Germania care nu mai cîştigă

Nemţii au jucat 4 semifinale consecutive de CM şi CE. N-au fost campioni niciodată!

Nici aseară n-au reuşit să se apropie de trofeu. Extraordinara generaţie a lui Lahm şi Schweinsteiger a pierdut ca de fiecare dată în ultimii 6 ani.

Acum sperau alb-negrii să învingă. Acum, cînd Lahm si Schweinsteiger au atins vîrsta ideală pentru marea performanţă, 27-28 de ani.

“Din 2005, sîntem în ascensiune continuă, avem o supernaţională”, spunea Schweinsteiger, 95 de selecţii pentru Mannschaft. “Nu am cucerit coroana încă, dar sîntem din ce în ce mai aproape”. Numai vise.

N-au putut nemţii mai mult decît o semifinală la CE 2012. Semifinala pe care au jucat-o la ultimele patru mari turnee finale, două de Mondial şi două de Euro.

O dată au trecut de ea, în 2008, însă atunci au pierdut ultimul act, 0-1 în faţa Spaniei. Primul loc, medalia de aur parcă fuge de fiecare dată de ei.

Lahm, Schweinsteiger, Podolski, plus bătrînul Klose, ajuns la 34 de ani, au jucat bine pînă pe ultimii metri. Şi acolo au cedat. Acum, s-au înclinat după 15 victorii la rînd în meciurile oficiale!

Încep să semene tot mai mult cu Bayer Leverkusen ediţia 2001-2002 (sau Bayern 2011-2012). Echipa “farmaciştilor” a fost la sfîrşitul acelui sezon în finala Champions League: 1-2 cu Real Madrid. A ratat titlul în Bundesliga în faţa Borussiei Dortmund. Iar ultima picătură, 2-4 cu Schalke în Cupa Germaniei.

Acelei formaţii i s-a spus Loserkusen. Sau Neverkusen. De la “înfrant” ori “niciodată”. Lui Bayern i s-a spus acum , dupa ce a iesit pe locul 2 in toate competitiile, vice-Bayern. Această generaţie ar putea fi Loserland.

Turneele neîmplinite
CM 2006 locul 3
CE 2008 locul 2
CM 2010 locul 3
CE 2012 locul 3-4

16 ani au trecut de cînd Germania nu a mai cucerit un trofeu important cu “naţionala”: Euro 1996 a fost ultimul turneu cîştigat

Serie blocată
Primul gol marcat de Mario Balotelli a întrerupt seria de 15 partide consecutive în care Germania deschisese scorul. Ultima oară cînd nemţii nu reuşiseră să marcheze primii s-a întîmplat tot într-o semifinală, însă la CM: 0-1 cu Spania.

0 din 8 cu Italia!
Germania s-a aflat la cel de-al optulea meci din tot atîtea posibile în care nu reuşeşte să învingă Italia la turneele finale. Cele două echipe s-au mai întîlnit de două ori în semifinale, la Mondialele din ’70 şi 2006, italienii avansînd în finală de fiecare dată.

sursa:gsp.ro

0 0 vote
Article Rating
23 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
1 July 2012 3:23

@flo:
-Eu zic ca trebuia jucat cu Schurrle si Muller sau Reus,Andre a jucat excelent cu grecii ,iar din punctul meu de vedere a fost cel mai curajos jucator al Germaniei,asumandu-si faze individuale si suturi de la distanta intr-un meci cat au tras ceilalti in 4 meciuri.
-Nefolosirea lui Schurrle cu Italia si prezenta lui Poldi in acel meci mi s-au parut greseli imense ale lui Low!

flo
flo
30 June 2012 12:04

Daca Low juca din primele minute cu Reus si Muller aveam o alta fata a meciului.
Podolski / Kroos rezerve.

gery76
29 June 2012 21:47

-In privinta ”bobitelor”este mai degraba un tic nervos,am observat chiar de-atunci din Africa de Sud,acest gest scarbos,iar Low si acum are o problema s-a vazut si la Euro,isi misca degetele in jurul fetei necontrolat,ba-si roade unghiile,ba da din maini spasmodic,cred ca daca nu s-ar fi prezentat imaginile rusinoase cu bobitele si acum ar fi continuat acest dans nevrotic,este totusi de inteles datorita tensiunii permanente in care traiesc antrenorii marilor echipe,ma gandesc cat de hidos mesteca guma Sir Alex Fergusson,cum mesteca salamul buldozeristii,iar cel mai bun exemplu de pierderea controlului l-am vazut la Talant Dusebaev,senzationalul handbalist ex-sovietic si antrenor de uriasa valoare al handbalului mondial ,ce-si misca ochii intr-un fel care pe mine ma sidereaza,mai ales ca-i un om tanar[mai ales clipirea aceea robotica].
-Mai avem la noi exemplul lui Dorinel ,care are un tic absolut respingator,acea permanenta stare de a scuipa,el tot incercand sa-l anuleze prin mestecarea violenta de guma!

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
29 June 2012 21:35

Este bine de stiut cine am fost noi romanii si italieni.

