an slab.

fcdm3
Moderator
30 June 2012 20:54

Si eu am declarat despre aceasta perpetua stare de oboseala a jucatorilor bavarezi. Conform TRANSFERMARKT, iata care sunt jucatorii cu cele mai multe meciuri oficiale in competitiile 2011 – 2012: 1.Muller – 64 (EURO – 5, Bundesliga – 34, CL – 14, DFB – 5, nationala – 6) 2.Kroos – 61 3.Gomez – 61 4.Neuer – 60 5.Badstuber – 60 6.Ribery – 60 7.Boateng – 58 8.Lahm – 58 9.Alaba – 52 10.Tymoschtschuk – 52 11.Robben – 43 12.Schweinsteiger – 42. Si, atentie! Nu s-au pus la socoteala meciurile amicale. Cum sa dea randament foarte bun Th. Muller, de exemplu, care este bagat non stop in echipa, fie ca este Bayern sau nationala germana? Am vazut ca Heynckes nu prea roteste jucatorii (decat aceeasi de pe un post pe altul!) si prefera sa mearga cam cu aceeasi jucatori pana-i termina fizic! Sau ce sa mai zic de faptul ca unii joaca accidentati, cum a fost Schweini la acest CE… Nu pot uita duritatile grecului Samaras, cum l-a calcat pe Schweini de vreo 2 ori in meciul Germania – Grecia 4-2…… Citeste mai mult

dan rusti
30 June 2012 15:12

Aceste declaratii sunt date de niste jucatori obositi atat psihic cat si fizic dupa un nou sezon ratat.Cred ca ar trebui ca 2-3 jucatori de la bayern sa nu mai fie convocati in urmatoarele preliminarii de calificare pt. CM 2014 din BRZILIA si aici ma refer la LHAMM,SCHWEINI,KROOS,GOMEZ.Acesti jucatori joaca in timpul unui sezon cam 67-70 de meciuri iar la final oboseala isi spune cuvantul ,ei fiind storsi din toate punctele de vedere.Nu poti oricat de mare echipa te consideri sa duci un sezon in 13-14 jucatori cand ai un lot de 20.La un moment dat intervine rutinasi oboseala iar tu ca antrenor trebuie sa schimbi ceva ,daca nu schimbi intervine o stare de plictiseala si de dezincredere ajucatorilor fata de antrenor ,metode noi sunt binevenite de la antrenori tineri cu imaginatie si bine pergatiti nu blazati cu gandul la pensie ?”(don jupp)care sa scoata maximul din jucatori si sa castige si trofee nu numai semifinale si vesnicul loc 2sau 3.eu aveam alta impresie despre low dar se pare ca ma insel.

bm4ever
bm4ever
30 June 2012 12:45

Dupa parerea mea, Germania a pierdut din cauza 11-lui facut de Low!

www.fcbayern.ro - Din 2010 primul fan club FC Bayern din Romania

28
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x