Germania s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului European de fotbal dupa ce a castigat si ultimul meci din grupa, scor 2-1, cu Danemarca.

Intr-o grupa in care toate echipele aveau sanse de calificare inaintea meciurilor de duminica seara, Germania statea cel mai bine, iar linistea din jocul nemtilor s-a vazut si pe teren.

Trupa lui Low a inceput in jumatatea adversa si le-a creat probleme danezilor inca din primele minute, Thomas Muller fiind pericolul principal.

Jucatorul lui Bayern Munchen a ratat insa incredibil in minutul 6, cand, cu toata poarta in fata, a reluat slab in portarul Andersen.

Deschiderea scorului avea sa se produca in minutul 19. Aflat la meciul 100 in nationala Germaniei, Lukas Podolski si-a facut un cadou dupa o centrare a lui Muller, trimitand mingea in plasa din zece metri.

Nemtii n-au apucat sa se bucure prea mult de golul care i-ar fi lipsit de emotii deoarece danezii au egalat peste doar doua minute.

Krohn-Dehli a reusit al doilea sau gol de la EURO 2012 cu o lovitura de cap din sase metri venita ca urmare a unui corner.

Golul marcat de danezi i-a facut pe nemti sa ia in calcul si eliminarea de la turneul final, astfel ca au facut un pas in spate, iar danezii au pus stapanire pe joc.

Bendtner a irosit o sansa mare pentru danezi in minutul 51, sutul sau lovind bara, aceasta fiind si ultima zvacnire ofensiva a danezilor.

Pe final de meci, cum Portugalia conducea Olanda, un gol al danezilor ar fi dus la eliminarea nemtilor. Germanii au scapat de emotii din minutul 80 dupa golul lui Bender venit ca urmare unui contraatac.

Germania s-a impus cu 2-1, castiga grupa B, iar in sferturile de finala va intalni Grecia.

sursa: ziare.com

0 0 vote
Article Rating
26 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
21 June 2012 4:01

@DevilMayCry:
Multumesc de informatie,desi este german pentru faptul ca este unul din apropiatii lui Dortmund,iar ca valoare este jalnic,ma bucur ca face parte dintre ”evacuatii”de la acest Euro,sa nu-l uitam si pe Kassai alt mare infractor si mare ”suporter”al Spaniei!

DevilMayCry
Admin
20 June 2012 21:15

@gery76: Un alt arbitru care nu va mai conduce meciuri la acest Campionat European este Wolfgang Stark. Neamţul nu a acordat un penalty pentru Croaţia în meciul contra Spaniei încheiat cu scorul de 1-0 pentru iberici.

Da, a fost trimis acasa acest arbitru “spaniol:

gery76
20 June 2012 17:26

-Ultimile stiri arata ca Kassai a fost trimis acasa ,impreuna cu inca 3 arbitri dupa golul anulat Ucrainei,sunt tare curios daca si Stark va fi trimis printre ceilalti 3 dupa arbitrajul de ”gazdar”prestat in meciul Spaniei cu Croatia!

fcdm3
Moderator
20 June 2012 11:26

Un articol despre arbitrajele pro-Spania in PROSPORT aici
http://blog.prosport.ro//alin-buzarin/iarta-i-slaven-ca-nu-stiu-ce-fac-9761960

gery76
20 June 2012 0:42

-Schurrle mi s-a parut si mie o solutie viabila,aportul sau a fost vizibil,acum nu stim nici care este pozitia sa in cadrul grupului,eu cred ca masivul grup de la Bayern ,are un cuvant important de spus in vestiar,iar Low fiind un tip apropiat de jucatori ,tine cu siguranta cont de opiniile majoritare,fara ca acest lucru sa stirbeasca cu ceva autoritatea sa,dovada fiind folosirea cu succes a lui Hummels,desi Mertesacker este unul dintre cei mai stimati oameni din lot!

gery76
20 June 2012 0:37

-Muller a scos cele mai multe lovituri libere periculoase din preajma careului de 16 m,inclusiv cea trasa in plopi de Poldi,a facut faza pentru golul marcat de acelasi Podolski,a alergat ca un fondist,a si ratat este adevarat,insa intra mereu in combinatii atunci cand Ozil sau Khedira,dau semne ca nu mai au unde pasa.