Dovada este aici …merita vazut!!!

http://www.youtube.com/watch?v=duj_84hnc58

gery76
29 June 2012 21:35

@fcdm3:
-Niste scursuri umane,spaniolii ca si italienii,cel putin fotbalistii lor,nu pot fi incadrati niciodata la categoria oameni,mai degraba primatele-i caracterizeaza!

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
29 June 2012 20:53

:

sunt foarte tari video-urile…sper ca Jogi sa nu faca indigestie :P..iker..nu ma intereseaza….se va striga la burtica pt finala cu Italia 😛

Versurile sunt adaptate pt FCB…modificate de mine :D.

Sursa este :

http://www.versuri.ro/versuri/eegjgj_rapid+leasa+rappa+si+marz+ft+nea+puiu+rapidul+nostru.html

si/sau audio

http://www.youtube.com/watch?v=vFKNfyNWghM

ionut1900
ionut1900
29 June 2012 17:43

chiar daca au facut un meci slab aseara ma bucura faptul ca germania are jucatori buni si tineri iar la mondialul din 2014 vor fi mult mai puternici sunt sigur de asta . Inca nu imi vine sa cred ca germania a fost scoasa de italia care are jucatori mai slabi cotati . Cred ca Low a facut echipa gresit …podolski nu trebuia sa joace pentru ca e slab si reus trebuia sa joace de la inceput probabil si klose. In cele din urma vor veni si trofeele pentru ca au jucatori grozavi si tot vin din urma …:)

dan rusti
29 June 2012 17:41

Germania nu are la ora actuala un varf de atac cum avea odinioara (voler,kirsten,ridle,klinsman)sa nu mai pomenesc de marele GERD MULLER,ARE JUCATORI DISCIPLINATI TACTIC DAR CARE NU FAC CEVA ESIT DIN COMUN IN TIMPUL MECIURILOR .Pai se compara cei din acesta generatie cu un lothar sau olaf thon sau tomas hassler vreodata .in afara de portar si fundasi laterali cu conditia sa joace lahm in dreapta si smelter in stanga restu nu pre avem ,dar cel mai prost stam la atacant central acolo suntem descoperiti dovada ca si echipele din bundesliga au varfuri de atac straini levandovschi la dormund,huntelar la S 04 LA BAYERN nu s a vrut sa vina dzeko ca e meserias tre sa ne multumim cu imobilul gomez ,pacat eu cred ca ar trebui schimbat antrenorul care in afara de “bobite”din nas nu prea mai are solutii

NEXTevolution
29 June 2012 17:14

Sa plece Low cu toti jucatorii aflati in plina forma gen Podolski, Boateng,etc. Cand am vazut ca joaca Podolski deja parca mi-l aminteam pe Cocis la nationala Romaniei. Practic joaca din start in 10. Jumatate din vina o poarta clar Low care a facut o gramada de greseli.Nu inteleg de ce il impinge asa in fata pe Khedira si il lasa pe Schweini in spate cand ar trebui sa fie exact invers. Iar la jucatori…. Sunt niste ametiti care castiga milioane de euro, dar nu prea dau nimic in schimb. In primul rand :imnul. Pai eu nu i-as primi nici la Under 10 daca nu stiu macar strofele alea din imn care se canta la inceputul meciurilor. Atat timp cat joci pentru nationala Germaniei se presupune ca simti ceva pt. acea tara. Ma uitam la Podolski si lipsa sa de bun simt. Stiu ca acum un an parca avusese un accident de masina si accidentase un copil. Familia copilului au zic ca Podolski n-a intrebat deloc de starea copilului, daca ii poate ajuta etc. Am zis atunci ca eeee vor… Citeste mai mult

gery76
29 June 2012 17:11

-Acum sa abordam putin si vinovatul principal,Joachim Low,cel care a avut niste abordari tactice si de selectie absolut ciudate ,de nenteles chiar. -Desi a beneficiat mereu de un fundas stanga de meserie dublu campion cu Dortmund,in speta Marcel Schmelzer,Low a incercat mereu sa improvizeze,defectandu-l si pe Lahm ,pe care l-a ametit pur si simplu ,cand pe stanga cand pe dreapta afecatandu-i cu siguranta randamentul. -Eu cred ca Low,nu-l inghite ca om,altfel este imposibil de inteles de ce i-a dat asa de putine sanse,in raport sa zicem cu Podolski,care n-a mai facut un meci reusit de la worldcup2010 cu Anglia,insa si acolo in afara de acel meci a fost trompeta echipei periclitandu-ne calificare dupa ce a ratat cu nonsalanta un penalty cu Serbia. -Mi se pare ca Podolski este o ambitie prosteasca a lui Low,a depasit 100 de selectii la nationala la o varsta extrem de frageda,fiind alaturi de Lahm,Schweini si Klose liderul acestei generatii ,care este clar generatia looserilor,pai o legenda ca Littbarski cu 3 finale mondiale consecutive ’82,’86,’90 si unul dintre cei mai tehnici fotbalisti din istoria fotbalului german[… Citeste mai mult

