Fundasul Holger Badstuber a discutat despre parcursul Germaniei la Campionatul European 2012, inainte de sferturile de finala contra Greciei.

Dupa ce a subliniat “incredibilul potential in atac” al echipei Germaniei, Holger Badstuber a descris o aparare sigura ca fiind “drumul catre succes”, inainte de confruntarea nationalei sale din sferturile de finala ale Campionatului European 2012, contra Greciei.

“Toate meciurile de aici au fost foarte stranse, s-a putut vedea acest lucru si la partida Spaniei contra Croatiei. Trebuie sa te aperi bine pentru a putea obtine rezultate importante aici. Acesta este drumul catre succes.” – a declarat Badstuber, care a contribuit semnificativ la limitatea atacurilor adversarilor, oamenii lui Joachim Low reusind astfel sa incheie cea mai dificila grupa a competitiei cu doar doua goluri primite: “Avem un potential incredibil in atac, insa in ciuda acestui lucru defensiva este cel mai important aspect la un astfel de turneu.”

Un turneu final care i-a oferit lui Badstuber posibilitatea de a juca din nou alaturi de Mats Hummels, dupa ce ambii au evoluat pentru echipa de tineret a lui FC Bayern Munchen, insa intre timp carierele lor la nivelul de club au continuat diferit: “Mats si cu mine ambii intelegem fotbalul si ceea ce inseamna apararea, iar lucrurile merg foarte bine intre noi. Inainte de startul competitiei, despre defensiva s-a spus ca este punctul nostru slab, insa cred ca ne-am descurcat foarte bine pana acum. Desigur, putem sa ne imbunatatim evolutiile, dar acest lucru este valabil la nivelul echipei.” – continua Holger Badstuber, care mai apoi discuta despre un alt jucator din defensiva nemtilor, Per Mertesacker, fara nicio prezenta pana in acest moment la Euro 2012 – “Per a trecut printr-o perioada dificila in ultimele sase luni. A fost accidentat si nu a putut juca multe meciuri inainte de turneul final, dar ramane o parte importanta din echipa noastra.”

sursa: euro-2012.ro

0 0 vote
Article Rating
35 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
25 June 2012 1:31

@fabbayer:
-”Uitete”,poate este vreo expresie din Uganda sau Madagascar,eu ca simpatizant al Germaniei,nu voi putea sa am dialog cu un cetatean care nu are puterea de a accepta ca exista divergenta de opinii .
-Daca mi-ai spus ca m-am uitat la alt meci ,nu pot decat sa-ti doresc sa vezi macar 1/10 din cate meciuri am vazut eu de la jumatatea anilor ’80 si pana acum.
-Nici macar nu sunt suparat pe tine,este bine ca esti inflacarat ,insa inflacararea nu trebuie sa ne substitue toleranta!
-Iti doresc numai bine!

lesas
lesas
24 June 2012 13:27

Reus mai bun ca Ozil? cum asa ca a jucat mai slab ca Schurrle; Boateng peste Schweinsteiger SI Khedira dupa ei e omul meciului? sigur m-am uitat la meciul asta?

fcdm3
Moderator
24 June 2012 11:49

Si ca sa va bag mai rau in ceata iata ce note acorda KICKER jucataorilor:
Neuer 3,Boateng 3,5, Hummels 2, Badstuber 2,5, Lahm 2, Schweinsteiger 4, Khedira 1, Reus 1,5, Özil 2, Schürrle 4,5, Klose 2,5.

NEXTevolution
24 June 2012 11:12

Boateng a fost dezastru.

lesas
lesas
24 June 2012 8:31

cand toata echipa alearga la pressing si Reus cu adversar cu minge la 2 m de el sta si se uita, aici nu mai e ca la club sa fi ala care doar sta in fata; Schurrle a jucat peste Reus

flo
flo
24 June 2012 7:29

Nu cred ca are legatura unde joaca, Boateng a jucat foarte slab cu toate ca e de la Bayern.