bm4ever
bm4ever
19 June 2012 15:12

@fabbayer: @kalle:

Voi ati uitat ce jucator a fost gogheter la CM?????

kalle
kalle
19 June 2012 14:21

@fabbayer

Asa e, ar trebui inlocuit muller cu goetze, care e si foarte tehnic. plus de asta mie mi-a placut schurrle, atat cat a jucat, sa nu uitam ca nici echipa nu era in mare verva, astfel incat sa fie pus bine in valoare. schurrle in locul lui podolski si goetze al lui muller.

fabbayer
fabbayer
19 June 2012 13:56

Nu inteleg de ce Low continua sa joace cu Muller care e clar mult sub restul jucatorilor poate la un nivel cu Podolski. De ce nu-l joaca pe Reus sau Gotze ? Amandoi ar fi mai buni decat Muller.

fcdm3
Moderator
19 June 2012 8:54

Intr-adevar, cum ati remarcat si voi, aseara Stark a arbitrat in mod clar pro-Spania. Talpa lui Iniesta in careu asupra lui Mandzukic a fost penalty clar plus cateva faulturi pe la spate facute de spanioli nu au fost penalizate cu “galben” de acest arbitru dubios. Eu stiam ca echipele spaniole (chiar si nationala) sunt ajutate de arbitrii dar sa fie implicat chiar si un arbitru neamt???

bm4ever
bm4ever
19 June 2012 7:41

Stark asta face de ras Bavaria!

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
19 June 2012 0:41

Stark daca dadea penalty pentru Croatia ar fi fost cred sigur…erou national in Germania…facilitand astfel un traseu mai bun spre finala a echipei nationale.

Sper ca baietii destepti din Germania sa ii umple forumurile si site-urile de socializare cu “urari de bine”.

Dar nu este timpul pierdut…poate ca merita de ce nu o Franta cu RIBERY in zi de gratie sa se bucure de eliminarea Spaniei.Chiar as fi fericit de lucrul acesta.

MIA SAN MIA.
DEUTSCHLAND UBER ALLES!!!

gery76
19 June 2012 0:16

@bm4ever:
-Eu as fi devenit un mare fan al Spaniei daca pierdea in seara aceasta in fata Croatiei.
-Stark a dovedit inca o data ca este unul dintre cei mai penibili cavaleri ai fluierului din istoria Germaniei,intreaga sa atitudine fiind a unui ”ghiolban”,fara prestanta,valoare nici nu poate fi vorba ,el fiind cunoscut ca un sclav al Borussiei Dortmund,nu exista meci in care aceasta caricatura ,ce face de ras imaginea Germaniei,sa nu fie contestat la fiecare decizie ,indiferent de ce nationala arbitreaza ,in fine un mare”RAS”!

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
18 June 2012 22:52

Wolfgang Stark cel mai prost din curtea scolii,cu briga lui de dobitoci..au lasat Croatia acasa nemeritat.OFFSIDE clab si penalty ca lumina zilei.Face de ras Germania si mai ales Bavaria(nascut in Landshut).

Sper ca in sferturi gramada asta de capsuni storcite sa se duca de unde au venit…adica de acasa =)).

MIA SAN MIA.

Oricum cei mai buni suntem noi…avem 9 puncte din 9 posibile.!!!!

bm4ever
bm4ever
18 June 2012 18:57

Nu cred ca cineva de pe acest site suporta spania :))