West
29 June 2012 16:49

Fara agresivitate fara viteza Podolski invizibil Gomez varza Kroos lent previzibil Boateng praf Schweinsteiger orice pasa o dadea inapoi la fundasi sau lateral nam vazut determinarea ,forta,precizia,agresivitatea fotbalului German PACAT am ratat o sansa uriasa ce urasc MACARONARI in legatura cu transferurile nimic nou ?

gery76
29 June 2012 16:28

-O alta durere a mea dar si un sentiment de revolta ,l-am avut inca din timpul intonarii imnurilor. -Este inadmisibil ca 4 jucatori din 11 sa fie atat de indiferenti cand se canta imnul Germaniei si ma refer la Boateng,Khedira,Ozil dar mai ales”manechinul cracanat”Podolski cel care n-are altceva de facut la imnuri decat sa zambeasca tamp si sa faca cu ochiul. -M-am uitat la adevaratul Super Mario Balotelli[ nu la surogatul Minus Mario Sifonierul Obosit Gomez]cum canta imnul Italiei din toti rarunchii. -Ce atitudine razboinica, ce vointa de victorie incredibila aveau gesturile lui Balotelli,pe langa aaspectul de cocota al lui Gomez care desi nu era in stare sa puna stop nici la cea mai simpla minge,isi trecea mereu mana prin freza ca orice centurista de duzina. -Vreau sa revin si asupra lui Lahm si Schweini,chiar daca primul a facut un turneu mediu cu doua meciuri foarte bune[Portugalia si Grecia]si doua mai slabe,ambii au dovedit ca n-au nici pe departe stofa de lideri,cum au fost Fritz Walter si Helmuth Rahn in ’54,Frannz Beckenbauer,Gerd Muller sau Gunther Netzer in ’72,Franz Beckenbauer,Gerd Muller,Sepp… Citeste mai mult

tegbcyjb
29 June 2012 16:13

olikahn,deci nu poti sa afirmi ca arbitrul a tinut cu ei,alta scuza nu ai gasit?,spune mai bine ca suntem varza si nataionala si bayern,de tot rahatu suntem ,italienii au jucat fotbal aseara si au casigat absolut meritat,o zi intreaga daca jucam cu ei nu ii bateam ce dracu sa vazut diferenta enorma dintre cele doua plus ca ne puteau bate si mai clar,nu se supara nimeni daca era 3-1 sau 4-1 pt italieni asa ca forta italia in finala cu spania sper sa-i rupa pe capsunari

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
29 June 2012 15:15

Cred ca meritau sa joace si alti jucatori precum Gündogan,M. Götze,B. Höwedes,A. Schürrle…Am fi aratat in altfel.Imi pare sincer rau..ca la cine ma asteptam sa fie in forma maxima au fost submediocri…boateng,badstuber…podolski(nu cred ca a jucat,nu a fost convocat…la ce prestatie a avut).Super Mario….a fost mini Mario. Aseara nu a castigat Italia…ci noi…pt ca italia intotdeauna,cand prinde un adversar mai bun au acel tertip…de a fragmenta jocul cu vaicarelei pe jos. Cum am zis si cu ceva timp in urma ca daca vom juca precis in pase si vom impiedica jocul Italiei la mijlocul terenului ,totul va fi de partea noastra.Exact aici am gresit..si parca cineva ne impingea sa face un joc parca de echipa de amatori. Parca a fost reeditat acel meci..cu inter(de la Munchen)…noi jucam bine..tragem,ratam ocazii…si “broscarii” marcau.Doua meciuri(semifinale decise de arbitri)..si pot spune de nesansa celor ce au jucat mai bine.Se pare ca legea compensatiei nu este de multe ori valabila. Cred ca toate aceste lucruri se datoreaza formei de la echipele de club unde evolueaza jucatori.Foarte multe meciuri jucate,maniera de invingator…nu este prezenta deloc.Trebuiesc luate… Citeste mai mult

george
george
29 June 2012 15:00

aveam asteptari mari de la meciul asta,la fel de mari ca la meciul lui bayern cu chelsea, germania si bayern au aratat ca pot castiga cu oricine insa in meciurile care pot aduce un trofeu urias au clacat.
inceputul meciului a fost f bun cu 3 ocazii din care putea iesi macar un gol, f slab a jucat podolski, gomez iar badstuber la primul gol a fost calarit pur si simplu de balotelli.
dar cel mai mult mi-a parut rau cand in barul unde am vazut meciul toata lumea se bucura la golurile italiei de parca juca tara lor, adik te bucuri ptr niste broscoi care din tigani si hoti nu te scoate, pacat…

dan rusti
29 June 2012 14:07

cred ca arbitru anu a influientat rezultatul ,corect trebuie sa spunem ca am avut multe maini moarte in echipa incepand cu podolski si ozil,singurul care s-a zbatut a fost kedira dar in van.boateng nu are ce cauta acolo iar kroos nici nu a fos pe teren,daca la 0-0 dadeam gol poate alta era fata jocului .Tre sa recunoastem ca macaronarii au fost mai buni si au speculat greselile din defensiva noastra.Din 2 rele aleg una mai putin rea (spania),sper sa bata ei dar la ce noroc au iatlienii+ WEB arbitru nu i vad bine pe maurii de spanioli

bm4ever
bm4ever