fabbayer
fabbayer
24 June 2012 7:17

@gery76: Cum sa spui ca Reus a fost cel mai slab jucator ? Tu la ce meci te-ai uitat? Uitete si la nota data de bild, nu ai nici un argument care sa iti sustina opinia. Reus s-a zbatut a combinat foarte frumos cu Klose si Ozil si a avut si cateva ocazii. Muller cat a jucat nu a facut mai nimic. Nu este la fel de bun pe faza defenisiva ca si Muller dar contra unor echipe de genu Spania, Italia, Anglia, Grecia si mai toate nationalele care joaca defensiv contra Germaniei ai nevoie de jucatori de sclipire care pot inventa ceva nu de Muller care rateaza fiecare ocazie. Eu cred ca majoritatea dintre voi nu-l agreati pe Reus ca joaca la Dortmund.

gery76
24 June 2012 0:22

-Reus a fost cel mai slab jucator al Germaniei alaturi de Boateng si oarecum de Badstuber,uitati-va macar la rezumat,daca in timpul meciului ati fost ”vrajiti ”de prestatia mediocra a lui Reus.
-Au fost trei faze de poarta in raport de 1la 1,in care Reus rateaza pe linie ,intr-una trage cu exteriorul pe langa vinclu din pozitie excelenta,la a doua se incurca in balon,iar la a treia faza pur si simplu asteapta incredibil pana vine fundasul grec si-l deposedeaza,desi era extrem de liber in dreapta careului de 6 m.
-Si Podolski a marcat cu Danemarca ,insa prestatia lamentabila ,a facut ca el sa nu mai prinda un loc de titular cu Grecia,asa vad si prestatia lui Reus,una incununata cu un gol superb,insa evolutia mult sub asteptari!

NEXTevolution
23 June 2012 19:29

Si mie mi-a placut cum a jucat Reus. A participat la majoritatea fazelor, a pasat, a avut si ceva ocazii. Cred ca a jucat mai bine decat ar fi facut Muller, care fara suparare e mai mult un muncitor. Alearga mult , incearca, dar nu are finetea si driblingurile lui Gotze,Reus, Ribery, Robben ,etc. Iar Schurle a jucat mai bine decat ar fi facut-o Podolski, dar ma asteptat la ceva mai mult din partea lui.

AlexFCBM
AlexFCBM
23 June 2012 18:52

nu stiu ce meci a-ti vazut voi dar Reus a jucat chiar bine

lesas
lesas
23 June 2012 12:25

@Catalin: l-am vazut de vreo 2 ori adversar cu mingea la 2 metri de el si se uita la el , nu e asa combativ ca altii

Catalin
23 June 2012 11:04

@lesas: eu zic ca Reus a alergat cel mai mult,are viteza si dispozitie de joc, poate ca nu ia iesit tot ce a vrut dar in rest a jucat bine. Mai bine ca Podolsky sau poate Muller

lesas
lesas
23 June 2012 8:59

Notele date de bild par ciudate pentru mine
NEUER 3, BOATENG 3, HUMMELS 2, BADSTUBER 4, LAHM 2, SCHWEINSTEIGER 4, KHEDIRA 2, REUS 2 , ÖZIL 1 , SCHÜRRLE 3 , KLOSE 2 ;rezervele: MÜLLER 3, GÖTZE si GOMEZ nu au primit.
Badstuber nu mi sa parut atat de slab , la fel si Schweinsteiger care s-a zbatut mult. Reus prea mare nota pentru un gol si cam atata, abia alerga . Muller nu ma asteptam sa primeasca 3 , a avut meciuri intregi mai bune cu note mai slabe

lesas
lesas
23 June 2012 8:43

reus parca nu avea chef sa alerge, sa faca pressing sigur nu mai prinde alt meci titular

gery76
23 June 2012 1:57

-Schurrle mi-a placut foarte mult,o surpriza foarte placuta,Reus cu exceptia golului de exceptie m-a dezamagit,iar Klose in nota obisnuita ,cand ai impresia ca este de nerecunoscut ,atunci prinde o lovitura de cap exceptionala,apoi face faza de 4-1.
-Boateng cred ca , cu o seara inaintea meciului cu Grecia a baut o sticla de gin,altfel este de neexplicat evolutia total aeriana pe care a avut-o cu grecii,a fost tot meciul cu capul in nori.
-Evolutia per-ansamblu a Germaniei cu Grecia,a fost foarte buna pe plan ofensiv,insa groaznica pe plan defensiv,elenii avand 3 ocazii si 2 goluri,inadmisibil pentru o echipa de top cum este Germania!

