Thomas Muller spera sa poata contribui si prin goluri la nationala Germaniei, dupa ce in meciurile din faza grupelor nu a reusit sa isi treaca numele pe lista marcatorilor.

Thomas Muller, mijlocasul lui Bayern Munchen si al echipei nationale a Germnaiei, a acordat un scurt interviu cotidianului Bild, in care a discutat despre evolutiile bune ale nemtilor la Campionatului European 2012 si despre prestatiile sale individuale. Jucatorul in varsta de 22 de ani s-a numarat printre golgheterii Campionatului Mondial din Africa de Sud cu cinci goluri, insa pana in acest moment nu a reusit sa isi treaca numele pe lista marcatorilor la Euro 2012. Un capitol la care Muller spera sa poata schimba statisticile inca de la meciul contra Greciei, in sferturile de finala ale competitiei: “Pot sa inteleg de ce optimismul este moderat in interiorul grupului, deoarece in ciuda victoriilor obtinute in meciurile cu Portugalia, Olanda si Danemarca, in atac nu am aratat totusi extraordinar din punctul de vedere al golurilor marcate. Insa trebuie sa acordam merit si defensivelor pe care le-am intalnit, au fost excelente. Personal puteam sa inscriu in partida contra Danemarcei, dar nu am reusit inclusiv din cauza interventiilor foarte bune ale portarului. Si la Campionatul Mondial am marcat putin de-a lungul fazei grupelor, dar apoi am devenit golgheterul competitiei. Din sferturi voi incerca sa imi imbunatatesc jocul la finalizare si sper ca voi reusi sa inscriu.” – afirma mijlocasul german.

Nationala Germaniei este favorita certa in duelul cu Grecia pentru un loc in sferturile Campionatului European 2012, insa Thomas Muller isi avertizeaza colegii ca nu trebuie sa subestimeze dificultatea meciului: “Am vazut cu totii cat de complicat este sa joci impotriva Greciei, este o echipa experimentata, cu puternice calitati fizice. Va trebui sa deschidem apararea lor, insa in acelasi timp sa fim foarte atenti deoarece pe contraatac sunt foarte periculosi.”

sursa: euro-2012.ro