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
18 June 2012 18:31

Eu cred ca oboseala jucatorilor din acest sezon isi spune cuvantul, din 11 jucatori cred ca 2..3 au fost mai odihniti acest sezon…nu au luptat pentru titlu..nici nu au participat in liga campionilor sau alte competitii de inalt nivel, in care calitatile fizice si tactice isi spun cuvantul.Este bine ca s-a terminat asa..cu toate ca detest portugalia..as fi preferat Olanda…cu un Robben revenit la o forma mai buna…dar asta este. Sper ca pauza pana la meciul cu Grecia sa ne fie prielnica…si sa prestam un joc de o calitate net superioara celei de aseara. O remarca am in ceea ce priveste meciul de aseara….Khedira si Ozil au cam fost pe langa ce au jucat ceilalti.A fost parca pe structura lui Mourinho…defensivi in meciurile de importanta maxima..si nu pe calitate-devotament-daruire specific Germaniei. Dar sper sa fi fost doar o chestiune de timp,o deconcentrare…si sa demonstreze ca in urmatoarele meciuri calitatea jocului va reveni cel putin la evolutia din meciul cu Olanda. Poate vedem si in aceasta seara o bomba ca in grupa A ..cu “capsiuna-SPANIA” lasata acasa de o CROATIE fantastica,succedata… Citeste mai mult

bm4ever
bm4ever
18 June 2012 18:28

h ttp://www.kicker.de/news/fussball/bundesliga/startseite/570698/artikel_dante-freut-sich-auf-die-bayern_ich-liebe-druck.html
Imi place foarte mult de Dante. Sper sa se realizeze ce-a zis el!

bm4ever
bm4ever
18 June 2012 18:24

Oare ar veni la Beyern Di Maria? Stiu ca si-a prelungit contractul insa nu prea joaca….

bm4ever
bm4ever
18 June 2012 16:11

Si mie mi-ar placea sa-l vad pe Dzeko in tricoul lui Bayern.

Danut
Danut
18 June 2012 15:35

@Christiy:

Pai, daca Germania pierdea si castiga Portugalia in celalalt meciu (sau Olanda cred….), nemtii erau OUT.

West
18 June 2012 12:23

Un meci destul de slab in care majoritatea paselor au fost inapoi prea putina viteza parca jucatori erau cu gindul in alta parte poate la concediu in legatura cu Podolski slabut in afara de gol nu a facut nimic asteptam mai multa daruire mai multa viteza combinati in viteza spre poarta danezilor ,suturi la poarta ajungeau la 20 de metri la poarta in loc sa traga la poarta o pasau in lateral sau inapoi la fundasi

Christiy
Christiy
18 June 2012 11:35


Mie nu mi se pare ca acesta a fost un meci “mai important” , cel putin comparativ cu meciurile impotriva Olandei sau Portugaliei in care a marcat Gomez.

Danut
Danut
18 June 2012 9:05

Gomez ca deobicei, in meciurile mai importante nu arata nimic. In meciurile precedente a fost servit bine . 92% din atacantii profesionisti marcau din pozitiile alea! De-asta nu-mi place mie de Gomez: este lent, lenes, si invizibil in meciurile care conteaza. In locul lui il vreau pe Dzeko!

fcdm3
Moderator
18 June 2012 8:46

Germania a castigat aseara (ultima victorie impotriva danezilor era acum 16 ani) un dupa un meci destul de plictisitor in repriza a doua, cu interminabile pase laterale (acelasi obsedant joc de posesie) jucand economicos si, cum a marit viteza putin in min. 80, cum a venit golul victoriei. Beckenbauer a spus dupa meci ca daca se continua cu un astfel de joc lent, Germania nu va mai ajunge in finala. Aseara am inteles de ce l-a bagat Low pe Podolski meci de meci. Omul trebuia sa ajunga la 100 de prezente in nationala Germaniei, ceea ce s-a si intamplat in meciul cu Danemarca iar “sarbatoritul” chiar a marcat golul nr. 44 la nationala. Asta insa nu a insemnat ca a jucat mai bine decat meciurile precedente. Exceptand golul (singur cu portarul), Poldi nu s-a remarcat cu nimic. Nota 3 data de cei de la BILD se datoreaza golului marcat, altfel primea probabil un 4. Hummels a fost iarasi cel mai bun neamt cu niste interventii f. sigure si cu aceeeasi extraordinara anticipare a jocului. El a avut cele mai multe… Citeste mai mult

Danut
Danut
18 June 2012 7:42

Ce bine ca ne-am calificat! Cu Grecia nu-mi fac probleme!
Mia San Mia

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
26
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x