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
22 June 2012 23:44

Eu cred ca baietii s-au menajat…nu au fortat,au crezut tot timpul ca puterea sta in capacitatea lor de joc si asa a si fost.Orice meci de un asemenea nivel si cu o incarcatura foarte mare cu un adversar de nivel mediu trebui tratat cu maxima seriozitate si bineinteles cu un joc relaxant pt ca asa poti combate o echipa care asteapta 90 de minute sa de-a un gol sau doua cum a dat Grecia…si cu o imensitate de noroc.Dar cum se spune…este bine…cand totul se termina cu foarte bine :D.

Doamne Ajuta ca Franta lui RIBERY sa fie in forma maxima si sa le faca o mare surpriza spaniolilor.

Imi doresc un RIBERY dezlantuit si plin de dorinta extrema de a inscrie cat mai multe goluri.

Maine imi doresc sa spun pe langa UBER ALLES….si un Allez Les Bleus…Vive la France.

MIA SAN MIA.

Catalin
22 June 2012 23:25

un meci frumos cu un rezultat nu prea corect as spune eu,dar ce sai faci important ca am cistigat 🙂 Schweinnsteiger a jucat slabuts,multe pase gresite din care am avut de suferit,sa fi fost o echipa mai buna ca Grecia puteam sa luam mai multe goluri.

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
22 June 2012 21:42

“Uita de Chelsea, semneaza cu echipa asta!” Guardiola, sfatuit de Del Bosque ce echipa sa aleaga! Impresarul sau a inceput deja negocierile! Unde ajunge Pep: Un club urias din Europa este aproape sa obtina semnatura antrenorului care a facut istorie pe Camp Nou. Guardiola la Bayern Munchen! Aceasta este varianta care are cele mai mari sanse de realizare pentru fostul antrenor al Barcelonei. Informatia a fost lansata saptamana trecuta chiar de directorul sportiv al lui Bayern, care a declarat ca Guardiola este primul pe lista clubului, dupa terminarea contractului cu actualul antrenor, Jupp Heynckes, in iunie 2013. Astazi, Daily Mail a scris ca impresarul lui Guardiola, Jose Maria Orobitg, s-a intalnit cu Christian Nerlinger, managerul general al clubului Bayern, pentru negocieri. Data la care s-ar face mutarea, finalul sezonului viitor, este fix pe placul lui Guardiola, care a anuntat, in momentul in care a plecat de la Barca, ca are nevoie de o pauza de un an. Selectionerul Spaniei, Vicente del Bosque, l-a sfatuit pe Guardiola sa accepte oferta lui Bayern. “Ar fi perfect pentru el. Stiu ca isi dorea… Citeste mai mult

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
22 June 2012 20:47

Informatie :

Luka Modric a fost cumparat de Real Madrid pt 30 milioane de lire sterline.

Ar fi fost un bun jucator pt FCB..se merita sa se faca o oferta pt el…dar in fine…poate va veni cineva mai bun ca el la FCB.

MIA SAN MIA.

bm4ever
bm4ever
22 June 2012 19:36

@george:

M’Villa e al lui Arsenal. Javi va veni se pare.

george
george
22 June 2012 17:55

se mai aude ceva de dzeko?
am auzit ca o alternativa la transferul lui javi martinez e m’vila de la rennes, de care jumatate din europa e interesata.
dupa euro sigur vom vedea cel putin un transfer de marca.
legat de meciul de diseara as vrea sa vad un 4-0 :d

NEXTevolution
22 June 2012 17:36

Il lasa si pe Klose un meci. Asta ar trebui sa fie cel mai usor meci al Germaniei de la Euro. De acum incolo o sa aiba 2 meciuri foarte grele, iar pana acum a fost in “grupa mortii”. Eu vream sa-l vad si pe Gotze si Kroos si chiar pe Schmelzer cu Lahm pe dreapta. Oricum ar juca, nationala Germaniei este mult peste cea a Greciei.

AlexFCBM
AlexFCBM
22 June 2012 16:58

Parerea mea e ca nu e o alegere buna sa joace Klose titular la varsta lui nu cred ca mai poate confirma in nationala Germaniei

NEXTevolution
22 June 2012 16:53

Echipa probabila: Neuer; Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm; Khedira, Schweinsteiger; Reus, Ozil, Schurrle; Klose.

gery76
22 June 2012 16:42

-Kicker-ul zice ca este foarte probabila inlocuirea a trei titulari din jocurile precedente si anume Podolski,Muller si Gomez cu Schurrle,Reus si Miro Klose.
-De asemenea este o controversa pentru postul de fundas dreapta intre Boateng si Bender ,dupa ce ultimul n-a jucat rau deloc cu Danemarca ,marcand si golul de 2-1,insa aici eu cred ca Low va merge pe mana lui Boateng.

Catalin
22 June 2012 14:42

Cineva stie care va fi echipa pentru azi seara ?
Am auzit niste zvonuri Klose in locul lui si Gomez si Goetze in locul lui Muller,hmm nu ar fi rau,dar mai degraba las prefera pe M.Reus in locul lui Podolski sau chiar Muller.

Catalin
22 June 2012 14:35

da ati gasit si voi sport.ro, eu cind vreau sa -mi fac dispozitie,intru pe sport.ro si rid de prostiile care sunt scrise acolo,in deosebi despre CR7 si Messi 😀

NEXTevolution
22 June 2012 10:15

NU va bazati pe sport.ro. In nici un ziar din afara nu apare “Guardiola a refuzat oferta lui Bayern” .

bm4ever
bm4ever
22 June 2012 9:59

Se zvoneste ca John Guidetti ar pute veni la Bayern….mie imi place baiatul asta.

bm4ever
bm4ever
22 June 2012 9:58

In case Javi Martinez transfer failed, Lars Bender is on the list as an alternative !

Ce credeti, ar fi ceva de capul lui Bender asta??

bm4ever
bm4ever
22 June 2012 9:53

Se inmultesc zvonurile cum ca Guardiola va veni la Bayern.
Si se pare ca Javi va veni…ma multumesc cu el, iar daca Dzeko nu vine, voi incerca sa-l suport pe Gomez:)).

gery76
22 June 2012 0:21

-Eu cred ca oferta de a prelua nationalele Qatar-ului la toate nivelurile de varsta ,pentru a face o echipa competitiva in vederea mondialului din 2022,pentru o suma FABULOASA de un sfert de miliard de dolari sau euro,cred ca inca-i face cu ochiul.

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
21 June 2012 17:45

Guardiola a anuntat cand REVINE in antrenorat! Vezi cate cluburi se bat deja pentru el:

Guardiola a refuzat oferta lui Bayern, insa se pregateste sa revina in antrenorat. Momentan sta sa se gandeasca la ofertele numeroase primite de cand a anuntat ca renunta la Barcelona.

Un colaborator a anuntat ca Pep va alege o echipa la inceputul anului 2013 si va reveni pe banca din vara. Nemtii anuntasera ca Bayern a insistat cel mai mult pentru antrenorul catalan inca din luna mai.

“Nu am vorbit cu niciun club si nici nu sunt pregatit sa ma leg de vreun club in acest moment”, sustine Jose Maria Orobitg ca i-ar fi spus Guardiola.

“Pep nu stie nici el ce va face in primavara anului 2013. Cinci sau sase cluburi il vor, dar Pep nu vrea sa auda. Probabil situatia va fi diferita in ferbuarie sau martie 2013”, a adaugat Orobitg.

Sursa : sport.ro

fcdm3
Moderator
21 June 2012 16:33

Eu ma bucur de ascensiunea lui Badstuber. Acum 3 ani evolua in liga a 3-a la Bayern II iar acum e indispensabil atat lui Bayern cat si nationalei Germaniei. Bavo, Holger!

gery76
21 June 2012 16:04

-Apararea a fost intr-adevar peste asteptari la acest european,insa surpriza cea mai mare a fost prestatia lui Mats Hummels,nu ca ma indoiam de valoarea sa individuala,ci de faptul ca la nationala evolutiile sale nu fusesera fantastice!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
35
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x